Dawny Gdańsk

Materialne ślady przeszłości - GPS w służbie Rzygaczy

Makabunda - Wto Gru 14, 2004 10:48 pm
Temat postu: GPS w służbie Rzygaczy
Myślę, że moje małe marzenie się ziści i w styczniu wejde w posiadanie małego zwinnego urządzenia zwanego GPS. Dokładnie rzecz biorąc bedzie to palmtop z odbiornikiem GPS.
Do posiadania takiego urządzenia zacheciły mnie jego możliwości w poszukiwaniu pozostałości granicy gdańskiej bo szukanie ich było od jakiegoś czasu moja pasją.
Chciałbym jednak wykorzystać ten "wynalazek" dla zaspokojenia mojej i nie tylko ciekawości w innych dziedzinach.
Teraz mozolnie przygotowuję mapy do pracy na tym sprzęcie. Czerpię przy tym pełnymi garściami z zasobów Rzygaczy. Zapoznaję się też z możliwościami softwaru jaki jest dostępny.
Myślę, że dobrze by było aby wykorzystać do maximum możliwości jakie niesie ze sobą technologia GPS dla rzygaczowych celów. Chciałbym abyście podsuwali mi pomysły jakie nieistniejące obiekty zlokalizować za pomocą starych map w dzisiejszej rzeczywistości lub na odwrót jakie obiekty istniejące dziś zlokalizowac na starych mapach.
Nie chcę obiecywać szybkich rezultatów bo bywam w Gdańsku tylko w weekendy. Poza tym poprzedzający wszystko proces kalibracji map i ich obróbki oraz sprawdzenia też trwa trochę czasu.
Co ja chciałbym uzyskać z pomoca GPSu?
Dla przykładu: dzięki planowi Mikołaja chciałbym na przykład stanąć w miejscu gdzie mieściły się budynki dawnego portu lotniczego na Zaspie, pospacerować nieistniejącymi już ulicami w okolicy Schwarzes Meer lub dzięki innym planom stanąć na niestniejącym Bastionie Lew.
Jeśli więc macie jakieś typy do namierzenia wrzucajcie w tym wątku a kiedyś razem wybierzemy się na "wizje lokalną".
Czekam na propozycje.

parker - Wto Gru 14, 2004 10:53 pm

brzmi nieźle
Sabaoth - Wto Gru 14, 2004 10:55 pm

Cytat:
budynki dawnego portu lotniczego na Zaspie

To ETC zwane też Trzema Muszkieterami (chyba, że w tzw. międzyczasie zmieniła sie nazwa).

Cytat:
pospacerować nieistniejącymi już ulicami w okolicy Schwarzes Meer

Schwarzes Meer leżała prawie dokładnie w miejscu dzisiejszej Armii Krajowej, a ściślej jej pasa ruchu biegnącego na Chełm.

Marcin - Wto Gru 14, 2004 10:56 pm

:==
Brama św. Jakuba. :D Chociaż tak na oko to w jej miejscu mieści się szalet publiczny. :hihi:

Sabaoth - Wto Gru 14, 2004 10:58 pm

Cytat:
Chociaż tak na oko to w jej miejscu mieści się szalet publiczny

Czyżby szalet publiczny zakłócał działanie GPS-u?

Makabunda - Wto Gru 14, 2004 11:38 pm

Sabaoth napisał/a:
Cytat:
budynki dawnego portu lotniczego na Zaspie

To ETC zwane też Trzema Muszkieterami (chyba, że w tzw. międzyczasie zmieniła sie nazwa).

Chodzi mi o te budynki niedaleko znanego ostatnio wiaduktu "sprawnego inaczej"
Sabaoth napisał/a:
Cytat:
pospacerować nieistniejącymi już ulicami w okolicy Schwarzes Meer

Schwarzes Meer leżała prawie dokładnie w miejscu dzisiejszej Armii Krajowej, a ściślej jej pasa ruchu biegnącego na Chełm.

W tym przypadku chodzi mi raczej generalnie o okolice, które diametralnie zmieniły wygląd i układ urbanistyczny.

Makabunda - Wto Gru 14, 2004 11:42 pm

Marcin napisał/a:
:==
Brama św. Jakuba. :D Chociaż tak na oko to w jej miejscu mieści się szalet publiczny. :hihi:

Tu na przeszkodzie może stanąć precyzja map z czasów kiedy brama jeszcze stała. Chociaż z tego czego dowiedziałem się od Pumeksa na realu to z jego doświadczeń plany z tych czasów sa zdumiewająco precyzyjne.

Grün - Sro Gru 15, 2004 8:33 am

Dlaczego zdumiewająco? Brama św. Jakuba stała niemalże do końca XIX w.
Makabunda - Sro Gru 15, 2004 9:04 am

Grün napisał/a:
Dlaczego zdumiewająco? Brama św. Jakuba stała niemalże do końca XIX w.

No wiesz! Techniki geodezyjne sprzed przeszło 100 lat nie koniecznie musiały gwarantować pożdaną dziś precyzje pomiarów.

Grün - Sro Gru 15, 2004 9:22 am

Jeśli chodzi o geodezję w zakresie potrzebnym do tworzenia map to od wieków jest na bardzo wysokim poziomie. Dopiero zdjęcia lotnicze i nawigacja satelitarna wniosły coś nowego, ale jedynie w zakresie łatwości sporządzania planów. Dokładność planów XIX-wiecznych nie pozostawia nic do zyczenia.
pumeks - Sro Gru 15, 2004 10:29 am

Sabaoth napisał/a:
Cytat:
pospacerować nieistniejącymi już ulicami w okolicy Schwarzes Meer

Schwarzes Meer leżała prawie dokładnie w miejscu dzisiejszej Armii Krajowej, a ściślej jej pasa ruchu biegnącego na Chełm.

No, ja bym jednak oponował. W sensie mapy, to może i jest prawie to samo miejsce, ale sądzę że w sensie przestrzennym (wysokość n.p.m.) obecna jezdnia Armii Krajowej leży niżej, zwłaszcza w części zachodniej. Chyba nawet na Twoich zdjęciach widać było wyraźnie, że Schwarzes Meer biegła pod górkę. No i zupełnie zniknęła mała uliczka Am Berg.
A wracając do propozycji Makabundy - ja bym sugerował żeby GPS-em (bo na wykopaliska w tym miejscu się nie zanosi) spróbować wyznaczyć zasięg Volkstagu i Senatu przy Nowych Ogrodach.
A to co mówiłem Makabundzie o precyzji dawnych planów geodezyjnych, odnosi się przede wszystkim do planu Daniela Buhsego, wykonanego w l. 1866-1869 i pokazującego Historyczne Śródmieście z dużą dokładnością, co się potwierdza w czasie wykopalisk - poszczególne budynki, a nawet małe dobudówki, zostały naniesione bardzo rzetelnie.

Makabunda - Sro Gru 15, 2004 10:40 am

Grün napisał/a:
Dokładność planów XIX-wiecznych nie pozostawia nic do zyczenia.


No to mamy jeden problem z głowy

pumeks napisał/a:

A to co mówiłem Makabundzie o precyzji dawnych planów geodezyjnych, odnosi się przede wszystkim do planu Daniela Buhsego, wykonanego w l. 1866-1869 i pokazującego Historyczne Śródmieście z dużą dokładnością, naniesione bardzo rzetelnie.

Mamy gdzieś ten plan w formie elektronicznej w zasobach Akademii?

pumeks - Sro Gru 15, 2004 10:56 am

Makabunda napisał/a:
Mamy gdzieś ten plan w formie elektronicznej w zasobach Akademii?

Obawiam się że trzeba by się włamać nocą do Archiwum Państwowego i zrobić kopię... W Muzeum Archeologicznym na wystawie wisi fotokopia, ale niezbyt czytelna i nie jestem pewien, czy zreprodukowana 1:1 - przy fotokopiach zawsze jest niepewnośc.

Mikołaj - Sro Gru 15, 2004 11:33 am

ze strony Biblioteki PAN
"Biblioteka (PAN) może pochwalić się cenną kolekcją map Prus, Gdańska i Żuław. Liczne plany i mapy Gdańska stanowią odrębny zbiór, którego ozdobą jest XIX- wieczny plan Bushego"

pumeks - Sro Gru 15, 2004 12:05 pm

Często to nazwisko jest przekręcane (w "Kronice gdańskiej" napisali Buse, ale tam są w ogóle skandaliczne literówki). Poprawnie: Daniel Buhse, wymawiaj: Buuze.
Mikołaj - Sro Gru 15, 2004 12:20 pm

Pisownia to jedno, drugie to miejsce, gdzie go można znaleźć.
Grün - Sro Gru 15, 2004 12:27 pm

A może da sie zrobić zrzutę na skan albo fotokopię? To może drogo kosztować ale chyba warto...
Mikołaj - Sro Gru 15, 2004 12:42 pm

:==
Sabaoth - Sro Gru 15, 2004 12:45 pm

A to nie przypadniem przodek naszego dablju Busha :hihi:
dago - Sro Gru 15, 2004 12:46 pm

Masz tu dobrą stronę o GPS. http://www.syryjczyk.krakow.pl/turystyka_i_gps.htm Dane do wprowadzania poprawek przy różnych układach odniesienia i wiele innych przydatnych użytkownikowi GPS-a rzeczy. To strona byłego ministra ..ale dobra. :mrgreen: Są tam też linki do innych stron.

Pozdrawiam

Grün - Sro Gru 15, 2004 1:21 pm

dago napisał/a:
To strona byłego ministra ..ale dobra. :mrgreen:

Bo prywatna :)

Makabunda - Sro Gru 15, 2004 4:52 pm

dago napisał/a:
Masz tu dobrą stronę o GPS. http://www.syryjczyk.krakow.pl/turystyka_i_gps.htm Dane do wprowadzania poprawek przy różnych układach odniesienia i wiele innych przydatnych użytkownikowi GPS-a rzeczy. To strona byłego ministra ..ale dobra. :

Mówiąc szczerze to dzięki tej stronie tak naprawde zapaliłem się do tej "zabawy".
Przy okazji polecam dla zainteresowanych dział o GPS na stronie www.topmap.pl

Maciek - Czw Gru 16, 2004 1:27 pm

Moja propozycja to ustalenia dokładnego położenia Białego,Czarnego,Czerwonego Dworu . :D
Marcin - Czw Gru 16, 2004 2:56 pm

O! Świetna myśl. :D Tym bardziej, że sporą część życia spędziłem w bloku wybudowanego prawdopodobnie na miejscu (lub bezpośredniej okolicy) Białego Dworu.
Makabunda - Czw Gru 16, 2004 3:50 pm

Maciek napisał/a:
Moja propozycja to ustalenia dokładnego położenia Białego,Czarnego,Czerwonego Dworu . :D


Mówiąc szczerze to te dwory są też na mojej topliście obiektów do namierzenia

pumeks - Czw Gru 16, 2004 3:55 pm

Słuchajcie, a zabudowania które stały jeszcze niedawno w rejonie zbiegu ulicy Chłopskiej i Obrońców Wybrzeża (ale po przeciwnej stronie niż falowiec) to tez był jakiś "Dwór" posiadający własną nazwę? swoją drogą, jakos w zeszlym roku dopiero zauważyłem, że one zniknęły.
Maciek - Czw Gru 16, 2004 4:08 pm

Cytat:
Mówiąc szczerze to te dwory są też na mojej topliście obiektów do namierzenia

To daj koniecznie znać kiedy będziesz namierzał , to zrobimy to zespół wzespół. :D

Makabunda - Czw Gru 16, 2004 4:29 pm

Umieściłem ten wątek stosunkowo wcześnie aby mieć czas na przygotowania. Napewno o Was nie zapomnę bo po to umieściłem moją informację na Forum. Zanim was jednak zawołam bedę musiał mieć pewność, że zapanowałem nad materią.
Muszę dokonać w terenie pomiarów punktów orientacyjnych według, których będę kalibrował mapy. Potem muszę skalibrować mapy (w przypadku dworów najlepsza będzie mapa Mikołaja) . Następnie muszę wyjść w teren na pomiary sprawdzające aby zweryfikować czy cała metoda nie jest obarczona zbyt duzym błędem (choć akurat w tym przypadku skali 1:10 000 nie powinno to mieć większego wpływu) takim choćby jak zniekształcenie w czasie skanowania i zniekształcenie samego arkusza mapy (bo nie jest on najmłodszy) oraz precyzja pomiaru GPS-u.
Zanim wyruszymy wspólnie w teren czeka mnie jak widzicie trochę pracy w tym jeżdżenia po mieście a ja jestem w Gdańsku tylko na weekendy. Prosze więc o cierpliwość
Jak bedę pewny, że to wszystko trybi skrzyknę mocną grupę i ruszymy w teren.

Marek Z - Nie Gru 26, 2004 11:30 am

Cytat:
Jak bedę pewny, że to wszystko trybi skrzyknę mocną grupę i ruszymy w teren.

No to ja już się pakuję i czekam na sygnał. :%

Makabunda - Pią Sty 28, 2005 9:53 am
Temat postu: Wyprawa robocza
No i stało się. Sprzęt juz mam. Nawet działa. Już nawet zrobiłem zwiad w okolicy granicy Zbaszynia z mapą WIGowską. 1:100 000.
Teraz kolej na Gdańsk. Jutro z samego rana wybieram się "na miasto" aby zebrać dane do kalibracji dwóch map
1. Mikołaja z 1940
2 planu z 1896
Bedzie to typowa "czarna robota" bez fajerwerków tzn nie bedą jeszcze widoczne rezultaty bo na nie przyjdzie poczekac aż obrobie zdobyty materiał.
Jesli ktoś jest zainteresowany i chciałby mi potowarzyszyć to zapraszam jutro z samego rana (nawet bardzo wczesnego). Czekam na sygnały. Bedę jeszcze dziś na forum do 13

Makabunda - Wto Lut 01, 2005 12:13 pm
Temat postu: Wyjście w teren
No i już jest po pomiarach. Pompon-antena zdał egzamin.
Teraz czas na spijanie śmietanki czyli eksplorację w terenie.
Mapa Mikołaja z 1940 jest juz przeliczona i możemy za pomocą niej nawigować. Co prawda okolicę "Gdańska Właściwego" muszę jeszcze dopracować bo mi sie miejscami rozjeżdża ale wszystkie obszary na północ od niego są dosyc dobrze skalibrowane a co za tym idzie wiarygodne do lokalizacji obiektów.
Proponuje więc wyjście w teren w przyszłą sobotę tj 12 lutego. Mam wtedy czas między 10 a 14.
Na pierwszy ogień poszłyby te wszystkie Schwarzhofy , Rothofy i inne.
Czekam na inne propozycje. Zamieśccie je tu na forum albo przyjdźcie z nimi na eksploracje.
Pozostaje życzyć sobie jeszcze tylko duzej ilości satelitów na nieboskłonie.

Marcin - Wto Lut 01, 2005 12:27 pm

Cytat:
Na pierwszy ogień poszłyby te wszystkie Schwarzhofy , Rothofy i inne.
:==
Maciek - Wto Lut 01, 2005 8:59 pm

Hura ,mam wolną sobotę :== Zgłaszam swoją obecność.
parker - Wto Lut 01, 2005 10:38 pm

ja niestety wolnej soboty nie posiadam :|
Grün - Wto Lut 01, 2005 11:04 pm

To sobie zrób! :)
parker - Wto Lut 01, 2005 11:39 pm

Zrobić to ja sobie mogę najwyżej GPS-owy pompon :wink:
Grün - Sro Lut 02, 2005 1:09 am

Na drutach wysokiego napięcia :)
parker - Sro Lut 02, 2005 1:29 am

No co ty, pomponów się nie robi na drutach :wink: tylko na kartonie :wink:
Więc to mogłaby być ewentualnie jakaś "karto(n)graficzna" produkcja :hihi:

Grün - Sro Lut 02, 2005 9:06 am

Oj wieeeeem, wycina się dwa kółka, nawija a potem przecina. Miałem to na wykładach z ZPT :)
Corzano - Sro Lut 02, 2005 9:19 am

Grün napisał/a:
Miałem to na wykładach z ZPT :)

Wykładach?! :haha:

Makabunda - Sro Lut 02, 2005 9:24 am

No widzę, że rozwija się merytoryczna dyskusja :hiihihi:
Grün napisał/a:
Oj wieeeeem, wycina się dwa kółka, nawija a potem przecina. Miałem to na wykładach z ZPT :)


A co do spotkania to proponuę za punkt wyjściowy przyjąć parking przy deptaku na molo na Zaspie. Sobota 12.02.2004 godz 10.

Czy zainteresowani jesteście posiadaniem skalibrowanej przeze mnie mapy i oprogramowania wktórym można korzystać z wszystkich zalet takiej mapy?

Co się głupio pytam? :lol:
Pewnie, że jesteście.

Zatem niedługo spróbuję je przesłać to co mam Mikołajowi i w dziale Download utworzymy folder GPS

Maciek - Sro Lut 02, 2005 11:44 am

Będę ! :D na 99,99 %
janak - Sro Lut 02, 2005 2:55 pm

Fajnie, też postaram się być!
Makabunda - Czw Lut 10, 2005 2:01 pm
Temat postu: Eksploracja z GPS nr 1
Przypominam wszystkim chętnym o spotkaniu w sobotę na parkingu przy deptaku na Zaspie o godz 10. Idziemy szukać Schwarzhofu, Weishofu, Konigshofu i strzelnicy na Zaspie. Będę ja i zapowiedził się Janak. Gdybyście mieli kłopot ze zidentyfikowaniem mojej osoby to szukajcie gościa w bardzo dziwnej czapce to napewno będę ja.
Proszę o punktualność bo wszyscy mamy czas ograniczony.

Marcin - Czw Lut 10, 2005 2:08 pm

Ill' be there...
Cytat:
szukajcie gościa w bardzo dziwnej czapce

Z GPSowym pomponem... :hihi:

Makabunda - Czw Lut 10, 2005 2:36 pm

Tym razem bez pompona ale czapka bedzie naprawdę oryginalna. MOże nawet stanie się ona tematem mojego avatara. a w ślad za mną pójdą inni,
Pietrucha - Czw Lut 10, 2005 3:52 pm

Ja również postaram się być, jak trafie :hihi:
Pietrucha - Sob Lut 12, 2005 1:10 am

Przepraszam, że dopiero teraz piszę, no ale nagle winiknęło, jutro nie będę mógł być choć się zapowiedziałem, więc nie czekajcie na mnie!!!
postman - Sob Lut 12, 2005 3:21 pm

Byłem i zobaczyłem ,ale sie zaskoczyłem ,naprawde warto było być .Dzienkuje za zaproszenie ,polecam sie na przyszłość. :wow:
janak - Sob Lut 12, 2005 6:12 pm

Niestety, będąc uzależniony od komunikacji publicznej, 3 minutowe spóźnienie na autobus spowodowało to, że na parkingu byłwm o 10:13. No i niestety po orginalnej czapce Makabundy ani widu ani słych. Szkoda. :cry:
Maciek - Nie Lut 13, 2005 10:26 am

No to zlokalizowaliśmy kilka Dworów. GPS to naprawdę rewelacyjne urządzonko :D
Nigdy bym się nie spodziewał położenia tych dworów :hihi: Po terenie jednego z nich (Czarnego) deptałem przynajmniej raz w tygodniu.
Przy okazji odkryliśmy, że przerywana linia na mapie Mikołaja biegnąca przez wszystkie dwory to kanał kanalizacyjny, prawie na całej długości ma studzienki z napisem "Danzig" . Po dworach ustaliliśmy położenie strzelnicy na Zaspie
A teraz kilka fotek...

parker - Nie Lut 13, 2005 10:52 am

I to tak od razu wiadomo??? Bez zgadywania? 8O
Sabaoth - Nie Lut 13, 2005 11:46 am

Cytat:
I to tak od razu wiadomo??? Bez zgadywania?

Nie ma to jak nowoczesność :mrgreen:

Petelka - Pon Lut 14, 2005 8:33 am

Brawo. :==
Makabunda - Pon Lut 14, 2005 9:06 am

Chciałbym na początku wyrazić żal, że nie udało nam sie spotkać Janaka. Za usprawiedliwienie naszego pospiechu niech posłuży fakt, że wszyscy mieliśmy terminaż sobotni trochę napięty a po drugie wszyscy z niecierpliwością oczekiwaliśmy rezultatów naszych poszukiwań. Następnym razem zostawię wszystkich chetnym mój nr komórki aby podobna sytuacja sie nie powtórzyła.
To tyle wstępu.
Dziś zacznę przygotowywać mały raport z naszej eksploracji. Chciałbym aby wszyscy skorzystali z jej wyników. Mam mały problem natury technicznej. Chciałbym rzucić trasę naszej wędrówki zapisaną w GPS-ie jak i miejsca naszych poszukiwań zaznaczyć na wspólczesnym planie Gdańska. Niestety nie posiadam żadnego współczesnego planu w formie skanu. Przyznacie, że dopiero pokazanie starych obiektów na wspólczesnym planie da pożądany efekt. Żaden z elektronicznych planów Gdańska nie nadaje sie niestety to takiej obróbki. Dlatego jeśli ktoś z was ma skan wspólczesnego planu Gdańska to prosiłbym o sygnał.
Reasumując Wolę troszeczkę poczekać z raportem aby miał o pełen wymiar poznawczy.
Pozdrawiam i czekam na następne typy lokalizacji do elksploracji, która nastąpi mam nadzieję za niecały miesiąc.

wrangla - Pon Lut 14, 2005 9:54 am

Makabunda napisał/a:
Dlatego jeśli ktoś z was ma skan wspólczesnego planu Gdańska to prosiłbym o sygnał.
Czy może być taki skan mapy, jak poniżej?
(Może obejmować większy obszar, może być lepszej jakości.)

Mikołaj - Pon Lut 14, 2005 6:07 pm

Mogę zrobić skan kilku stron z tego zielonego Atlasu Gdańska, ale jutro najwcześniej.
Makabunda - Pon Lut 14, 2005 9:11 pm
Temat postu: Bardzo ekstra super
wrangla napisał/a:
Makabunda napisał/a:
Dlatego jeśli ktoś z was ma skan wspólczesnego planu Gdańska to prosiłbym o sygnał.
Czy może być taki skan mapy, jak poniżej?
(Może obejmować większy obszar, może być lepszej jakości.)

O! O!
Takie coś byłoby idealne. Obszar interesuje mnie jak największy. Interesuje mnie też jak jest opisana siatka mapy.
Z góry dziękuję.

Makabunda - Pon Lut 14, 2005 9:15 pm

Mikołaj napisał/a:
Mogę zrobić skan kilku stron z tego zielonego Atlasu Gdańska, ale jutro najwcześniej.

Dzięki Mikołaju ale nie będzie to chyba potrzebne. Arkusze z atlasu pokazują bardzo mały teren a ja nie zebrałem tyle punktów do kalibracji aby wystarczyło na każdy z nich.

wrangla - Pon Lut 14, 2005 9:59 pm
Temat postu: Re: Bardzo ekstra super
Makabunda napisał/a:
Interesuje mnie też jak jest opisana siatka mapy.

No to się wysyła.
Na mapie zaznaczone są współrzędne geograficzne, więc nie powinno być problemów.

Marcin - Pon Lut 14, 2005 10:46 pm

Cytat:
Przy okazji odkryliśmy, że przerywana linia na mapie Mikołaja biegnąca przez wszystkie dwory to kanał kanalizacyjny, prawie na całej długości ma studzienki z napisem "Danzig" .

Naprawdę to było coś niesamowitego, gdy idąc od Czerwonego do Białego Dworu co chwila natykaliśmy się na przedwojenne studzienki kanalizacyjne (Danziger Werft)...

Sabaoth - Pon Lut 14, 2005 10:47 pm

Ale Wam zazdroszczę!
Makabunda - Wto Lut 15, 2005 1:32 am
Temat postu: Raporcik
Zamieszczam poniżej trasę naszej sobotniej wędrówki szlakiem dworów. Zwróćcie uwagę na małe czerwone kreseczki na ul Dąbrowszszczaków - opisane już powyżej stare studzienki. Jeśli spojżycie na te same kreseczki na starym planie to pokrywają się one z hipotetyczną trasą kanlizacji.
Nie przejmujcie się małym incydentem na ul Burzyńskiego - na pewno nie chodziliśmy po dachu bloku :hiihihi: - to po prostu lokalne niedopasowanie mapy bo przecież reszta idealnie się zgadza.
Oprócz tego zwróćcie uwagę na umiejscowienie wału strzelnicy i miejsce gdzie znaleziono grób zbiorowy pocztowców czyli okolica budynku Banku. Zostali pochowani po prostu za wałem kulochwytu czyli nieopodal miejsca egzekucji.

Makabunda - Wto Lut 15, 2005 1:37 am

Jeszcze jedno słowem komentarza. Symbole oznaczające poszczególne obiekty to geograficznie dokładnie te same punkty rzutowane po prostu na dwie różne mapy.To samo dotyczy tzw. śladu czyli czerwonej łamanej linii.
P.S. Wielkie dzięki dla Wrangli za szybką pomoc w sprawie mapy.

seestrasse - Wto Lut 15, 2005 1:40 am

a ja dziękuję za wspaniały pomysł :== :== :==
wrangla - Wto Lut 15, 2005 1:59 am

Super to wyszło. :==

Mam jeszcze jedno pytanie.
Na załączonej poniżej przeze mnie mapie jest współczesna ulica "Czerwony Dwór". Co ona robi tak daleko od właściwego miejsca Czerwonego Dworu?

Makabunda - Wto Lut 15, 2005 2:08 am

wrangla napisał/a:
Super to wyszło. :==

Mam jeszcze jedno pytanie.
Na załączonej poniżej przeze mnie mapie jest współczesna ulica "Czerwony Dwór". Co ona robi tak daleko od właściwego miejsca Czerwonego Dworu?


To taki sam przypadek jak Łostowice i Cmentarz Łostowicki - niefrasobliwość urzednicza

Jednak jak spojrzycie na nazwy miejscowe na mapce to oprócz Czerwonego Dworu inne dwory są trafione idealnie a i z Czerwonym nie jest tak żle..
Idę lulu bo jutro (ooops!) tzn. dziś o 7 lekcja szwedzkiego.

Grün - Wto Lut 15, 2005 8:47 am

Sądząc po trzymaniu kierunku (łamana i zawijana czerwona linia) to musiało być wesoło... :%
Sabaoth - Wto Lut 15, 2005 9:21 am

Wspaniale! :==

A duzo zescie wypili, ze tak sie kreciliscie w kolko?

Cytat:
Idę lulu bo jutro (ooops!) tzn. dziś o 7 lekcja szwedzkiego.

Vad?

Makabunda - Wto Lut 15, 2005 9:47 am

Sabaoth napisał/a:

Vad?


Jag lässer svenska pa jobbet.

janak - Wto Lut 15, 2005 10:15 am

No wiesz co Makabunda, ależ narobiłeś smaku, a ja się spóźniłem tylko 13 minut :cry: .
Może następny wypad śladami fortyfikacji?

Makabunda - Wto Lut 15, 2005 10:29 am

Oczywiście już za parę tygodni następna wędrówka. Muszę tylko dopracować mapy bo trochę mi się w okolicach "Gdańska Właściwego" rozjeżdżają wyniki pomiarów kontrolnych z przygotowaną mapą ale to już szczegół techniczny do rozwiązania.
Nie mam ciągle planu Bushego choć robię w tym kierunku wysiłki poprzez moich tajnych agentów. Musimy więc poruszać się wg innego planu. Jaki polecacie sposród tych z pierwszej płytki Rzygaczy? Ważne żeby był w jednym kawałku, nie pogięty i nie poklejony. Meyers?

Grün - Wto Lut 15, 2005 10:36 am

Stanowczo trzeba by kilka miejsc fortyfikacyjnych oznaczyć. Jest trochę obiektów, co do położenia których są poważne wątpliwości. Możnaby spróbować zaprząc GPS :)
parker - Wto Lut 15, 2005 11:47 am

Coś mi się zdaje, że następna wycieczka będzie duuużo liczniejsza :hihi:
wrangla - Wto Lut 15, 2005 2:36 pm

parker napisał/a:
Coś mi się zdaje, że następna wycieczka będzie duuużo liczniejsza :hihi:
chyba dobrze Ci się zdaje :hihi: ...po takiej reklamie :^^
Makabunda - Wto Lut 15, 2005 3:06 pm

Widzę, że idziemy w dobrym kierunku bo zaanonsowało się już parę babeczek na następną wycieczkę . :hiihihi:
seestrasse - Wto Lut 15, 2005 3:10 pm

babeczek?! :evil:
:hiihihi:

pumeks - Wto Lut 15, 2005 3:17 pm

wrangla napisał/a:
Mam jeszcze jedno pytanie.
Na załączonej poniżej przeze mnie mapie jest współczesna ulica "Czerwony Dwór". Co ona robi tak daleko od właściwego miejsca Czerwonego Dworu?

Ta ulica, właściwie droga, była kiedyś dłuższa - ale kiedy budowano tzw. Wielkie Przymorze, część leżąca na wschód od ulicy Chłopskiej została zlikwidowana, a nastepnie powstała tam ulica Patrice'a Lumumby (dziś Jagiellońska).
http://www.trojmiasto.pl/oliwa/mapa1958_.jpg

parker - Wto Lut 15, 2005 4:03 pm

Cytat:
parę babeczek


to o Wrangli i o mnie? 8O :haha:

Makabunda - Wto Lut 15, 2005 4:28 pm

parker napisał/a:
Cytat:
parę babeczek


to o Wrangli i o mnie? 8O :haha:


A co? Babeczki to chyba nie aż tak straszne określenie.

parker - Wto Lut 15, 2005 7:10 pm

Nie no.... czuję się zaproszona :hihi:
wrangla - Wto Lut 15, 2005 7:33 pm

Chłopaki, ale dla nas musicie jakąś hardcorową trasę wymyśleć. :hihi:
Bo my na łatwiznę nie idziemy. 380% normy, albo nic. :mrgreen:

Marcin - Wto Lut 15, 2005 8:31 pm

Szlakami kanalizacji...? :hihi:
Sabaoth - Wto Lut 15, 2005 9:34 pm

Przejście kanałami szlakiem dworów nadmorskich :mrgreen:
Grün - Wto Lut 15, 2005 9:56 pm

Kanałami to się chodziło na starówkę (300 km>>)... ale z Ochoty :^^
Sabaoth - Wto Lut 15, 2005 9:59 pm

Jak weźmiecie dużo prowiantu, to i z Brzeźna dojdziecie kanałami na starówkę (300 km>>) :hihi:
Grün - Sro Lut 16, 2005 10:03 am

Masz na myśli to tajne przejście, które zbudowali krzyżacy, żeby podsłuchiwać, co się dzieje na zamku książąt mazowieckich?
Sabaoth - Sro Lut 16, 2005 10:25 am

Oczywiscie, podobno nawet do Wawelu chcieli sie dokopac ale im sie kierunki pomylily.
Makabunda - Sro Lut 16, 2005 10:44 am

Sabaoth napisał/a:
Oczywiscie, podobno nawet do Wawelu chcieli sie dokopac ale im sie kierunki pomylily.

Im się nie mogło pomylić. Tzw tunel do Wawelu jest tak naprawdę tunelem do pierwotnej siedziby Zakonu w Ziemi Świętej.

A propos GPSu i kanalizacji to dla niepoinformowanych podaję informację, że w kanałach może być ciężko z widocznością satelitów. No chyba, że wpuścimy tam własne. :hiihihi:

Corzano - Sro Lut 16, 2005 11:02 am

Moja propozycja to brzeźnieńskie bunkry. Zwiedzanie połączone z odgruzowywaniem - dobre pole do popisu. No i fioletowych autochtonów można spotkać. :hihi:
Grün - Sro Lut 16, 2005 12:31 pm

Trzeba sobie zrobić taką antenę wytykalną, i co dojdziecie do studzienki, to wytykacie i już wiecie, że jesteście... w kanale :^^
parker - Wto Mar 22, 2005 12:44 pm

Widziałam w kiosku plan Gdańska Wydawnictwa PILOT z napisem GPS na okładce. Czy taki plan może pomóc w Waszych poszukiwaniach?
wrangla - Wto Mar 22, 2005 1:13 pm

parker napisał/a:
Widziałam w kiosku plan Gdańska Wydawnictwa PILOT z napisem GPS na okładce. Czy taki plan może pomóc w Waszych poszukiwaniach?
Jeśli ktoś chce, mam skany prawie całej tej mapy.
Makabunda - Wto Mar 22, 2005 2:50 pm

wrangla napisał/a:
parker napisał/a:
Widziałam w kiosku plan Gdańska Wydawnictwa PILOT z napisem GPS na okładce. Czy taki plan może pomóc w Waszych poszukiwaniach?
Jeśli ktoś chce, mam skany prawie całej tej mapy.


Jak najbardziej zainteresiowany byłbym skanem takiego planu. Aby był z tego pożytek trzeba rozprostować zagięcia albo w inny sposób wyprasować go. Bo najlepiej mieć go w jednym kawałku a przynajmniej w paru ale dużych.
Nie znam tego planu ale domyślam się, że autorom chodzi o to, że plan ten wykonany jest w układzie współrzędnych obowiązujący w GPS czyli w układzie WGS 84. Mając taki plan w wersji papierowej pożytek z GPS-u jest raczej złudny bo pozycję odczytaną z odbiornika musisz nanieść w jakiś sposób na siatkę mapy a jest to trochę żmudne.
Ja mam doświadczenie z planem, który widzicie w moim raporcie z Zaspy. Niestety po zorientowaniu tej mapy według siatki południkówi równolezników zaznaczonych na mapie wyszły lekkie bzdury. Dzięki Bogu mam własna bazę punktów do kalibracja planów Gdańska i dzięki temu mój raport wygląda w miarę sensownie.
Reasumując do współrzędnych z tej mapy podchodziłbym bardzo ostrożnie.
daj mi znać gdzie widziałaś ten plan a nie omieszkam go sobie nabyć. Jeśli okąże się dobrym poproszę Szanowne Grono o pomoc przy wielkoformatowym skanowaniu.

parker - Wto Mar 22, 2005 3:17 pm

Plan widziałam w kiosku obok Poczty na Długiej, ale myślę, że w innych też będzie :)
wrangla - Wto Mar 22, 2005 3:47 pm

Makabunda napisał/a:
Nie znam tego planu ale domyślam się, że autorom chodzi o to, że plan ten wykonany jest w układzie współrzędnych obowiązujący w GPS czyli w układzie WGS 84.
Znasz ten plan. :OO Kawałek Przymorza, który wysłałam Ci przy okazji zaznaczania Dworów, to właśnie skan tej mapy.
Tak, jest to mapa z siatką współrzędnych geograf. układu WGS-84.

Makabunda - Wto Mar 22, 2005 4:05 pm

Aaaa.
Jesli to ten plan to wszystko jasne. Jak najbardziej podtrzymuję uwagę aby do współrzędnych odczytanych z tej mapy podchodzić z ostrożnością.
Ja polecam pracę nad mapami z uzyciem GPS-owego softwaru. Służę informacjami co do tego softwaru i z miłą chęcią podzielę się opracowanymi przeze mnie mapami. Oczywiście jeśli tylko będą chętni.
Nawet bez wychodzenia w teren i specjalnego sprzętu dzięki takiemu softwarowi można np porównywać położenie jakiegoś obiektu na różnych mapach.
Piszcie na priva.

Makabunda - Pon Kwi 25, 2005 10:52 am

Wczoraj kupiłem plan Gdańska z siatką współrzędnych umożliwiających lokalizację za pomocą GPS. Jest to produkt wydawnictwa Tessa. Właśnie rozpocząłem prostowanie go ( w celu zeskanowannia) po materacem. Widziałem też inne wydanie książkowe planu Gdańska też z siatką współrzędnych ale w dziwnym odwzorowaniu - Albersa. Nie wiem czy mój software to łyknie. Ten pierwszy na pewno łyknie bo jest w odwzorowaniu UTM (Universal Transverse Mercator) bardzo popularnym w branży. Wkrótce możecie spodziewać sie recenzji recenzji tego wydawnictwa.
Ciągle próbuję znaleźć dłuższą chwilę w ciągu jakiegoś "łykendu" na wspólną eksplorację ale na razie " Sorry Vinetou ! Busssines is busssines".

Makabunda - Sob Sie 06, 2005 12:12 pm

Zaproszę Was teraz na małą prezentację. Ostatnio bywam w Gdańsku tylko przelotem. Przelotem - w przenośni i dosłownie. Jako GPSowy maniak dokonałem ostatnio pomiarów trasy lotu na trasie Warszawa - Oslo.
Oto efekty moich pomiarów. Poniżej widzicie "zrzut" ekranu ze znanym chyba wszystkim planem Gdańska z 1940 r udostępnionym szerokiemu gronu przez Mikołaja. Ta czerwona kreska to trasa lotu a to kółeczko to punkt trasy, którego parametry można zobzczyć na zamieszczonym poniżej profilu trasy. Tam z kolei w białym prostokącie zobaczycie czas pomiaru, pułap lotu, prędkość, kurs w chwili pomiaru no i współrzędne geograficzne tego punktu.
Końcowy fragment profilu trasy sugeruje, że gdzieś nad skandynawią samolot pikował w dół a potem piął sie w górę ale to tylko chochlik mojej antenki, która straciła z "oczu" satelity na niebie na jakiś czas.
Wiem, wiem. To wszystko jest nie bardzo na temat tego Forum. Wybaczcie proszę ale ostatnio jeżdżę po budowach Skandynawii tylko z laptopikiem i działalnoś merytoryczną zawiesiłem na kołku, co w skrajnych objawach mogliście dostrzec ostatnio na Forum.
Mam nadzieję, że wkrótce ruszę z moją "aparaturą" w okolice i do samego Gdańska bo spraw do wyjaśnienia sie trochę zebrało.
Pozdrawiam
Makabunda
PS Przepraszam za rozmiary obrazków ale nie byłyby one czytelne gdybym umieścił je mniejsze

Maciek - Sro Sie 10, 2005 12:07 pm

Cytat:
Mam nadzieję, że wkrótce ruszę z moją "aparaturą" w okolice i do samego Gdańska bo spraw do wyjaśnienia sie trochę zebrało.


Już się cieszę !! :D

Martino - Sob Lis 20, 2010 9:16 pm
Temat postu: Re: Raporcik
Makabunda napisał/a:
Zamieszczam poniżej trasę naszej sobotniej wędrówki szlakiem dworów. Zwróćcie uwagę na małe czerwone kreseczki na ul Dąbrowszszczaków - opisane już powyżej stare studzienki. Jeśli spojżycie na te same kreseczki na starym planie to pokrywają się one z hipotetyczną trasą kanlizacji.
Nie przejmujcie się małym incydentem na ul Burzyńskiego - na pewno nie chodziliśmy po dachu bloku :hiihihi: - to po prostu lokalne niedopasowanie mapy bo przecież reszta idealnie się zgadza.
Oprócz tego zwróćcie uwagę na umiejscowienie wału strzelnicy i miejsce gdzie znaleziono grób zbiorowy pocztowców czyli okolica budynku Banku. Zostali pochowani po prostu za wałem kulochwytu czyli nieopodal miejsca egzekucji.


Mogę na tej "współczesnej" mapie zaznaczyć gdzie na terenie "Rozstai" kopaliśmy łuski.. nie chodzi o kilka sztuk, bo wydobyliśmy całe worki. Na 100% do dziś dnia jest tam jesze wiele do wykopania, problemem jest trawnik i ujęcie gazu.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group