Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Pozstałości mostu przy ul.Szopy w Gdańsku

babol13 - Nie Kwi 12, 2009 11:55 pm
Temat postu: Pozstałości mostu przy ul.Szopy w Gdańsku
Witam
Czy ktoś wie może coś więcej na temat pozostałości wystających z Nowej Motławy przy ul. Szopy? Chcałbym się też spytać o to co kiedyś znajdowało się na tej ulicy?

adpo6 - Pon Kwi 13, 2009 6:23 am

Masz fotki, wszystkie naszych forumowiczy.
babol13 - Pon Kwi 13, 2009 10:24 am

Dziękuje
Jaki był kiedyś charakter tej ulicy (czy wogóle dzielnicy)?. Wiadomo kiedy most został zniszczony i czy miał jakąś nazwę?

Sabaoth - Pon Kwi 13, 2009 10:33 am

Most został zniszczony w 1945 r., a przed wojną nazywał się Mattenbudenbrücke.
adpo6 - Pon Kwi 13, 2009 12:21 pm

A tu masz linka na ten temat http://www.rzygacz.webd.p...ex.php?aid=194]
Sabaoth - Pon Kwi 13, 2009 1:37 pm

Ta sieć trakcyjna i tramwaj na moście też mnie zastanawiały. Myślę, że mogła to być jakaś linia rezerwowa lub techniczna tworząca pętlę lub "objazd". Tory skręcały z Langgarten w Mattenbuden, póżniej przez most prowadziły do Starej Pakowni i nabrzeżem wracały do linii pierwotnej już za basztą Stągiewną. Nie widziałem tego na żadnej mapie ale na dwóch pocztówkach widać te tory, stąd wywnioskowałem hipotetyczny przebieg trasy.
stanalex - Wto Gru 01, 2009 3:41 pm
Temat postu: Aaaapsik
Leżąc i łykając aspirynę, przeglądam dokładniej rózne wątki dawnogdanskie. Faktycznie, tym mostem jeździło się jeszcze po wojnie. Była to drewniana, trzeszcząca konstrukcja
wyraźnie prowizoryczna i oczywiście juz bez torów.Ale od przyczółka po stronie Szop tory leżały aż do ostatniego remontu tej ulicy.Było tam coś w rodzaju mijanki, w każdym razie pamiętam rozjazdy.G.Grass w "Psich latach" pisze,że tu,przed wojną/konkretnie chyba przed 1927 rokiem - bo potem już jeździła "4"/,wsiadało się do tramwaju, by dojechac do dworca kolei wąskotorowej :hmmm: .Byłaby to jedna z najkrótszych linii.W tamtych latach,już po wojnie, ruch samochodowy odbywał się w stronę centrum przez Zielony Most,Zieloną Bramę,Długi Targ, w prawo Kuśnierską,Chlebnicką,Piwną itd.Od ratusza Długą jeździły tylko tramwaje. Na jezdni Długiej pamiętam drewniane słupy trakcyjne.W odwrotną stronę samochodem jechało się Ogarną,przez Krowi Most, Zytnią,przez drewniany tenże most i skręcało Szopami w lewo do Elbląskiej.Później przez wiele lat jeździło się Chmielną i Stagiewną-ale to już większośc pamięta.

Hochstriess - Wto Gru 01, 2009 7:58 pm

Moja mapka (za diabła nie pamiętam do jakiej książki była dołączona, z wydawnictwa Via Mercatorum, Gdańsk 2003) mówi, że to Most Rogoźników. Lepiej brzmi jednak Most na Szopy :-)
wikimapia

pumeks - Wto Gru 01, 2009 8:23 pm

Furya napisał/a:
(za diabła nie pamiętam do jakiej książki była dołączona, z wydawnictwa Via Mercatorum, Gdańsk 2003)

Podejrzewam, że do takiej:

Hochstriess - Wto Gru 01, 2009 9:14 pm

Może być :-) Mapkę wyjęłam i trzymam ją zawsze pod ręką, bo lubię na nią patrzeć a książka stoi na półce.
Anker - Czw Wrz 08, 2011 2:59 pm

Zdjęcie mostu z początku 1945r
http://www.bild.bundesarc...earch[focus]=25
http://www.bild.bundesarc...search[page]=26

ZbiGniew - Pią Lis 18, 2011 11:35 pm

Można dodać, iż na początku lat siedemdziesiątych, podczas remontu (przebudowy) mostu Stągiewnego na filarach zburzonego mostu na Szopach ułożona była kładka dla pieszych, którą zdjęto po ukończeniu prac przy moście Stągiewnym.
Pozdrawiam. ZbiG.

Miro - Czw Lis 14, 2013 3:05 pm

Mattenbuden - Szopy.
Nic nie przetrwało.

Miro

Miro - Nie Maj 25, 2014 6:47 pm

Zdjęcie podpisane ..

"Matenbuden die Ruine Patrizerhaus MOHRENKOPF - von Willi Reinke"

Miro

pumeks - Pon Maj 26, 2014 10:10 am

Ten dom nigdy nie stał na Matenbuden :rwie_wlosy: , nie ma też nic wspólnego z mostem na Szopy i nie był domem patrycjuszowskim. Znajdował się (nadal się znajduje, bo został odbudowany) przy Schäferei nr 3. Niegdyś znany jako Dom pod Murzynkiem, w ostatnich czasach częściej jako Hotel Podewils
Miro - Pon Maj 26, 2014 12:17 pm

pumeks napisał/a:
Ten dom nigdy nie stał na Matenbuden :rwie_wlosy:

a kawałek dalej.
Pumeksie drogi teraz to ja też dostrzegłem to co Ty zobaczyłeś od razy, brawo.
Nie mam i nie będe miał Twojej wiedzy i szkoda włosów na głowie.
Podpis był jak często się zdarza zły.
Mattenbuden nie ma swojego tematu ( u mnie nie wychodzi).

Miro

Miro - Sro Cze 25, 2014 8:55 am
Temat postu: Mattenbuden Brücke
Nie pozostałości mostu przy ul.Szopy jak w temacie,
ale jeszcze dobrze się mający Mattenbuden Brücke.

Miro

Miro - Pon Sty 26, 2015 3:20 pm

Kiedyś widziałem zdjęcia, na których przy filarach mostu przy ul.Szopy
były wykonywane jakieś prace. Czy wobec byłego mostu "Mattenbuden" jak jakieś plany.
Są jakieś informacje na ten temat.

Miro

djjack - Pon Sty 26, 2015 5:33 pm
Temat postu: Remonty
Miro napisał/a:
Kiedyś widziałem zdjęcia, na których przy filarach mostu przy ul.Szopy
były wykonywane jakieś prace. Czy wobec byłego mostu "Mattenbuden" jak jakieś plany.
Są jakieś informacje na ten temat.

Miro


To były tylko prace remontowo-budowlane zabezpieczające istniejące pozostałości mostu. Nic więcej.

roko - Pią Sty 30, 2015 10:19 am
Temat postu: Re: Remonty
djjack napisał/a:
To były tylko prace remontowo-budowlane zabezpieczające istniejące pozostałości mostu. Nic więcej.


Dodać trzeba, że zakres prac był niewielki.

djjack - Pią Lip 06, 2018 6:30 pm
Temat postu: Otwarty Most Rogoźników
Rzadkie ujęcie mostu z podniesionymi elementami zwodzonymi.

http://www.opowiadaczehis...kach-czesc-iii/

pumeks - Sro Lis 03, 2021 11:32 am

Miro napisał/a:
Czy wobec byłego mostu "Mattenbuden" jak jakieś plany.
Są jakieś informacje na ten temat.

A jednak!

Kładka tymczasowa na Moście Rogoźników już działa. Będzie zwodzona do marca 2022 r.

Miro - Wto Maj 23, 2023 4:23 pm

Zdjęcie z 2008 roku.

Miro

Miro - Sob Wrz 16, 2023 12:43 pm

Koniec XIX wieku.
Mattenbudener Brücke, był artenernatywnym przejazdem dla tramwajów w sytuacji kiedy Most Stągiewny z różnych przyczyn był zamkniety.

Miro

Miro - Wto Paź 10, 2023 9:42 pm

Most ul. Szopy 1984 rok.


Miro


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group