Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Graudenz - podróż sentymentalna ;-)

parker - Nie Cze 05, 2005 9:45 pm
Temat postu: Graudenz - podróż sentymentalna ;-)
Od tego się wszystko zaczęło - pierwszy i na zawsze ulubiony park panny P. :wink:
Sabaoth - Nie Cze 05, 2005 9:51 pm

O! W Grudziądzu też mają Rudego :hihi:
parker - Nie Cze 05, 2005 10:12 pm

Wschód słońca nad Wisłą...
parker - Nie Cze 05, 2005 10:16 pm

Na ulicach o godzinie_której_nie_ma (gdzieś w okolicach 4:47 :wink: )
parker - Nie Cze 05, 2005 10:21 pm

I na koniec kilka bonusów - wciąż używane haczyki "tramwajowe", wspomniane tu już kiedyś HV i jeden herb.
Sabaoth - Nie Cze 05, 2005 10:25 pm

Cytat:
Wschód słońca nad Wisłą...

Jakbyś zdjęcia ustawiła w odwrotnej kolejności to byłby zachód słońca :^^

Grün - Nie Cze 05, 2005 11:51 pm

Najciekawszy jest szczyt budynku z datą na b03.jpg - wyrażnie wskazuje na żydowskie pochodzenie inwestora...
seestrasse - Pon Cze 06, 2005 1:47 am

no no... :==
stumar - Pon Cze 06, 2005 8:22 am

A jak tłumaczyć symbolikę herbu ze zdjęcia herb.jpg, czyżby w Graudenz prócz Żydów byli też Masoni :wink:
parker - Pon Cze 06, 2005 8:32 am

Grün napisał/a:
Najciekawszy jest szczyt budynku z datą na b03.jpg - wyrażnie wskazuje na żydowskie pochodzenie inwestora...


b03 to Urząd Stanu Cywilnego :hihi:
Nie wiem, co mogło być tam wcześniej i kto go zbudował...

Grün - Pon Cze 06, 2005 8:38 am

No pięknie... to ateistyczne śluby zawiera się w pożydowskim budynku! :%
Corzano - Pon Cze 06, 2005 8:52 am

Grün napisał/a:
No pięknie... to ateistyczne śluby zawiera się w pożydowskim budynku! :%

Ateistyczne to jeszcze pół biedy, ale pomyśl, że również konkordatowe. :rwie_wlosy: :wink:

Grün - Pon Cze 06, 2005 8:53 am

Corzano napisał/a:
Grün napisał/a:
No pięknie... to ateistyczne śluby zawiera się w pożydowskim budynku! :%

Ateistyczne to jeszcze pół biedy, ale pomyśl, że również konkordatowe. :rwie_wlosy: :wink:

Konkordatowe? A ja myślałem, że są załatwiane w kościółku... :hmmm:

adygrud - Nie Cze 12, 2005 11:05 am

Urząd Stanu Cywilnego należał do gminy Żydowskiej, regulowano sprawy własnościowe pisała o tym prasa lokalna. Nawiązując na terenie cytadeli jest piękna studnia kanalizacyjna "Stegemann&Winkelmann Danzig" czy wiecie coś bliżej o pochodzeniu.? Ja nie znalazłem nic na temat producenta w necie.
adygrud - Nie Cze 12, 2005 5:17 pm

Budynek Urzędu Stanu Cywilnego, zbudowano w 1873r mieścił się tam Żydowski Zakład Sierot fundacji K. Lachmana, była też szkoła podstawowa im. A. Mickiewicza. :wink:
Sabaoth - Nie Cze 12, 2005 8:00 pm

Cytat:
była też szkoła podstawowa im. A. Mickiewicza.

Adamas Mickiewiczius :hihi: Spierają się o niego Polacy, Litwini i Białorusini, czyżby Żydzi też rościli sobie do niego pretensje? :hihi:

pumeks - Pon Cze 13, 2005 9:22 am

Owszem, ale prawdziwi patrioci dają odpór żydowskim zakusom :wink:
Cytat:
Być może, że to właśnie pojawienie się w Panu Tadeuszu postaci Jankiela spowodowało, że niektórzy zaczęli uznawać Mickiewicza za filosemitę. Opowieści o filosemityzmie poety krążyły później przez całe pokolenia. Zaczęła im też towarzyszyć legenda o żydowskim pochodzeniu poety. Jego matka, w innych zaś przekazach babka ze strony matki, jakoby miała być Żydówką. Według Jana Ciechanowicza plotkę o żydowskim pochodzeniu matki poety miał puścić znany powszechnie jako filosemita hrabia Ksawery Branicki, który w 1879 r. opublikował relację ze swojej rozmowy z Mickiewiczem, podczas której poeta miał mu powiedzieć: Mój ojciec z Mazurów, matka Majewska z wychrztów.
Sam Ciechanowicz włożył dużo wysiłku w zebranie dokumentów dowodzących, że matka Adama Mickiewicza, Barbara Majewska, z neofitami nie miała nic wspólnego.

(ze strony Internetowej Gazety Katolików)

Sabaoth - Pon Cze 13, 2005 9:42 am

Cytat:
(ze strony Internetowej Gazety Katolików)

Strona ciekawa, zwlaszcza dzial "Nasza ksiegarnia" :hihi: Oto drobne zestawienie opisow ksiazek:

- Czy Unia Europejska jest państwem szatana?
- Harry Potter w świetle Objawienia, Tradycji i nauczania Kościoła
- Konstytucja (III RP) jako przykład realizacji masońskiego programu

Nawet nie wiedzialem, ze caly swiat dokola mnie jest dzielem spisku Szatana, masonerii i Zydow :haha:

stumar - Pon Cze 13, 2005 10:08 am

Cytat:
Nawet nie wiedzialem, ze caly swiat dokola mnie jest dzielem spisku Szatana, masonerii i Zydow


O Cyklistach zapomniałeś.... :hihi:

Sabaoth - Pon Cze 13, 2005 10:13 am

Cytat:
O Cyklistach zapomniałeś....

No, ich to dookola pelno wiec ich spisek jest niejako naturalny :hihi:

parker - Pią Lip 22, 2005 7:29 pm

Migawka z urlopu - Graudenz raz jeszcze :)
Sabaoth - Nie Lis 08, 2009 6:06 pm

Na ebayu pojawiła się pocztówka z Graudenz może kogoś zainteresuje.
groszek - Nie Lis 08, 2009 11:57 pm

Saab ja nie znam Graudenz :mrgreen: możne mógłbyś napisać co jest na tych fotkach i czy to "przeżyło wojnę" (ew.co teraz tam jest).
danziger - Pon Lis 09, 2009 8:11 am

Przecie wszystko podpisane - to Grudziądz - dworzec, most nad Wisłą i - o ile dobrze widzę podpis - okolice jakiejś "góry zamkowej".
groszek - Pon Lis 09, 2009 11:31 pm

Noo Danzi że Grudziądz to ja przeczytałam :wink: co do podpisów u mnie ich przeczytać nie mogłam(zamazane) .A teraz nadal te miejsca tez tak wyglądają? :???:
BillyBoy - Wto Lis 10, 2009 12:33 am

Wieża zamkowa, widoczna w tle w dln lewym obrazku, uległa "dematerializacji" w 1945. Multum informacji na ten temat znajdziesz w licznych książkach i w necie.
feyg - Wto Lis 10, 2009 1:28 am

BillyBoy napisał/a:
Wieża zamkowa, widoczna w tle w dln lewym obrazku, uległa "dematerializacji" w 1945. Multum informacji na ten temat znajdziesz w licznych książkach i w necie.

Poszukaj po hasłem Klimek.
Dworzec też uległ dematerializacji, most również (z tą różnicą że został potem odbudowany).

michal77_77 - Wto Lis 10, 2009 10:00 am

groszek napisał/a:
A teraz nadal te miejsca tez tak wyglądają? :???:



Najbardziej zbliżony do oryginału jest most - koszmarek kierowców ze względu na szerokość (a raczej jej brak) i wysokie krawężniki, gdzie niejedna felga pękła :) Warto wspomnieć, że zginął tam słynny sportowiec - B. Malinowski. Dworzec został zbudowany od nowa, zresztą jak na realia PRL - dość interesująco. A na Górze Zamkowej na razie jest jedynie góra... Kibicuję grudziądzanom w staraniach dotyczących odbudowy Klimka.

groszek - Wto Lis 10, 2009 6:10 pm

Dziękuje wszystkim za ciekawe wyjaśnienia :roll: .
adygrud - Nie Gru 20, 2009 6:15 pm

Most został odbudowany, dworzec jest z PRLu, co do Góry Zamkowej, obecnie prowadzone są prace archeologiczne, są jakieś pomysły na rewitalizację tego terenu. W czasach komuny stał tam na kopcu pomnik Światowida obecnie przeniesiony do parku miejskiego, przed wojną była kawiarnia wieża Klimek.
adygrud - Nie Gru 20, 2009 6:23 pm
Temat postu: Góra zamkowa
Światowid który stał na ruinach Klimka oraz widok od strony miasta przed wojną.
adygrud - Nie Gru 20, 2009 6:39 pm

Widok przedwojenny
monika_ck - Sro Mar 13, 2013 10:48 pm

Nawet nie przypuszczałam, że i Grudziądz, mój rodzinny, tu odnajdę. Jeszcze w latach 80-tych istaniała na Górze Zamkowej kawiarenka. Potem rozebrana do posadzki. Co teraz tam się dzieje, nie wiem, jestem na stałej emigracji na Żuławach.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group