Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Łodzie rybackie - rybacy, porty.

ruda - Pon Sie 06, 2007 7:09 am
Temat postu: Łodzie rybackie - rybacy, porty.
takich rybaków jest coraz mniej.
tobocian - Pon Sie 06, 2007 11:54 am

Pamiętam podobne łodzie w Jelitkowie... :cry: "gdzie oni są..."
ruda - Pon Sie 06, 2007 12:05 pm

tylko łodzi żal......
Corzano - Pon Sie 06, 2007 12:27 pm

tobocian napisał/a:
"gdzie oni są..."

W Sopocie. :)

ruda - Pon Sie 06, 2007 5:40 pm

quote]
"gdzie oni są..."

W Sopocie. [/quote]

Cepelia. :oops:

nad stawem - Pon Sie 06, 2007 8:42 pm
Temat postu: Re: Łodzie rybackie - rybacy, porty.
ruda napisał/a:
takich rybaków jest coraz mniej.

tak jak na tych zdjęciach pomagałem często moim znajomym rybakom w Kątach w porcie.
casy były fajne chociaż nie było lekko .
wieczorem na rasowki na Kobylą Kępę , potem do portu w Kątach ,we dwoch rozbić i ponownie nabić 500do 1000 hakow , a już o 5 rano rybacy wracali z wody i trzeba było jak to mowili " rozbijać " sieci . flondra była wspaniała ale najsmaczniejsze były torbuty .
po wyczyszczeniu sieci mieliśmy dopiero czas dla nas - biegiem do lasu a tam okopow i wszelkiego żelastwa wtedy było od --- i cuit ciut .
no i te hobby chodzenia z wykrywką zostało mi do dzisiaj .
a jeszcze jedno .
zimą nie było rybałki , czekało się na dobry sztorm zachodni , następnie jak pogoda sprzyjała , wiatr południowy , no i bursztynu było na kilogramy , ale nie radził bym nie zachartowanym tych " połowow " w lutowe mrozy .

ruda - Wto Sie 07, 2007 7:02 am

Wiem , jeszcze są. Nawet dzieci i wnuki, obecnych na zdjęciach powyżej, dalej łowią.
A robota ciężka, choćby wiosną zeszłego roku, były tylko trzy dni w czasie których ryby brały, więc cały czas łowili i wybierali. A zimno było ! Ręce grabiały.

ruda - Pią Sie 17, 2007 9:17 pm

Jeszcze trochę fotek.
nad stawem - Pią Sie 17, 2007 10:08 pm

ruda napisał/a:
Jeszcze trochę fotek.

coś mi się wydaje , że to Piaski .
a jeżeli tak to gdzie ten Star jako wciągarka :wink:

ruda - Sob Sie 18, 2007 7:09 am

Napis na łódkach pozwala zlokalizować miejsce.
W Jantarze przez jakiś czas jako wyciągarka służył ten traktor.

ważka - Nie Lut 10, 2008 2:20 pm

suszenie świeżo złowionych ryb na Helu. smacznego :wink:
roland - Nie Lut 10, 2008 3:07 pm

Kilka zdjęć z moich zbiorów w temacie rybackim. Wszystkie z roku 1921
ważka - Nie Lut 10, 2008 3:15 pm

tęskno za urokliwymi portami sprzed lat
ruda - Wto Lut 12, 2008 11:03 am

porty, porty....
Danziger Bowke - Sro Kwi 09, 2008 7:10 pm

Port nad Zalewem Wiślanym w Tolkmicku (Tolkemit)...
ruda - Sob Cze 14, 2008 11:31 am

Replika kureny przypłynęła na Zalewie Wiślanym - litewska ekspedycja promuje dawne szkutnictwo

Cytat:
Replika kureny przypłynęła na Zalewie Wiślanym - litewska ekspedycja promuje dawne szkutnictwo
Zakończył się ponad tygodniowy rejs repliką łodzi kurońskiej wokół Zalewu Wiślanego. Litewska załoga wraz z reprezentantami zaprzyjaźnionego Centralnego Muzeum Morskiego odwiedziła kilkanaście portów, zorganizowano cykl rejsów dla dzieci i młodzieży z lokalnych szkół. Wyprawie towarzyszyły wernisaże wystawy zatytułowanej "Przeszłość i przyszłość Zalewów Południowego Bałtyku".

Trasa wiodła z Gdańska, przez Kąty Rybackie, Krynicę Morska, Frombork, Elbląg, Drewnicę, gdzie replika cumowała na rzece Szkarpawie. Oprócz możliwości zobaczenia rybackiej łodzi typu kurena, charakterystycznej dla Zalewu Kurońskiego, zainteresowani mogli wziąć udział w krótkich rejsach.

- Uczniowie dowiedzieli się ciekawych rzeczy, a poza tym mięli okazję wypłynąć na małą wyprawę po Zalewie Wiślanym- opowiada Sylwia Owsińska, dyrektor szkoły w Sztutowie. - Litewska załoga na drewnianej kurenie pokonała w ciągu kilku lat setki mil morskich. Pływali m.in. u wybrzeży Norwegii i Holandii.

Ekipa miłośników tradycyjnego szkutnictwa z Litewskiego Muzeum Morskiego w Kłajpedzie od kilku lat odwiedza sąsiednie państwa. Replikę "Kurenc" zbudowano w 2001 roku, w 2002 odbył się eksperymentalny rejs po Zalewie Kurońskim i rzece Niemen. W zeszłym roku drewniana replika płynęła wokół Zalewu Szczecińskiego. W ten sposób Muzeum z Kłajpedy realizuje projekt mający na celu przywrócenie tradycyjnych, drewnianych łodzi żaglowych na Zalewie Kurońskim. Łodzie typu "kurena" były charakterystyczne dla tego akwenu, podobnie jak żaglowe barkasy rybackie na Zalewie Wiślanym. Oba typy jednostek nie są już w praktyce wykorzystywane. Pozostałości ich świetności można znaleźć w muzeach i na fotografiach.

- Łódź transportowano z Litwy lądem, została zwodowana w Gdańsku. W taki sam sposób wróci na litewskie wody- mówi Robert Domżał z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, uczestnik wyprawy. - Nie mieliśmy problemów z jednostką, sprawdziła się na tutejszych akwenach. Na pewno była to ciekawa atrakcja dla lokalnych mieszkańców i turystów.

Łodzie kurlandzkie całkowicie zniknęły z Zalewu Kurońskiego w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Tak jak łodzie rybackie z Zalewu Wiślanego czy Zalewu Szczecińskiego, miały charakterystyczną konstrukcję dla danego regionu i lokalnego szkutnictwa.

feyg - Sob Lip 19, 2008 2:23 pm

Ciekawa pocztówka z Allegro
To chyba też kureny:


źródło

bassa - Pon Lip 28, 2008 10:20 pm

Nie wiedziałam gdzie wpisać : goście, goscie jadą... tego- przypłyną ???

http://gazeta.razem.pl/in...2&t=1&page=3405

ruda - Wto Lip 29, 2008 6:52 am

Cytat:
Od 2012 roku swobodnie będzie można przepłynąć z Antwerpii do Elbląga przez Berlin.


:== :==

Dostojny Wieśniak - Sob Lis 22, 2008 2:19 am

Plaże Mierzei
Dostojny Wieśniak - Nie Lis 23, 2008 1:00 am

I od strony Zalewu Mierzeja sprzed lat.
groszek - Nie Lis 23, 2008 1:14 am

Dziwne te łodzie....żagle takie inne.Jak one się nazywały?Ja--- ignorant taki... :II
Dostojny Wieśniak - Pon Lis 24, 2008 12:54 am

Groooszek, żagle jak żagle, są tu od nich fachowcy. :wink: Dla odmiany rybacy i rybackie klimaty. Też Mierzeja. Kopie to są z kopii. Przepraszam za jakość.
tobocian - Pon Lis 24, 2008 9:12 pm

A te flunderryba ze zdjęcia 104a to sie tak suszy bez patroszenia? jest jakiś fachowiec n.t.?
Panbary - Pon Lis 24, 2008 11:23 pm

http://www.trabit.pl/ambe...s_Recordset2=15

W prawdzie nie są to zdjęcia historyczne ale warte zobaczenia. Port Jantar zimą 2006.

Dostojny Wieśniak - Czw Lis 27, 2008 3:19 am

Panbary napisał/a:
Port Jantar zimą 2006.

Faktycznie, trzeba się z miasta wyrwać, żeby dla portu w Jantarze czas znaleźć. :hihi:

jaxa - Nie Lis 30, 2008 4:49 pm

ruda napisał/a:
]Replika kureny przypłynęła na Zalewie Wiślanym - litewska ekspedycja promuje dawne szkutnictwo

Kureny to łodzie z zalewu Kurońskiego (Wikipedia ), więc wcale nie takie bliskie i choć ciekawe diametralnie różnią się od naszych kutrów, pomeranek i barkasów. Jednak jeśli kogoś interesuje ta łódź naszych wschodnich przyjaciół, to odsyłam do małej GALERII , która powstała dzięki wspomnianej wizycie. Trochę informacji można też znaleźć odwiedzając forum modelarskie, a model zobaczyć TU :)
Dla jasności przedstawiam mapkę pokazującą położenie zalewu kurońskiego poniżej.

Jerzy Makieła - Nie Lis 30, 2008 5:59 pm

groszek napisał/a:
żagle takie inne.Jak one się nazywały?


Ożaglowanie rozprzowe.

Dostojny Wieśniak - Pon Gru 01, 2008 12:25 am

Ryba to chyba patroszona do suszenia była. Trafiło się jeszcze kilka notatek. Że nie wiadomo do końca co się może komu przydać, służę. :D
jaxa - Pon Gru 01, 2008 2:53 pm

A czy możesz coś powiedzieć na temat zdjęć przedstawiających dzioby łodzi (116 a.JPG i 118 a.JPG)?
Interesuje mnie zwłaszcza to ostatnie. Z podpisu znów wynika, że to kurońska łódź, ale może wiesz coś więcej.?

Dostojny Wieśniak - Wto Gru 02, 2008 1:20 am

jaxa napisał/a:
Z podpisu znów wynika, że to kurońska łódź, ale może wiesz coś więcej.?

Przykro mi. Nie potrafię pomóc. Zdjęcia pochodzą z albumu wycinków zestawionych przez niegdysiejszego mieszkańca Żuław. Komentarzy przy nich żadnych nie ma a ja żaden fachowiec od łodzi rybackich. Mogę spróbować zasięgnąć języka choć za efekty w żaden sposób ręczyć nie mogę.

jaxa - Wto Gru 02, 2008 1:10 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Nie potrafię pomóc. (...) Mogę spróbować zasięgnąć języka choć za efekty w żaden sposób ręczyć nie mogę.
Byłoby miło, a i wzbogaciłoby wiedzę nie tylko moją i Twoją, ale też i reszty użytkowników. Byłbym bardzo wdzięczny gdyby udało się Tobie, albo komuś innemu znaleźć jakieś informacje na temat łodzi pokazanej na fot. 118a, gdyż w dzisiejszych czasach takich się już nie spotyka - nie wiadomo co to za typ.
Sielanka - Wto Gru 02, 2008 3:33 pm

Informacja na temat łodzi pokazanej na fot. 118a. Może nic odkryczego. Narmeln to miejscowość położona na Mierzei Wiślanej, tuż za obecną granicą polsko-rosyjską. Nazywana też – Polski.
jaxa - Wto Gru 02, 2008 6:38 pm

feyg napisał/a:
Ciekawa pocztówka z Allegro. To chyba też kureny:
Obrazek]
Nie, to nie kureny, ale barkasy z zalewu wiślanego.

Sielanka - dzięki za informacje o Narmeln, poszperałem trochę i znalazłem kilka zdjęć podobnych łodzi, choć jednak nie takich samych. Niestety oprócz tego, że to z zalewu wiślanego (a nie z kurońskiego jak wcześniej myślałem) nadal na ich temat nic więcej nie wiem :(

Dodaję za to zdjęcia łodzi typu pomeranka stojącej w Chałupach (jeśli ktoś chce to mam sfotografowane też detale)

Horhe - Wto Gru 02, 2008 9:44 pm

http://www.forum.dawnygda...s/104_a_207.jpg
Niegdyś można bylo taką, aromatyczną suszoną rybkę zjeść i u nas,ale to dziwnym sposobem padło. W okręgu kaliningradzki, na Litwie i Łotwie można zdobyć taaaaką rybę.

Dostojny Wieśniak - Pią Gru 05, 2008 2:35 am

jaxa napisał/a:
(jeśli ktoś chce to mam sfotografowane też detale)

Ktoś chce. W Łebie o ile mnie pamięć nie myli, stoi przy deptaku wielki kadłub kutra jakiegoś jak mniemam. To tak na marginesie.

jaxa - Pią Gru 05, 2008 4:34 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Ktoś chce...
A proszę bardzo - wrzucone na serwer i dostępne pod adresem: www.tot.pl/boat, (dla leniwych TU)
A jakby jeszcze było mało, to mam skany z książki "Kaszubskie Łodzie" p.Celarka dotyczące pomeranek, ale ich publikować nie można, więc tylko prywatnie...

tobocian - Sro Gru 10, 2008 9:04 pm

Horhe napisał/a:
Niegdyś można bylo taką, aromatyczną suszoną rybkę zjeść i u nas,ale to dziwnym sposobem padło. W okręgu kaliningradzki, na Litwie i Łotwie można zdobyć taaaaką rybę.


A przyznam rację.Sprzedają w centrum Rygi w piwnicy hotelu Baltija(blisko dworca kolelowego-100m) suszone rybki(takie szprotki czy jak,ale przy piwie fajnie trzeszczą w zębach :) ) zamiennik czipsów...
i zarąbiście podają szaszłyka z grilla...heh

ruda - Sro Kwi 22, 2009 11:07 am

Replika rybackiej łodzi w muzeum w Kątach Rybackich

Cytat:
Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich wznawia sezonową działalność. W tym roku największą atrakcją stanie się pływająca replika tradycyjnej łodzi rybackiej, tzw. żakówki.

W warsztacie szkutniczym dopracowywane są ostatnie elementy. Wodowanie zaplanowano pod koniec czerwca, w czasie lokalnego Święta Rybaka. Nie zabraknie także stałych wystaw dotyczących rybołówstwa na Zalewie Wiślanym.

Muzeum od maja czynne będzie codziennie od godziny 10 do 16.

Corzano - Pią Cze 05, 2009 8:53 am

Czy możecie podpowiedzieć jak nazywał się ten typ łodzi...



...i jego ożaglowanie. Trochę czytałem i wygląda mi to na gaflowe, tylko bomu brakuje. :roll:

danziger - Pią Cze 05, 2009 10:48 am

Tak, to gafel. Bom w ożaglowaniu gaflowym nie zawsze występuje.
Co do typu jednostki - wydaje mi się, że to slup - z tego co widzę ma tylko jeden sztag, więc to nie kuter, z kolei jak na ket to ma za bardzo do tyłu maszt wysunięty- ale ja się za bardzo nie znam, może niech się jakiś fachowiec wypowie.

dandola - Czw Sty 28, 2010 5:30 pm

Port w Mikoszewie lata 60-te

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group