Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - poszukuje rycin starego gdanska

postregiment - Sob Paź 20, 2007 3:25 pm
Temat postu: poszukuje rycin starego gdanska
Witam
jestem studentem V roku Gospodarki Przestrzennej piszacym prace o naszym pieknym miescie. Niestety nie moge znalezc za bardzo w sieci rycin / rysunkow starego Gdanska (wieki X-XIV) czy ktos moglbym mi pomoc?

Mikołaj - Sob Paź 20, 2007 3:45 pm

rycin z X w. rzeczywiscie może być mało :wink:

tak serio - jest album "Gdańsk w dawnych rycinach"
http://www.atticus.pl/ind...ag=poz&id=17021
jeśli chodzi o cele naukowe, to mógłbyś też zapytać w bibilotece PAN
no i możesz liczyć też na dobre serce forumowiczów :wink:

postregiment - Sob Paź 20, 2007 4:32 pm

i wlasnie na ich dobre serce licze :)
Tobuie rowniez dziekuje

ps. mozesz okreslic mniej wiecej okres ktory przedstawiaja te ryciny?

Sabaoth - Sob Paź 20, 2007 4:38 pm

Trochę rycin z przełomu XIX i XX w. jest na mojej stronie www.danzig-online.pl szukaj ich w Inne informacje / Gdańsk w grafice.
fritzek - Sob Paź 27, 2007 12:56 pm

Ja zaposiadam :P wedutę autorstwa niejakiego Matthäusa Merian. Ale to chyba Ci nie wiele pomoże, bo ona została popełniona o ile mnie pamięć nie myli w 1638 r.
nad stawem - Sob Paź 27, 2007 8:19 pm

mam cosik takiego na kompie . zostało niedawno sprzedane na eBayu .
villaoliva - Nie Paź 28, 2007 2:18 pm

A to chodzi o mapy czy ryciny :hmmm:
nad stawem - Nie Paź 28, 2007 4:39 pm

villaoliva napisał/a:
A to chodzi o mapy czy ryciny :hmmm:


masz racje ni skumałem . :oops:

danziger - Czw Wrz 22, 2011 12:55 am

Poszukuję całości tej ryciny, której fragment załączam.
Chodzi mi przede wszystkim o jakiś plik cyfrowy (najlepiej żeby był jeszcze w miarę dobrej jakości).
A przy okazji - wiecie co to za rycina (tzn. kiedy powstała, autor i takie tam?)

roland - Czw Wrz 22, 2011 7:50 am

Prawdopodobnie jest to rycina Matthäusa Merian der Ältere - Panorama miasta 1650 (?)
Kopię możesz kupić na Ebay za 4,95
http://www.ebay.de/itm/Da...2#ht_1644wt_910

pumeks - Czw Wrz 22, 2011 3:38 pm

Z uzupełnieniem, że Merian raczej nie rytował "z natury" tylko na podstawie wcześniejszej panoramy Aegidiusa Dickmanna, więc kształt architektoniczny Gdańska na tej rycinie odpowiada zapewne rokowi 1617
danziger - Czw Wrz 22, 2011 10:05 pm

Dzięki, wiem już mniej więcej czego szukać (ale jakby ktoś mial jakiegos jpga, to nadal jestem zainteresowany). :)
bavar - Pią Wrz 23, 2011 12:12 pm

a czy to nie aby Reinhold Curicke?
pumeks - Pią Wrz 23, 2011 9:37 pm

Nie znam żadnych źródeł, które wskazywałyby, że Reinhold Curicke cokolwiek w życiu narysował :lol:
princessita - Pią Wrz 23, 2011 10:57 pm

Sprawdzilam wg 2 tomu Historii, Bardzo podobna panorame popelnil Anton Moller, 1593, charakteyrstyczne literki na dachami gdanskich zabudowan. To jest z jakiejs ksiazki, powinno pisac z jakiego zrodla jest ilustracja.
Do Curickego ilustracje robil chyba Willer ?

pumeks - Sob Wrz 24, 2011 5:55 pm

princessita napisał/a:
Bardzo podobna panorame popelnil Anton Moller, 1593, charakteyrstyczne literki na dachami gdanskich zabudowan.

Tylko że u Möllera horyzont jest ciut niżej (pokrywa się mniej więcej z kalenicami dachów kościoła Mariackiego) i nie ma na nim żaglowców między wieżami św. Katarzyny i św. Jana.
Cytat:
To jest z jakiejs ksiazki, powinno pisac z jakiego zrodla jest ilustracja.

Oczywiście, z książki Zofii Jakrzewskiej-Śnieżko "Gdańsk w dawnych rycinach".
Cytat:
Do Curickego ilustracje robil chyba Willer ?

A tego to akurat nie wie nikt. Ryciny są nie podpisane. Ale ponieważ w tejże samej kronice znalazł się także rytowany plan Gdańska podpisany "Peter Willer Archit. Civ. Del.", niektórzy autorzy skłonni są uważać, że tenże Willer jest autorem rycin przedstawiających poszczególne budynki i miejsca. Pozostaje to hipotezą, dopóki ktoś nie odnajdzie jakiegoś dokumentu świadczącego za lub przeciw tej atrybucji.

PS. Danziger, najlepsza reprodukcja Meriana, jaką u siebie znalazłem, w jotpegu ma 6653 pix × 3090 pix i waży 8,42 MB, ale jakość nie jest rewelacyjna. Jak jesteś zainteresowany to podaj na pw, na jaki adres mailowy posłać.

bavar - Sro Wrz 28, 2011 9:02 pm

pumeks napisał/a:
Nie znam żadnych źródeł, które wskazywałyby, że Reinhold Curicke cokolwiek w życiu narysował :lol:


Kajam się, bo faktycznie miałem na myśli ryciny Petera Willera :wink:

Przepraszam :oops:

pumeks - Sro Wrz 28, 2011 9:06 pm

bavar napisał/a:
miałem na myśli ryciny Petera Willera

Wiem :) ale one są tylko hipotetycznie rycinami Willera, faktycznie są anonimowe. I z pewnością rycina, o którą pytał Danziger, jest "z innej parafii"

pumeks - Sro Paź 26, 2011 8:00 pm

Dobra, to teraz ja mam prośbę. Albowiem ponieważ z mego egzemplarza "Gdańska w dawnych rycinach" pani Jakrzewskiej-Śnieżko ktoś zajumał wklejkę z panoramą Visschera-Piscatora, a przydałby mi się fragment analogiczny do fragmentu z wyżej cytowanej panoramy Meriana, który zamieszczam. Nurtuje mnie budynek oznaczony poniżej literką Y, rzekomo szpital i kościół św. Barbary :% Może ktoś ma tę książkę kompletną i mógłby zrobić mały skanik?
Inga - Sro Paź 26, 2011 8:27 pm

A proszę bardzo :) Chcesz większe na maila ? :)
pumeks - Sro Paź 26, 2011 9:13 pm

No jasne :)
Inga - Sro Paź 26, 2011 9:40 pm

To wyślę jutro - jak dorwę się do normalniejszego internetu, bo ten, co mam w domu, jakoś nie chce współpracować :II
pumeks - Sro Paź 26, 2011 9:48 pm

Ok,nie pali się, z góry dziękuję :D
Gres - Czw Paź 27, 2011 3:57 pm

Może poszukaj u antykwariuszy, tam powinni mieć takie ryciny, może zdjęcia.
Ewentualnie po książkach historycznych i wtedy można poprosić autora o większe formaty.
najlepiej szukać przez net. W Sopocie znalazłem internetowy antykwariat choć pierwsze słyszę o czymś takim.
http://www.favore.pl/9748...towy-sopot.html

U nas we Wrocku, to są specjalne wystawy ze starymi zdjęciami, bo podobnie jak Gdań też mamy ciekawą historię. U was byli Niemcy i u nas też.

Gres - Czw Paź 27, 2011 4:00 pm

ewentualnie poszukać na youtube, ale tam jest słaba jakość
tu coś ciekawego ale ja mówię słaba jakość
http://www.youtube.com/watch?v=WvJksMRbSwQ

Krzysztof - Nie Gru 11, 2011 9:37 pm

nad stawem napisał/a:
gdansk1696.nowe.jpg

Wprawdzie to temat o rycinach, ale mnie nurtują pytania w którym roku wydano ten plan i z którego roku stan on przedstawia.
Co do zamieszczonej na nim ryciny już ustalono że:
princessita napisał/a:
Sprawdzilam wg 2 tomu Historii, Bardzo podobna panorame popelnil Anton Moller, 1593,

ale stan przedstawiony na mapie jest późniejszy niż 1620 bo fortyfikacje już są. Data 1696 występuje jako okres powstania mapy, ale zdecydowanie nie jest to stan z tego roku.

Romek52 - Czw Cze 14, 2012 10:26 pm

Kilka rycin z albumu "Piękny stary Gdańsk"
cz.1

Piotr A. - Pią Cze 15, 2012 7:49 pm

Polecam
50 Prospecte von Danzig sind zu haben bey Matthäus Deisch (1724-1789)
Znajdziesz go tu:
http://www.europeana.eu/p...18753F264D.html
oraz

Beschreibung Aller Kirchen-Gebäude der Stadt Dantzig
(1695) http://pbc.gda.pl/dlibra/...8&from=pubstats

Reprodukcje pięknych rycin znajdziesz na stronie Tomasza Niewodniczańskiego - jeżeli nie znajdziesz, to po jutrzejszym zwiedzaniu Biskupiej Górki pogrzebię u siebie.

Romek52 - Sob Cze 16, 2012 3:16 pm

Ryciny cz2

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group