Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
slupy graniczne WMG
Autor Wiadomość
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Pon Kwi 26, 2004 3:22 pm   

Seemann

Na pewno tam jest. W maju się wybieram w tamto miejsce zrobić zdjecia.
Bez bardzo dokładnej mapy nie ma szans by go znależć.
Mapa WIG 1 : 100000 jest nie wystarcząjaca.

Pozdrawiam

Jarek
_________________
Jarek
Marienburgczyk
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Kwi 26, 2004 3:30 pm   

Nie przeoczyłeś go, bo już go tam nie ma. A stał w miejscu, w którym nie należałoby się go spodziewać - nieco poniżej punktu, gdzie według tej mapki znajdował się F002.
Wystawał niewiele ponad ziemię i na pierwszy rzut oka ani trochę nie wyglądał na słup graniczny FSD. A widziałem go na miejscu gdzieś na początku 2003 r. i jeszcze (skoro jesteśmy już w swoim gronie, mogę to napisać) z trzy razy w jednym z gdańskich przydomowych ogrodów. Ale, jak już wcześniej powiedziałem, w zamian za opublikowane w tym temacie zdjęcia obiecałem posiadaczowi, że bez jego zgody nie podam loklaizacji. Dałem słowo, wybaczcie. Mogę Was jedynie zapewnić, że jest w dobrych rękach i żeby nie było wątpliwości- nie są to ręce żadnego z forumowiczów.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Kwi 26, 2004 3:37 pm   

Cytat:
sorki za to F

mozna poprawiac swoje posty naciskajac na "edytuj" i cytowac automatycznie naciskajac "cytuj".
informację tę umieszczam tu tylko na chwilę, potem to wykasuję, żeby nie zaśmiecac wątku.
Różne opcje forum i sposoby pisania możecie sobie poćwiczyć w temaacie test
 
seemann 
Broesener


Dołączył: 15 Kwi 2004
Posty: 64
Wysłany: Pon Kwi 26, 2004 3:51 pm   

jarek napisał/a:
Seemann

Na pewno tam jest. W maju się wybieram w tamto miejsce zrobić zdjecia.
Bez bardzo dokładnej mapy nie ma szans by go znależć.
Mapa WIG 1 : 100000 jest nie wystarcząjaca.

Pozdrawiam

Jarek



Jarek,

tam, to rozumiem jednak na zachodnim brzegu Nogatu, tej samej na której leży Pogorzała Wieś?

Mikołaj

dzięki za instrukcje, powoli nabieram biegłości ;-)
 
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Pon Kwi 26, 2004 4:06 pm   

Oczywiście nie.

Musisz wiedzieć, że w tym miejscu granica przbiegała po wschodniej stronie Nogatu.

Pozdrawiam

Jarek
 
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Pon Kwi 26, 2004 4:12 pm   

Mikołaj

Z tego wynika że musiał to być kamień o numerze F001 jedyny jaki mógł być w tym miejscu, na wysokosci cypła wychodzącego do Wisły.

Czy mam rację?

Jarek
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Kwi 26, 2004 4:27 pm   

Cytat:
to być kamień o numerze F001

nie, to na 1000 % to nie mógł być f001 bo stał nie po tej stronie drogi. no i F001 miał ten charakterystyczny kształt jako stojacy na styku PL FSD i D. to nie był żaden z tych, które są na mapce komisji
 
seemann 
Broesener


Dołączył: 15 Kwi 2004
Posty: 64
Wysłany: Pon Kwi 26, 2004 4:34 pm   

jarek napisał/a:
Oczywiście nie.

Musisz wiedzieć, że w tym miejscu granica przbiegała po wschodniej stronie Nogatu.

Pozdrawiam

Jarek


Aha. Przyznam że w takim razie dam sobie chyba spokój z poszukiwaniami. Napisałem na początku że po wschodniej stronie jest skarpa i ani na skarpie ani na dole (gdzie słabo się chodzi bo ścieżki żadnej) słupka(ów) nie widziałem, ale chyba jakieś bliższe namiary są nieosiągalne...szkoda

Pozdrawiam
 
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Pon Kwi 26, 2004 4:41 pm   

Mikołaj

Myślę, że to ja mam rację. Wg innej mapy komisji i mojej 1:25000 istniał jeszcze jeden słup F001 właśnie tam gdzie go opisałem był na styku tylko Polski i FD. Ten kamien charakterystyczny trójboczny to był kamień wspólny dla trzech granic i był oznaczony jako
0246 (granica polsko-niemiecka) a nie F002.

Pozdrawiam

Jarek
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Pon Kwi 26, 2004 5:22 pm   

Post ćwiczebny
Ostatnio zmieniony przez Makabunda Pon Kwi 26, 2004 9:34 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Pon Kwi 26, 2004 5:25 pm   Grono nasze rośnie.

Witam nowych kolegów szperaczy w naszym gronie. Z niecierpliwością czekam długiego weekendu bo pierwszy raz wyruszam z GPSem. Mam opracowane już współrzędne kamieni obliczone na podstawie map 1:100 000. Wolałbym jednak wn przyszłości namierzać kamienie graniczne wg mapy 1:25 000.
Jarku ! Jak zapatrujesz się na możliwość podzielenia się swoimi 25-kami? Jakie obszary obejmują Twoje 25-ki?
A propos współrzędnych. Jeśli sprawdzę, że moje współrzędne sprawdzają się w terenie to opublikuję je na forum.
Oczywiście dokładność takich współrzędnych oceniam na jakieś 20-30m (przy skali mapy 1:100 000) ale to wystarcza dla zawężenia obszaru poszukiwań. Mam tylko parę arkuszy 1:25 000 (skany reprintów osiągalne były niedawno na forum) ale chciałbym zdobyć kopie reszty aby obliczyć wspórzędne wg 25-tek dla całej granicy bo dokładność mogła by być wtedy nawet zbliżona do 10m. A to już coś jest.
P.S. Publikujcie na forum mapki z zaznaczonymi obszarami przez was spenetrowanymi. ZObaczymy wtedy jakie tereny są jeszcze dziewicze.
 
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Sro Maj 05, 2004 9:38 pm   Następny odcinek granicy zlustrowany

W czasie ostatniego weekendu zlustrowałem odcinek od D22 do D43. Bez rewelacji. Ten odcinek granicy sprowokował jednak parę pytań, które zamieszczę na forum w weekend. Na razie zamieszczam tylko szkic rozpoznanej granicy.
Pozdrawiam i namawiam do aktywności.
Wojciech
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Maj 17, 2004 1:43 pm   

Wojtek, nie wiem, czy jakoś może Ci to pomóc w poszukiwaniach przy pomocy GPSu, ale znalazłem strony, na których podawane jest superdokładne połozenie geograficzne wielu miejscowości:
http://www.indexmundi.com/zp/pl/

http://www.calle.com/world/PL/
 
dago 


Dołączył: 04 Maj 2004
Posty: 155
Wysłany: Czw Maj 20, 2004 8:43 pm   

Mam jutro wolny dzień, jeżeli pogoda dopisze zamierzam przejść się granicą WMG biegnącą od drogi W.Kack-Sopot w kierunku SW. Czy ktoś przeszedł ta trasę? (chodzi o kamienie graniczne).
Pozdrawiam
_________________
"śmieciarz historyczny to brzmi dumnie"..:-)
 
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Pią Maj 21, 2004 10:43 pm   

Koniecznie umieść po wyprawie mały raporcik z mapką.
A przy okazji zwróć uwagę czy dawna granica nie jest widoczna w postaci rowu. Ostatni w okolicach Postołowa natknąłem sięna taki ciągnący siękilometrami rów pokrywający się idealnie z granicą. Może to być jednak element gospodarki leśnej. Gdyby jednak podobny rów występował na dłuższym odcinku nie byłaby to tylko kwestia przypadku.
Ostatnio wędrując granicą rozmyślałem według jakich wytycznych (mam na myśli dystanse między kamieniami, co ile kamieni typu B występował kamień typu A i czy były inne oznaczenia granicy np. rowem) była oznaczana granica i czy takie wytyczne można gdzieś znaleźć?
Mam sporo fotek z dla zilustrowania moich spostrzeżeń ale nie moge dorwać w okolicy żadnego skanera.
Niestety chwilowo nie mam też dostępu do artykułu z "30Dni" wspominanego powyżej w tym wątku na temat granicy. Byłbym wdzięczny braciom "gedanofilom"z jakiś skanik albo cóś.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk