Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wpis do rejestru zabytków
Autor Wiadomość
AnWe 

Dołączyła: 24 Sie 2008
Posty: 218
Wysłany: Pią Lut 01, 2013 3:02 pm   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Orłowo, Trutnowy, Nowa Kościelnica, Drewnica, Żuławki.


trzymamy kciuki! (za formalności także)
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3889
Wysłany: Pią Lut 01, 2013 11:29 pm   

Też trzymamy. :ok:
_________________
Poldergeist
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3889
Wysłany: Sro Lut 27, 2013 12:50 am   

Zabytkowe domy drewniane w Orłowie i Drewnicy uzyskały dofinansowanie remontów od Samorządu Województwa Pomorskiego. :arrow: Kliknij sobie. Nie da się tego nie zauważyć i docenić. :)
_________________
Poldergeist
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3889
Wysłany: Czw Paź 31, 2013 12:11 am   

Długo mnie nie było... Na Żuławy jeszcze nie zaglądałem ale dochodzą mnie wieści, sprawdzone zresztą, o czasowym zawieszeniu (mam nadzieję stałej eliminacji) monopolu gdańskiej hurtowni projektów i orzeczeń budowlanych. Drobne usprawnienie ale cieszy. Może teraz trochę łatwiej będzie mieć zabytek na Żuławach? :roll:
_________________
Poldergeist
 
dbc 

Dołączył: 08 Gru 2010
Posty: 24
Wysłany: Czw Paź 31, 2013 2:00 pm   

Witaj Dostojny,
mógłbyś sprecyzować swoją wypowiedź? Jestem tematem żywotnie zainteresowany.
pozdrawiam
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3889
Wysłany: Czw Paź 31, 2013 11:09 pm   

A konkretnie co Cię interesuje? Bo jak mawiają moi starzy znajomi z Towarzystwa Krzewienia Czarnego Humoru - sprawa jest wielowątkowa i rozwojowa. :wink: To co jest najważniejsze dla właścicieli zabytków na Żuławach, było już wyżej.
Zaś o trupach w żuławskich szafach, bardzo staram się wiedzieć jak najmniej. :mrgreen:
_________________
Poldergeist
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Pią Lis 01, 2013 10:12 pm   

Ja nie wiem po co istnieje rejestr zabytków.
Latwiej jest wywalic, wyburzyć, obmamic ludzi ze się przeniesie czy namiesza się czymś w rodzaju rekonstrukcji? Jak słyszałam nowe budynki CMM też są rekonstrukcja 8O

Ktos mi to moze wytłumaczyć?
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3889
Wysłany: Nie Lis 03, 2013 12:08 am   

No przestań. Ideą powstania rejestru, była ochrona co bardziej wartościowych materialnych świadectw przeszłości. Jedno z narzędzi to było. Co zaś i kto z narzędziem robi, to już całkiem inna historia.
_________________
Poldergeist
 
martusinska 


Dołączyła: 07 Lut 2008
Posty: 88
Wysłany: Wto Lis 05, 2013 10:49 pm   

mnie najbardziej "cieszą" zabytki wpisanie do rejestru, które dawno przestały istnieć.
zbór w Niedźwiedziówce, czy dom podcieniowy w Jesionnie, kilka wiatraków...

http://www.visacom.pl/bip...&layout=layout4
_________________
firma eden miała awarię
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Sro Lis 06, 2013 12:14 pm   

I w tym jest rzecz. Proszę sie na nie obrażać ale jeśli jest jakiś obowiązek to się go nie omija. Tak jest w przypadku "ulatniających się zabytków" i tak jest w przypadku budynku zajezdni czy spichlerza. Ja osobiście nie wierze ze komukolwiek w Gdańsku zalezy na ratowaniu jakichkolwiek zabytków.

Paradoksalnie to co przetrwało wojnę, niszczą następne pokolenia.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3889
Wysłany: Czw Lis 07, 2013 12:39 am   

princessita napisał/a:
Ja osobiście nie wierze ze komukolwiek w Gdańsku zalezy na ratowaniu jakichkolwiek zabytków.
Z wiarą dyskutować się nie da. Myślę jednak, że jesteś w błędzie. Jest kilka osób, choćby na naszym forum, którym sprawy te nie są obojętne. :wink:
Zauważ, że jakiś czas temu, po ogłoszeniu kuriozalnego stanowiska poprzedniego konserwatora wojewódzkiego ("nic się nie stało" :wink: ) w sprawie dewastacji malowidła ściennego w katedrze oliwskiej, znakomita większość członków Rady Konserwatorskiej przy WKZ, podziękowała temu panu za współpracę. Chyba im jednak na czymś zależało. :wink:
W mieście jest kilka urzędów, zajmujących się zabytkami. Faktem jest, że bywa różnie. Jednak wrzucanie hurtem do jednego, śmieciowego wora, wszystkich ich pracowników, wszystkich osób decyzyjnych, jest zdecydowanie przesadą.
"Za stary jestem by uwierzyć w rewolucje."
Nie wiem po co i dlaczego konserwator Chmielewski podjął się kierowania wydziałem konserwowania zabytków w Urzędzie Wojewódzkim.
Jak jednak donoszą bardziej zorientowani, personel wydziału z nagła zmuszony jest w godzinach pracy, bywać w urzędzie. Dla wielu to szok.
Podobno hermetyczna, ciasna, zabytkowa buda przy ulicy Kotwiczników, ma być dostępna dla zwykłych ludzi. Znowu szok?
Nie zmienia to jednak faktu, że na poddaszu Świętej Trójcy, myszy harcują jak za dawnych dobrych czasów. :mrgreen: Ale to norma. :P (upiorna patologia do której przywykliśmy :wink: )
_________________
Poldergeist
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3889
Wysłany: Sob Lis 09, 2013 1:36 am   

dbc napisał/a:
mógłbyś sprecyzować swoją wypowiedź? Jestem tematem żywotnie zainteresowany.
No to doprecyzowanie. Mówię o zabytkach nieruchomych, o tym co każdy widzi. Zabytki ruchome to osobna para kaloszy, znakomitej większości bywalców forum, nie dotycząca. Zgodnie zatem z procedurami prawnymi, przed rozpoczęciem remontu obiektu zabytkowego, należy uzyskać decyzję zatwierdzającą projekt remontu w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków. Z nią i zatwierdzonym projektem należy wystąpić do stosownego Starostwa Powiatowego z wnioskiem o decyzję budowlaną. Starostwo nie wyda pozwolenia na budowę, bez decyzji WUOZ. (decyzji konkretnie w nagłówku) Tyle o procedurach.
A teraz o praktyce wspomnianej wyżej. Co było, to było. Teraz jest tak, że wniosek złożony z projektem podpisanym przez dowolnego, uprawnionego projektanta przechodzi przez WUOZ bez wcześniejszych szopek. Nawet terminy są jako tako dotrzymywane. Nie zmienia to w niczym faktu, że urzędowe wyroki, wydane wcześniej, są utrzymywane w mocy, włącznie z wymaganiami absurdalnych załączników psu na budę potrzebnych. Ale to cień wcześniejszego monopolu. A tę sprawę wolę pozostawić innym, bardziej kompetentnym badaczom. :tuptup:
Bajki swoje plotę, wyłącznie w odniesieniu do tej części Żuław, jaką administruje Urząd Wojewódzki w Gdańsku. Za granicami województwa jakoś inaczej, inny, jakby bardziej przyjazny ludziom świat. A może za bardzo się wkręciłem? :???:
_________________
Poldergeist
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3889
Wysłany: Pią Sty 31, 2014 3:06 am   

Warto wiedzieć. :arrow: Dotacje WUOZ w Gdańsku. Miłe to, chociaż prawdziwą rewolucją, będzie komunikat o wydatkowaniu środków publicznych. :P Niżej na podlinkowanej stronie, WKZ opowiada o zmianach jakie w ciągu roku zaszły w Urzędzie. Polecam.
_________________
Poldergeist
 
krzyś 

Dołączył: 26 Sty 2010
Posty: 42
Wysłany: Sob Lut 01, 2014 8:41 pm   

Zmiany wydają się pozytywne, ale dużo wody musi upłynąć w Wiśle aby pogląd ludzi na ten urząd sie zmienił.
 
martusinska 


Dołączyła: 07 Lut 2008
Posty: 88
Wysłany: Sob Lut 01, 2014 8:56 pm   

i kilka domów podcieniowych na ministerialnej liście dotacji na 2014:

http://www.mkidn.gov.pl/m...bytkow_2014.pdf
_________________
firma eden miała awarię
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk