Dawny Gdańsk

Na papierze, ekranie i w Mieście - Jest juz zaproszenie

bassa - Sob Cze 17, 2006 1:17 am
Temat postu: Jest juz zaproszenie
na 28.06 o g.18 na stronie www.kil.wrzeszcz.org
Super!

abernacka - Sob Cze 17, 2006 7:48 am

Już się nie mogę doczekać!! :hurra:
bassa - Pon Cze 19, 2006 1:23 pm

Nio!!!! I nockę też mamy zapewnioną....co z foty z tego bedą,mózg staje w słup!!!Tajne miejsca browarowe i zaraz potem ...
http://www.gdansk.pl/muze...=muzeum#program

DarioB - Wto Cze 27, 2006 1:10 pm

Cytat:
Komitet Inicjatyw Lokalnych WRZESZCZ wraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku oraz Stowarzyszeniem Archiwistów Polskich, oddział w Gdańsku, zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu
Wędrówki po Wrzeszczu: “Browar we Wrzeszczu w archiwach i w rzeczywistości”
przewodnikami będą Stanisław Flis i dr Jakub Szczepański.
wędrówka po terenie Browaru rozpocznie się z parku Kuźniczki (na rogu ulic Wajdeloty i Kilińskiego)
28 czerwca 2006 r. o godz. 18.00


I co wybierata się??? To już jutro.

abernacka - Wto Cze 27, 2006 3:42 pm

Tak jak już wspominałem, moja skromna osoba pojawi się na tej wycieczce.
grzechuu - Wto Cze 27, 2006 3:44 pm

Ja też się gdzieś tam bedę kręcił :)
parker - Wto Cze 27, 2006 9:25 pm

O 18 to ja dopiero będę wychodzić z fabryki... jak dobrze pójdzie :(
danziger - Wto Cze 27, 2006 10:42 pm

Ja się zapewne zjawię :)
bassa - Czw Wrz 14, 2006 11:59 pm

A teraz na topie okazja 23 września:nocny wstęp na teren -i jakież unikalne,ostatnie już foty! www.wajdeloty.wrzeszcz.org
Czesiek - Pon Wrz 18, 2006 11:30 pm

Po raz kolejny – tym razem już jako zarejestrowane stowarzyszenie – organizujemy Święto Ulicy Wajdeloty. 23 września w godz. 14-21, na terenie ulicy Wajdeloty, Parku Kuźniczki oraz byłego Browaru Gdańskiego postaramy się skupić możliwie największe grono wrzeszczan.

Chcemy w ten sposób – przy dobrej zabawie i strawie – wyzwolić społeczną energię na rzecz wzajemnego poznania się i zainicjować wspólne działania na rzecz poprawy warunków i kultury życia w naszej dzielnicy.

Jądrem imprezy będzie seria wydarzeń o charakterze festynu rodzinnego, w tym prezentacje działań kulturalnych instytucji kulturalno-oświatowych dzielnicy, koncerty estradowe dzieci i młodzieży oraz zaproszonych zespołów muzycznych. Celem nadrzędnym tych akcji jest promocja i rozwój partnerskiej współpracy różnych podmiotów w rejonie Dolnego Wrzeszcza.

Serdecznie zapraszamy! Nie może Ciebie u nas zabraknąć! :== :co_jest:

Szczegółowy program imprezy znajdziesz tutaj www.wajdeloty.wrzeszcz.org

roland - Pią Wrz 22, 2006 5:28 pm

Zostałem poproszony o przedstawienie Nagrody Wrzeszczan za rok 2006
Proszę oto ona (jeszcze świeża).

villaoliva - Pią Wrz 22, 2006 7:58 pm

Coraz mniej tej kostki we Wrzeszczu :hihi:
Mikołaj - Pią Wrz 22, 2006 8:01 pm

Kto się wybiera? ja niestety nie będę mógł być :II
Corzano - Pią Wrz 22, 2006 8:04 pm

roland napisał/a:
Zostałem poproszony o przedstawienie Nagrody Wrzeszczan za rok 2006

Widzę, że ktoś w samochód trafił. :wink:

bassa - Sob Wrz 23, 2006 11:22 pm

No jeszcze możecie zgadywać,KTO (8 Laureatów) będzie miał tę prawdziwą wrzeszczańską kostkę całkowicie i zupełnie na własność.... :OO
Byłam i wiem! :== :== :==

Marcin - Nie Wrz 24, 2006 12:02 am

M.in. 3 osoby zarejestrowane na FDG. :D
Gratuluję. :==

seestrasse - Nie Wrz 24, 2006 12:12 am

jakieś szczegóły? w takich przypadkach tajemnice nie są wskazane :wink:
Marcin - Nie Wrz 24, 2006 12:20 am

Wśród laureatów znalazły się osoby których (dwie) strony internetowe zalinkowane są pod bannerem FDG. :mrgreen: :wink:
seestrasse - Nie Wrz 24, 2006 12:23 am

dziż, od Was się czegoś dowiedzieć... :% :skolowany:
Marcin - Nie Wrz 24, 2006 12:25 am

Niech się sami pochwalą... :D
gargoyle dfl - Nie Wrz 24, 2006 12:47 am

:???: Dario :???:
Marcin - Nie Wrz 24, 2006 1:01 am

NIE :wink:
roland - Nie Wrz 24, 2006 9:30 am

Autorzy PDW :D oraz nasz kolega zza morza :D
parker - Nie Wrz 24, 2006 10:49 am

A jakie były kryteria przyznawania nagrody? Że Akademia się nie załapała nawet na kandydaturę?

Domyślam się, że wrzeszczańskość stron - PDW ma ją niewątpliwie, ale Akademia również, przecież nawet PDW korzysta z jej materiałów, choćby artykuł o Parku Kuźniczki.
A Park w Królewskiej Dolinie , Las przy Jaśkowej Dolinie, Drzewo z Jaśkowej Łąki , Cmentarze przy Wielkiej Alei i sama Aleja , wreszcie Góra Szubieniczników i Krematorium ...

Czyżby "dolny Wrzeszcz" odciął się całkowicie od "górnego"?

Mikołaj - Nie Wrz 24, 2006 11:14 am

:== dla nagrodzonych!
Cytat:
Akademia się nie załapała nawet na kandydaturę?

zostało pewnie jeszcze trochę bruku na następne lata :dooobry: :wink:

roland - Nie Wrz 24, 2006 11:21 am

parker napisał/a:

Czyżby "dolny Wrzeszcz" odciął się całkowicie od "górnego"?


Myślę, że nie odciął. Górny Wrzeszcz tez dostał nagrodę (bruk z Dolnego Wrzeszcza) :hiihihi:

bassa - Nie Wrz 24, 2006 11:57 am

Najwięcej ludzi zgłaszało http://www.forum.dawnygda...p?p=76018#76018 i jeszcze sobie nawzajem tłumaczyli,jak wejsc na FDG i jak tam dotrzeć....serce rosło!!! :OO :OO
seestrasse - Nie Wrz 24, 2006 1:10 pm

super, super :D :== :co_jest:
roland - Wto Wrz 26, 2006 10:28 am

Kilka zdjęć z imprezy. Niestety padła mi bateria w aparacie dlatego tylko "kilka". :II
bassa - Wto Wrz 26, 2006 12:25 pm

Szanowny Laureat Nagrody Wrzeszczan,czyli stow KIL z Lidią Makowską z NCK zaprasza na grzyby...ehm,pardon,na zwiedzanie Jaśkowej Doliny,sob 30.09 -uroczy spacer pod fachowym okiem dr Katarzyny Rozmarynowskiej www.kil.wrzeszcz.org
Kwiatki bym im przyniosła,albo beczke piwa...;-)) :OO Za pomysł spacerów-wykładów i realizację!
Ale...na wycieczkę po zielarskim ogródku Akad Med na Hallera i możliwość nabycia tego zielnika...wg starych druków wydanego!I za opowieść o budynku CEN www.cen.gda.pl
Stety,spacer 30.09 się naklada na zwiedzanie d.Zaka więc za osiołka trzeba robić. :mrgreen:

parker - Wto Wrz 26, 2006 7:01 pm

a ja w pracy akurat w tę sobotę muszę być :cry:
i nie mogę iść na wycieczkę z moją panią recenzent :II

Corzano - Wto Wrz 26, 2006 9:11 pm

parker napisał/a:
i nie mogę iść na wycieczkę z moją panią recenzent

Ja ze swoją tez nie mogę. :wink:

bassa - Czw Paź 05, 2006 10:05 pm

a tu ? z prywatnymi albumami ???? śliczny pomysł,swoją drogą....ukłony dla Pani Kierownik i załogi!!! :OO www.filia1.wbpg.org.pl
bassa - Sob Gru 30, 2006 4:17 am

Jest juz zaproszenie na 9 stycznia na godz 18 do sali w II LO - sympatycy wrzeszczańscy mile widziani! Wiecej na www.wajdeloty.wrzeszcz.org
bassa - Pon Sty 08, 2007 12:13 am

i dzisiejsza errata:miejsce spotkania to szkoła Języków BEST,Wajdeloty 28 III p. o godz 19.15!!!
bassa - Sro Sty 31, 2007 1:49 am

Na stronce www.wbpg.org.pl po kliknieciu w zakladke WYSTAWY pojawia się zaproszenie na Podróże w czasoprzestrzeni-Wileńszczyzna Piotra Błażewicza.
Otwarcie wystawy 25 luty o 18 w filii nr 18 Manifestu Połanieckiego 30 (okolice SzP52 na Kosciuszki) we Wrzeszczu.Zainteresowanym- np przyniesieniem książek czy pisemek dla polskich dzieci na Litwie :== :== -służe kontaktem tel. do P.Błażewicza(na priv).

bassa - Wto Lut 27, 2007 3:28 pm

W srode o 17 można cieżko dostępny budynek Farmacji AMG oblookać ..a i temat sympatyczny-grzewczy raczej...dla zmarźluchow! http://www.biology.pl/skn/
hih.
A 1 marca oczywiście na Kaziuki,do Piotra Błażewicza,filia bibl nr 18 ul Manifestu Polanieckiego 30 (jesli tramwaj,to rog Kosciuszki i Hallera-5 min spacerkiem w strone Sz P 52) www.wbpg.org.pl w zakladce wystawy.

bassa - Czw Mar 01, 2007 12:14 pm

W zakladce SPOTKANIA ! Nie nadążam za info pani Cichy...a tamże powinno się pojawic zaproszenie 8-marcowe do filii 26 Gdansk Zabianka Gospody 3b tel 556 18 13 -na spotkanie z Gabrielą Danielewicz,przeurocza autorką-wrzeszczanką......By ja tak namówić na albumik/ksiażke/coś???Z Znanym Wrzeszczaninem...tytuł optymalny to ...akademia rzygaczy!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
bassa - Nie Mar 11, 2007 12:41 am

No tak.Czyzby w tym roku -w stolicy tylko? Nie bedzie kwietniowego gdańskiego :co_jest: Kongresu Obywatelskiego na PG? Miał byc!!!! http://www.ibngr.edu.pl/index2.htm
bassa - Nie Kwi 01, 2007 7:17 pm

Aaaaa! jest!!!! http://www.kongresobywatelski.pl/ Jak miło,rejestracja internetem....

Także jest zaproszenie na 16 kwietnia,p Abramowicz na www.kil.wrzeszcz.org

A pani Gabriela Danielewicz,piszac książkę o Wrzeszczu lat 50-tych bardzo prosi o prywatne fotki,wspominki -m in studentow i profesorow dawnej WSP,wiecej o kamienicy Miszewskiego 18 i budynku ZDZ Miszewskiego 16...

bassa - Pią Cze 01, 2007 2:06 pm

:== :== Rewelka,SPOTKANIE AUTORSKIE Z OLGA DęBICKA - zaprasza filia nr 1 WBP w srode 27.06 o 18 !!!!! (Grunwaldzka 44 ,Wrzeszcz vis a vis Domu Ksiazki-po schodkach).To jest cudna okazja - i rozmowy o wiekszosci wątków na FDG,i pomocy w nastepnych ksiązkach czy wywiadach...
http://www.terytoria.com.pl/autor.php?id=144
A kto wie,moze i tort dla Pleno Titulo Mikołaja...hih,data podchodziaszcza.... :OO :OO
I okazja tez godna!!! Ze sie tak wyraze-na temat...;-))Beda z tego...fotografie z tłem! hih.

(no i wysyp spotkan 4 i 5 czerwca:www.wbpg.org.pl w zakladce SPOTKANIA-szalenstwo,nikt nie da rady z wszystkiego skorzystac acz sped tlumaczy w NCK to ciekawe...)

bassa - Wto Cze 12, 2007 1:31 pm

No tak,wszyscy wiecznie młodzi na FDG,a przecie ankietke-zapis na zajecia bezplatne mozna wypelnic juz od 45 r zycia...
link
Ba,nawet zaproponowac jakiś cykl,ktorego nie ma w spisie.... w tej ankietce...

bassa - Pon Lip 23, 2007 4:52 pm

Wakacyjnie -warto w czwartek poddać się -Jerzemu Porebskiemu...nawet jesli ktos nie znosi tego typu imprezowania to piosenki Porębskiego to jest COS! Wyjątek!Nawet leniwe bassy z domu wyciąga...

http://www.szantypodzurawiem.pl/page1/index.html

bassa - Pon Wrz 24, 2007 12:06 am

O przestrzeni wspólnej - WAZNE ! 28.09.2008 zaprasza do Klubu Garnizonowego www.kulturamiejska.pl.I co za nazwiska prelegentów! Włacznie z Rafałem Górskim z łodzi...(wydawca miesiecznika Obywatel).
bassa - Wto Paź 09, 2007 11:53 am

A 15.10.07 od godz 18 bedzie otwarte spotkanie na Wyspie Spichrzów,zaprasza klub Zejman (Chmielna,w ruinach,prawie pod Ołowianką...).Spotkanie bedzie dotyczylo Filmów Przygody,w ten poniedzialek -filmow z wypraw górskich ,ale jest to tez okazja obfotografowania ruin od środka...za chwile to wszystko zniknie przecie.....i poznania pomysłów na cykle spotkań różnych gdańskich środowisk- pasjonatów!
I czyż jest lepsze miejsce na wystawę unikalnych fot z FDG niz galeria w tym klubie... :P

Gdynka - Wto Paź 09, 2007 2:14 pm

Cytat:
Spotkanie bedzie dotyczylo Filmów Przygody,w ten poniedzialek -filmow z wypraw górskich

Przekazuję zaproszenie od Michała Kochańczyka:
Zapraszam na prezentację mojego filmu "Wrócić pod Kongur Shan" o wyprawie Polskiego Związku Alpinizmu z 1999 roku na Kongur Shan 7719, najwyższy szczyt Pamiru Chińskiego.

villaoliva - Wto Paź 09, 2007 2:20 pm
Temat postu: „REKIN" ma już 50 lat
Przkazuję zaproszenie :)

Cytat:
Gdański Klub Płetwonurków „REKIN" ma już 50 lat!
Z okazji jubileuszu zapraszam serdecznie 13 października 2007 r. na
spotkanie z nami – najstarszym Klubem Płetwonurków na Wybrzeżu.
Miejsce spotkania: Aula Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej, ul.
Narutowicza 11/12 Gdańsk.

pozdrawiam
karO kubiak GKP REKIN


Spotkanie rozpoczyna się o godzinie 10.

Gdynka - Wto Paź 09, 2007 2:27 pm
Temat postu: może
Może warto o takich imprezach pisać w wątku "Na papierze, ekranie i w mieście",
bo do "Naszych spotkań" nie wszyscy mają dostęp.
Tak sobie głośno myślę :hmmm: :D

villaoliva - Wto Paź 09, 2007 2:34 pm

Bardzo dobry pomysł :==
Temat przeniesiony :D

bassa - Wto Paź 09, 2007 8:12 pm

Super! Też się cieszę z pomysłu Gdynki i szybkiej konkretnej reakcji Villaoliva -rzeczywiście,nie ma powodu ograniczać ciekawych okazji wyłącznie do ścisłego grona,szczególnie że przez parę lat FDG się nabywa i "Specjalnego Oka Zauważacza Rzeczywistości Niebanalnej" i takich tam różnych technicznych umiejętności... :P
By ktoś przepowiedzial bassie trzy lata temu,że zrobi fotke cyfrowa i obrobi..albo umieści skutecznie tu i ówdzie albo- opanuje skanowanie bezpośrednio ze starych klisz to bym się - i jego popukała...w czółko.
Acz siła sprawcza FDG nie takie cuda potrafi...i nie ma co pukać!

villaoliva - Pią Paź 12, 2007 3:15 pm
Temat postu: Dni Mniejszości Narodowych w Gdańsku
Kolejna impreza tym razem dla smakoszy :wink:

Cytat:
Miasto Gdańsk wspólnie z: Białoruskim Towarzystwem Kulturalnym "Chatka", Stowarzyszeniem Litwinów w Polsce, Muzułmańską Gminą Wyznaniową w Gdańsku, Towarzystwem Społeczno Kulturalnym Żydów w Polsce Oddział w Gdańsku, Związkiem Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku, Związkiem Ukraińców w Polsce, Oddziałem Pomorskim w Gdańsku w dniach 12-13 października 2007 roku organizuje „Biografie Gdańskie – IV Dni Mniejszości Narodowych”.

Idea spotkań zrodziła się w 2004 roku z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wspólna Europa, wspólny rynek przy zachowaniu odrębności tzw. ”małych ojczyzn” zrodziła myśl, że Gdańsk od wieków jest swoistym tyglem kulturowym. To tutaj swój dom znalazły różne narodowości, które „zawierucha dziejowa” przygnała na ziemię gdańską. Osiedlając się w Gdańsku przyniosły ze sobą swoją kulturę i zwyczaje, które odcisnęły piętno na gdańskiej kulturze.

W okresie największego rozkwitu w XVI i XVII wieku w Gdańsku żyli Niemcy, Polacy, Żydzi, Holendrzy, Szkoci. Wszyscy trwale wpłynęli na wizerunek Miasta.
Po II wojnie światowej do wyzwolonego i zniszczonego Gdańska zaczęli przybywać nowi mieszkańcy z różnych stron Polski, a razem z nimi przedstawiciele mniejszości narodowych. Pojawili się w Gdańsku ocaleni Żydzi, Tatarzy, Białorusini, Litwini, Ormianie. Pozostała też nieliczna grupa Niemców. Znaleźli też swój dom przesiedleni z ziem południowo-wschodniej Polski Ukraińcy.

W 2004 roku podczas spotkań prezentowana była historia osiedlania się poszczególnych mniejszości narodowych w Gdańsku. W 2005 nawiązywaliśmy do wydarzeń tak ważnych dla Polski i świata jak powstanie 25 lat temu „Solidarności”. W 2006 tematem przewodnim naszych spotkań były baśnie, legendy i podania mniejszości narodowych.
W tym roku centralne miejsce przypadnie kuchni i tradycjom żywieniowym mniejszości narodowych, w połączeniu z ciekawymi prezentacjami kulinarnymi.

Program imprezy:

12.10.2006 (Piątek) - Dzień pierwszy - sala Ratusza Staromiejskiego
18.00 Krótka 10 minutowa prezentacja muzyczna
18.10 Rozpoczęcie /powitanie gości/
18.15 Prezentacje kulinarne mniejszości narodowych

13.10.2007 (sobota) - Dzień drugi - sala Ratusza Staromiejskiego
14.00 Rozpoczęcie spotkań, powitanie
14.10 Występ trio muzycznego z programem niemieckiej klasyki piosenek
15.00 Prezentacja spektaklu "Narodny albom" - musical, w wykonaniu młodzieży
16.00 Występ zespołu - mniejszość żydowska
17.00 Występ bębniarzy z zespołu "Muslimas" z Wilna - mniejszość tatarska
18.00 Zespół etnograficzny "Vydraga" z Wilna - mniejszość litewska
19.00 Koncert zespołu Tercja Pikardyjska ze Lwowa - mniejszość ukraińska
20.10 Poczęstunek

TOMB - Nie Paź 14, 2007 4:53 pm

Ale przetrzymali wszystkich! Dopiero na koniec ostatniego dnia można było organoleptycznie zapoznać się z tematem. :hihi:
swiss - Pon Paź 15, 2007 6:17 pm
Temat postu: Lodołamacze w Pruszczu - wystawa foto
Wystawa "Lodołamacze - ocalić od zapomnienia"
środa, 17. październik 2007, 18:00 - 21:00


Burmistrz Miasta Pruszcz Gdański, Miejski Dom Kultury, Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Stowarzyszenie Lastadia zapraszają na wernisaż wystawy

"LODOŁAMACZE - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA", 17.10.2007r. godz.18.00
sala Miejskiego Domu Kultury w Pruszczu Gdańskim, ul. Chopina 34




Autor zdjęć Cezary Jakubowski zatrzymał w kadrze statki i inne pojazdy wodne wykorzystywane podczas prac hydrotechnicznych przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Tczewie. Zadaniem ludzi i maszyn było utrzymanie żeglowności Wisły i zapobieganie powodziom. Szczególnie gdy Wisła skuta jest lodem.
Zdjęcia pochodzą z przełomu lat 70 i 80 XX wieku .Zarejestrowane na nich parowe lodołamacze kilka lat później bezpowrotnie zniknęły z krajobrazu delty Wisły.
Unikatowa kolekcja negatywów ze zbiorów Centrum Wystawienniczo - Regionalnego w Tczewie jest nie tylko cenną dokumentacją utraconego dziedzictwa kultury technicznej, ale również kunsztu autora wykonującego swoje zdjęcia w odchodzącej obecnie do historii technice czarno-białej fotografii. Odbitki z oryginalnych negatywów wykonał Adam Fleks.

źródło

feyg - Wto Paź 16, 2007 2:31 pm

Dla porównania lodołamacz sprzed blisko 110 lat (kartka została wysłana z Sopotu 5 sierpnia 1898 roku)....
A poniżej można poczytać o jego sławnym patronie, co ciekawe został on w ten sposób uhonorowany jeszcze za życia.....
http://www.rzygacz.webd.p...=37,370,0,0,1,0

renekk - Wto Paź 16, 2007 7:31 pm

Cytat:
w odchodzącej obecnie do historii technice czarno-białej fotografii

:hihi:

bassa - Sob Paź 20, 2007 12:43 am

Jak mniemam,mimo deszczu jutro podziwiamy siłę Strzyży ?Jakies młyny czy insze pomysły eko siłą rzeki? www.kil.wrzeszcz.org
bassa - Wto Paź 23, 2007 10:36 am

A to klimatyczne...tym niemniej warto!
http://www.gdansk.pl/cal....on=view&id=6237

swiss - Wto Paź 23, 2007 12:38 pm

Okazja do zwiedzenia pozostałości po cukrowni w Pruszczu:

Cytat:
Stowarzyszenie Alternatywa Cukrownia zaprasza na plener fotograficzny, który rozpocznie się 26 października (piątek) o godz. 14.00 na terenie Cukrowni Pruszcz.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o pojawienie się na parkingu przed Cukrownią, ul. Chopina 17.
Prosimy o rezerwację pod adresem info@cukrownia.org



więcej o Stowarzyszeniu AC: www.cukrownia.org

Horhe - Nie Paź 28, 2007 1:00 pm
Temat postu: Przyszłość fortyfikacji gdańskich-konferencja


Cytat:
Zapraszamy do udziału w konferencji „Przyszłość fortyfikacji gdańskich”, która odbędzie się w dniach 29 – 30 października 2007 roku w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku przy ulicy Długiej 46/47.













Organizatorami konferencji są: Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańsk”, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Pomorskie Stowarzyszenie Ochrony Fortyfikacji „Reduta”.

Patronat nad konferencją objęli: Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku Marian Kwapiński.

Konferencja organizowana jest w ramach projektu „BALTIC FORT ROUTE” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej (Program Interreg III B Region Morza Bałtyckiego).








Gdańsk może poszczycić się cennymi na skalę europejską przykładami fortyfikacji nowożytnych. Obecnie tereny dawnych umocnień straciły na militarnym znaczeniu. Jednak miejsca te mogą stać się doskonałą atrakcją miejską ze zróżnicowaną ofertą turystyczną, kulturalną i rekreacyjną, czego najlepszym przykładem jest projekt rewitalizacji na terenie Fortu Grodzisko, zakładający budowę zespołu edukacyjno – rekreacyjnego „Centrum Hewelianum”.


Celem konferencji jest przypomnienie imponującej historii gdańskich fortyfikacji, przeanalizowanie obecnego sposobu wykorzystania zachowanych zespołów umocnień miejskich oraz zaproponowanie nowej trasy turystycznej eksponującej zabytki architektury obronnej Gdańska.

Dwudniowa konferencja podzielona została na cztery sesje tematyczne:



1. Poniedziałek, 29 października 2007 r., godz. 9.00-15.30


sesja I: „Historia i rozwój gdańskich fortyfikacji
sesja II: „Potencjał turystyczny fortyfikacji gdańskich”


Pierwszy dzień konferencji zakończy wspólna autokarowa wycieczki „Szlakiem fortyfikacji gdańskich”.



2. Wtorek, 30 października 2007 r., godz. 9.00-14.00


sesja III: „Zagospodarowanie gdańskich obiektów i zespołów fortyfikacyjnych”
sesja IV: „Dobre praktyki, czyli jak to się robi gdzie indziej”


Referaty wygłoszą znawcy tematyki fortyfikacyjnej, eksperci z dziedziny konserwacji zabytków oraz specjaliści w zakresie kreowania polskich marek turystycznych.


Zobacz szczegółowy program konferencji




Konferencja jest adresowana do historyków, architektów, urbanistów, przewodników, przedstawicieli branży turystycznej oraz wszystkich miłośników tematyki fortyfikacyjnej oraz pasjonatów historii Gdańska.


Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie chęci udziału w konferencji do dnia 26 października 2007 r.: tel. (058) 300 08 42, e-mail: ps@grodzisko.pl

Serdecznie zapraszamy !


Trochę rychło w czas,ale może znajdą się jeszcze wolne miejca.

Szczegółowy program można zobaczyć TUTAJ(plik pdf)

feyg - Pią Lis 09, 2007 9:06 pm

Zbliża się termin otwarcia nowej siedziby Muzeum Miasta Gdyni. To już tylko za tydzień :huuurra:
Cytat:
Informujemy, że ceremonia otwarcia nowego gmachu Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1 rozpocznie się w piątek 16 listopada o godz. 13.00. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości muzeum będzie otwarte dla zwiedzających do godz. 23.00. Wstęp wolny.

Mieszkańców Gdyni oraz zaproszonych gości czeka wiele atrakcji. Na czas otwarcia przy Muzeum postawiony będzie specjalny namiot w którym będzie można zobaczyć wystawę:

"Historia budowy gmachu Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1 w fotografii i dokumentach"

oraz ekspozycję okolicznościową:
"85-lecie portu w Gdyni".

W nowym gmachu zaprezentowane zostaną dwie wystawy. Stała, zatytułowana:

"Gdynia - urzeczywistnienie marzeń o Polsce nad Bałtykiem"

przybliży zainteresowanym historię miasta, kładąc nacisk na okres II Rzeczypospolitej i szczególnie uwzględniając morski charakter Gdyni.
Ekspozycja czasowa:

"Gdynia i morze w zbiorach malarskich Muzeum Miasta Gdyni"

będzie ciekawym przedstawieniem części bogatych muzealnych zbiorów sztuki i niejako artystycznym uzupełnieniem wystawy stałej.

W związku z uroczystym otwarciem w dniach 16 - 18 listopada nie będzie możliwości zwiedzenia ekspozycji w sali wystawowej Muzeum w Centrum "Gemini" oraz w "Domku Abrahama".

W dniach 17-18 listopada nowy gmach Muzeum Miasta Gdyni będzie czynny w godz. 10-17. Wstęp wolny.

http://www.muzeumgdynia.pl/

...a niektórzy żyją jeszcze przeszłością :hihi:
http://www.trojmiasto.pl/ob.php?id_ob=77

fritzek - Czw Lis 15, 2007 2:46 pm

IX Festiwał Pomuchla Łeba 1-2 XII 2007

Cytat:
Zapraszamy na IX Festiwal Pomuchla!
sobota 1 grudnia
Kiermasz świąteczny - godz. 16-20 i w niedzielę godz. 12-17.

niedziela 2 grudnia
"Dorsze nas żywiły..." pomuchlowy panel - godz. 12-17
Odpustowy festyn rodzinno kulinarny z udziałem Macieja Kuronia
i rosyjskiej grupy folkowej Gornice,
przy książęcej zupie rybnej i jubileuszowym torcie - godz. 15-17

Miejsce - Hala Sportowa w Łebie - ul. Tysiąclecia 11



bassa - Nie Lis 18, 2007 10:23 pm

O pomuchlu-super! Rozgrzewający pomysł !
A ja cichutko dodam,o sukcesie akcji Wajdelotów i także o zebraniu sympatyków i ludzi z pomysłami 26.11... warto pokorespondować! www.wajdeloty.wrzeszcz.org

Gdynka - Pon Lis 26, 2007 8:45 pm
Temat postu: Festyn św. Katarzyny
27 listopada obchodzimy święto św. Katarzyny – patronki Starego Miasta w Gdańsku.
Z tej okazji zostanie zorganizowany Festyn św. Katarzyny. Towarzyszyć mu będą przeróżne uliczne wydarzenia kulturalne.
Niecodzienną atrakcją będzie koncert carillonowy, który odbędzie się równocześnie w dwóch miastach: Gdańsku i Kownie. Oba carillony zostaną połączone TELEMOSTEM. Na wielkich ekranach ustawionych na ulicy widzowie będą mogli widzieć muzyków grających w odległych miastach – panią Monikę Kaźmierczak grającą na carillonie św. Katarzyny w Gdańsku, z kolei w Kownie wystąpi pan Giedrius Kuprevièius.

W czasie Festynu zostaną zainaugurowane targi miodu.
Będzie także możliwość zakupu wypieków cukierniczych w kształcie św. Katarzyny Aleksandryjskiej.


Przewidziany porządek dzienny:
godz. 17.00 – połączenie TELEMOSTU, przywitanie prezydentów miast,
godz. 17.05 – koncert,
godz. 17.30 – wzajemne pozdrowienia marszałków parlamentów,
godz. 17.35 – słowo pozdrowień ambasadorów obu krajów,
godz. 18.00 – msza św. odpustowa.

bassa - Wto Lis 27, 2007 1:29 am

I z tej smakowitej serii-także święto czekolady w Ratuszu Glownomiejskim ok 1 grudnia?Ciekawe,czy pojawi się tez ekspozycja starych opakowań słodyczy?


7 grudnia- oczywiście http://www.kulturamiejska.pl/?lg=PL

A zebranko Wajdelotów przeniesione na 14 grudnia... 18,30 szkoła BEST na Wajdeloty ,III p. więcej: wajdeloty@vp.pl

fritzek - Wto Sty 08, 2008 3:28 pm
Temat postu: Berthold Frantz Hellingrath
Wystawa grafik Hellingratha w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska 17 marca - 1 czerwca 2008r. Poniżej linki do skanów artykułu ze "Sztuka.pl", grudzień 2007 r. Załączone ilustracje pochodzą z tekstu.

Twórczość Bertholda Frantza Hellingratha (1877-1954) w zbiorach polskich cz.I
Twórczość Bertholda Frantza Hellingratha (1877-1954) w zbiorach polskich cz.II

fritzek - Wto Sty 08, 2008 4:44 pm

Złoty wiek malarstwa flamandzkiego. Rubens, van Dyck, Jordaens... 1608- 1678
Muzeum Narodowe w Gdańsku 15 stycznia - 26 marca 2008r.

Dodatkowo skany artykułu z "Antyki", grudzień 2007 - styczeń 2008. Autorka zapomniała dodać, że 15 stycznia Flamandów witamy w Gdańsku


Parada arcydzieł cz.I
Parada arcydzieł cz.II
Parada arcydzieł cz. III
Parada arcydzieł cz. IV

bassa - Wto Sty 08, 2008 6:43 pm

I arcyciekawie też we Wrzeszczu-w srode 9.01 o 18 Wieczor Irlandzki w filli nr 1 "po schodkach" na Grunwaldzkiej 44 u Katarzyny Grabowskiej,tańce,poezja,prasa kult..wszyscy obecni to posiadacze fot Dawnego Wrzeszcza!!! 11.01 to www.wajdeloty.wrzeszcz.org i nader ważna dysputa o odnawianiu elewacji,kasie miejskiej na to,konserwatorze itd...-z prezydentem Adamowiczem,otwarte spotkanie w II LO 15 stycznia od godz 17-co skadinąd piękną okazją do pozwiedzania budynku i porozmawiania o książce nt Wrzeszcza z Waldemarem Nocnym,aktualnym dyr www.2lo.gda.pl Albo i z absolwencją...;-)) http://www.2lo.vdl.pl/ind...d=90&Itemid=108 a do dyskusji wgłębliwej takie oto wizje http://www.browarwrzeszcz...&Itemid=270
GdaFreak - Pią Sty 11, 2008 10:01 pm
Temat postu: Jest juz zaproszenie
Prof. Januszajtis na zywo o Gdansku!

do wszystkich milosnikow Gdanska:

Wykład prof. Andrzeja Januszajtisa Od Gyddanyzc do Wielkiego Gdańska – pierwszy z cyklu wykładów poświęconych dziedzictwu kulturowemu miasta

Ratusz Staromiejski,16.01.2008, 17:30
Stowarzyszenie „Nasz Gdańsk” i Nadbałtyckie Centrum Kultury serdecznie zapraszają na wykład prof. Andrzeja Januszajtisa Od Gyddanyzc do Wielkiego Gdańska – pierwszy z cyklu wykładów poświęconych dziedzictwu kulturowemu miasta. Wykłady będą się odbywać w każdą trzecią środę miesiąca – zawsze o godz. 17.30.

villaoliva - Pią Sty 11, 2008 10:28 pm

Bardzo Ciebie proszę, poczytaj nasze forum zanim ponownie "odkryjesz Amerykę" :wink:

najpierw zapraszamy tu :tu: http://www.forum.dawnygda...der=asc&start=0

może i tu :tu: http://www.forum.dawnygda...?t=1052&start=0

No i przyda się Tobie z pewnością wyszukiwarka :search: http://www.forum.dawnygdansk.pl/search.php

OSTRZEGAM to wciąga :P

bassa - Pon Sty 14, 2008 2:38 pm

Villa....a ja jestem wdzięczna,ze TU przede wszystkim GdaFreak wpisała...to powinno być takie miejsce do SZYBKIEGO zawiadamiania sie!Nie kazdy dostaje newsletter z www.nck.org.pl a juz na www.wbpg.org.pl to w zyciu sie nie zaglada -a tam kupa ciekawostek,wystaw,spotkan!
Przyznaję,ze przede wszystkim TEGO wątku link otwieram w pierwszej kolejnosci,szczegolnie gdy mowa o spotkaniach z konserwatorami na temat rewitalizacji....(wtorek 15.o1 II LO od godz 16 nawet,kapitalna szansa np na gadułki o starych fotach...z obecnymi na tym spędzie otwartym!) Komunikat wisi na glownej www.gdansk.pl

villaoliva - Pon Sty 14, 2008 4:14 pm

Droga Basso, GdaFreak nie wpisała tego TU tylko zupełnie gdzie indziej.
Jej informacja znalazła się TU dzięki pewnym sztuczkom moderatorskim :mrug:

bassa - Pon Sty 14, 2008 7:11 pm

Aaaa AAA!
To znaczy,ze jestem wdzięczna SztuczkomModeratorskim ....ładny nick! :==

Swoja drogą... www.wiadomosci24.pl upraszają i nawet konkursują-żeby im słać wieści takie jak w tym wątku,czyli-kto gdzie i po co zaprasza.... ja bym sie dała z radosnym wrzaskiem zaprosić na Noc w Księgarni-o tu pobuszować spokojnie,w tych tytułach...
http://www.ksiegarnia.pieknygdansk.pl/
najlepiej zaraz po spotkaniu z Gabrielą Danielewicz -promocją nowej ksiażki ,18 rozdzialów o Wrzeszczanach,m in. o nieistniejacej kamienicy na początku Jaskowej Doliny i tym co widac na zdjęciach Rolanda 1950-55.Skala czasu sie przesuwa,to juz JEST Dawny Gdansk... :hihi:

feyg - Wto Sty 15, 2008 12:04 am

Krwawym szlakiem gdańskiej Temidy
Cytat:
Portal Trojmiasto.pl oraz Focus Historia mają przyjemność zaprosić na drugi spacer historyczny, tym razem krwawym szlakiem gdańskiej Temidy. Pretekstem spotkania miłośników historii będą dzieje braci Maternów, którzy od 1488 do 1516 r. terroryzowali nie tylko Gdańsk, ale w zasadzie całe Pomorze a nawet Mazowsze.

Historia kupca a potem pospolitego zbója Grzegorza Materny i jego młodszego brata Szymona - to gotowy materiał na thriller kryminalny. Wszystko zaczęło się w Londynie. Właśnie w porcie nad Tamizą Grzegorz Materna wdał się w spór z innym kupcem Jakubem Harderem. Powodem był zapleśniały towar, którego Materna przyjąć nie chciał. Następnego roku - panowie ponownie się spotkali, tym razem Middelburgu.

Znowu pyskówka, zakończona jednak bójką. Do trzeciego spotkania nie doszło. Trzy lata później, już w Gdańsku, na Długim Targu - "nieznani sprawcy" zabili po prostu Hardera. No i się zaczęło. Wszyscy wiedzieli, bowiem, że za mordem stoi Materna. Jego spór z kolegą po fachu był, bowiem już znany. I gdy wydawało się, że sprawa szybko znajdzie finał w sądzie, Materna postanowił zmienić fach. Z kupca, przeistoczył się w rzezimieszka. Na tyle dobrego, co nieuchwytnego.

Gdańska Temida tropiła go całymi latami. Nawet po jego śmierci, a zawisł na stryczku w kwietniu 1502 r. koszmar się nie skończył. Kryminalną pałeczkę po bracie przejął, bowiem młodszy Szymon i kontynuował zbójecką tradycję do kwietnia 1516 r. Właśnie wtedy - w gdańskiej baszcie Kotwiczników kończy się jego historia. Zarówno baszta, jak i inne sławne gdańskie miejsce kaźni pomorskich zbrodniarzy, czyli Katownia znajduje się na szlaku naszego spaceru.

Zapraszamy 19 stycznia, o godz. 13:00.
Zaczniemy w Dworze Artusa - tu gdzie pił i snuł swoje zbójeckie plany Grzegorz Materna.
Spacer poprowadzą:
Agnieszka Ucińska, redaktor magazynu Focus Historia, historyk.
Paweł Pizuński - historyk, autor artykułu

roland - Sro Sty 16, 2008 8:21 pm
Temat postu: Nowe wystawy w MHMG
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na dwie nowe wystawy:
fritzek - Sro Sty 16, 2008 10:46 pm

O! Uklejewski! Polecam!!! :D
rychu40 - Czw Sty 17, 2008 12:35 am

czwartek 17 stycznia 2008, godz. 17 - Gdańska Galeria Fotografii MNG
ul. Grobla I róg Św. Ducha
Spotkanie z Zygmuntem Reinhardtem z Hamburga - architektem, absolwentem Politechniki Gdańskiej - oraz prezentacja multimedialna jego fotografii z lat 1946-1955 przedstawiających zniszczony Gdańsk i jego mieszkańców. Zdjęcia odkryte przypadkowo, trafiły do zbioru Gdańskiej Galerii Fotografii /Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku/

Gdynka - Czw Sty 17, 2008 11:04 pm

Wiemy, wiemy od tygodnia :D
:arrow: http://www.forum.dawnygda...p?p=97282#97282

rychu40 - Pią Sty 18, 2008 12:03 am

fritzek napisał/a:
O! Uklejewski! Polecam!!! :D

Poleciłem tą wystawę w Gdańskiej Galerii innym np. fritzkowi w temacie "jest już zaproszenie".
Wiem że jesteś alfą i omegą w relacjonowaniu wszystkiego co się wydarza w Trójmieście więc teraz będę raczej oględnie działał w kwestii zaproszeń. :D

bassa - Pią Sty 18, 2008 1:55 pm

Hmmm....
www.nck.org pl zaprasza.....do roboty!!!
a www.wspolnotagdanska.pl do zabawy.... :OO -i konkursu na gdański ekslibris.Osobiście uważam,że logo FDG albo DA Rolanda...a przynajmniej-zakładkę taką miło by było mieć...;-))) Chyba,ze Młodzi zDolni Wrzeszczanie dodadzą wrzosowy pomysł....znaku.

feyg - Sob Sty 19, 2008 2:06 pm

Pamięci ofiar tragedii morskich sprzed 63 lat
W 63. rocznicę zatopienia statków pasażerskich „Wilhelm Gustloff", „Goya", i „Steuben", 30 stycznia 2008 roku o godz. 14.30 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Świętego Piotra Rybaka w Gdyni przy ul. Portowej 2 rozpocznie się uroczysta Msza św. w intencji ofiar tragedii. Katastrofy te pochłonęły ok.15.000 -20.000 ofiar.
W uroczystości weźmie udział Konsul Generalny Niemiec, przedstawiciele władz państwowych, mniejszości niemieckich z województw północnych, członkowie Towarzystwa Przyjaźni Polsko- Niemieckiej, a także Łucja Bagińska - ocalała z „Gustloffa"- mieszkanka naszego miasta.
Wystąpi chór Mniejszości Niemieckiej z Olsztyna- „Vaterhaus" oraz chór „Stella Maris" z Gdyni- Orłowa.
Po uroczystym nabożeństwie około godz. 16.00 nastąpi złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy na Skwerze Kościuszki (za Akwarium Gdyńskim).
Organizatorem uroczystości jest Związek Ludności Niemieckiej w Gdyni przy współpracy ze Związkiem Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku.

Gdynka - Pon Sty 21, 2008 12:22 am

rychu40 napisał/a:
fritzek napisał/a:
O! Uklejewski! Polecam!!! :D

Poleciłem tą wystawę w Gdańskiej Galerii innym np. fritzkowi w temacie "jest już zaproszenie".
Wiem że jesteś alfą i omegą w relacjonowaniu wszystkiego co się wydarza w Trójmieście więc teraz będę raczej oględnie działał w kwestii zaproszeń. :D

:II Super, bo mój post niczemu nie służył.
W Gdańskiej Galerii nie ma wystawy Reinhardta. Może Fritzek zdążyła się wybrać na prezentację.

fritzek napisał/a:
O! Uklejewski! Polecam!!! :D

Podczas wernisażu poinformowano, że Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zamierza wydać płytę ze zdjęciami Gdańska przedwojennymi i wojennymi. Zdjęcia Uklejewskiego mają się na niej znaleźc. Planowany termin - lato.

rychu40 - Pon Sty 21, 2008 6:39 pm

Cytat:
Prezentację można powtórzyć po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

To jeszcze dodatkowa informacja w mailu od Gdańskiej Galerii. I zdjęcie Reinhardta z K. Macurem i Królem. Każdy się domyśli z jakim. :D

rychu40 - Sro Sty 23, 2008 2:41 pm

Z pewną nieśmiałością i bacząc na ewentualne wytknięcie "że to już było" mam zaszczyt zawiadomić szanownych forumowiczów o nowej wystawie w Gdańskiej Galerii Fotografii.
Niedziela 27 stycznia 2008 o godz. 17.oo,
otwarcie wystawy Andrzeja J. Lecha /USA/ pt. „Dziennik podróżny”.
Ekspozycja potrwa do 14 marca 2008.
Tak, proszę zacznijcie mój "Dziennik podróżny" od tej fotografii, na której jest piękny fragment pięknego Gdańska. Właściwie tylko ze względu na tę jedną fotografię, postanowiłem te cztery dodatkowe sprowadzić z Warszawy. W Gdańsku bez tej fotografii nie wyobrażałem sobie mojej wystawy...
Załączam reprodukcję, niestety nie jest to ta wspomniana fotografia.

feyg - Sob Sty 26, 2008 7:17 pm

Znowu zapraszam po czasie ale trudno...
Cytat:
Z okazji 5-tych urodzin Lotos Kolej w dniach 26-27 stycznia 2008 w siedzibie
spółki w Gdańsku przy ulicy Elbląskiej 135 odbędą się Dni Otwarte.
Specjalnie na tą okazję do Gdańska sprowadzony został zabytkowy skład PKP
Cargo, znany na pomorzu między innymi z "Costeriny". Skład prowadzić będzie
lokomotywa SM42-2574 w malowaniu LK.

Plan na sobotę tj. 26.01.2008 przewiduje:

9.00 początek imprezy - przywitanie gości przez Prezesa Zarządu.

9.30 - 12.00 Prezentacja taboru (wystawione zostaną lokomotywy SM42-2284,
060Da-1020, 2222, M62-2006 i SM48-310). Możliwa będzie również przejażdżka w
kabinie po terenie stacji zakładowej GR. W programie także pokaz różnych
metod pracy manewrowej a także zwiedzanie nastawni dysponującej GR.

12.30 Odjazd składu jubileuszowego do stacji Gdańsk Główny
13.00 Przyjazd składu do Gdańska Głównego
13.20 Powrót z Gdańska do Bazy LK
13.50 Koniec imprezy na bazie LK w Gdańsku

27.01.2008 Niedziela

8.00 - 8.30 Przywitanie gości przez Prezesa Zarządu

8.30 -10.00 Prezentacja Taboru.

10.00 Odjazd Pociągu jubileuszowego do Bydgoszczy Głównej.

16.00 Planowany przyjazd do stacji Bydgoszcz Główna, koniec imprezy. Skład
nie wraca do Gdańska!!

Z przyczyn technicznych skład pozbawiony będzie ogrzewania. Przez cały czas
trwania podróży w składzie serwowane będą gorące napoje oraz grochówka.
Uczestnictwo w całej imprezie jest oczywiście bezpłatne. Serdecznie
Zapraszamy!!"

źródło: trainz.pl


Żeby było śmieszniej to na stronie Lotosu nie ma żadnej wzmianki o imprezie (chyba po to aby motłoch nie przyszedł) :hiihihi:
Z kolei brak ogrzewania wynika z faktu, że wypożyczone wagony są przystosowane wyłącznie do ogrzewania parowego, którego nie posiadają lokomotywy Lotosu. Już sobie wyobrażam podróż do Bydgoszczy jutro :hihi:

http://www.ic.rail.pl/viewtopic.php?p=75721
http://stud.pam.szczecin....09&sessionid=52
http://stud.pam.szczecin....08&sessionid=52

seestrasse - Sob Sty 26, 2008 7:22 pm

Cytat:
gorące napoje oraz grochówka

zapowiada się bardzo wesoły pociąg :^^

bassa - Sro Sty 30, 2008 10:49 pm

Z pewną taką nieśmiałoscią...ale to jutro! 31.01! o 18 w browarze.... pokaz,dysputa...nowe idee?
http://www.kulturamiejska.pl/?p=1&a=43

feyg - Sob Lut 02, 2008 2:50 pm

Zapraszamy do MMG
Cytat:
Dnia 5 lutego 2008 o godz. 17 odbędzie się drugie spotkanie z cyklu comiesięcznych wykładów organizowanych przez gdański oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego i Muzeum Miasta Gdyni. Tym razem w nowym gmachu Muzeum Miasta Gdyni wygłoszony zostanie odczyt pt. „Latarnie morskie", przygotowany przez pana Apoloniusza Łysejko.
Wstęp wolny.

Plan następnych spotkań:
4.03 - zebranie sprawozdawcze PTN za rok 2007, prowadzenie Aleksander M. Kuźmin;
1.04 - Henryk Karpiński, „Lotnicze wojenne odznaczenia brytyjskie, którymi odznaczeni zostali polscy lotnicy";
6.05 - Jarosław Dutkowski, „Ślubne medale gdańszczan";
3.06 - Tomasz Olkowski, „Techniki mennicze".

danziger - Czw Lut 07, 2008 9:25 pm

Szkoda, że dopiero teraz to przeczytałem :eee...:
bassa - Czw Lut 07, 2008 9:45 pm

Podwójnie: dysputa o przestrzeni publicznej i link audio na www.wajdeloty.wrzeszcz.org oraz spotkanie na ten temat 8 lutego (piątek) www.kil.wrzeszcz.org

A jeszcze by tak...o "czego NIE MA w dzielnicy " porównawczo np z takim www.malahide.ie czy innym Rotterdamem...

feyg - Czw Lut 07, 2008 11:11 pm

Kolejne zaproszenia do Muzeum:
Cytat:
1. W dniu 21 lutego 2008 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1 odbędzie się wykład prof. dr hab. Romana Wapińskiego, emerytowanego profesora Uniwersytetu Gdańskiego, członka rzeczywistego Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności pt. "Światopoglądowe konsekwencje odzyskania niepodległości i zjednoczenia ziem polskich". Będzie to drugie spotkanie z cyklu "Rzeczpospolita z Gdynią w tle" organizowanego przez gdański oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Muzeum Miasta Gdyni.

2. Trzecie spotkanie w ramach wspomnianego wyżej cyklu odbędzie się 13 marca 2008 r. o godz. 17:00. Wykład pt. "Antysemityzm w Polsce" poprowadzi dr hab. Grzegorz Berendt.

Serdecznie zapraszamy!

feyg - Nie Lut 17, 2008 3:26 pm

Tożsamość kulturowo-cywilizacyjna Gdyni
Cytat:
Jak co roku, z okazji nadania Gdyni praw miejskich, Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej organizuje konferencjęt pt. „Tożsamość kulturowo-cywilizacyjna Gdyni", Tegoroczna konferencja odbędzie się 19 lutego o godz. 12.00 w siedzibie uczelni w Gdyni przy ul. Pułaskiego 6.
Program:
1.prof. dr hab. Andrzej Chodubowski - „Gdynia a współczesne wartości społeczno - polityczne świata."
2.ks.dr Mirosław Gawron - „Ks. Stanisław Zawacki duszpasterz Orłowski."
3. dr Helena Głogowska - „Kontakty białoruskie Gdyni po 1989 r."
4. dr Iwona Jakimowicz-Ostrowska - „Kobiety w mieście portowym Gdynia."
5. dr Joanna Leska-Ślęzak - „Kontakty polsko-holenderskie w Gdyni w świetle publikacji okresu międzywojennego."
6. prof. dr hab. Dariusz Nawrot- „Marynarka Wojenna w czasie represji stalinowskich."
7. prof. dr hab. Grzegorz Piwnicki - „Kultura polityczna ludzi morza przez pryzmat mitów i obyczajów morskich."
8.prof. dr hab. Ewa Polak- „Wpływ globalizacji na społeczność lokalną."
9. ks. dr Adam Romejko - „Lefebryści w Gdyni."
10.dr hab.Piotr Semków- „Zabezpieczenie kontrwywiadowcze ruchu turystycznego w Gdyni w latach1956-1989."
Wstęp wolny.

feyg - Nie Lut 17, 2008 8:12 pm

Nowa Akademia w Gdańsku
Cytat:
W Akademii 30+ spotykają się zapracowani intelektualiści i osoby po zawodówce. Słuchają wykładów z biologii, filozofii i historii sztuki.

Nieformalna uczelnia dla trzydziestolatków? Bez egzaminów, zaliczeń, indeksów i dyplomów? Bez papierków i zaświadczeń, które każdy szanujący się trzydziestolatek gromadzi, by wymienić skrupulatnie w kolejnym CV? Studiowanie dla idei? W dzisiejszych interesownych czasach? To jakaś komedia! Murowana klapa. Bo kto niby na to pójdzie? Trochę zakompleksionych ludków, którzy nie potrafią odnaleźć się w życiu. Trochę znudzonych singli, którym brakuje pomysłów na wolne wieczory. Trochę emerytów, dla których zabrakło miejsca w Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Jedni się natrząsali, inni czekali na rozwój sytuacji.

Prawdę mówiąc, nawet ci, którzy Akademię 30+ wymyślili, podchodzili do sprawy ostrożnie. Szacowali, że na wykładach pojawi się 20-30 słuchaczy. A tu - niespodzianka. Na ten inauguracyjny, który wygłosił prof. dr hab. Edmund Wnuk-Lipiński, pisarz, socjolog, rektor Collegium Civitas w Warszawie, stawiło się chyba 300 osób. Zabrakło krzeseł i stopni na schodach.

- Może dlatego, że było to 17 października 2007 roku, cztery dni przed wyborami, a wykład miał tytuł "Co zrobiliśmy z naszą wolnością?" - rozważa Paweł Mazur, koordynator Akademii 30+ w Trójmieście.
Ale jak wytłumaczyć tłumy na kolejnych spotkaniach? Na wykładach z biologii, literatury, historii sztuki czy architektury?

Dziś akademia skupia 430 słuchaczy. Co nie znaczy, że wszyscy na wszystkich wykładach bywają. Tu nikt nikogo nie kontroluje i nie rozlicza. A studiować można nawet 15 lat, bo semestry są umowne, a tematy wykładów nie powtarzają się.

Bliżej renesansu

Audytorium B na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Poniedziałek, godzina 18. Na podium dr Jacek Friedrich, historyk sztuki. W ławach - trzydziestolatkowie plus. W różnym wieku.

- Każdy może przyjść - przyznaje Paweł Mazur. - Dwudziestolatek i sześćdziesięciolatek. Nie stawiamy ograniczeń. Nie pytamy o wiek, wykształcenie, zawód. Gołym okiem widać, że dominują kobiety. Takie między trzydziestką a czterdziestką.

- Samotne?

- O stan cywilny też nie pytamy.

Barbara Gocek-Rudzka jest mężatką. A niebawem zostanie matką. Z dumą wskazuje brzuch: - Siódmy miesiąc.

Małe trochę się wierci, widocznie "Dom i mieszkanie w XX wieku" to nie jego temat. Ale Barbara zachwyca się i wykładem, i wykładowcą.

- Mnie wszystko interesuje - zapewnia. - Jestem wszechstronna i żądna wiedzy. Studiowałam rachunkowość, ale to było pięć lat temu.

Dr Jacek Friedrich opowiada o smakołykach wizualnych z początku XX wieku. O wnętrzach tak poukładanych, że bardziej przypominają domy dla aniołów niż dla ludzi. O domach, które zaczynają otwierać się na światło i przestrzeń. I o takich, w których największym luksusem jest asceza. O, proszę: Ta obskurna żarówka na drucie, to specjalnie zaprojektowana lampa...

Barbara uśmiecha się; pewnie preferuje inne wnętrza. Podobnie jak Barbara Mościbrodzka, która siedzi obok. Przyjaciółka od 25 lat.

- Gdy dowiedziałyśmy się o akademii, akurat kończyłyśmy trzydziestkę - opowiada. - No to się zapisałyśmy. Jeszcze nie opuściłam żadnego wykładu. Ten jest dziewiąty.

Ktoś powiedział, że słuchacze akademii przypominają ludzi renesansu. A prof. Edmund Wnuk-Lipiński zażartował, że kontynuują tradycje XIX-wiecznych dyletantów. W sensie pozytywnym, bo dyletant nie oznacza ignoranta czy nieuka, lecz osobę, która potrafi porozmawiać na wiele tematów. Laika o rozlicznych zainteresowaniach, jak twierdził prof. Władysław Kopaliński. A więc - wszyscy na tej sali są dyletantami. Albo - ludźmi renesansu.

Dla czystej przyjemności

Wykład trwa półtorej godziny. A właściwie dłużej, bo słuchacze pytają jeszcze o wizualne smakołyki rodem z Trójmiasta. Gdy dr Friedrich opowiada o sopockim architekcie Włodzimierzu Padlewskim, Sylwia Mrozińska jest już w szatni. Za każdym razem wybiega wcześniej, żeby zdążyć na autobus o godz. 20. Mieszka 30 kilometrów od Gdańska, w Nowej Kościelnicy. To ją ogranicza, bo następny autobus ma dopiero o godz. 22.15. Zbyt późno, by szwendać się po dworcu lub ulicach. A potem jechać 40 minut i iść po nocy. Zwłaszcza że rano trzeba wstać, żeby zdążyć na gimbus, który zawiezie ją do szkoły w Jezierniku. Tam Sylwia pracuje, jest nauczycielką języka polskiego i informatyki, przez 12 lat uczyła także religii. Po lekcjach pracuje jako kurator społeczny.

- Nadal mam dużo czasu - podkreśla. - Bo mieszkam sama, a na wycieczki zagraniczne, które uwielbiam, jeżdżę tylko w wakacje. Zwiedziłam Grecję, Chorwację, Włochy, kraje Beneluksu, Austrię, Węgry, Paryż.

Człowiek uczy się całe życie. Wszyscy tak mówią. Ci po studiach, i ci po zawodówkach. Wszyscy, którzy do akademii trafili.

Tych wykształconych chyba jest więcej. Ambitni, zdyscyplinowani, poukładani. Przeważnie - zapracowani. Chwytają kilka srok za ogon. Nie lubią marnować czasu. Chcą się kształcić, zdobywać kolejne kwalifikacje i umiejętności. Zwykle robią więcej niż muszą.

Bartosz Mateusiak siedem lat temu skończył nauki informatyczne na Uniwersytecie Warszawskim.

- Brakowało mi studiów i pozyskiwania wiedzy akademickiej - tłumaczy. - Dlatego się zapisałem.
On lubi się uczyć. Oprócz studiów uniwersyteckich ukończył kilka kursów i szkoleń, zdobył parę certyfikatów, także za granicą. Można o tym przeczytać na stronie internetowej, którą sam stworzył. Bartek zajmuje się nowymi technologiami, projektuje grafikę, robi zdjęcia, pisuje artykuły do pism komputerowych i szkoli innych.

- Krążę między Sopotem a Warszawą, niekiedy więc terminy wykładów kolidują z innymi obowiązkami, głównie zawodowymi - martwi się. - Na szczęście, mogłem być na całym cyklu wykładów doktora Jacka Friedricha i prof. Macieja Żylicza.

Prof. Żylicz, biolog, kierownik Zakładu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, mówił o wpływie stresu (zwłaszcza przewlekłego i traumatycznego) na choroby nowotworowe. Rozważał, czy białka stresowe syntetyzowane w naszych komórkach przyczyniają się do zwiększenia prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwory, czy też może stanowią dodatkową ochronę organizmu.

Bartosz, podobnie jak jego kolega Piotr Tukałło, doktorant na wydziale biologii UG, nie mają szczególnych oczekiwań co do tematyki wykładów.

- Na razie nie nudzimy się - oświadczają zgodnie. - Każdy wykład na żywo jest ciekawszy od tego, co można wygrzebać w internecie czy usłyszeć w telewizji. Takie spotkania, to także dyskusja, odpowiedzi na pytania. Interakcja.

Nowe rzeczy

Ala Sałamaj, bibliotekarka z Zespołu Szkół nr 11 w Gdyni:

- Fajnie trafić na wykład z dziedziny zupełnie nieznanej. Otrzeć się o coś z innej bajki.
Ala przyjeżdża do akademii z koleżankami ze szkoły, Barbarą Balewską i Mirosławą Gumowską. Z gdyńskiego Pogórza kawał drogi. Najpierw 20 minut autobusem do centrum, potem 45 minut kolejką. Kiedyś autobus utknął w korku na ul. Janka Wiśniewskiego, stał półtorej godziny, na wykład nie zdążyły. Ale gdy komunikacja nie zawodzi, to nawet na wspólną kawę jest czas. To takie odrabianie zaległości w spotykaniu się. Bo wiadomo - w szkole tego czasu zawsze brakuje, a po lekcjach są dodatkowe zajęcia. Np. w ramach Akademii Przedszkolnej.

- To nasza Akademia 3+ - uśmiecha się Barbara Balewska. - Przychodzą maluchy z całej okolicy. Razem rysujemy, tańczymy, kleimy. Klej zużywamy w ilościach produkcyjnych.

- A w soboty chodzimy z dzieciakami na wycieczki - opowiada Ala Sałamaj. - W ramach koła turystycznego, które założył Andrzej Gumowski, mąż Mirosławy.

- To on tę informację o akademii 30+ znalazł w internecie - przypomina Mirosława Gumowska. - I też się zapisał, bo lubi poznawać nowe rzeczy. Ważne, że to taka forma dokształcania, która do niczego nie zobowiązuje. Nie możesz przyjść, to nie przychodzisz. Każdy wykład jest inny, stanowi odrębną całość. Gdyby jeszcze pojawiły się takie z historii filmu, jak w Krakowie...
Paweł Mazur wykładów filmowych na razie nie obiecuje, ale podkreśla, że ze słuchaczami spotka się być może prof. Aleksander Wolszczan, astrofizyk, odkrywca pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego.
Irena Łaszyn - POLSKA Dziennik Bałtycki

Więcej informacji....

Małgosia - Pią Lut 22, 2008 2:59 pm

Nie wiem, może już gdzieś było, ale plakat taki ładny...
bassa - Pią Lut 22, 2008 4:47 pm

I urokliwa wiosenna wykładowędrówka KIL 29 lutego i 1 marca: co za okazja do zdjęć !!!
http://www.wrzeszcz.org/i...&id=78&Itemid=1

feyg - Pią Lut 22, 2008 11:54 pm

W Muzeum Miasta Gdyni
Cytat:
1. Dnia 04.03.2008 o godz. 17:00 odbędzie się trzeci z comiesięcznych wykładów organizowanych przez gdański oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego i Muzeum Miasta Gdyni. W siedzibie Muzeum przy ul.Zawiszy czarnego 1 wygłoszony zostanie odczyt pt. "Monety i banknoty gdyńskie i z Gdynią związane", przygotowany przez pana Aleksandra Kuźmina.
Wstęp wolny
2. Dnia 01.04.2008 o godz. 17:00 odbędzie się czwarty z kolei wykład z cyklu w/w organizatorów. W siedzibie Muzeum Miasta Gdyni zostanie odczyt pt. "Lotnicze wojenne odznaczenia brytyjskie, którymi zostali odznaczeni polscy lotnicy", przygotowany przez pana Henryka Karpińskiego.
Wstęp wolny

Gdynka - Pon Lut 25, 2008 11:13 pm
Temat postu: Festiwal Filmów o Architekturze Sztuka Architektury
Łaźnia zaprasza na Festiwal Filmów o Architekturze Sztuka Architektury. W ciągu trzech dni festiwalowych ( 27, 28 i 29 lutego o godz. 18 ) odbędą sie pokazy filmów dokumentalnych oraz dyskusja publiczności i zaproszonych gości o problemach architektury współczesnej .

Cytat:
Festiwal Filmów o Architekturze Sztuka Architektury jest okazją do obejrzenia filmów dokumentalnych i w ich kontekście dyskusji publiczności i zaproszonych gości o problemach architektury. Problemach takich jak: wpływ logiki mediów na architekturę; feudalna struktura wielkich biur architektonicznych i komercyjny wymiar architektury współczesnej.

27.02. Temat wiodący: Star system - koniec czy kontynuacja.
Film: Building the Gherkin (Norman Foster), reż. Mirjam von Arx, 89 minut
Dyskusja

Film "Budowanie ogórka" jest poświęcony kulisom budowy słynnego biurowca firmy Swiss Re w centrum Londynu. Film został zrealizowany w charakterystycznym dla brytyjskich dokumentów stylu - ludzie i ich praca od kuchni. Główną postacią filmu jest brytyjski architekt Norman Foster - ikona współczesnej architektury komercyjnej. Projekcja będzie pretekstem do dyskusji na temat wpływu logiki mediów na architekturę, feudalnej struktury wielkich biur architektonicznych, komercyjnego wymiaru architektury współczesnej i budowania współczesnych ikon architektonicznych.

28.02. Temat wiodący: Modernizm - trudne dziedzictwo.
Filmy: “City of Dreams”, reż., Edward Scott, 2005, 50 min
“Philip Johnson: A diary of an eccentric architect”, reż. Barbara Wolf, 1997,
50 minut

Film "Miasto marzeń" mówi o słynnym, afrykańskim mieście Asmara wybudowanym w latach 1935 - 1941 roku ubiegłego wieku na terenie Erytrei przez włoskich kolonizatorów. Asmara jest jedynym zespołem urbanistycznym na świecie, który został konsekwentnie zbudowany w stylu Art Deco, Novocento i modernizmu.
Z tego powodu Asmara nazywana jest też „Frozen City”.

Film "Dziennik ekscentrycznego architekta" opowiada o Philipie Johnsonie - architekcie, który z jednej strony zaszczepił ruch modernistyczny na terenie Stanów Zjednoczonych, a z drugiej stworzył krytykowany styl międzynarodowy. Opowiada o człowieku, który był jednocześnie chodzącą historią architektury światowej oraz egocentrykiem, dla którego architektura była przede wszystkim odskocznią do kariery. Film przedstawia także ideowe podstawy odejścia od modernizmu oraz motywy kierujące twórcami architektury rzeźbiarskiej.

29.02. Temat wiodący: Sztuka i architektura.
Film: “ My architect. A sons journey.”, reż. Nathaniel Kahn, 2003, 116 minut.

Film "Mój architekt: podróż syna" został wyprodukowany i wyreżyserowany przez syna słynnego, amerykańskiego architekta Louisa Kahna. Film mówi o losie architekta, który chciał być artystą, a jednocześnie musiał zmagać się z trudną materią realizacji swoich koncepcji projektowych. Film opowiada też o Louisie Kahnie jako człowieku całkowicie pochłoniętym realizacją swoich wizji oraz uwikłanego w skomplikowane decyzje życiowe.

Kurator: dr Krzysztof Sołoducha

Więcej na: http://www.archfilmfest.eu/
Organizator: portal www.Sztuka-Architektury.pl

Współorganizatorzy: Bunkier Sztuki, Łódź Art Center, Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki Oddział Szczecin, SARP Oddział Szczecin, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Galeria SARP Katowice, Centrum Sztuki Filmowej Silesia Film

Sponsorzy: Velux Polska, Rheinzink Polska

Zapraszamy. Wstęp wolny.

parker - Sro Lut 27, 2008 1:05 pm

Cytat:
27.02. Temat wiodący: Star system - koniec czy kontynuacja.
Film: Building the Gherkin (Norman Foster), reż. Mirjam von Arx, 89 minut
Dyskusja

Film "Budowanie ogórka" jest poświęcony kulisom budowy słynnego biurowca firmy Swiss Re w centrum Londynu. Film został zrealizowany w charakterystycznym dla brytyjskich dokumentów stylu - ludzie i ich praca od kuchni. Główną postacią filmu jest brytyjski architekt Norman Foster - ikona współczesnej architektury komercyjnej. Projekcja będzie pretekstem do dyskusji na temat wpływu logiki mediów na architekturę, feudalnej struktury wielkich biur architektonicznych, komercyjnego wymiaru architektury współczesnej i budowania współczesnych ikon architektonicznych.


Ktoś się wybiera? Może się spotkamy :wink:

bassa - Sro Mar 05, 2008 2:00 pm
Temat postu: wiosna we Wrzeszczu!
Po przebiśniegu dla wszystkich??? a krokusik dla Parker...;-))
bassa - Sro Mar 05, 2008 2:01 pm

Jest, jest zaproszenie ! na stronce www.kulturamiejska.pl m in.

PARTNERSTWO DLA WRZESZCZA

KulturaMiejska jest inicjatorem nieformalnej sieci współpracy wrzeszczańskich organizacji obywatelskich i środowiskowych, szkół, instytucji kultury i lokalnych filii ośrodków pomocy społecznej.
28 lutego 2008 r. podpisaliśmy List Intencyjny „Partnerstwa dla Wrzeszcza”, by wzajemnie uzupełniać i wspierać nasze działania. Głównym narzędziem informacji będzie społecznościowy portal www.wrzeszcz.info.pl (otwarcie w początkach kwietnia). Na portalu mieszkańcy będą pisać o tym, co dzieje się we Wrzeszczu, jakie mają pomysły na ożywienie naszej dzielnicy, gdzie rodzą się nowe inicjatywy, jak dbać o dobro wspólne i dziedzictwo kulturowe. Chcemy mieć głos i wpływ na decyzje urzędników i radnych, dotyczących Wrzeszcza i jego przyszłości.

Do Redakcji portalu zapraszamy mieszkańców, studentów i wszystkie osoby, które pod okiem profesjonalistów chcą zdobyć doświadczenie w dziennikarstwie obywatelskim. Za najlepsze teksty i reportaże przewidujemy honoraria.
Włącz się! Czekamy na autorskie relacje, reportaże, wywiady i komentarze (w formie tekstu, audio na radio_wrzeszcz oraz video na TV_wrzeszcz poprzez YouTube) na temat jakości życia we Wrzeszczu i naszego wpływu na przyszłość dzielnicy.

Zapraszamy na SPOTKANIE ORGANIZACYJNE.
6 marca o godz. 18.30 w Pracowni Kultury Miejskiej
w Browarze we Wrzeszczu
ul. Kilińskiego 1, budynek byłej Dyrekcji Browaru
(tuż za bramą, pierwsze piętro).

bassa - Sro Mar 05, 2008 2:03 pm
Temat postu: a zdjecia z wykładowędrówki...
do obejrzenia na www.wrzeszcz.org
villaoliva - Sro Mar 05, 2008 7:13 pm
Temat postu: Wykład o średniowiecznym Gdańsku
Cytat:
Wykład o średniowiecznym Gdańsku

Serdecznie zapraszamy na wykład magistra Zbigniewa Polaka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego zatytułowany Blaski i cienie życia w średniowiecznym Gdańsku.

Wykład odbędzie się 12 marca 2008 r. (środa), o godz. 17.00 w siedzibie Towarzystwa „Dom Uphagena” w Gdańsku przy ulicy Długiej 12 w ramach cyklu Kultura dawnego Gdańska.
O referencie:
Zbigniew Polak jest pracownikiem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w badaniu miast. Wcześniej pracował w Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej PP PKZ O/Warszawa, następnie "KORAB - Badania archeologiczne i konserwatorskie". Prowadził badania archeologiczne w Kołobrzegu, Gdańsku (przy ul.
Szerokiej-Świętojańskiej, przy kościele św. Mikołaja, przy ul. Powroźniczej-Długi Targ, Grodzkiej-Czopowej), Pułtusku, Płocku, Olsztynie, Biskupicach, Wilanowie, el - Ashmunein, Sheikh El Qourna - Egipt. Aktualnie kieruje pracami archeologicznymi przy ul. Jana z Kolna w Gdańsku. Autor licznych publikacji prezentujących wyniki prowadzonych prac.

Wstęp na wykład jest wolny.

Organizatorzy:
Towarzystwo „Dom Uphagena”
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, oddział Dom Uphagena

Patronat honorowy: Paweł Adamowicz – Prezydent Gdańska
Mecenat Miasta Gdańska
Patronat medialny: Pomerania

pumeks - Czw Mar 06, 2008 10:31 am

Ups to znaczy że o 16.20 już wszystkie miejsca będą zajęte. 8))
villaoliva - Czw Mar 06, 2008 11:12 am

Tak szybko?
pumeks - Czw Mar 06, 2008 11:23 am

Owszem bo salka jest zdecydowanie za mała w stosunku do ilości zainteresowanych... zdarzyło mi się być na takich odczytach, gdzie część uczestników tłoczyła się na schodach, gdzie w najlepszym razie mogła słyszeć, ale z pewnością nie widziała ekranu.
MagratVonLerchenfeld - Czw Mar 06, 2008 7:43 pm

a nie chcą wynająć większej? w akademii muzycznej mamy ich teraz pod dostatkiem ;)
bassa - Czw Mar 06, 2008 9:34 pm

Tia...i w II Lo tez...;-)) www.2lo.gda.pl gdzie DAWNO winien byc -cykl spotkan sob/niedz....
renekk - Pią Mar 07, 2008 8:42 pm
Temat postu: Fotografie Tadeusza Wańskiego
http://cjg.gazeta.pl/cjg_...CJG_EVENTS.html
Mimo iż z Dawnym Gdańskiem nie ma nic wspólnego, zachęcam wszystkich miłośników pięknej fotografii do odwiedzenia tej wystawy.

bassa - Sob Mar 08, 2008 9:50 am

No nie...tym razem sie obraziłam i tyle...centrum- PERYFERIA? Jakież my peryferia, to TU sie dzieje i wymyśla - a że widać to w świecie bardziej, niż w tzw Centrum....
To niech sie Centrum douczy i dowie!!! Ze nie tylko Grassem okolica słynie!!!


Centrum - Peryferia
piątek, 07 marzec 2008
Dwugłos polsko – szwedzki na temat alienacji, integracji, obecności artysty i jego zaangażowania w zmiany społeczne.
18 marca (wtorek) 2008, w godz. 14.00-17.30
Sala Konferencyjna w budynku PB GÓRSKI
w Browarze we Wrzeszczu, ul. Kilińskiego 1, Gdańsk

Pierwszym krokiem do zbudowania utopii jest oznaczenie jej terytorium, jej granic, w ramach których funkcjonować będzie nowa wspólnota. Nawet jeśli w wyobrażeniach uczestników granice zakreślają rozmaite obszary, wspólnotę jednoczy również to, co pozostaje poza ich granicami. Czy artysta zaangażowany społecznie powinien działać jako narzędzie społecznej inkluzji - poprzez symboliczny gest włączenia do wspólnoty i przesuwania owych granic? Czy może raczej jego rola sprowadza się do podważania fundamentów, na których granice zostały wytyczone, a tym samym cały porządek społeczny? A może istnieje trzecia droga?

Uczestnicy debaty
Powitanie: Eva Emneus, Konsul Generalna Szwecji
Prowadzenie: Lidia Makowska, KulturaMiejska
Stefan Ingvarsson - Wydawnictwo Modernista w Sztokholmie -tłumacz, publicysta, propagator sztuki społecznie zaangażowanej w Szwecji
Społecznie zaangażowana kultura i nowe pomysły na politykę kulturalną w Szwecji
Anna Czekanowicz – Z-ca Dyrektora Biura Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Promocji
Miejsce sztuki społecznie zaangażowanej w polityce kulturalnej Gdańska
Daniel Muzyczuk - KulturaMiejska Gdańsk - kurator, historyk sztuki, wykładowca ASP w Gdańsku
Artystyczne środki odzyskiwania przestrzeni
Ewa Toniak – historyczka sztuki, kuratorka
O skakaniu ponad strach. Kiedy społeczne spotyka się z pamięcią i historią (o kilku projektach warszawskich artystek)
Robert Rumas – artysta, kurator
3 x A


:% 8O

ruda - Sro Mar 12, 2008 9:26 am

to dziś
Cytat:
Wykład w Domu Uphagena
Termin:
początek 12.03.2008 17:00
koniec 12.03.2008 18:00


Towarzystwo Dom Uphagena i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zapraszają 12 marca na kolejne spotkanie z Kulturą Dawnego Gdańska. Wykład "Blaski i cienie życia w średniowiecznym Gdańsku" wygłosi mgr Zbigniew Polak z Instytut Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 17 w kamienicy przy ul. Długiej 12.

Gdynka - Sro Mar 12, 2008 3:15 pm
Temat postu: było
ruda napisał/a:
to dziś
:arrow: http://www.forum.dawnygda...p=100104#100104
ruda - Sro Mar 12, 2008 3:56 pm

to dla przypomnienia :wink:
Gdynka - Sro Mar 26, 2008 8:17 pm
Temat postu: Miłość w czasach dawnych
Miłość w czasach dawnych
Czas - 28 marca 2008 roku, godz. 9.00
Miejsce obrad: Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk Oliwa, ul. Wita Stwosza 55, aula 1.43

9.00 Rozpoczęcie sesji. Powitanie
9.15-9.35 prof. UG, dr hab. Jan Iluk (Uniwersytet Gdański) Chrześcijańskie spełnienie antycznej miłości; wymiar późnoantyczny
9.35-9.55 prof. dr hab. Błażej Śliwiński (Uniwersytet Gdański) Jeszcze o życiu prywatnym księcia wschodniopomorskiego Mściwoja II
9.55-10.15 dr Jakub Morawiec (Uniwersytet Śląski) NidvĂ­sur i mansongr – różne aspekty seksualności w poezji skaldów
10.15-10.45 prof. dr hab. Henryk Samsonowicz (Uniwersytet Warszawski) Miłość w średniowieczu
10.45-11.00 przerwa
11.00-11.20 dr Marek Smoliński (Uniwersytet Gdański) Miłość i polityka. Sojusz pomorsko-śląski z lat 60. XIII w.
11.20-11.40 dr hab. Jerzy Sperka (Uniwersytet Śląski) Elżbieta Pilecka-Granowska i król Władysław Jagiełło. Kulisy wielkiej miłości
11.40-12.00 dr Bożena Czwojdrak (Uniwersytet Śląski) Miłość i polityka w kręgach dworu królewskiego – królowa Zofia Holszańska i jej rycerze
12.00-12.20 prof. UG, dr hab. Sobiesław Szybkowski (Uniwersytet Gdański) Kochali się czy nie kochali? O trudnościach badawczych dotyczących wzajemnych relacji uczuciowych między małżonkami w średniowiecznej Polsce
12. 20-12. 30 przerwa
12.30-12.50 prof. UG, dr hab. Anna Paner (Uniwersytet Gdański) Blanka de Valois i Karol IV Luksemburski miłość z dzieciństwa
12.50-13.10 prof. dr hab. Edmund Kizik (Uniwersytet Gdański) Kary za bezżeństwo w Gdańsku nowożytnym (XVII-XVIII w.)
13.10-13. 30 prof. dr hab. Wojciech Iwańczak (Akademia Świętokrzyska) Miłość w liryce dworskiej
13. 30-13. 40 przerwa
13.40-14.00 prof. UG, dr hab. Gabriela Majewska (Uniwersytet Gdański) Tragiczna miłość Jana Tęczyńskiego i Cecylii Wazy
14.00-14.20 prof. UG, dr hab. Józef A. Włodarski (Uniwersytet Gdański) Staropolskie afrodyzjaki
14.20-14.30 mgr Ewa Bojaruniec (Muzeum Historyczne Miasta Gdańska)„Ogród miłości” w gdańskim malarstwie tablicowym II połowy XV wieku
14.30-14.50 dr Andrzej Woziński (Uniwersytet Gdański) Czy Wenus miała dzieci w Gdańsku?
14.50-15.00 mgr Dominika Pietkiewicz (Studium Doktoranckie Historii, Uniwersytet Gdański)
Niewiasty i mnisi. Kobiety w życiu oliwskiego klasztoru cystersów w XVI-XVIII wieku

15.00-15.30 Dyskusja i podsumowanie

princessita - Czw Mar 27, 2008 2:32 pm

Czy na te sesję może przyjść każdy obcy spoza uniwerku czy wstęp za zaproszeniem? :%
villaoliva - Czw Mar 27, 2008 4:06 pm

Kontakt do organizatorów
Pietrucha - Czw Mar 27, 2008 4:08 pm

mysle ze jak to przeważnie bywa, wstęp wolny
feyg - Sob Kwi 05, 2008 1:21 pm

I Spotkanie Pamięci w Gdyni
Cytat:
Prezydent Miasta Gdyni zaprasza 9 kwietnia 2008 r. (środa) o godz. 17.00 na I Spotkanie Pamięci w ramach edukacyjnego projektu badawczego dla zebrania, weryfikacji i opracowania danych statystycznych oraz informacji historycznych związanych z dziejami Gdyni w okresie II wojny światowej.
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, al. Marsz. Piłsudskiego 18.
W programie:
- wystąpienie Prezydenta Miasta Gdyni
- otwarcie wystawy „Gdynia w czasie II wojny światowej" przygotowanej przez Muzeum Miasta Gdyni
- przedstawienie założeń projektu „Miasto Gdynia w okresie II wojny światowej"
- prezentacja zdjęć ukazujących skalę zniszczeń wojennych naszego miasta
- dyskusja nad zawartością portalu internetowego „Miasto Gdynia w okresie II wojny światowej"
- dyskusja mieszkańców.

:hmmm: Wydawało mi się że taka strona już istnieje :hihi:

ruda - Wto Kwi 15, 2008 7:55 am

Kalendarz imprez w Muzeum Kuźni Wodnej 2008

Cytat:
Kuźnia, jazz i majówki

Nie ma drugiego takiego muzeum. I nie ma drugiej takiej kuźni. Przez środek drewnianej zabudowy płynie potok, z którego siłę czerpią ćwierćtonowe młoty i nożyce mimośrodowe, poruszane kołami o kilkumetrowej średnicy. Wszystko na wodę. I wszystko działa! XVI-wieczna Kuźnia Wodna w Oliwie jest jednym z ostatnich takich zabytków w Europie.

Jak w każdym muzeum, są w oliwskiej kuźni bilety (5 i 2,5 zł) i godziny zwiedzania (poniedziałek – piątek: 9-16, soboty: 11-17, niedziele: 11-18, ale nie dni tygodnia się tu przede wszystkim liczą, lecz te dni, w których to miejsce tętni życiem (całoroczny kalendarz imprez poniżej). Bo warto tu być, kiedy stal tną i kują, kiedy szczęk mieczy krzyżowanych przez rycerzy uszlachetnia szumienie Potoku Oliwskiego i kiedy do tych dźwięków dostrajają się trójmiejscy jazzmeni. Jest też w tym kowalskim warsztacie miejsce na teatr, prezentacje sztuk plastycznych i historię.

Pierwsza wzmianka o kuźni nad Potokiem Oliwskim pochodzi z dokumentu z 1597 roku. Stąd wiemy, że jej gospodarzami byli cystersi. W XVII i XVIII wieku, przez ponad sto lat należała do rodziny Remus. Zmieniała właścicieli jeszcze kilkakrotnie, by po II wojnie światowej stanąć w obliczu odejścia w zapomnienie. Powrót do dawnej świetności to magiczne miejsce zawdzięcza warszawskiemu Muzeum Techniki i rodzinie Wilków, restauratorom i opiekunom kuźni. Dariusz Wilk, wielki miłośnik Doliny Radości, pracuje tutaj ponad dwadzieścia lat. Jako dziecko i dorastający młodzieniec towarzyszył swojemu ojcu, który odbudowywał zabytek. Dobrze pamięta drugi, najważniejszy etap prac, kiedy rodziły się na nowo wszystkie mechanizmy wprawiające w ruch młoty i nożyce. To było w latach 1975-1978.

17 czerwca obchodzimy 30. urodziny Muzeum Kuźni Wodnej, oddziału Muzeum Techniki w Warszawie. Będzie z tej okazji wystawa o historii myśli technicznej w Polsce, będzie znowu Jazz w Kuźni, walki rycerskie i kucie stali. A jeszcze wcześniej wielka majówka, trwająca od 26 kwietnia do 4 maja., Noc Muzeów (17-18 maja) i Dzień Dziecka, w którym Dariusz Wilk zaprasza swoich najmłodszych gości.


Trochę techniki

Drewniane zabudowania kuźni podzielone są przepływającym środkiem Potokiem Oliwskim. W każdej części znajduje się piec grzewczy i młot napędzany odrębnym kołem wodnym. Koła o średnicy 4 m mają na obwodzie po 44 łopatki. Są to koła nasiębierne, osadzone na kwadratowych w przekroju (0,7 x 0,7 m) wałach dębowych o długości 8 m. Dzięki zastosowaniu dźwigni przy obrocie wału następuje uniesienie młota o ciężarze około 250 kg. Młot ten spada z wysokości około 40 cm na kowadło. Charakterystycznym elementem wyposażenia prawej części kuźni są również nożyce mimośrodowe, poruszane małym kołem wodnym o średnicy 3,1 m. Koło to jest osadzone na wale dębowym o średnicy 0,5 m i długości 4,7 m. Nożyce mimośrodowe pozwalają na cięcie rozgrzanego żelaza o grubości 40 mm.



Gdzie to jest

Zabytek znajduje się przy ul. Bytowskiej 1a w Gdańsku Oliwie. Od strony Grunwaldzkiej jedzie się się (bądź idzie) ul. Rybińskiego w kierunku zoo i przed Potokiem Oliwskim skręca w lewo w ul. Kwietną. I cały czas prosto, do skraju lasu, gdzie Kwietna łączy się z ul. Bytowską. Tam jest kuźnia.
Tel.: 0-58 552 51 51, 0 601 842 292, e-mail: kuzniawodna@wp.pl



Kalendarz imprez w Muzeum Kuźni Wodnej 2008


26 kwietnia – 4 maja: pokaz kucia stali (27.04., 01.05., 04.05.), rocznica Konstytucji 3 Maja, Jazz w Kuźni (03.05);

17-18 maja: Europejska Noc w Muzeum;

1 czerwca: Dzień Dziecka - impreza dla dzieci i młodzieży szkolnej;

17-30 czerwca: obchody 30-lecia Muzeum Kuźni Wodnej;

17.06. - otwarcie wystawy o historii myśli technicznej w Polsce ;
21.06. - Jazz w Kuźni;
29.06 - pokaz walk rycerskich i kucie stali;

12 lipca: Jazz w Kuźni;

27 lipca: Muzeum otwarte nocą, w tym wystawa twórczości studentów ASP i pokaz kucia stali;

9 sierpnia: Jazz w Kuźni;

15 i 17 sierpnia: pokaz kucia stali i walki rycerskie;

16 sierpnia:
Jazz w Kuźni, wystawa twórczości studentów ASP z Gdańska;

30 sierpnia:
Jazz w Kuźni;

1-30 września:
pokazy kucia stali z prelekcją na temat rozwoju techniki w dziejach cywilizacji świat dla zorganizowanych grup szkolnych;

20 września: Jazz w Kuźni, mała scena teatralna;

4 października: Jazz w Kkuźni;

12 października: pokaz kucia stali;

25-26 października: weekend w Dolinie Radości;

8 listopada: Jazz w Kuźni;

9 listopada: pokaz kucia stali, walki rycerskie;

11 listopada: Dzień Niepodległości w kuźni, w tym mała scena teatru;

6 grudnia: Mikołajki w Kuźni;

14 grudnia:
pokaz kucia stali.

Muzeum zastrzega sobie prawo zmiany terminów.

jakilcz - Sro Kwi 16, 2008 11:28 am

http://www.wrzeszcz.org/


Serdecznie zapraszamy na dwunaste spotkanie z cyklu Wędrówki po Wrzeszczu

Kościoły Wrzeszcza

Prelekcję wygłoszą Jakub Szczepański i Jan Daniluk
Piątek 18 kwietnia 2008 r. o godz. 18.45
W Kościele Garnizonowym pw. Św. Ap. Piotra i Pawła ul. Sobótki 20

Wędrówka w poniedziałek 21 kwietnia 2008 r. o godz. 17.00.
Zbiórka: róg Al. Zwycięstwa i ul. Narutowicza

ruda - Nie Kwi 20, 2008 6:26 pm

Spotkanie w Domu Uphagena

Towarzystwo Dom Uphagena oraz Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zapraszają
23 kwietnia o godzinie 17 w Domu Uphagena na wykład pt:
"Romański kościół św. Mikołaja i trzynastowieczny klasztor dominikanów w Gdańsku w badaniach archeologicznych".

Wykład poprowadzi mgr Maciej Szyszka z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Wstęp wolny.

ruda - Sro Maj 07, 2008 11:08 am

nocne zwiedzanie Zamku w Malborku
feyg - Sob Maj 10, 2008 4:31 pm

Już za tydzień czeka nas pracowita muzealna noc :D

Cytat:
Każdego roku jedna z majowych nocy jest wyjątkowa. Właśnie wtedy muzea Europy otwierają swoje podwoje dla nocnych gości, a galerie zapełniają się zwiedzającymi. Na tę noc przygotowywane są specjalne atrakcje, a opłata za wstęp jest symboliczna.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2005 roku, a jej pomysłodawcą było Francuskie Ministerstwo Kultury i Komunikacji. W zeszłym roku Noc Muzeów przyciągnęła 1,3 miliona gości, we Francji w przedsięwzięcie zaangażowanych było 956 instytucji i 960 instytucji z pozostałych 41 krajów Europy uczestniczących w wydarzeniu.

Informacje praktyczne:
Bezpłatny autobus ZTM kursować będzie na trasie:
Wały Piastowskie - Podwale Grodzkie - Wały Jagiellońskie - Okopowa - Toruńska - Wróbla - Śluza - Kamienna Grobla - Toruńska - Okopowa - Wały Jagiellońskie - Podwale Grodzkie - Wały Piastowskie.

Na trasie w obu kierunkach obowiązują przystanki: Wały Piastowskie, Dworzec Główny, Brama Wyżynna, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".

Sam program nocy muzeów w Muzeum Narodowym w Gdańsku zapowiada się imponująco:
Cytat:


Oddział Etnografii – Spichlerz Opacki
ul. Cystersów 19, 80 - 330 Gdańsk
tel. 058 552 41 39
godz. 19.00 - 01.00, wstęp: 1 zł

• „Spotkania z mniejszością karaimską” :
• 19.00-20.00 prelekcja multimedialna przewodniczącej Związku Karaimów Polskich –p. Marioli Abkowicz pt „Karaimi-historia i współczesność. Po prelekcji zwiedzanie wystawy z komentarzem p. Marioli Abkowicz
• 21.00-21.30 pisemny test wiedzy o Karaimach
• 22.30-23.00 podanie wyników testu i rozdanie nagród książkowych (wydawnictwa MNG i Związku Karaimów Polskich)

Oddział Sztuki Dawnej
ul. Toruńska 1, 80 - 822 Gdańsk
tel. 058 301 70 61
godz. 19.00 - 01.00, wstęp: 1zł

• „Czym jest cnota, a jak smakuje grzech?”
Każdy z wchodzących otrzymuje jabłko, symbol upadku człowieka. Nikt nie może odmówić, wszak każdy urodził się grzeszny. Po raz kolejny należy dokonać wyboru, jaką podążyć drogą, cnoty, czy grzechu?
• 19.00 – 20.00 Spotkanie z Aniołem i Diabłem dla najmłodszych: Skąd wzięły się Anioły?, Czy na pewno każdy ma swego Anioła Stróża? I jak on wygląda? Dlaczego Diabeł jest czarny? Czy to dlatego, że mieszka pod ziemią? I czy zawsze ma rogi i ogon? [spotkanie + warsztaty]
• 20.00 – 21.00 Akcje parateatralne Teatru amatorskiego „Przez Sito” [Dom Sztuki, Archipelag Kultury].
• 21.00 – 22.00 „Hans Vredeman de Vries ”, wykład + prezentacja multimedialna. Opisanie przedstawień, postaci, porównanie Sądów Ostatecznych znajdujących się na salach ekspozycyjnych.
• 22.15 – 23.15 w obrębie galerii stałych Pracownicy Muzeum opowiedzą o piekielnych otchłaniach, rajskich ogrodach, cnotach i grzesznych uczynkach. Zwiedzający będą mogli poznać tajemnice wybranych obrazów, których tematyka związana jest z przedstawieniami nieba i piekła, a także cnoty i grzechu.

Oddział Sztuki Współczesnej – Pałac Opatów
ul. Cystersów 18, 80 - 330 Gdańsk
tel. 058 552 12 71
godz. 19.00 - 01.00, wstęp: 1 zł

• 19.00 Warsztaty plastyczne dla dzieci
• 19.00 Słowo o Pronaszce. Oprowadzenie po wystawie malarstwa Zbigniewa Pronaszki (1885- 1958)
• 20.00 Koncert: MUZYCZNE PEJZAŻE LAT 20. – 30. Wykonawcy: Bogna Forkiewicz – sopran, Rafał Lewandowski – fortepian, Anna Korneluk – taniec, Dorota Wilk – taniec, Barbara Żurowska – Sutt – prowadzenie koncertu. W programie koncertu m. in.:I. Paderewski – Menuet; L. Różycki – Walc z opery „Casanova”; J. Lawina-Świętochowski – „Morze” z operetki „Panna Wodna”; A. Karasiński – „Francoix”; oraz piosenki z repertuaru Hanki Ordonówny – J.Petersburski – „Już nigdy”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Tango Milonga”oraz walce i tanga salonowe
• 21.00 Dzieje Żydów gdańskich. Wykład Mieczysława Abramowicza, połączony z prezentacją multimedialną
• 22.00 Słowo o Pronaszce. Oprowadzenie po wystawie malarstwa Zbigniewa Pronaszki (1885 - 1958)
• 23.00 Występ zespołu EBANAKOMA

Zespół EBANAKOMA - grupa ludzi, których połączyła miłość do muzyki i pragnienie wspólnego jej tworzenia i przeżywania. Pod wodzą Rodrigeza formacja wykonuje repertuar inspirowany tradycyjnymi i współczesnymi rytmami z wielu stron świata. Na instrumentarium składają się m.in. zachodnioafrykańskie bębny djembe, marokańskie darbuki, brazylijskie surdo i caixa, agogo, reco-reco, didjeridu i wiele innych... Celem zespołu jest poszukiwanie muzyki w różnych jej formach i odnajdywanie wspólnego rytmu ponad wszelkimi podziałami, dające poczucie jedności z Ziemią i z innymi ludźmi.

Oddział Zielona Brama
ul. Długi Targ 24, 80 - 828 Gdańsk
tel. 058 307 59 12
godz. 19.00 - 01.00, wstęp: 1 zł

• Zapraszamy na wystawę: Remanenty. Jerzy Duda-Gracz (1941-2004). Na odwiedzających czekają nagrody.
• 21.00 – 22.00 Inscenizacja „Muzyka w ruchu” w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku specjalności rytmika.

Gdańska Galeria Fotografii MNG
ul. Grobla I róg św. Ducha /vis a vis Kaplicy Królewskiej/
tel. 058 301 71 47
godz. 16.00 do 24.00, wstęp: 1 zł

• 16.00 zwiedzanie I aktualnej wystawy: „U Maryny bal 1968”
• 20.00-21.00 zwiedzanie II z udziałem autorów
• 21.00 – 21.45 prezentacja prac słuchaczy Studium Fotografii Artystycznej wykonanych podczas pleneru w Turcji i spotkanie z uczestnikami. Multimedialny pokaz przedpremierowy /otwarcie wystawy 25 maj
• 21.45-22.30 zwiedzanie III samodzielne
• 22.30 – 23.15 prezentacja fotografii z wyprawy rowerowej – Francja, Hiszpania, Maroko. Piotr Baska /absolwent Studium Fotografii Artystycznej/.
• 23.15-24.00 zwiedzanie IV z zespołem Galerii

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
83 - 422 Nowy Barkoczyn Gmina Nowa Karczma
tel. 058 687 71 83
godz. 9.00 - 20.00, wstęp: 1 zł

• 15.00 - 20.00 - inscenizacja obozowiska wojsk okresu Księstwa Warszawskiego
• 18.00 otwarcie wystawy XXX lat Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
• 18.30 pokaz kawalerii w strojach historycznych
• 19.00 spotkanie zwiedzających i uczestników imprezy przy ognisku
• Cały dzień czynna będzie przy Muzeum Karczma Kaszubska.

Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim
82 - 410 Stary Targ, tel. 055 277 15 68
godz. 17.30 - 01.00, wstęp: 1zł

ZACZAROWANY DWÓR
• 17. 30 Powitanie gości przez Wójta Gminy Stary Targ, Kierownika Oddziału Muzeum.
Multimedialna prezentacja historii i współczesności Waplewa.
• 18.00 - 19.00 Blok rekreacyjno - sportowy: przeciąganie liny, skoki w workach, rzut do celu, tor przeszkód, konkurs rysunkowy: rodzinny, dziecięcy, wbijanie gwoździ
• 19.00 - 20.00 Kabareton – prezentacja skeczy o tematyce współczesnej
• 20.00 - 20.10 Polonez Ogińskiego - Taniec par w strojach historycznych
• 20.15 - 20.35 Inscenizacja historyczna - „Od pazia do rycerza” oraz taniec średniowieczny [Szkolne bractwo rycerskie]
• 20.40 – 20.50 Walc nad modrym Dunajem Straussa – taniec par
• 20.55 - 21.15 Przedstawienie "Kopciuszek" w wersji współczesnej.
• 21.20 – 21.45 Widowisko taneczno-muzyczne przy ognisku. Sabat czarownic: tańce, śpiewy, obrzędy powiślańskie.
• 21.45 – 22.00 Kocert fortepianowo -wokalny. Utwory klasyków: Chopin, Moniuszko i utwory ludowe [uczestnicy ubrani będą w powiślańskie stroje regionalne]
• 22.05 - 22.15 Koncert gitarowy na balkonie pałacu.
• 20.00 – 22.00 Prezentacja strojów historycznych przez mimów
• 22.15 - 22.25 Scena walki. Pojedynek na szpady. Szkolne bractwo rycerskie.
• 22.30 – 22.40 Światło i dźwięk. Plotki sarmackie.
• 22.45 – 22.50 Światło i dźwięk. Zjawa dziewicy.
• 22.50 - 23.00 Światło i dźwięk. Umizgi konkurenta „Romans” z kabaretu Zenona Laskowika.
• po 22.00 Stoły zastawione jadłem: poczęstunek dla gości – szwedzki stół przygotowany przez rodziców i sponsorów w oranżerii.

Program został opracowany i jest realizowany: przez uczniów klas I-III i nauczycieli Zespołu Szkół Publicznego Gimnazjum w Starym Targu. Przy realizacji programu współpracują: Zespół Szkół Publiczne Gimnazjum w Starym Targu, Muzeum Tradycji Szlacheckiej Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, Urząd Gminy w Starym Targu. „Zaczarowany dwór” jest częścią programu edukacji regionalnej „Tu jest ojczyzna moja” realizowanego w Publicznym Gimnazjum w Starym Targu w roku szkolnym 2007/2008.

źródło

ruda - Nie Maj 11, 2008 1:11 pm

Cytat:
VI BAŁTYCKI FESTIWAL NAUKI ZBLIŻA SIĘ MILOWYMI KROKAMI!

Szanowni Państwo,
program VI Bałtyckiego Festiwalu Nauki (29 maja - 1 czerwca 2008 r.) jest już gotowy!

Szczegóły znajd± Państwo na stronie
www.festiwal.gda.pl/VIBFN

Pomocna też może być strona
www.festiwal.gda.pl/pomoc

Zapraszam do lektury - chętnie odpowiem na wszelkie pytania

TO PONAD 700 WYDARZEŃ W TRÓJMIE¦CIE, SŁUPSKU, ELBLˇGU, BYTOWIE, PELPLINIE, MALBORKU, BĘDOMINIE i w WˇGLIKOWICACH

Z życzeniami miłego i słonecznego weekendu
Tadeusz Zaleski
koordynator BFN
www.festiwal.gda.pl

ruda - Czw Maj 15, 2008 9:17 pm

Noc Muzeów cd.

Cytat:
Autobusem w Noc Muzeów
W nocy z 17 na 18 maja podczas „Nocy Muzeów" będzie kursował bezpłatny autobus ZTM z Wałów Piastowskich do Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia przy ul. Jaskółczej. W obu kierunkach obowiązywać będą przystanki „Wały Piastowskie”, „Dworzec Główny”, „Brama Wyżynna”, „Muzeum Narodowe”, „CSW Łaźnia”. Tej samej nocy uruchomione zostaną dodatkowe kursy linii N5 - w kierunku Jelitkowa o godz. 0.10, 0.20 i 0.30 spod Opery Bałtyckiej i 10 min później spod Uniwersytetu, a w kierunku Pruszcza (tylko do Dworca Gł. PKP) - o 23.57, 0.07 spod Uniwersytetu i 11 min później spod Opery.


Te muzea zwiedzisz nocą:


• Instytut Sztuki Wyspa, Stocznia Gdańska, Gdańsk, ul. Doki 1, budynek 145B, g. 12.00 – 1:00, wstęp 2 zł. Chętni muszę wpisać się wcześniej na listę zwiedzających wysyłając maila na adres wyspainfo@wp.pl.
• Centralne Muzeum Morskie, Gdańsk ul. Ołowianka 9-13, bilet wstępu 1 zł
• Centralne Muzeum Morskie, statek muzeum "Sołdek", Gdańsk, ul. Ołowianka 9-13, bilet wstępu 1 zł
• Centralne Muzeum Morskie, statek muzeum "Dar Pomorza", Gdańsk, Al. Jana Pawła II, bilet wstępu 1 zł
• Centralne Muzeum Morskie, Muzeum Wisły, Tczew, ul. 30 stycznia 4, g. 18.00 - 24.00, wstęp wolny
• Muzeum Archeologiczne, Gdańsk, ul. Mariacka 25/26, bilet wstępu 1 zł
• Muzeum Narodowe - Oddział sztuki Dawnej, Gdańsk ul. Toruńska 1, bilet wstępu 1 zł
• Muzeum Narodowe, Oddział Etnografii – Spichlerz Opacki, Gdańsk Oliwa, ul. Cystersów 19, bilet wstępu 1 zł
• Muzeum Narodowe, Oddział Sztuki Współczesnej – Pałac Opatów, Gdańsk Oliwa, ul. Cystersów 18, bilet wstępu 1 zł
• Muzeum Narodowe, Zielona Brama, ul. Długi Targ 24, g. 19.00 - 1.00, bilet wstępu 1 zł
• Muzeum Narodowe, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Nowy Barkoczyn, g. 9.00 - 20.00, bilet wstępu 1 zł
• Galeria Fotografii MNG, Gdańsk, ul. Grobla I róg św. Ducha, g. 16.00 -24.00, bilet wstępu 1 zł
• Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Dwór Artusa, Gdańsk, ul. Długi Targ 43/44, bilet wstępu 1 zł
• Muzeum Bursztynu w Zespole Przedbramia ulicy Długiej, Gdańsk, bilet wstępu 1 zł
• Muzeum Techniki, Oddział Zabytkowa Kuźnia Wodna w Oliwie, Gdańsk Oliwa, ul. Bytowska, g. 19.00 – 23.00, bilet wstępu 1 zł
• Muzeum Sopotu , Sopot, ul. Poniatowskiego 8, bilet wstępu 1 zł
• Muzeum Marynarki Wojennej, Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1a, wstęp: bezpłatny
• Muzeum Miasta Gdyni, Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1, bilet wstępu 1 zł


Wszystkie placówki, oprócz wyszczególnionych, otwarte będą w g.19.00 - 1.00

ruda - Pią Maj 16, 2008 9:44 pm

Iluminacja Bramy Żuławskiej

Cytat:
1000-letni Gdańsk zachwyca zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych swoją unikatową architekturą. Niestety, większość zabytków można podziwiać tylko w ciągu dnia. Chcielibyśmy to zmienić i już przy wjeździe do naszego miasta ukazać turystom piękno gdańskiej, zabytkowej architektury.

Dzięki inicjatywie Klubu Dżentelmena Szos, już w nocy z 17 na 18 maja, w czasie Europejskiej Nocy Muzeów, jeden z obiektów CMM – Brama Żuławska zostanie po raz pierwszy oświetlony. Elementem, który wybije się na pierwszy plan będzie kartusz herbu Gdańska umieszczony na Bramie.

Serdecznie zapraszamy 17 maja o godz. 22.00 na uroczystą iluminację.

Marcin - Pon Maj 19, 2008 12:25 pm

feyg napisał/a:
Sam program nocy muzeów w Muzeum Narodowym w Gdańsku zapowiada się imponująco:
Cytat:
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie


http://www.tvn24.pl:80/21...,1,1,wideo.html

bassa - Pon Maj 19, 2008 11:39 pm

:== :== :==
bassa - Pon Maj 19, 2008 11:44 pm

a zajawka na sierpień http://www.konfraternia.o...re-about-joomla
Horhe - Pon Maj 26, 2008 4:37 pm

W imieniu autorów referatów ubiegłorocznego sympozjum, zespołu redakcyjnego i pracowników MHMG chciałbym serdecznie zaprosić na promocję publikacji, pt.:

Napoleon i Gdańsk
Pierwsze Wolne Miasto Gdańsk 1807-1813/14

Materiały z sympozjum i wystawy zorganizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska w 200. rocznicę utworzenia Wolnego Miasta


Zapraszam do Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta w dniu 2 czerwca 2008 r. (poniedziałek) o godz. 16.00





Na miejscu będzie można nabyć te i inne wydawnictwa MHMG

feyg - Sro Cze 04, 2008 3:38 pm
Temat postu: Dni Techniki Kolejowej 2008
Plan imprez:
13 czerwca (piątek)
10:00-18:00 stacja Gdynia Gł. (tory 1, 2; peron 2) – prezentacja taboru kolejowego;

10:00-18:00 stacja Gdynia Gł. (peron 2) – prezentacje Spółek Grupy PKP;

11:00 Gdynia, ul. Osada Kolejowa 12 – zwiedzanie Lokomotywowni Gdynia Grabówek (zbiórka na przejeździe kolejowym przy nastawni GPW); [dojazd do przystanku SKM Gdynia Grabówek, potem pieszo]

10:00, 13:00, 15:00 st. Gdynia Gł. – zwiedzanie centrum dyspozytorskiego SKM (zbiórka w holu dworca podmiejskiego);

10:30 wycieczka kolejowa na trasie Gdynia Gł. – Gdynia Cisowa połączona ze zwiedzaniem stacji postojowej SKM (odjazd pociągu specjalnego SKM z peronu 2);

11:00-16:00 stacja Gdynia Gł. (w wagonach) – pokaz filmów kolejowych i internetu mobilnego;

11:00, 14:00 stacja Gdynia Gł. (peron 2) – pokaz działania grup SOK;

12:00, 13:00 stacja Gdynia Gł. – zwiedzanie nastawni dysponującej GO (zbiórka na końcu peronu 3);

13:13 stacja Gdynia Gł. (wagon salonowy) – konferencja prasowa;

14:30 wycieczka kolejowa na trasie Gdynia Gł. – Rumia – Gdynia Port – Gdynia Gł. (odjazd pociągu specjalnego SKM z peronu 2)


14 czerwca (sobota)
10:00-17:00 stacja Gdynia Gł. (tory 1, 2; peron 2) – prezentacja taboru kolejowego;

10:00-17:00 stacja Gdynia Gł. (peron 2) – prezentacje Spółek Grupy PKP;

11:00 Gdynia, ul. Osada Kolejowa 12 – zwiedzanie Lokomotywowni Gdynia Grabówek (zbiórka na przejeździe kolejowym przy nastawni GPW); [dojazd do przystanku SKM Gdynia Grabówek, potem pieszo]

10:00-16:00 (co godzinę) st. Gdynia Gł. – zwiedzanie centrum dyspozytorskiego SKM (zbiórka w holu dworca podmiejskiego);

10:30 wycieczka kolejowa na trasie Gdynia Gł. – Gdynia Cisowa połączona ze zwiedzaniem stacji postojowej SKM (odjazd pociągu specjalnego SKM z peronu 2);

11:00-16:00 stacja Gdynia Gł. (w wagonach) – pokaz filmów kolejowych i internetu mobilnego;

12:00, 13:00 stacja Gdynia Gł. – zwiedzanie nastawni dysponującej GO (zbiórka na końcu peronu 3);

14:30 wycieczka kolejowa na trasie Gdynia Gł. – Gdynia Port – Rumia – Gdynia Gł. (odjazd pociągu specjalnego SKM z peronu 2)

ruda - Sro Cze 04, 2008 4:05 pm

ale odjazd ! :==
ruda - Pią Cze 06, 2008 11:24 am

Żuławy w Gdańsku
Gdynka - Sro Cze 11, 2008 5:31 pm
Temat postu: Ennio Morricone w Oliwie
Ależ fajnie rozpocznie się 51.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

24/06 Wtorek, 20.00
Archikatedra w Oliwie

Koncert Inauguracyjny

Ennio Morricone w Oliwie :hurra:

Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

LÉON BOËLLMANN Suita gotycka
ENNIO MORRICONE Wiązanka tematów filmowych (arr. A. Jurek)
MARCO TUTINO La Quinta Stagione
ENNIO MORRICONE Quatro Concerto - Premiera polska

villaoliva - Sro Cze 11, 2008 5:39 pm

Trochę to wprowadza w błąd. Sugeruje, że Morricone wystąpi w Oliwie.

W przypadku osób żyjących hasła typu "Beethoven w Oliwie" sugeruja obecność nie tylko duchem.

Gdynka - Sro Cze 11, 2008 6:03 pm

Muzyka Ennio Morricone w Oliwie
Morricone zabrzmi w Oliwie

lepiej?

villaoliva - Sro Cze 11, 2008 6:07 pm

Lepiej będzie jeśli organizatorzy zmienia na swojej stronie i ewentualnych plakatach.
Gdynka - Sro Cze 11, 2008 6:20 pm

Sami na to nie wpadną. Chyba, że podpowiesz... :szabelka:
bassa - Czw Cze 12, 2008 9:52 pm

I urokliwa 13 wykładowędrówka po Wrzeszczu z wystawą foto...

www.kil.wrzeszcz.org

grzechuu - Czw Cze 26, 2008 3:03 pm

A mi się przypomniało, że do jutra do 17.00 są zapisy na wakacyjne wycieczki dla dorosłych organizowane przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej :%

http://www.ciee-gda.pl/?dzial=oferta&strona=7

Niestety płatne 5zł i odbywają się we wtorki w godzinach wczesnych. Ale na dwie pierwsze się właśnie zapisałem. Na pierwszą mają już bardzo dużo (w ich pojęciu) ludzi, ale ja jeszcze dorwałem.

ruda - Nie Cze 29, 2008 5:58 pm

Błękitny Lew otwiera drzwi
bassa - Pon Cze 30, 2008 8:34 pm

A to i apel..i zaproszenie... do kogóż w tej sprawie, jeśli nie do ludzi FDG !

http://www.wrzeszcz.info.pl/page.php?id=79

Gdynka - Sob Lip 05, 2008 12:09 pm
Temat postu: Kierunek - sztuka
Jutro pierwsze spotkanie z cyklu "Kierunek - sztuka" :D
Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddzial Sztuki Dawnej ul. Toruńska 1 zaprasza serdecznie na nowy cykl spotkań zatytułowany „Kierunek - sztuka”. Podczas krótkich, 20-minutowych prezentacji, pracownicy Muzeum opowiedzą historie wybranych obiektów i odczytają dla Państwa ich ukryte znaczenia. Spotkania odbywać się będą w każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca, dwa razy w ciągu dnia – o godzinie jedenastej i trzynastej.

LIPIEC:
o6.o7 Lech Łopuski – Między symbolem, a codziennością – dekoracja szafy gdańskiej
20.o7 Elżbieta Kilarska – Gdański piec kaflowy do XVIII wieku

SIERPIEŃ:
3.o8 Alicja Andrzejewska – Zając – Martwa natura z wiewiórką – w labiryncie znaczeń
17.o8 Anna Baranowska – Fietkiewicz – Vanitas Vanitatum – rzecz o cynowej puszce toaletowej

Spotkania Pod lupą w cenie biletów wstępu do Oddziału Sztuki Dawnej MNG, ul. Toruńska 1
bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 6 zł, bilet rodzinny 18 zł

feyg - Sob Lip 05, 2008 10:01 pm

Tczew miastem kolejarzy
Cytat:
Można wsiąść do drezyny, skasować bilet w kolejowym kasowniku sprzed lat, a przede wszystkim poznać historię tczewskiej kolei, bo to dzięki niej w XIX w. Tczew rozwinął się gospodarczo, to ona przez dziesiątki lat dawała zatrudnienie tysiącom tczewian. Dziś czasy się zmieniły, kolejarzy jest w Tczewie mniej, a nowoczesne pociągi już nie fascynują tak jak dawne parowozy. Klimat minionej epoki starali się oddać organizatorzy wystawy „Tczew miastem kolejarzy”. Ekspozycja otwarta 19 czerwca w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły zainaugurowała tegoroczne obchody Dni Ziemi Tczewskiej.

- Wystawę przygotowaliśmy w uznaniu zasług, jakie kolej wniosła do naszego miasta i w hołdzie jednej z najliczniejszych grup zawodowych w Tczewie - powiedziała Alicja Gajewska, dyr. CWRDW. - Wystawę w budynku Centrum uzupełnia stała ekspozycja - torowisko położone na dziedzińcu z semaforem i zwrotnicą kolejową. Mamy nadzieję, że wkrótce na torach stanie prawdziwy parowóz.
Na otwarcie wystawy przybyło wielu przedstawicieli firm związanych z koleją. Prezydent Zenon Odya przybył ubrany w kolejarski mundur. - Proszę się nie dziwić, jestem kolejarzem, ale z racji pełnionej funkcji przebywam na bezpłatnym urlopie - powiedział prezydent. - Tczew zawsze aspirował do miana miasta kolejarzy. Ta wystawa i miniskansen, jaki udało się stworzyć na dziedzińcu Centrum, przypomina nam i młodym pokoleniom, że kiedyś zawód kolejarza był dominujący w Tczewie. W moim pokoleniu wiele rodzin żyło z kolei, było z nią zawiązanych w rozmaity sposób.

Mariusz Wiórek, przedstawiciel Zarządu PKP S.A., przypomniał, że gdyby nie rozwój kolei przed 150 laty, nie byłoby takiego Tczewa, jaki mamy dzisiaj. Kolej przyspieszyła rozwój miasta. Zaledwie w ciągu sześciu lat od otwarcia linii kolejowej Bydgoszcz - Tczew, liczba mieszkańców naszego miasta zwiększyła się o blisko 50 proc.
Otwarcie wystawy uświetniła Kociewska Orkiestra Dęta, która szlifuje swoje muzyczne umiejętności w CWRDW.

Wystawa pokazuje historię kolei w Tczewie. Decyzja o jej budowie zapadła w 1845 r. Pierwszy parowóz ciągnący wagony wjechał do Tczewa z Bydgoszczy w 1852 r. Budowie towarzyszyły zakrojone na wielką skalę inwestycje. W 1857 r. oddano do użytku pierwszy drogowo-kolejowy most przez Wisłę, drugi - kolejowy wzniesiono w 1890 r. Rozwinęła się nie tylko infrastruktura kolejowa, ale także miejska. Napływ ludności spowodował konieczność rozbudowy miasta. Powstały nowe osiedla mieszkaniowe (Nowe Miasto, Zatorze), szkoły, zakłady przemysłowe, sieć wodociągowa i in. Rozwinął się również transport rzeczny. Tczew stał się jednym z najważniejszych skrzyżowań komunikacyjnych - kolejowych i drogowych.
Pod koniec XX w. zmiany w gospodarce kraju spowodowały zmniejszenie znaczenia transportu kolejowego, w rejonie tczewskim zlikwidowano wiele linii kolejowych. Przestały działać m.in. kolejowa służba zdrowia, Technikum Kolejowe, nastąpiła redukcja zatrudnienia. Całą historię tczewskiej kolei można prześledzić na wystawie dzięki bogatym eksponatom, fotografiom, informacjom.

Podczas otwarcia wystawy mówiono także o przyszłości kolei. Wkrótce tczewską stację czeka gruntowna modernizacja. Przyszłością kolei są też szybkie pociągi. Na wystawie był m.in. Stanisław Donarski, maszynista, który prowadził pociągi typu Pendolino. - To taka kolejowa formuła 1 - powiedział nam S. Donarski. - Jeździłem z prędkością ok. 300 km na godzinę, prowadziłem szybkie pociągi m.in. we Włoszech Francji, jechałem też pod Kanałem La Manche.
Stanisław Donarski w 1994 r. pobił rekord prędkości na liniach PKP. Pociągiem pendolino jechał z prędkością 250,1 km/godz.

Komisarzem wystawy zorganizowanej przez CWRDW jest Józef Ziółkowski. Współorganizatorzy to: PKP S.A. Zakład Linii Kolejowych w Gdańsku z siedzibą w Gdyni, Sekcja Eksploatacji w Tczewie, PKP Przewozy Regionalne Sp. z o.o., Pomorski Zakład Przewozów Regionalnych w Gdyni, Sekcja Przewozów Pasażerskich w Tczewie.
Ekspozycja czynna będzie do 25 sierpnia. Wstęp wolny.

Małgorzata Mykowska

ruda - Sro Wrz 10, 2008 3:10 pm

Wracają stare Obiady Gdańskie

Cytat:
W willi Uphagena we Wrzeszczu zainaugurowano bardzo ważne dla dziedzictwa kulturowego stolicy województwa pomorskiego spotkania - Obiady Gdańskie. Tradycyjne dania, podawane kiedyś w gdańskich restauracjach, wypierane są obecnie przez importowane jedzenie, np. hamburgery. Gdańsk traci swą tożsamość kulinarną, której symbolem może być, na szczęście ciągle jeszcze znana, wódka Goldwasser. Tradycyjne, lokalne dania obiadowe, poszły już w zapomnienie.

Na ratunek gdańskiemu dziedzictwu pospieszyła Kapituła Kulinarna Gdańskie Smaki. Patronuje jej Rada Programowa, którą tworzą znani naukowcy: prof. Andrzej Januszajtis, prof. Aleksander Kołodziejczyk i prof. Piotr Przybyłowski.

Właśnie wczoraj, zainaugurowano comiesięczny cykl spotkań, pt. "Obiady Gdańskie", poświęconych pielęgnowaniu tradycji kulinarnych nad Motławą. Spotkanie to zorganizowano w restauracji Villa Uphagena w Gdańsku Wrzeszczu. Prof. Andrzej Januszajtis przedstawił historię gdańskich likierów.

- W trakcie tych spotkań będą przedstawiane wątki historyczne, związane z tradycją - mówi Bogdan Kwapisiewicz, prezes Fundacji Kapituła Kulinarna "Gdańskie Smaki". - Jednym ze źródeł wiedzy o dawnych smakołykach w Gdańsku, jest "Danziger Koch-Buch" z 1858 roku.

Oto przykłady dań według receptury sprzed półtora wieku: blina z farszem ze szczupaka, zupa chlebowa, pierś kurczaka w sosie agrestowym, kluski pszenne, sałatka ogórkowa. Na deser: lody gdańskie w polewie czekoladowej. Z napojów proponowany jest kompot jabłkowy i kawa z żyta. Oczywiście nie możemy zapominać o innego rodzaju napojach, na przykład goldwasserze czy machandlu. Pierwszy to znana od stuleci gdańska wódka. Drugi to też wódka, ale... konsumowana w specjalny sposób, ze śliwką.

Przypominanie gdańskiego dziedzictwa kulinarnego to kolejna akcja ratowania przed zapomnieniem przeszłości grodu nad Motławą. Ważne są bowiem zabytki, przedproża, Ławy Mięsne, które zostaną odbudowane, ale nie można zapominać także o innym dorobku dawnych mieszkańców miasta. Po to, byśmy nie musieli o tym czytać na kartach starych, antykwarycznych publikacji, ale mogli też wytwarzać dawne specjały. Trzeba też pomyśleć o wydaniu gdańskiej książki kucharskiej

Buzz. - Sob Wrz 13, 2008 11:21 pm

"Danziger Koch-Buch" - czy ta ksiazka wyszla po polsku, bo chcialbym sobie cos upichcic z tych tradycyjnych specjalow?
ruda - Sro Wrz 24, 2008 7:03 am

Kuźnia dla tych, co nie składają broni
Gdynka - Czw Wrz 25, 2008 11:11 am
Temat postu: Spacer Kamienną Górą
Rada Dzielnicy Kamienna Góra zaprasza na spacer z przewodnikiem po zabytkach dzielnicy pt.: „Na szlaku historii i architektury".
Zbiórka w dniu 04.10. godz. 12.00. przy krzyżu na szczycie Kamiennej Góry. Czas trwania ok. 2 godz.

jakilcz - Pon Paź 27, 2008 10:20 pm

Gdańskie przesądy
Filia Nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie (
http://www.mbp.sopot.pl/ ) przy ul. Kraszewskiego 26, zaprasza na spotkanie
z rektorem Akademii Rzygaczy http://rzygacz.webd.pl/ Aleksandrem Masłowskim,
który w ramach cyklu "Wędrówki pomorskie" opowie o gdańskich przesądach.
Prelekcja odbędzie się we wtorek 28 października o godz. 18.
Wstęp wolny.

Corzano - Sro Paź 29, 2008 1:38 pm

jakilcz napisał/a:
spotkanie
z rektorem Akademii Rzygaczy http://rzygacz.webd.pl/ Aleksandrem Masłowskim,
który w ramach cyklu "Wędrówki pomorskie" opowie o gdańskich przesądach.

Relacja: http://www.mmtrojmiasto.p...ictChanged=true

groszek - Czw Paź 30, 2008 5:32 pm

czy o następnych wykładach p.rektora A. Rz. można by dostawać zawiadomienie na adres emaila :hmm: (czy to zbyt śmiała prożba? :roll: )
grzechuu - Czw Lis 20, 2008 9:49 pm

wybiera się ktoś na fotografowanie stoczni w sobotę?
http://www.mmtrojmiasto.p...ictChanged=true

[no ja jak nie będzie wody z nieba to się przejdę, bo na dniu otwartym po całej stoczni nie oprowadzili]
[zgłosiło się już 180 osób 8O ]
[trzeba się zalogować]

Corzano - Czw Lis 20, 2008 10:06 pm

grzechuu napisał/a:
wybiera się ktoś na fotografowanie stoczni w sobotę?

Sam sobie odpowiedziałeś:
grzechuu napisał/a:
zgłosiło się już 180 osób

:hihi:
Dla mnie nic ciekawego i w sobotę z przyjemnością czmychnę w dzicz.

grzechuu - Czw Lis 20, 2008 11:50 pm

no tak, te "skróty myślowe" :mur: :^^

nie no ja akurat się łudzę, że będzie można z bliska zobaczyć te hale za budynkiem dyrekcji, bo podczas dnia otwartego tam mnie nie zaprowadzono

parker - Pią Lis 21, 2008 7:50 am

chciałabym, ale niestety pracuję
grzechuu - Sob Lis 22, 2008 4:39 pm

na szybko: 440 osób weszło do stoczni w kilku grupach, ale w trakcie zwiedzania wszystko się wymieszało i ostatecznie każdy łaził gdzie chciał :hihi:

foto wkrótce

bassa - Pią Sty 16, 2009 4:29 pm

Pamięci powojennego Gdańska-Wrzeszcza" Gabrieli Danielewicz

28 stycznia (środa) o godzinie 18:00 w Filii nr 1 WiMBP (ul. Grunwaldzka 44, Gdańsk-Wrzeszcz) odbędzie się promocja najnowszej książki Gabrieli Danielewicz "Pamięci powojennego Gdańska-Wrzeszcza". Fragmenty książki przeczyta aktor Teatru Rapsodycznego w Krakowie - Zdzisław Kordecki. Na spotkaniu będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie.

ruda - Pon Sty 19, 2009 4:52 pm

Tydzień Heweliusza w Gdańsku

Cytat:
28 stycznia Gdańsk będzie świętował 398 rocznicę urodzin astronoma Jana Heweliusza. Z tej okazji Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Biblioteka Gdańska PAN i Centrum Hewelianum przygotowały specjalny program edukacyjny "Gdańsk śladami Jana Heweliusza".

"Podróż" rozpoczyna się 19 stycznia o godz. 8 rano w Bibliotece PAN, gdzie będzie można usłyszeć historię gdańszczanina. Następnie - przejście ul. Heweliusza do skrzyżowania z ul. Korzenną, gdzie stały kiedyś kamienice astronoma, znajduje się obecnie tablica pamiątkowa.

Następnym punktem wycieczki będzie Ratusz Starego Miasta i pomnik wybitnego gdańszczanina, którego postać wpatruje się w malowidło Nieba Północnego, nawiązującego do jego słynnych rycin.

Stamtąd uczestnicy udadzą się do pobliskiego kościoła św. Katarzyny, gdzie będzie można dowiedzieć się czegoś więcej o Układzie Słonecznym.

O tym, jak wyglądał Gdańsk w czasach Jana Heweliusza uczniowie usłyszą w Dworze Artusa, a w Centrum Hewelianum wezmą udział w zajęciach z zakresu astronomii, nawiązujące do prac, jakim się poświęcał. W wyprawach śladem Heweliusza weźmie udział 10 wybranych wcześniej szkół.

Wraz z organizatorami Tygodnia Heweliusza nasza redakcja przygotowała specjalny konkurs, w którym można wygrać wejściówki na wystawę "Energia, Niebo i Słońce" w Centrum Hewelianum oraz zestawy gadżetów, związanych z Gdańskiem. Aby wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć na 10 pytań. Oto pierwsze dwa:

1. Kiedy żył Jan Heweliusz? a) w XVi wieku, b) W XVII wieku, c) XVIII wieku.
2. Którego z wymienionych dzieł nie napisał Jan Heweliusz? a)"O obrotach sfer niebieskich", b) "Uranografia", c) " Kometografia".

Odpowiedzi należy wysłać na adres - "Polska Dziennik Bałtycki", ul. Targ Drzewny 9/11, 80-894 Gdańsk

pumeks - Pon Sty 19, 2009 10:36 pm

Cytat:
a w Centrum Hewelianum wezmą udział w zajęciach z zakresu astronomii, nawiązujące do prac, jakim się poświęcał.


Powyższe może się okazać trudne, w kontekście ostatniej awarii: Ogień w Centrum Hewelianum.

bassa - Sob Sty 31, 2009 3:07 pm

a to wyczytaliście ?? z www.mm.trojmiasto.pl

Photo Day 3.0: Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego
Termin:
początek 01.02.2009 11:00
koniec 01.02.2009 16:00

Trzeci raz spotkamy się z Wami, by wspólnie uwiecznić fragment przestrzeni miejskiej. Tym razem zapraszamy 1 lutego o godz. 11 do Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego i Miejskiego w Gdańsku (Gdańsk-Przeróbka, ul. Siennicka).

Czeka na nas 30 hektarów terenu. To raj dla wielbicieli postindustrialnych klimatów - hale, dźwigi, suwnice, tory, wagony... Część budynków jest wpisana do rejestru zabytków.

ZNTK posiada obecnie tylko jedną czynną halę, a większość terenu jest udostępniona podmiotom zewnętrznym. Dzięki uprzejmości ZNTK mamy jednak okazję zobaczyć historyczne budynki od wewnątrz.

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego i Miejskiego powstały w latach 1910-1920 jako Eisenbahn Hauptewerkstatt Danzig-Troyl (Główny Warsztat Kolejowy Gdańsk-Trojan).

Strach - Sob Sty 31, 2009 10:13 pm

http://www.mmtrojmiasto.p...ictChanged=true

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group