Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Z albumu Hoffmanna
Autor Wiadomość
Piotr J. 
Blockeweg

Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 215
Wysłany: Pon Lut 13, 2006 2:41 pm   

dr Schemm był notariuszem i znajomym dawnego właściciela mojego domu przy Ludowej 10, Johannesa Hoefnera. Z akt starej księgi wieczystej wiem, że Schlemm bywał na Ludowej 10 i pisał tam akty notarialne.villaoliva,
 
 
piotr.skorynko 

Dołączył: 20 Kwi 2006
Posty: 1
Wysłany: Czw Kwi 20, 2006 12:00 pm   

Sabaoth napisał/a:
Zoppcio ma chyba rację, a błąd jest w opisie zdjęć. Wygląda jakby oba zdjęcia przedstawiały tą sama stronę ulicy tylko widziana z dwóch jej końców. Pierwszy dom na 443 wygląda tak samo jak środkowy na 442, drugi na 443 tak samo jak ten po prawej na 442, a trzeci dom jest za wozem z koniem i nie widać go na ujęciu 442. Zwróćcie też uwagę, które ściany są oświetlone przez słońce!



fotki 442 i 443 to budynki przy ul. Krzemienieckiej. Nie przedstawiają tych samych budynków, obie fotografie zostały zrobione z jednego miejsca, fotograf po zrobieniu 442 obrócił się w drugą stronę ulicy i zrobił 443.
Na 442 Widzimy: drugi biały budynek od naszej strony, widoczny również na fotografii 427-na samym końcu ul. Prusa. Dalej jest trzeci budynek- dzisiaj to poradnia dla chorych dzieci, uliczka kończy się w podwórku zabudowań ulicy Legionów- budynek najbliższy ETC. Na foto 442 dzisiaj widać by było z tyłu zaplecze ETC.
Foto 443 to ul. Krzemienieckiej w drugą stronę z tego samego punktu (prawdopodobnie fotka robiona ze skrzyżowania Krzemienieckiej z Kraszewskiego.

Pozdrawiam wszystkich,

Piotr S.
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Sob Sie 12, 2006 11:56 pm   Historii Albumu Hoffmanna ciąg dalszy

Przez ostatni tydzień z ogromną przyjemnością "opiekowałem" się rodziną Hoffmannów, która odwiedziła swoje rodzinne miasto. Do Gdańska przyjechał pan Jürgen Hoffmann wnuk właściciela szyldu wraz z żoną Stefanie oraz jego syn prawnuk Rudolfa Hoffmanna seniora Matthias z żoną Anitą.
Ich pobyt w Gdańsku był czasem niesamowitych emocji , także dla mnie. Wielogodzinne spacery po mieście i okolicach były czasem niezwykłych wspomnień związanych z historią tej rodziny.
Na początek chciałbym przypomnieć historię losów Hoffmanów:
Właścicielem szyldu znalezionego przy ul. Legionów 64 przez pana Janusza Smoczyńskiego
był Rudolf Hoffmann senior, który przyjechał do Gdańska na przełomie XIX i XX wieku.
Prowadził firmę budowlaną wraz z trzema synami, jednym z nich był Rudolf Hoffmann junior - ojciec Jürgena. Niestety niezbyt wiele wiadomo o pracach wykonywanych przez firmę Rudolfa Hoffmanna seniora, Jürgen Hoffmann przypominał sobie, że firma dziadka była autorem sceny w Teatrze Leśnym w Sopocie. Na początku lat 20 za namową żony Rudolf Hoffmann junior odszedł z rodzinnej firmy i założył własne przedsiębiorstwo budowlane, które mieściło się przy ul. Mirchauerweg 59. Firma Rudolf Hoffmann jr była niesamowicie prężnym przedsiębiorstwem, uczestniczyła w realizacji dużych programów budownictwa komunalnego, także realizowała prace na zlecenie wielu indywidualnych inwestorów. Efekty tej pracy mieliście okazję zobaczyć w albumie.
Po latach prosperity nastąpiły ciężkie czasy. Rudolf Hoffmann jr z rodziną w roku 1933 opuszcza Gdańsk i przenosi się do Eisenach. Niestety to miejsce nie okazało się rajem.
Rodzina oraz firma po krótkim epizodzie w Rostocku osiada na stałe w Berlinie gdzie prowadzi małe przedsiębiorstwo budowlane. Dziadek naszego gościa Rudolf Hoffman senior przebywał w Gdańsku do roku 1945 . Za namową zaprzyjaźnionego oficera radzieckiego opuszcza Gdańsk . Nie korzystając z żadnego transportu dostaje się do Berlina, gdzie umiera w wieku lat 72.

CDN......

spotkanie6.jpg
Plik ściągnięto 13904 raz(y) 49,07 KB

spotkanie5.jpg
Plik ściągnięto 13904 raz(y) 39,39 KB

spotkanie4.jpg
Plik ściągnięto 13904 raz(y) 43,96 KB

spotkanie2.jpg
Plik ściągnięto 13904 raz(y) 45,13 KB

spotkanie3.jpg
Plik ściągnięto 13904 raz(y) 46,5 KB

 
Zdzislaw 


Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 532
Wysłany: Nie Sie 13, 2006 11:11 pm   

Szanowne Panie, Szanowni Panowie!
Po obejrzeniu i przeczytaniu wszystkich postów w ramach "ALBUMU HOFFMANA" pozwalam sobie tylko na jedno stwierdzenie..... JESTEŚCIE WIELCY.
Zdjęcia rzucily mnie na glebe z wysokości 3 pietra i do chwili obecnej sie nie podniosłem....
W jednym z postów (w zupełnie innym miejscu na forum) napisałem, iż ma szanowna małżłonka, widząc ze OD PRZEDWCZORAJ, praktycznie caly czas siedzę na Waszym(NAszym) forum, odnisząc sie do stanu mego umysłu najpierw czyniła jakies charakterystyczne znaki na czole, póżniej zamilkła (żonaci rozumieją co to znaczy), a na koncu oświadczyła, że cyt. "po prostu ci odbiło...."
Owszem odbiło i to na maksa, ale to co do tej pory udalo mi sie zobaczyc i przeczytac, po prostu rzuca na kolana.
W zasadzie to mam tylki jeden zarzut....... dlaczego na stronie głownej forum nie ma ostrzeżenia, iż jest ono TOKSYCZNE....., albo raczej NARKOTYCZNE.
Dzieki, za wspaniałą robotę.......
Kiedyś wydawało mi sie, że wiem sporo o Gdańsku, a teraz.................. :rozpacz:
Ale "nic to" jak mawaiał Mały Rycerz w pewnej popularnej powieści..... podciągnę się
_________________
Pozdrawiam Zdzisław

Vivere est cogitare
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pon Sie 14, 2006 12:36 am   

Zdzislaw napisał/a:
żonaci rozumieją co to znaczy

mężatki też :%


:wink:
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Pon Sie 14, 2006 9:23 am   Hoffmannowie

Chciałbym Wam wyjaśnić, jeszcze jaki związek ma moja osoba z rodziną Hoffmanów.

Jestem w tej historii tylko przdłużeniem ramienia Sabiego. :D
Nasz kolega ze Szwecji musiał niestety wcześniej wrócić do domu, zostałem poproszony o pomoc w opiece nad naszymi gośćmi z Monachium w czasie pobytu ich w Gdańsku
Bardzo mu dziękuję za zaufanie. :D
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Pon Sie 14, 2006 9:24 am   Hoffmannowie

Dziś wieczorem umieszczę dalszą część relacji :D
 
Anna B. 

Dołączyła: 21 Kwi 2006
Posty: 141
Wysłany: Pon Sie 14, 2006 9:53 am   

Czekamy z niecierpliwością na relację :hurra: :==
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Sie 14, 2006 4:36 pm   

Kolega ze Szwecji też czeka niecierpliwie na dalszy ciąg relacji :P
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Wto Sie 15, 2006 10:55 pm   Wizyta Hoffmanów - ciąg dalszy

Przepraszam, że z opóźnieniem przedstawiam następny odcinek dotyczący rodziny Hoffmannów.

W dniu dzisiejszym chciałbym Wam przedstawić niespodziankę, która otrzymałem wczoraj z Niemiec - skany stron paszportu Jürgena Hoffmanna. :D

Tak jak Wam wcześniej opisywałem, rodzina Rudolfa Hoffmanna jr w roku 1933 po niepowodzeniach w prowadzeniu firmy budowlanej przeprowadziła się do Eisenach.
Jürgen Hoffmann syn Rudolfa jeszcze 4 razy przed wybuchem wojny odwiedzał rodzinne miasto przebywając u swoich dziadków na ul. Heeresanger 64.

Paszport , który dziś Wam przedstawiam został wydany w roku 1938.


Oryginalny komentarz Matthiasa Hoffmanna:

Mój ojciec miał w roku 1938 miejsce stałego zamieszkania w Berlinie, jednak zawsze posiadał gdański paszport. Przynależność państwowa: Wolne miasto Gdańsk, nie Niemcy, on był więc cudzoziemcem w Niemczech!

Polska wiza dla wyjazdu z Gdańska!

"Wykaz przynależności państwowej", który z mojego ojca Niemca robił, jest także interesujący. Na stemplu w prawym niższym rogu widnieje "właściciel posiada przynależność państwową na podstawie wcielaniu wschodnich obszarów w wielkoniemieckie państwo". To jest więc tylko dlatego, ponieważ Gdańsk w stanie wojny w niemieckie państwo "wcielany.

CDN.....................

7 - Staatsangehoerigkeitsausweis_int2.jpg
Plik ściągnięto 13747 raz(y) 52,45 KB

7 - Staatsangehoerigkeitsausweis_int.jpg
Plik ściągnięto 13747 raz(y) 48,32 KB

6 - Seite 5_int.jpg
Plik ściągnięto 13747 raz(y) 53,15 KB

5 - Seite 4_int.jpg
Plik ściągnięto 13747 raz(y) 47,91 KB

4 - Seite 3_int.jpg
Plik ściągnięto 13747 raz(y) 45,71 KB

3 - Seite 2_int.jpg
Plik ściągnięto 13747 raz(y) 52,85 KB

2- Seite 1_int.jpg
Plik ściągnięto 13747 raz(y) 54,69 KB

1 - Vorderseite_int.jpg
Plik ściągnięto 13747 raz(y) 37,73 KB

 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Nie Sie 27, 2006 11:26 pm   Wizyta Hoffmanów - ciąg dalszy

Czym była wizyta Państwa Hoffmann w Gdańsku?
- Myślę, że niesamowitą podróżą w przeszłość. Przeszłość związaną z dzieciństwem, z ukochanymi rodzicami i wspaniałym miastem
Wielogodzinne spacery po mieście, odwiedziny miejsc związanych z działalnością rodzinnej firmy spowodowały wybuch wielkich emocji, emocji, których nie można było ukryć.
Dotyk ścian rodzinnego domu, naciśnięcie klamki, której nie naciskało się od 67 lat. To było niezwykłe. Nawet smak niedojrzałej gruszki z rodzinnego ogrodu przypominał wspaniały czas - czas zabaw na wzgórzach nad rodzinnym domem, rzucaniem kamieni do Strzyży, obserwowaniem lądujących samolotów na pobliskim lotnisku. ...............



Kiedy się żegnaliśmy na lotnisku widziałem łzy w oczach starszego pana.

CDN...............

wizyta7.jpg
Plik ściągnięto 13618 raz(y) 46,24 KB

wizyta5.jpg
Plik ściągnięto 13618 raz(y) 44,93 KB

wizyta4.jpg
Plik ściągnięto 13618 raz(y) 45,93 KB

wizint3.jpg
Plik ściągnięto 13618 raz(y) 48,86 KB

wizint2.jpg
Plik ściągnięto 13618 raz(y) 65,74 KB

wizint1.jpg
Plik ściągnięto 13618 raz(y) 56,97 KB

spotkanie10.jpg
Plik ściągnięto 13618 raz(y) 40,42 KB

spotkanie9.jpg
Plik ściągnięto 13618 raz(y) 51,45 KB

spotkanie8.jpg
Plik ściągnięto 13618 raz(y) 47,27 KB

spotkanie7.jpg
Plik ściągnięto 13618 raz(y) 38,47 KB

 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Nie Sie 27, 2006 11:44 pm   super niespodzianka

W czasie, kiedy pisałem ostatni post, dostałem maila od Matthiasa Hoffmanna. Matt w ramach poszukiwań gdańskich śladów w rodzinnych albumach trafił na niesamowite zdjęcie wykonane z okna domu swoich dziadków. Zdjęcie pochodzi z roku 1932 :D

Zeppelin 1932.jpg
Plik ściągnięto 13611 raz(y) 39,06 KB

 
Anna B. 

Dołączyła: 21 Kwi 2006
Posty: 141
Wysłany: Pon Sie 28, 2006 10:58 am   

:== :== :==
 
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Sro Sie 30, 2006 11:55 pm   

:== :== :OO
Wrzeszczanie wszystkich krajów,odezwijcie się!!! Do Sabaotha i Rolanda,bo w ich rękach historia zmienia sie w czyste srebro ( to milczenie jest złote...bleee) i donośny dżwiek dzwonu!
Uprasza sie Rolanda o przeprowadzkę do Wrzeszcza:w celu uczynienia wrzeszczańskiej nostalgii i zasypania luk (gdzie kartki pocztowe?gdzie naklejki?gdzie pamiatki lokalne?guuupiego kalendarza nawet nie ma...)
A w ogóle-przydałby sie i niegłupi!!!Wrzeszczan-z absolwentami PG i Conradinum- jakby wiecej niż Głownomieszczan!!! :hihi: :haha:
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Czw Sie 31, 2006 9:34 am   

bassa napisał/a:


Uprasza sie Rolanda o przeprowadzkę do Wrzeszcza:w celu uczynienia wrzeszczańskiej nostalgii


Przecież mam sentyment do Wrzeszcza :D . Dzieciństwo spędzałem na Legionów 42 vis a vis pętli 8, jako młody człowiek od 1973 roku byłem członkiem Aeroklubu Gdańskiego, a jako dorosły zamieszkiwałem przez 10 lat na De Gaulle'a. :D
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk