Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Plehnendorf (Pleniewo, Płonia)

lew - Pią Gru 12, 2008 4:12 pm
Temat postu: Klub jachtowy "Meteor" Danzig w Pleniewie
Witam,
czy ktos posiada stare zdjecia niemieckiego klubu yachtowego " Meteor" Danzig ktory znajdowal sie w Pleniewie przy starej nieczynnej sluzie w latach 1928-1945.
Oraz czy ktos posiada zdjecia powojenne klubu akademickiego. Dziekuje.

lew - Sob Gru 13, 2008 2:42 am
Temat postu: Plehnendorf (Pleniewo, Płonia)
Witam,
czy moze ktos zamiescic stare zdjecia Plehnendorf . Dziekuje


Edycja porządkowa tematu 14 sierpnia 2023 - Pumeks

lew - Wto Gru 30, 2008 7:01 pm

Witam,

Oto pare zdjec klubu yachtowego "Meteor Danzig" w Plehnendorf.







pumeks - Sro Mar 10, 2010 12:31 pm

Coś tam znalazłem przy porządkowaniu folderów na dyskach...
pumeks - Sro Mar 10, 2010 12:36 pm


Takie zdjęcie zamieścił kiedyś Renekk w wątku Pocztówki i zdjęcia.

Krzysztof - Sro Mar 10, 2010 5:13 pm

To jeszcze widok z góry. Fragment zdjęcia z wątku o forcie http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=5033
pumeks - Sro Mar 10, 2010 8:42 pm

Jeszcze tu śluza z wątku Zagadki Sabaotha



i budynki przy ul. Zagroble z wątku Zagadki BillyBoya



pumeks - Czw Mar 11, 2010 10:39 am

We wczorajszym poście z 12:31, pocztówki 2,3 i 4 są ze strony http://www.danzig.org/mod...owcat&cat_id=79

Znalazłem na naszym forum jeszcze taki mały obrazek



zamieszczony przez Sabaotha w wątku POCZTÓWKI.

BillyBoy - Pon Mar 15, 2010 12:04 am

pumeks napisał/a:

i budynki przy ul. Zagroble z wątku Zagadki BillyBoya


Skoro przywołałeś moje zagadki - miałem w planie jeszcze taką: "Gdzie stał ten Kurhaus"? Ponieważ zagadek już nie zadaję, więc od razu mówię, że to Płonia. Nie wiem tylko gdzie dokładnie mógł stać ten budynek. Przy ul. Zagroble, czy gdzieś dalej od Martwej Wisły? Czy jest on może zaznaczony na jakiejś przedwojennej mapie lub planie okolicy?

pumeks - Pon Mar 15, 2010 10:23 pm

I jeszcze jedna pocztówka litograficzna - z albumu P. Popińskiego "Dawny Gdańsk na pocztówkach"
carlstadt - Sob Mar 20, 2010 2:46 am

witam
pumeks - Sob Mar 20, 2010 10:48 pm

Dwa zdjęcia z "Danziger Hauskalender" 1994. Czy to pierwsze jest na pewno dobrze podpisane? ten budynek z wieżyczką jakoś mi się kojarzy z Bohnsack/Sobieszewem.
jayms - Nie Mar 21, 2010 2:53 pm

pumeks napisał/a:
Dwa zdjęcia z "Danziger Hauskalender" 1994. Czy to pierwsze jest na pewno dobrze podpisane? ten budynek z wieżyczką jakoś mi się kojarzy z Bohnsack/Sobieszewem.


To raczej Bonsack/Sobieszewo,przynajmniej tak to wynika ze zdaje się naszej forumowej pocztówki.

dandola - Pon Cze 21, 2010 1:10 pm

Jeszcze dwa przemysłowe ujęcia z Płoni z 1924 r.
pumeks - Wto Cze 22, 2010 11:46 am

To tartak w Kl. Plehnendorf, czyli nieco bliżej Gdańska. A z Gross Plehnendorf znalazłem jeszcze takie, okolice śluzy i klubu jachtowego "Meteor".
Krzysztof - Pon Cze 15, 2015 3:34 pm

To zdjęcie już było, ale tu: https://www.facebook.com/...&type=1&theater
lepsze.

Miro - Wto Cze 16, 2015 1:02 pm
Temat postu: Groß Plehnendorf Kurhaus
Groß Plehnendorf Kurhaus Inh. J. Thater 1941 .

Miro

Krzysztof - Pon Kwi 25, 2016 4:29 pm

https://www.facebook.com/...&type=3&theater
Cytat:
Widok na most od drugiej strony Martwej Wisły. Był tam most szynowy, który przesuwany był siłą rąk ludzkich kręcących korbą.

Miro - Wto Lut 07, 2017 12:08 pm

Trochę szersza perpektywa klubu jachtowego Meteor.

Miro

Krzysztof - Sob Mar 11, 2017 9:17 am
Temat postu: Śluza Pleniewo w Płoni Wielkiej
Śluza Pleniewo pojawiała się na FDG. (Wydaje mi się, że było tego więcej, ale nie udało mi się znaleźć)
http://forum.dawnygdansk....er=asc&start=15
Dojście do śluzy od strony zachodniej w 1946 r.


Podobne ujęcie sporo wcześniejsze z https://www.facebook.com/...&type=3&theater poniżej.
Oraz "Wylot ze śluzy w Pleniewie w stronę Gdańska 1963r."

Miro - Pią Lut 10, 2023 6:35 pm

Klub jachtowy Meteor 1936 r.

Miro

Miro - Sob Lut 11, 2023 12:59 pm

pumeks napisał/a:
Dwa zdjęcia z "Danziger Hauskalender" 1994. Czy to pierwsze jest na pewno dobrze podpisane? ten budynek z wieżyczką jakoś mi się kojarzy z Bohnsack/Sobieszewem.


Wieżyczka klubu w Pleniewie jest zdecydowanie inna.

Miro - Sob Lut 11, 2023 1:46 pm

Klub jachtowy „ Meteor” został utworzony 6.09.1923 r przez pięciu byłych uczniów Königlischen Gimnasium Danzig. Zosta on zarejestrowany jako Yachtclub „Meteor“ Danzig e.V
Do grupy założycieli należeli:
Fritz Kuball, Herberd Rode, Gerhard Maey, Sigfried Preuss, Kurt Brazio.
Pierwsze lata tz. do 1927 r siedziba klubu mieściła się na Heubude (Stogi) gdzie w dzierżawionym starym basenie promowym zakotwiczylo 12 jachtów.

Miro

Miro - Pon Lut 13, 2023 3:46 pm

W 1926 roku zakupiono prywatny jacht klubowy. Był to jacht 8mR zbudowany według starej metody pomiarowej. Został nazwany „Meteor”. W klubie brakowało miejsc do cumowania jachtów. Powstała potrzeba znalezienia wiekszego portu. Prezesowi Ernstowi Krajewskiemu udało się w 1927 r. wydzierżawić przy śluzie w gr. Plehnendorf starą nieużywana przystań, która idealnie nadawała się na nową siedzibę klubu jachtowego. Latem 1928 Yachtclub „Meteor“ Danzig e.V został przeniesiony do nowej siedziby w gr. Plehnendorf. Sezon został zainaugurowany a teren uroczyście przekazany do użytkowania.. Dla jachtów żaglowych był to idealny port z bardzo pięknym krajobraziem. W 1930 roku klub wstąpił do Niemieckiego Związku Żeglarskiego. W latach 1935-1939 jachty klubu „Meteor “ regularnie biorą udział w regatach na trasie Sopot - Kiloniia. Szczególne sukcesy w tych regatach odniosły jachty „Meteor”, „Renate” i „Marianne Rode”. W tym czasie klub liczył ponad 90 czynnych członków, a flota składała się z 40 jachtów. Członkowie klubu dojeżdzali do gr. Plehnendorf autobusem lub przypływali parowcem. W 1940 roku zakupiono nowy jacht klubowy, „Meteor II”. W czasie II wojny światowej życie klubowe uległo całkowitej stagnacji.

Miro

Miro - Czw Mar 02, 2023 12:15 pm

Wielu czynnych członków klubu zostało powołanych do służby wojskowej. Duża grupa z nich nigdy nie wróciła do domu.
W 1945 roku port z pięknym klubem w gr. Plehnendorf i znajdujące się tam łodzie zostały zniszczone przez skutki wojny. Dobrze prosperujący klub jachtowy znalazł swój koniec.
Na zjeździe Gdańszczan w Lubece w 1951 roku starzy członkowie klubu „Meteor” spotkali się ponownie i postanowili tchnąć w klub nowe życie.
„Prawdziwe poczucie wspólnoty i sportowy, koleżeński duch powinny ponownie połączyć Meteor.” Należy kontynuować rodzimą gdańską tradycję żeglarską. Jacht żaglowy „Hein Godenwind” był pierwsza jednostka, którą po wojnie wielu nowych członków ponownie miało okazję wybrać się w rejs po Bałtyku.
Założyciel „Meteor Yacht Club”, Herbert Rode podobnie jak kiedyś w Gdańsku przed wielu laty objął kierownictwo (do 1969 r.), To dzięki jego wyjątkowej pracy w zarządzie klub zyskiwał coraz większe znaczenie. Po jego stronie opowiedział Ulrich Heydasch. Obaj mężczyźni byli doskonałymi żeglarzami.
Przekazywali oni kolejnym rocznikom młodzieży żeglarskiej stare gdańskie tradycje żeglarskie.
Po Herbert Rode klubem zarządzał Ulrich Heydasch. Od 1980 r. pierwszym prezesem był Jürgen Wunderlich. Teraz klub prowadzi Kristian Rode (syn założyciela Herberta Rode).
Już latem 1979 roku trzy klubowe jachty odbyły rejs do rodzinnego Gdańska, ojczyzny klubu. W 1985 roku w rejs eskadrowy wyruszyło dziewięć jachtów do Gdańsk. Klub ma charakter narodowy. Członkowie mieszkają od Flensburga po Jezioro Bodeńskie. Klub
ma siedzibę w Kilonii. Zrzesza 115 członków, pod jego bandera na ktorej widnieje herb Gdaska plywa około 40 jachtów.
Meteor Yacht Club ma na celu m.in. opiekę, tolerancji we wszystkich dziedzinach kultury i historii oraz idei porozumienia międzynarodowego. Ma także na celu zachowanie zwyczajów i tradycji żeglarskich z terenu dawnego Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Gdańska.

Miro
Na podstawie Danziger Hauskalender 1994

Zbych - Sob Mar 04, 2023 7:23 pm

Pamiętam, że mniej więcej w tym okresie, w którym jachty tego klubu odwiedziły Gdańsk w gazetach lokalnych pojawiło się oburzenie spowodowane wpłynięciem do Gdańska jachtu z banderą, na której znajdował się herb Gdańska kojarzony z FSD. Być może było to któreś z odwiedzin, o których pisał Miro.
Miro - Pon Kwi 03, 2023 11:51 am
Temat postu: Przystań żeglarską w Weischselmünde
Widok na przystań żeglarską w Weischselmünde. Tutaj zadomowiła się większość gdańskich klubów żeglarskich. Pewnie i tutaj kotwiczyły jachty klubu "Meteor".
Wcześniej w tym temacie pisałem, że "Meteor" dzierżawił stary basen promowy na Stogach.
Precyzyjnej bedzie jednak, że początkowa siedziba była na Wisłoujściu.

Miro

Miro - Wto Kwi 04, 2023 1:01 pm

Nie tylko klub "Meteor" prowadził aktywną działalność na terenie Gdańska.
Bandery gdańskich klubów żeglarskich oraz daty ich powstania poniżej.

Miro

Miro - Czw Kwi 13, 2023 11:28 am

Śluza w Pleniewie, po prawej stronie zabudowania klubu "Meteor" z charakterystyczną wieżyczką.

Miro

pumeks - Czw Kwi 13, 2023 1:12 pm

Świetne zdjęcie :==
Miro - Sro Kwi 26, 2023 3:27 pm

Trochę lepsze zdjęcie pokazane już na początku tego tematu.

Miro

Zbych - Pią Kwi 28, 2023 8:24 pm

Oba zdjęcia świetne.
djjack - Pon Sie 14, 2023 6:53 pm
Temat postu: Danzig , Plehnendorf Schleuse , Gross Plehnendorf


https://www.ebay.de/itm/334987810831

Miro - Sro Wrz 06, 2023 2:27 pm

Śliza w Pleniewie, po prawej stronie wieżyczka klubu "Meteor"
1938 rok.

Miro

Miro - Czw Paź 12, 2023 3:02 pm

Przystań jachtowa w Pleniewie, zdjecie przedwojenne.

Miro


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group