Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Tramwaje w Gdańsku
Autor Wiadomość
Chris 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 323
Wysłany: Pon Gru 29, 2008 9:41 pm   

http://forum.dawnygdansk....96_1996_738.jpg

W złym miejscu naniosłeś plac manewrowy... chyba, że masz na myśli jakąś inną pętlę? :???:
 
NoGodsNoMasters 
Langgarten


Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 58
Wysłany: Wto Gru 30, 2008 1:49 am   

Chris napisał/a:
http://forum.dawnygdansk.pl/files/schemat_linii_1896_1996_738.jpg

W złym miejscu naniosłeś plac manewrowy... chyba, że masz na myśli jakąś inną pętlę? :???:


Hej Chris,

co masz na mysli? Nota bene ja niczego nie nanosiłem to jest schemat linii autorstwa M. Uziębło (1996), sygnatura w prawym dolnym rogu, w moim schemacie z lat 45-50 usunąłem tylko linie z poza tego okresu, mam nadzieje ze dobrze to zrobilem ale jak masz uwagi to pisz z checia podyskutuje.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Gru 30, 2008 4:23 pm   

NoGodsNoMasters napisał/a:
feyg napisał/a:
Chodzi o ul. Waryńskiego, odcinek uruchomiony po wojnie, na dowód zdjęcie Grüna z lat 50-tych:
Skąd wiesz, że to zdjęcie było zrobione po wojnie ? Na zdjęciu nie wiele widać , jest strasznie nie wyraźne, można poprosić o jakąś lepszą kopię. Na ul. Waryńskiego zdaje się, że już przed wojną było połączenie jedno torowe bez pętli.

Nie ma problemu z odróżnianiem zdjęć tramwajów sprzed 1945 i po tej dacie - wcześniej były malowane na kolor, hmm, kremowy? a po 1945 na czerwono, tego nie można pomylić na czarno-białych fotkach.
Poza tym przed 1945 r. przez Brunshöfer Weg i Brösener Weg jeździła 9-ka, a nie 5-ka.
Załączam jeszcze jedno powojenne zdjęcie tramwaju z tej linii, które też kiedyś było na tym forum, ale nie jestem pewien, czy wciąż "wisi":

Liebermanna.jpg
Plik ściągnięto 9846 raz(y) 33,16 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Chris 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 323
Wysłany: Wto Gru 30, 2008 6:53 pm   

NoGodsNoMasters napisał/a:
co masz na mysli? Nota bene ja niczego nie nanosiłem to jest schemat linii autorstwa M. Uziębło (1996)


Chodzi mi o pętle, która zostałą tam naniesiona przed wlotem w Wojska Polskiego. Wydaje mi się, że została narysowana po złej stronie Grunwaldzkiej. No chyba, że kiedyś pętla była w miejscu dzisiejszego pomnika Piłsudskiego?? :???:
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Gru 30, 2008 7:10 pm   

Chris napisał/a:
No chyba, że kiedyś pętla była w miejscu dzisiejszego pomnika Piłsudskiego?? :???:

O ile pamiętam, to właśnie tak było - gdzieś na forum było coś kiedyś na ten temat.
_________________
da, da, da...
 
 
NoGodsNoMasters 
Langgarten


Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 58
Wysłany: Wto Gru 30, 2008 7:54 pm   

danziger napisał/a:
Chris napisał/a:
No chyba, że kiedyś pętla była w miejscu dzisiejszego pomnika Piłsudskiego?? :???:

O ile pamiętam, to właśnie tak było - gdzieś na forum było coś kiedyś na ten temat.


Potwierdzam :) już gdzieś to było opisane, być może nawet w tym temacie, nie jestem pewien tylko czy dyskusja dotyczyła okresu powojennego jeśli nie to potwierdzam ze źródła ustnego, że po wojnie pętla również istniała niestety osoba, która mi o tym opowiadała nie pamięta do kiedy. A po drugiej stronie Grunwaldzkiej (obok nowego Żaka) to pewnie chodziło ci o zajezdnię/pętlę techniczną dla pojazdów specjalnych, która jeszcze do niedawna była wykorzystywana. Pamiętam chociażby N-ki koloru zielonego przerobione na pługi do odśnieżania torowiska.
 
NoGodsNoMasters 
Langgarten


Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 58
Wysłany: Wto Gru 30, 2008 8:44 pm   

pumeks napisał/a:

Nie ma problemu z odróżnianiem zdjęć tramwajów sprzed 1945 i po tej dacie - wcześniej były malowane na kolor, hmm, kremowy? a po 1945 na czerwono, tego nie można pomylić na czarno-białych fotkach.

Masz racje ale gwoli ścisłości, zaraz po wojnie szybko odremontowane składy jeździły jeszcze w kremowych barwach (potwierdza to chociażby Tangens na 37 stronie tego tematu załączając zdjęcie), zakładam (choć 100% pewności nie mam), że w 1945 jeszcze nie było wagonów czerwonych, a nowe barwy pojawiły się od 1946r. Pierwszy rozruch tramwaju nastąpił 28 czerwca 45 (Dz. Bałt. nr9) regularna linia ruszyła ok 10 lipca.
 
NoGodsNoMasters 
Langgarten


Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 58
Wysłany: Wto Gru 30, 2008 11:27 pm   

A przy okazji, wlaśnie obejrzałem kroniki filmowe z Gdańska z grudnia 1970 i zobacz Pumeks co zauważyłem :) .
ŁAdna jaśniutka N-ka

t1970.JPG
Plik ściągnięto 9777 raz(y) 22,42 KB

tramwaj1970.JPG
Plik ściągnięto 9778 raz(y) 20,03 KB

 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Sro Gru 31, 2008 12:37 am   

To chyba o taki wagon Ci chodzi? :wink:

Tramwaj modernizacja.jpg
"Kalendarz Gdańśki na rok 1970", str 265
Plik ściągnięto 9769 raz(y) 71,94 KB

_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
Chris 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 323
Wysłany: Sro Gru 31, 2008 1:22 am   

danziger napisał/a:
O ile pamiętam, to właśnie tak było - gdzieś na forum było coś kiedyś na ten temat.


Nawet nie wiedziałem o tym. To by tlumaczyło dlaczego ten obszar nie został zabudowany.
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Sro Gru 31, 2008 1:55 am   

Chris napisał/a:
danziger napisał/a:
O ile pamiętam, to właśnie tak było - gdzieś na forum było coś kiedyś na ten temat.


Nawet nie wiedziałem o tym. To by tlumaczyło dlaczego ten obszar nie został zabudowany.


A było więcej budynków i nawet jakby brama pod którą przejeżdżał tram
kilka postów jest tu, ale gdzieś indziej też jeszcze było
http://forum.dawnygdansk....p?p=76604#76604
 
Chris 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 323
Wysłany: Sro Gru 31, 2008 3:58 pm   

^^ Dzięki :)
 
stawowie 


Dołączyła: 10 Sty 2009
Posty: 6
Wysłany: Sob Sty 10, 2009 9:31 am   

Witam,

Zapraszam na stronę www.stawowie.pl (o tramwaju też będzie!) - pojawiła się wreszcie obiecana od dawna, obszerna historia powojenna Stawowia.
Praca ta zajęła nam niemal pół roku - to wiele godzin spędzonych w archiwach, a później przy komputerach, skanowanie zdjęć i dokumentów, przesłuchiwanie nagranych rozmów, pisanie, ale przede wszystkim wiele godzin spędzonych w przemiłym towarzystwie dawnych wychowanków Domu Dziecka lub ich bliskich i słuchanie opowieści sprzed 60 lat. Wciąż docieramy do nowych osób, więc opowieść będzie się rozrastać - i to już niedługo, bo kolejne spotkania umówione!
Kilka dni temu uzupełniłyśmy jeszcze historię Domu Dziecka przy ul. Stalina 618 o nowe fakty i 36 nowych fotografii z tamtego okresu. Niektóre są bardzo interesujące nie tylko dla dawnych wychowanków PDD5, ale dla wszystkich sopocian, np. fotografia przedstawiająca boisko w parku Stawowia z tramwajem w tle lub fotografia zrobiona na placu przy kościele Św. Jerzego.
Od dwóch dni dostępna jest także poszerzona o wiele nowych faktów historia wcześniejszych dziejów Stawowia z lat 1856-1945 - miłośnicy historii Gdańska także znajdą tam coś dla siebie.
Każda uwaga będzie dla nas cenna. Pozdrawiamy noworocznie!

s814.jpg
Plik ściągnięto 9568 raz(y) 22,09 KB

_________________
sopot@stawowie.pl
www.stawowie.pl
 
turecki 
Motorniczy
ech te....


Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 826
Wysłany: Sob Sty 10, 2009 2:24 pm   

Tą fotkę w większym rozmiarze poproszę,a dla Seesi i innych nius-mamy od przedwczoraj w Gdańsku 102Na ! ex wrocławski 2007 będzie przemalowany najprawdopodobniej na 1105 http://galeria.psstm.org....2/102__2007.jpg
_________________

 
stawowie 


Dołączyła: 10 Sty 2009
Posty: 6
Wysłany: Sob Sty 10, 2009 2:53 pm   

turecki napisał/a:
Tą fotkę w większym rozmiarze poproszę,a dla Seesi i innych nius-mamy od przedwczoraj w Gdańsku 102Na ! ex wrocławski 2007 będzie przemalowany najprawdopodobniej na 1105 http://galeria.psstm.org....2/102__2007.jpg

Jest na naszej stronie www.stawowie.pl w dziale Historia (część 1946-1954)
(nie mam teraz dostępu do komputera, w którym mam te zdjęcia)
_________________
sopot@stawowie.pl
www.stawowie.pl
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk