Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Likwidacja filii Muzeum Kolejnictwa w Gdańsku
Autor Wiadomość
Hamburger 

Dołączył: 07 Lip 2008
Posty: 112
Wysłany: Sob Gru 06, 2008 11:30 am   Likwidacja filii Muzeum Kolejnictwa w Gdańsku

Szykuje się kolejna strata dla miasta i całego regionu. Muzeum Kolejnictwa w Warszawie nie chce dłużej utrzymywać placówki regionalnej w Gdańsku i z dniem 1.01.2009 zamierza zlikwidować filię mieszczącą się w gmachu byłej DOKP przy ulicy Dyrekcyjnej. Zebrane przez dziesięciolecia eksponaty i cenne dokumenty będą rozparcelowane - część do Izby Tradycji w Bydgoszczy, reszta do siedziby Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
 
Horhe 
Twierdza Gdańsk

Dołączył: 22 Kwi 2005
Posty: 234
Wysłany: Sob Gru 06, 2008 11:49 am   

Eksponaty już są rozparcelowane. Szkoda, że dowiedzialem się po czasie! :głupi_ty:
_________________
Czeladź rządzi!
 
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Pon Gru 08, 2008 3:54 pm   

Problem planowanej likwidacji placówki Muzeum kolejnictwa w Gdańsku był już poruszany na Forum. Szkoda eksponaty zostały zabrane z Gdańska znienacka i "na wariata". No cóż pozostają tylko wspomnienia :II





_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Czw Gru 11, 2008 11:15 am   

Tablica informacyjna już się zdezaktualizowała:

Tablica muzeum.jpg
Plik ściągnięto 14198 raz(y) 42,23 KB

_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
Hamburger 

Dołączył: 07 Lip 2008
Posty: 112
Wysłany: Czw Gru 11, 2008 5:17 pm   

Od kilku dni wywożone są ostatnie eksponaty z muzeum. Istniejąca w Bydgoszczy Izba Tradycji też już się "zreformowała" i obecnie swoją siedzibę ma przy peronie 3, na parterze budynku dworcowego. Ekspozycją opiekuje się "Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Kolei" które zaprasza do bezpłatnego zwiedzania w piątki (w godz. 16°°-20°°) oraz każdą ostatnią sobotę miesiąca od 11°° do 16°°. Oprócz tego, po telefonicznym zgłoszeniu - Filip Sieradzki 695 312 044, 695 097 234 lub Filip Bebenow 692 898 316. Informacje pod www.btpk.prv.pl. Miejmy nadzieję że zgromadzone tam zbiory nie podzielą losu gdańskiej placówki...
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pią Gru 12, 2008 3:35 am   

No miałem szczęście w październiku odwiedzić (z powodu gdańskokulturalnousługowej magisterki).

Bo np. Muzeum Gdańskiego Sportu i Turystyki już jakoś nie zdążyłem :|

2 foty z korytarza, szkoda, że więcej nie zrobiłem.

DSC03270r.jpg
Plik ściągnięto 14166 raz(y) 67,36 KB

DSC03269r.jpg
Plik ściągnięto 14166 raz(y) 68,14 KB

 
NoGodsNoMasters 
Langgarten


Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 58
Wysłany: Czw Lip 09, 2009 1:53 pm   

Oh cudowne miejsce, istna kopalnia źródeł do mojej pracy dyplomowej. Bardzo miły kusztosz, starszy i bardzo pomocny pan. Nawet materiały pożyczał do domu :) .
Aż żal się robi, że zlikwidowano muzeum. Widać jak kolejarze pomorscy dbają o własną historię. Niby zbiory zostały przewiezione do głównego oddziału muzeum kolejnictwa w Warszawie ale wiadomo co z nimi będzie. Pewnie trafią do jakiegoś zakurzonego magazynu i nikt nie bedzie miał dostępu do tych zasobów. Dobrze, że porobiłem jeszcze fotokopie części dokumentów przed zdaniem ich do Warszawy.

Apropo, czy ktoś orientuje się dlaczego na zdjęciu z kierunkowskazem do muzeum, jest wyraz "byłej" (dyrekcji)?
 
Hamburger 

Dołączył: 07 Lip 2008
Posty: 112
Wysłany: Czw Lip 09, 2009 2:20 pm   

Gdyż Dyrekcje Kolejowe (DOKP), w ramach restrukturyzacji PKP, zlikwidowano w 1997 r.
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Pią Lip 10, 2009 12:45 pm   

A w Anglii to tak dbają o historie kolejnictwa...... co da ze likwiduje się muzeum skoro i tak obsługa pociągów jest fatalna, nie wiem czy zamknięcie placówki edukacyjnej uratuje jakieś koszty.
Dziwi mnie tez wypożyczanie eksponatów do domu 8O chociaż nie powinno, skoro jak przebadano muzea w Polsce i okazuje się ze większość z nich nie ma zabezpieczeń to pewnie i wypożyczanie eksponatów jest normalne.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7689
Wysłany: Pią Lip 10, 2009 12:53 pm   

Nikt nie pisał o pożyczaniu eksponatów :roll: Pracowałem przez parę lat w jednym z muzeów i często pożyczałem do domu różne materiały, np. mapy albo inne dokumenty, ale na pewno nic, co miało status "eksponatu" czy choćby "muzealiów".
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
turecki 
Motorniczy
ech te....


Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 826
Wysłany: Nie Sie 16, 2009 9:10 pm   

Obecnie Muzeum w Warszawie traci obecny teren i ma zostać przeniesione na Pragę.Rozmowy na temat kosztów dzierżawy terenu od pkp mają odbyć się jeszcze w sierpniu.Choć pkp sa deklaruje pomoc w przenosinach ,to muzeum akcję widzi w czarnych barwach,dlatego pomorscy m.k. mają rękę na pulsie i gdyby zaszła konieczność ,to muzealia pomorskie będą mogły powrócić do..Gdyni.
_________________

 
pavoogd 

Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 42
Wysłany: Wto Paź 13, 2009 10:14 am   

Ale wstyd :) W tym budynku pracuje a że zlikwidowali muzeum dowiedziałem się z tego forum :D
Poniżej zdjęcia jak dzisiaj wygląda muzeum






_________________
Pozdrawiam
Paweł
------
http://www.mojgdansk.com - Gdańsk kiedyś i dziś czyli historia jak i wydarzenia.
Zostań fanem serwisu na Facebook
http://www.facebook.com/p...sk/343997128906
 
norveg 
Zankenzin

Dołączył: 22 Lip 2009
Posty: 292
Wysłany: Wto Paź 13, 2009 5:43 pm   

pavoogd napisał/a:
Ale wstyd :) W tym budynku pracuje a że zlikwidowali muzeum dowiedziałem się z tego forum :


To można jeszcze tam zajrzeć? Wejść, zrobić zdjęcia? Tak z ulicy?
 
pavoogd 

Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 42
Wysłany: Wto Paź 13, 2009 7:34 pm   

norveg napisał/a:
To można jeszcze tam zajrzeć? Wejść, zrobić zdjęcia? Tak z ulicy?


Teoretycznie można wejść. Ja w tym budynku pracuje więc nie problem mi podejść do muzeum i zrobić parę fotek.Zresztą muzeum nigdy nie było za zamkniętymi drzwiami. Przy wejściu do budynku powiedzieć ochronie że gdzieś tam się idzie wystawią przepustkę i można iść. :)
_________________
Pozdrawiam
Paweł
------
http://www.mojgdansk.com - Gdańsk kiedyś i dziś czyli historia jak i wydarzenia.
Zostań fanem serwisu na Facebook
http://www.facebook.com/p...sk/343997128906
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk