Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Niebieskie berety przygoda mimo woli.
Autor Wiadomość
totenkopf1956 
Jurek


Dołączył: 01 Mar 2010
Posty: 766
Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: Pią Mar 16, 2012 10:05 pm   

tomkar0512 napisał/a:
Witam mam pytanko ,co się stało z naszym całym sprzętem to znaczy 7bdow i innych jednostek 7 BOW po rozwiązanu,wiem że cześć poszła na przetargi ale co z resztą,było tam tego od cholery


Być może jakiś metalowy przedmiot , który ostatnio Nabyłeś posiada w swojej strukturze jakąś śladową cząstkę sprzętu jakie używały niebieskie berety . Na początku lat 90tych gdy na dawnej Vistuli nie było jeszcze terminala kontenerowego miejsce to służyło jako składowisko złomu który statkami wysyłano za granicę . Pewnego razu zauważyłem na owym złomowisku kilka kadłubów BRDMów na widok których serce zabiło mi mocniej ponieważ na ich pancerzach widniały dobrze mi znane niebieskie emblematy z białymi kotwicami .W tym momencie uświadomiłem sobie iż jestem niemym świadkiem końca pewnego rozdziału na militarnej mapie Gdańska .Jeszcze raz miałem okazję spotkać się z dywizyjnym demobilem w Sulęczynie na prywatnej stacji benzynowej stała PTka bez wierzy obdrapana i przyrdzewiała , smutny to był widok . :II
_________________
Jurek
 
JMjr 


Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 110
Wysłany: Sob Mar 17, 2012 7:57 pm   

Odpowiedź na pytanie co się stało ze sprzętem można by jeszcze uzupełnić listą muzeów i zbiorów prywatnych mających PTkii i TOPASy. Zdarzają się też rarytasy np. Łuna 2P16 (wyrzutnia rakiet taktycznych na podwoziu PT-76 mieli je w 41 DA) przerobiona na WZT, BTR-50PU (pierwowzór TOPASa) w barwach 29 baterii p-lot. Niedawno ktoś sprzedawał w necie BRDM 1 z PPKami w barwach 4 lub 35 pułku.
 
totenkopf1956 
Jurek


Dołączył: 01 Mar 2010
Posty: 766
Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: Sro Mar 21, 2012 10:08 pm   

Po apelowym rytuale udawaliśmy się do polowej stołówki (było to kilka połączonych ze sobą namiotów wojskowych ) na pieczeń z dzika , pizzę lub kebab do wyboru a mówiąc szczerze na całkiem niezły obiad . Zdarzały się słabsze dni gdy w jadłospisie widniała kasza gryczana , sztuka mięsa , sos i ogórek kiszony . W tym dniu poligonowa trzoda chlewna karmy miała pod dostatkiem ponieważ większość z nas zjadała mięso z sosem i ogórkiem , natomiast kasza lądowała w pojemnikach na odpadki . Po obiedzie był czas wolny do godziny szesnastej następnie przez dwie godziny trzeba było palić głupa na jakichś zajęciach szkoleniowych . Następnie o godzinie osiemnastej była kolacja na którą się szło lub nie w zależności od stanu zmęczenia lub odczucia głodu . Gdy się poprosiło to kumple przynosili kilka kromek posmarowanych tym co akurat było w menu kolacyjnym . Po wieczornym posiłku następował artystyczny gwóźdź programu czyli przymusowe oglądanie dziennika telewizyjnego na którym większość z nas walczyła ze snem . Po obejrzeniu jak w Ameryce biją murzynów a my prześcigamy następny zachodni kraj w drodze do powszechnego dobrobytu następował czas wolny, choć nieraz było to tylko nic nie znaczące określenie . Odprawiwszy wieczorne rytuały układaliśmy się do snu którego jakość zależała od zaangażowania dyżurnego , który powinien dbać o uśmiech kozy a z tym było różnie . Bywało że budziliśmy się w środku nocy z poczuciem iż na zewnątrz namiotu panuje taka sama temperatura jak u nas w środku . Zdarzały się wieczory iż jakiś ambitny wymyślał zajęcia nocne ( często były za karę rzadziej w nagrodę). Tak mijały nam dni pierwszego poligonu (zimowego ) na który miałem przyjemność się załapać . Co było dalej niebawem opiszę .
CDN…
_________________
Jurek
 
tadter 
Pochodzę stąd


Dołączył: 12 Sty 2006
Posty: 174
Wysłany: Sob Mar 24, 2012 5:55 pm   

Tak bylo !!!
_________________
Danzig (Gdańsk), it's where my story begins... W Gdańsku się wszystko rozpoczęło...

"Tak, jeśli mam żyć szczęśliwie
to musi to być tylko w Gdańsku"
(czy aby na pewno??)
 
Dohler
Corvus

Dołączył: 13 Lis 2009
Posty: 97
Wysłany: Sob Mar 24, 2012 8:57 pm   

Dokładnie tak bylo! Zaliczylem w ciągu 716 dni sluzby 6 poligonów i 1 manewry "Zimorodek 73". Służyłem w art. ppanc. M.in. niszczyłem statki desantowe niebieskich beretów. Trochę się tego natłukło.
 
Sbigneus 
wiarus


Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 249
Wysłany: Nie Mar 25, 2012 11:44 am   

Dohler napisał/a:
...... niszczyłem statki desantowe niebieskich beretów. Trochę się tego
natłukło.

Teraz wiemy dlaczego nieistnieje jednostka wojskowa "niebieskie berety" w Gdańsku. :haha:
_________________
Pości i pości.Nawet jak nie ma postu.
 
JMjr 


Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 110
Wysłany: Wto Mar 27, 2012 1:38 pm   

Dohler napisał/a:
Służyłem w art. ppanc.

Pytanie takie, co wyście wtedy mieli? BRDM 1 z Trzmielami? Podobno w latach 70 (gdy weszły PPK na BRDM-ach 2) w 7ŁDD zgromadzono większość sprawnych właśnie Trzmieli na BRDM 1.
JM
 
Dohler
Corvus

Dołączył: 13 Lis 2009
Posty: 97
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 8:30 pm   

Na temat Trzmiela niewiele mogę powiedzieć, nie mieliśmy tego drogiego i zawodnego sprzętu. Jeden PPK kosztował tyle co Fiat 125p w Polmozbycie, a skuteczność ognia wynosiła w porywach 70 proc.
 
JMjr 


Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 110
Wysłany: Pią Mar 30, 2012 11:29 pm   

Dohler napisał/a:
Na temat Trzmiela niewiele mogę powiedzieć, nie mieliśmy tego drogiego i zawodnego sprzętu. Jeden PPK kosztował tyle co Fiat 125p w Polmozbycie, a skuteczność ognia wynosiła w porywach 70 proc.

No to mieliście?
JM
 
ocsid 

Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 6
Wysłany: Sob Mar 31, 2012 1:01 am   

totenkopf1956 napisał/a:
I w ten oto sposób nad ranem dotarliśmy do celu podróży , no może prawie bo pociąg zatrzymał się na stacji Lotyń


Pewnie nie masz pojęcia, którędy tam dojechaliście?
 
totenkopf1956 
Jurek


Dołączył: 01 Mar 2010
Posty: 766
Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: Sob Mar 31, 2012 2:06 pm   

ocsid napisał/a:
totenkopf1956 napisał/a:
I w ten oto sposób nad ranem dotarliśmy do celu podróży , no może prawie bo pociąg zatrzymał się na stacji Lotyń


Pewnie nie masz pojęcia, którędy tam dojechaliście?


Jeśli dobrze zrozumiałem pytanie to chodzi o drogę z Gdańska na poligon . Była następująca : Gdańsk , Pruszcz Gdański , Tczew , Starogard Gdański , Czersk , Chojnice , Człuchów , Czarne , Szczecinek , Lotyń . Droga powrotna wyglądała tak samo tylko w odwrotnej kolejności a załadunek na eszelony następował w Brokęcinie .
_________________
Jurek
 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Sob Mar 31, 2012 8:27 pm   

Że tak niechcący się wtrącę może komuś się przyda :D http://allegro.pl/ot-62-t...2239426943.html

050d18885c656ca8.jpg
Plik ściągnięto 12138 raz(y) 69,13 KB

_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
ocsid 

Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 6
Wysłany: Sob Mar 31, 2012 9:06 pm   

totenkopf1956 napisał/a:
Jeśli dobrze zrozumiałem pytanie to chodzi o drogę z Gdańska na poligon


Tak, o to chodziło ;) Dzięki.
 
JMjr 


Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 110
Wysłany: Nie Kwi 01, 2012 9:25 pm   

totenkopf1956 napisał/a:

Jeśli dobrze zrozumiałem pytanie to chodzi o drogę z Gdańska na poligon . Była następująca : Gdańsk , Pruszcz Gdański , Tczew , Starogard Gdański , Czersk , Chojnice , Człuchów , Czarne , Szczecinek , Lotyń . Droga powrotna wyglądała tak samo tylko w odwrotnej kolejności a załadunek na eszelony następował w Brokęcinie .

I tu się nasuwa pytanie dla czego wojsko jeździło dalszą drogą. W przypadku 20 DAR-u była to kwestia zbyt wysokiej kantyny (a w zasadzie kiosku spożywczego) na kółkach.
JM
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Kwi 08, 2012 5:47 pm   

Na Delcampe pojawiły się zdjęcia z defilady w 1965 r. (przynajmniej tak podaje sprzedający). 5 zdjęć po 12 Euro za sztukę to trochę drogo ale jak kogoś interesuje ta tematyka to chyba warto (no i widać fragment Wrzeszcza).

Link do aukcji: Naduś

1529.jpg
Plik ściągnięto 12474 raz(y) 97,32 KB

1530.jpg
Plik ściągnięto 12474 raz(y) 111,97 KB

1531.jpg
Plik ściągnięto 12474 raz(y) 105,36 KB

1532.jpg
Plik ściągnięto 12474 raz(y) 115,75 KB

1533.jpg
Plik ściągnięto 12474 raz(y) 96,5 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk