Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zagadki Sabaotha
Autor Wiadomość
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 5:38 pm   

parker napisał/a:
Mogę jeszcze dziś zrobic zdjęcie komparystyczne :wink:


No więć byłem tam dzisiaj. Mało mnie nie rozjechali, ruch samochodowy troche większy niż na tym zdjęciu.
1. Jeżeli widoczny w dolnym lewym rogu trawnik między jezdniami zostal zwężony i dziś w jego miejscu na fotce byłby lewy skrajny pas ruchu, to możliwe, że brakujące mi szyny trapwajowe na skrzyżowaniu byłyby poza kadrem.
2. w zachodniej pierzei (po lewej) za białymi budynkami jest luka w zabudowie, więc brak zabudowań na zdjęciu się zgadza.
3. Blok po prawej różni się tylko brakiem dwóch pięter.
4. Słupy sieci trakcyjnej jednak powinny byc widoczne w dalszej części wysepki miedzy jezdniami. Były one (i są nadal) ustawione w środku między torami w stosunkowo niewielkich odległościach. Widac to również na zdjęciu w albumie "Wydarzyło się w Gdańsku) na stronie 142. Co prawda zdjęcie w albumie przedstawia fragment ulicy widoczny u Sabaoutha w dalszym planie, ale słupy trakcyjne raczej się nie powinny różnić na tych kilkuset metrach. Mozliwe, że zdjęcie Sabaotha jest wyjątkowo podłej jakości stąd zlały się te słupy z tłem. Z tegoż powodu nie widać w ogóle sieci trakcyjnej. Przy takiej ostrości cienkie druty nie moga być widoczne.

No więc ja też już uważam, że to Wrzeszczański Rynek.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 6:06 pm   

Moje zdjęcie faktycznie jest bardzo podłej jakości, podobnie jak papier, na którym zostało wydrukowane. Ale te dwa piętra :hmmm: Na zdjęciu widać jakby dom był celowo tak zakończony. Czyżby go przebudowano?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 6:33 pm   

Sabaoth napisał/a:
Moje zdjęcie faktycznie jest bardzo podłej jakości, podobnie jak papier, na którym zostało wydrukowane. Ale te dwa piętra :hmmm: Na zdjęciu widać jakby dom był celowo tak zakończony. Czyżby go przebudowano?


Na to wychodzi. Ja nawet okna przeliczyłem: ich liczba się zgadza. "Niestety" blok jest świeżo odmalowany, nie widać żadnych śladów po dachu nad drugim pietrem.
 
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 7:10 pm   

Zoppoter napisał/a:
Ja nawet okna przeliczyłem

Brawo, brawo :OO
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 8:23 pm   

No to mamy ciekawe zdjęcie. :mrgreen:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 9:05 pm   

To kolejne zdjęcie z tego samego źródła, co przedstawia?

zagadka8.jpg
Plik ściągnięto 4663 raz(y) 47,99 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 9:43 pm   

Zoppoter napisał/a:
parker napisał/a:
Mogę jeszcze dziś zrobic zdjęcie komparystyczne :wink:


No więć byłem tam dzisiaj.


Ty paskudo! To ja miałam tak napisać :(
Też byłam, niestety zdjęcie mogę zrobić dopiero jutro, bo dziś już nie zdążyłam przed ciemnością. Przyjrzałam się tylko z okna tramwaju, przeliczyłam okna, sprawdziłam gzyms nad 1-szym piętrem i drzwi balkonowe nad filarami. Wszystko się zgadza. To musi być to :)
 
lucy 
Lusia


Dołączyła: 09 Mar 2004
Posty: 638
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 10:31 pm   

A ja weszłam na stronę p. Kosycarza i na stronie 23 i 24 wyraźnie widać ten dom. Na jednym zdjęciu jest nawet podpis, ze dobudowuje sie dwa pietra:) :D

http://www.kfp.com.pl/ind...9.jpg&strona=24
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 10:32 pm   

Zagadka 8 wygląda na dom, który stoi w Oliwie przy samej Grunwaldzkiej, tuż przed Parkiem Oliwskim. Ale głowy nie dam :wink:
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Sob Sty 22, 2005 4:03 pm   

No i jest moje komparystyczne :wink:

komparystyka.jpg
Plik ściągnięto 4631 raz(y) 75,03 KB

 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Sty 22, 2005 4:16 pm   

Piękne, ale powinnaś stanąć trochę bardziej w prawo i kilka kroków do przodu :wink: Tak mniej więcej na wysokości tej studzienki, z metr na prawo od niej, wtedy byłoby dokładnie tak samo jak na górnym zdjęciu.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Sob Sty 22, 2005 4:24 pm   

Nieprawda, próbowałam. Może to kwestia innego obiektywu. Gdybym stanęła tak jak mówisz, nie załapałaby sięw ogóle przecznica z prawej strony.
A jesli poprowadzisz linie na wysokosci stropu drugiego piętra, to kąt będzie bardzo zbliżony.

Przepraszam jeśli zawiodłam w twoich oczach, ale to najlepsze, co udało mi się uchwycić :|
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Sty 22, 2005 4:33 pm   

Cytat:
Przepraszam jeśli zawiodłam w twoich oczach, ale to najlepsze, co udało mi się uchwycić

Ależ nie, zdjęcie jest wspaniałe. :== A różnica między zdjęciami wynika z różnych ogniskowych obiektywów.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Nie Sty 23, 2005 12:56 am   

No to teraz jeszcze parę słów komentarza - jakaś analiza porównawcza - i jest artykuł (albo artykół) do komparatystyki!
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Sty 24, 2005 9:44 am   

parker napisał/a:
Nieprawda, próbowałam. Może to kwestia innego obiektywu. Gdybym stanęła tak jak mówisz, nie załapałaby sięw ogóle przecznica z prawej strony.


Jeżeli bys zrobiła zdjęcie z tego samego miejsca, to na tym starym brakuje torów tramwajowych!!!

Pisałem juz o tym, współczesny lewy skrajny pas jezdni zajmuje miejsce trawnika ze starego zdjęcia. A zatem musiałabys zrobić to zdjęcie z linii oddzielającej pas środkowy i lewy, tam musiał być niegdyś krawężnik widoczny na starym zdjęciu. I tylko w takim przypadku można wytłumaczyć brak torów tramwajowych po lewej stronie starego zdjęcia.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk