Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Oddane przez morze...
Autor Wiadomość
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pią Sie 06, 2004 12:10 pm   Oddane przez morze...

Nie tylko w ziemi znajdują się ślady przeszłości. Nie tylko w Brzeźnie w miejscu dawnego Kurhausu, nie tylko w Wielkiej Gwieździe w Sopocie można znaleźć okruchy przeszłości...
Kto wie co kryje morze - bo jest niestety zazdrosnym strażnikiem swych zbiorów. Z rzadka jedynie po sztormach wyrzuca na brzeg różne przedmioty.
Gdy 9 lat temu mieszkałem jeszcze na Przymorzu dość często i regularnie uskuteczniałem spacery w okolice budowanego wtedy mola. I właśnie zimą (w styczniu) po sztormie znalazłem na plaży mały fragmencik starego "kafla". W wodzie na pewno znajdował się dość długo - o czym świadczą "oszlifowane" krawędzie. A pytanie jak tak trafił pozostanie raczej bez odpowiedzi. Czy znalazł się w morzu przypadkowo? Czy ktoś po prostu wyrzucił do morza potrzaskane kawałki "kafla"? A może jest śladem katastrofy morskiej?

A czy wy znaleźliście kiedyś jakieś przedmioty "zwrócone" przez morze?
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Sie 07, 2004 11:41 pm   

Moje córki podczas każdej wyprawy na plażę zbierają jakieś resztki potłuczonych talerzy albo kafli z gdańskich pieców. Ja miałem kiedyś więcej szczęścia. Znalazłem dwie monety wyrzucone na brzeg (jedną w Sobieszewie, drugą na Stogach). A że uruchomiłem skaner :lol: załączam obrazki (może ktoś wie, co to za monety):
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Nie Sie 08, 2004 1:29 pm   

Ciekawe - monogram wskazywałby na jakiegoś Henryka I - i a napis mówi coś o Henryku Prusów... korona nad H jest książęca... ake nic więcej nie widzę...
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Sie 08, 2004 5:03 pm   

Ta pierwsza na rewersie ma bardzo zatarty napis, coś jakby.EHE..I, nad nim taka sama korona, poniżej data: 18.0. Korona nad H, jest bardzo podobna do korony na inną monetą - 2 kopiejki z 1801 r. ale ta ma P pisane cyrylicą i małą I. Może to jest monogram, a H to nie h tylko N?

Na drugiej, jest profil z wieńcem laurowym i napis dookoła" ..E..CUS BORUSSORUM REX. Na odwrocie coś jakby orzeł (ale bardzo zatarty, więc nie jestem pewien), dokoła napis MONETA ARG.... - tego RG nie jestem pewien, na dole 2, wszystko otoczone otokiem z kropek.
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Nie Sie 08, 2004 8:06 pm   

Ach to to są dwie różne monety? No to całą moją poprzednią ekspertyzę proszę uważać za niebyłą - myślałem, że to awers i rewers tej samej monety - pierwsze skojarzenie było z Mikołajem I - i tak pewnie właśnie jest w przypadku I monety, bo ta korona wyglądająca na europejską koronę książęcą, odpowiada też idealnie rosyjskiej koronie imperialnej. Druga moneta jest w takim razie ewidentrnie pruska. Daj skany odwrotnych stron, to może coś jeszcze wypatrzymy.
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Sie 09, 2004 12:10 am   

No, napisałem, że znalazłem dwie monety. W takim razie podrzucam jeszcze raz skany, awersu i rewersu monety pruskiej:
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Sie 09, 2004 12:10 am   

I żeby nie było wątpliwości, w osobnym poście rosyjskiej:
 
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 9:24 pm   

Dziś Vega zaskoczyła mnie bardzo mile. Podczas spaceru po jelitkowskiej plaży (jakieś 50 m na południe od ujścia potoku) wygrzebała "coś" z piasku i przyniosła mi w pysku swą zdobycz. Okazało się, że jest to fragment dna "fajansowego" naczynia. Nie byłoby to jakieś szczególne znalezisko, gdyby nie ręcznie wyskrobany napis na skorupie. Jest to właściwie fragment napisu, z którego udało mi się jedynie odczytać: "...ling".

ZBRze - jeśli będziesz chciał kiedyś wypożyczyć Vegę na eksplorację poszukiwawczą to nie widzę przeciwwskazań. :wink:
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 9:40 pm   

Ja kiedyś na plaży w Sobieszewie znalazłem dwie monety (kiedyś wrzucałem tu ich skany) i sporo fragmentów talerzyków i filiżanek. Słyszałem kiedyś, że spore ilości gruzu wywożono barkami i zatapiano w okolicy ujścia Wisły Śmiałej. Czy ktoś może potwierdzić tą informację.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk