Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
napisy z bardzo daleka
Autor Wiadomość
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Maj 10, 2007 12:24 am   napisy z bardzo daleka

gdy je zobaczyłam, moim pierwszym odruchem była radość. że są, że się zachowały. że został jakiś ślad. dopiero sekundę później uświadomilam sobie, gdzie jestem.

Auschwitz-Birkenau, 30.04.2007
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Nie Wrz 07, 2008 9:25 am   

Kilka napisów jakie uchwyciłem podczas niedawnego wypadu na Dln Śląsk i Ziemię Lubuską.
1,2. Chojnów, ul. Chmielna.
„Lager fertiger Sophas” [magazyn gotowych sof]
Błogosławieństwem dla tego napisu było to, że namalowano go tak wysoko, że po wojnie nikomu nie chciało się go zamalować ani zeskrobać. Spod spodu wyziera jeszcze starszy napis.
3,4. Chojnów, ul. Kolejowa.
„Bau Klempnerei” [Usługi budowlane, blacharstwo]
5. Jawor, ul. Zamkowa
„Gasthof zum goldenen Zepter” [Gospoda pod Złotym Berłem]
6. Sulechów, ul Jana Pawła II 14
„August Burmanns ....”
7. Sulechów, pl. Świerczewskiego 14
“… König …”
Dwa poniemieckie napisy nakładają się na siebie. W związku z tym, że budynek jest w katastrofalnym stanie a tynk coraz bardziej odchodzi, niebawem może być czytelna większa całość.
8. Sulechów, ul. Armii Krajowej 75
Można odczytać tylko kilka pojedynczych liter, całość nie do odcyfrowania.
9, 10. Sulechów, ul. Armii Krajowej 56
„... sagt: Ich will dich nicht verlassen noch ver... . Hebräer 13.5“ [Pan mówi: Nie opuszczę cię, ani pozostawię. List do Hebrajczyków 13,5]
Napis jest super czytelny, jednak mam pewne problemy z odczytaniem dwóch słów. Pierwsze słowo jakby było korygowane i namalowane od nowa (?), „Herbei” (?). Nie potrafię również dopasować niemieckiego słowa oznaczającego „pozostawić” do pisowni jaka jest na murze. Dieter, pomożesz?
Sam napis, jak i krzyż znajdujący się nad obecnie zamurowanym wejściem głównym jednoznacznie wskazują, że w budynku mieścił się przytułek / dom opieki społecznej.

1.JPG
Plik ściągnięto 15376 raz(y) 77,6 KB

2.JPG
Plik ściągnięto 15376 raz(y) 32,76 KB

3.JPG
Plik ściągnięto 15376 raz(y) 45,66 KB

4.JPG
Plik ściągnięto 15376 raz(y) 50,8 KB

5.JPG
Plik ściągnięto 15376 raz(y) 39,12 KB

6.JPG
Plik ściągnięto 15376 raz(y) 38,59 KB

7.JPG
Plik ściągnięto 15376 raz(y) 47,86 KB

8.JPG
Plik ściągnięto 15376 raz(y) 34,4 KB

9.JPG
Plik ściągnięto 15376 raz(y) 63,13 KB

10.JPG
Plik ściągnięto 15376 raz(y) 35,93 KB

_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
Łukasz 


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 280
Wysłany: Nie Wrz 07, 2008 11:30 am   

BillyBoy napisał/a:
Napis jest super czytelny, jednak mam pewne problemy z odczytaniem dwóch słów. Pierwsze słowo jakby było korygowane i namalowane od nowa (?), „Herbei” (?). Nie potrafię również dopasować niemieckiego słowa oznaczającego „pozostawić” do pisowni jaka jest na murze. Dieter, pomożesz?


To jest akurat proste, wystarczy zajrzeć do niemieckiej Biblii: Denn er hat gesagt: "Ich will dich nicht verlassen noch versäumen"
http://www.jesus-web.de/bibel/buch/heb013.htm

A to na początku to kawałek jakiegoś innego napisu, jego fragmenty widać też niżej.
 
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Nie Wrz 07, 2008 12:00 pm   

Łukasz napisał/a:
versäumen

:D :OO

Łukasz napisał/a:
A to na początku to kawałek jakiegoś innego napisu, jego fragmenty widać też niżej.

Też dopuszczałem taką wersję. To poniżej to chyba 'zur', może "Herberge zur ..." [Oberża pod ...] lub [Przytułek pod ...] - to drugie byłoby nawet całkiem logiczne :hmmm:
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Nie Wrz 07, 2008 12:28 pm   

przepraszam, ja w kwestii formalnej. Billy, nie lepiej byłoby utworzyć osobnego wątku z "Twoimi" napisami? nie widzę żadnego związku między nimi a tymi z obozu Auschwitz-Birkenau. nie obraź się, ale tak jakoś nie pasują.
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Nie Wrz 07, 2008 5:44 pm   

seestrasse napisał/a:
przepraszam, ja w kwestii formalnej. Billy, nie lepiej byłoby utworzyć osobnego wątku z "Twoimi" napisami? nie widzę żadnego związku między nimi a tymi z obozu Auschwitz-Birkenau. nie obraź się, ale tak jakoś nie pasują.

Nie jestem zwolennikiem mnożenia tematów, zwłaszcza jeżeli dotyczą wątków bardzo spokrewnionych ze sobą. Dlatego wolałem podczepić się pod Twój temat niż otwierać nowy. Ja związek widzę: poniemieckie napisy z miast bardzo odległych od Gdańska. Jak wobec tego wg Ciebie miałby się nazywać osobny temat: "Napisy z bardzo daleka pt. 2" ?
Moim zdaniem, lepiej byłoby zapytać czy ten temat nie odstaje za bardzo od zasadniczej tematyki FDG.
Decyzję co do przeniesienia / wykasowania mojego postu pozostawiam Adminom. :amen:
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Nie Wrz 07, 2008 9:05 pm   

z bardzo daleka w kontekście mojego posta to znaczy z miejsca, w którym zamordowano ponad milion ludzi - z piekła. geografia nie ma tu nic do rzeczy.
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Nie Wrz 07, 2008 9:56 pm   

seestrasse napisał/a:
z bardzo daleka w kontekście mojego posta to znaczy z miejsca, w którym zamordowano ponad milion ludzi - z piekła.

Nie wiem jak długo musiałbym myśleć zanim skojarzyłbym to w ten sposób (czy z tego ma być konkluzja: w piekle posługują się niemieckim? :II ).

seestrasse napisał/a:
geografia nie ma tu nic do rzeczy.

Czyli na miejscu byłoby umieszczenie w tym temacie zdjęć z napisami (o ile zachowały się takowe) z np. Dachau, Katynia, Charkowa? Z pełnym szacunkiem dla miejsc martyrologii, ale co to ma wspólnego z tym Forum?
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Wto Lut 17, 2009 11:27 pm   

(edited)
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
Ostatnio zmieniony przez BillyBoy Sro Lut 18, 2009 12:53 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Lut 17, 2009 11:38 pm   

qrczę, billy - szkoda, że nadal się nie rozumiemy. może jestem przewrażliwiona. a może nie biorę świata wyłącznie dosłownie. przepraszam.

prośba do modów: bardzo proszę o usunięcie moich postów z tego wątku. niechże stanie się on prostą całością.
bez urazy, oczywiście :zgooda:
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Sro Lut 18, 2009 12:59 am   

Zesia, litości...
Skoro tak Cię to męczy, wyczyściłem ostatniego posta, prośba do Adminów by z wcześniejszymi zrobili to :tniemy: . To Twój wątek, Zesiu, i niech tak pozostanie. Bez urazy, oczywiście.
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sro Lut 18, 2009 1:06 am   

nie, mnie to nie męczy. nie mam również ambicji typu "to mój wątek, tylko mój, i wszyscy spadajcie". nie trafiłeś z diagnozą.
swój punkt widzenia już wyjaśniałam. a skoro nadal się nie rozumiemy, po prostu się wycofuję.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Lut 18, 2009 1:28 pm   

alle ozzog hogi? :???:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk