Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zjednoczenie Przemysłu Okrętowego
Autor Wiadomość
kwidzin 
Notgeldmann

Dołączył: 13 Mar 2005
Posty: 422
Wysłany: Pią Kwi 16, 2010 5:27 pm   Zjednoczenie Przemysłu Okrętowego

Czy Zjednoczenie Przemysłu Okrętowego, miało w przeszłości swoją siedzibę w Gdańsku? Jeżeli tak, to w którym miejscu?
 
Piotrp 

Dołączył: 25 Maj 2009
Posty: 53
Wysłany: Pią Kwi 16, 2010 7:38 pm   

Tak, w roku 1970 odbyła się znaczna reorganizacja przemysłu okrętowego. Zjednoczenie Przemysłu Okrętowego ZPO przeniesiono z Warszawy do nowo wybudowanego budynku na rogu ówczesnej Alei Leningradzkiej (teraz Podwale Przedmiejskie) i Okopowej. W 1970-tym oddano też do użytku niską część zieleniaka. Tamże (i sukcesywnie do wysokiej części) przeniesiono skomasowane do CTO (Centrum Techniki Okrętowej) CBKO i COKB PO (Centralne Biuro Konstrukcji Okrętowych i Centralny Ośrodek Konstrukcyjno-Badawczy Przemysłu Okrętowego). Akurat wtedy byłem tam pracowałem i dość dobrze mam te czasy w pamięci.

Pozdrawiam Piotr
 
kwidzin 
Notgeldmann

Dołączył: 13 Mar 2005
Posty: 422
Wysłany: Pią Kwi 16, 2010 8:50 pm   

Dziękuję za informację. Niestety nie mogę pamiętać tamtych czasów, a tematem zainteresowałem się z dość banalnego powodu. Aktualnie wyszukuję wątki "gdańskie" w filatelistyce i zainteresowała mnie pewna całostka pocztowa poświęcona ZPO. Teraz mam pewność, że może stanowić pełnoprawny walor w "gdańskim" zbiorze.

Pozdrawiam serdecznie
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7689
Wysłany: Pią Kwi 16, 2010 9:05 pm   

Piotrp napisał/a:
ZPO przeniesiono z Warszawy do nowo wybudowanego budynku na rogu ówczesnej Alei Leningradzkiej (teraz Podwale Przedmiejskie) i Okopowej.

Chodzi o "Centromor"?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Piotrp 

Dołączył: 25 Maj 2009
Posty: 53
Wysłany: Pią Kwi 16, 2010 10:05 pm   

Nie, Centromor nie miał z tą lokalizacją nic wspólnego i nie był także przy Leningradzkiej. ZPO to był nowo zbudowany budynek z niższym zapleczem. Wjazd na "podwórko" ZPO (tam były też ich garaże i parking dla gości) był od ulicy Kładki (na tyłach KW milicji). Sam adres ZPO pewnie należał do Al.Leningradzkiej, bo o tej strony było też główne wejście.

Trochę poszperałem w Google Maps i TU na prawej stronie fotki widać bok jasnego budynku w widoku od strony Okopowej (z reklamą "Koło..."). Mam nadzieję że takie przelinkowanie będzie działać. Niższa część budynku sięgała aż do ul. Kładki.

Pozdrawiam Piotr
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7689
Wysłany: Pią Kwi 16, 2010 11:04 pm   

Aaaa, czyli to obecny dom studencki, znany jako "Hilton"
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Piotrp 

Dołączył: 25 Maj 2009
Posty: 53
Wysłany: Sob Kwi 17, 2010 12:04 am   

Nie - "Hilton" jest spory kawałek dalej (już nie na rogu Okopowej) a, jak pamiętam za ulicą Kładki w stronę Rzeźnickiej (sorry, te okolice opuścić mi było w czasie stanu wojennego więc nieco pomału zaciera się w pamięci). „Hilton” to był kiedyś akademik SN (SN - Studium Nauczycielskie). Jestem taki "oblatany" gdyż sam mieszkałem kawałek dalej, na rogu Zabiego Kruka a siostra uczyłe się po maturze właśnie w SN-ie. Było to 2-letnie studium pomaturalne kształcące nauczycieli szkół podstawowych.

Sam chodziłem w swoim czasie ( :hihi: ) do tzw. „szkoły ćwiczeń”. Była to szkoła na ul. Kładki (naprzeciw wjazdu na dziedziniec ZPO - dawna "Danziger Viktoria-Schule"). W szkole tej właśnie mieliśmy zwykle całe "stado" uczących się na nauczycieli na lekcjach - właśnie z tego SN-u.

Wogóle to "zwiedziłem" całą masę szkół podstawowych. Wpierw do pierwszej i drugiej klasy chodziłem na Pniewskiego we Wrzeszcu (urodzony byłem na ul. Na Wzgórzu). Jak wybudowali ten budynek na wtedy Podwalu Przedmiejskim (był to budynek z mieszkaniami służbowymi "CBKO-1", "Hydrosteru" i stojącego na przeciwnym rogu Zabiego Kruka "Prozametu") przemianowanym potem na Al. Leningradzką (bez powiadomienia temże zamieszkałych :szczena: ) posłano mnie do SP Nr. 37 na Ogarnej (przez podwórko było to od mojego domu rzut beretem - poprostu druga strona ulicy). Po roku, czyli po 3 klasie nastała tzw "rejonizacja szkół". Dzieci nie miały przechodzić przez ruchliwe ulice (a Podwale przedmiejskie miało tylko jedną jezdnię, a tramwaj przy Zabim Kruku miał przystanek „na żądanie”) i przeniesiono mnie przymusowo do szkoły mojego rejonu. Miała być to nowo wybudowana (1000 szkół na tysiąclecie) podstawówka na ulicy Sluza (sorry brak mi na klawiaturze niektórych Polskich wielkich liter - musiał bym z ASCII-tabeli kopiować). Wtedy moja matka z wielkiemi trudnościami załatwiła mi miejsce w wyżej wspomnianej szkole ćwiczeń. Szkoła ta była wtedy jak się okazało szkołą "elitarną". Uczęszczający tam, w znakmitej swej większości byli dziećmi ubeków, milicjantów i innej pochodnej swołoczy :II Znów po roku nauki w tej szkole zamknięto ją, a nas i aktualnych oraz niedoszłych nauczycieli przeniesiono do zupełnie nowo wybudowanej szkoły nr. 67 na Zabim Kruku którą danym mi było po 7 klasach ukończyć. Byłem ostatnim rocznikiem zanim podstawówkę zrobili 8-klasową...

O kurcze – sorry, już się całkiem wygadałem i to nie na temat...

Pozdrawiam Piotr
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7689
Wysłany: Sob Kwi 17, 2010 12:52 am   

Piotrp napisał/a:
Nie - "Hilton" jest spory kawałek dalej (już nie na rogu Okopowej) a, jak pamiętam za ulicą Kładki w stronę Rzeźnickiej

Hilton jest właśnie na rogu ul. Kładki, przylega przecież do dawnej Victoriaschule. I to właśnie ten budynek z reklamą KOŁO, które widać na zdjęciu w cytowanym przez ciebie linku.
Ale z tego, co piszesz, wygląda na to, że ZPO było w budynku który ja obecnie kojarzę jako po prostu nowsze skrzydło komendy wojewódzkiej policji. Kiedyś, jeszcze za "komuny", odbierałem tam swój pierwszy paszport na kraje socjalistyczne. :skolowany:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Piotrp 

Dołączył: 25 Maj 2009
Posty: 53
Wysłany: Sob Kwi 17, 2010 1:05 am   

pumeks napisał/a:
Piotrp napisał/a:
Nie - "Hilton" jest spory kawałek dalej (już nie na rogu Okopowej) a, jak pamiętam za ulicą Kładki w stronę Rzeźnickiej

Hilton jest właśnie na rogu ul. Kładki, przylega przecież do dawnej Victoriaschule. I to właśnie ten budynek z reklamą KOŁO, które widać na zdjęciu w cytowanym przez ciebie linku.
Ale z tego, co piszesz, wygląda na to, że ZPO było w budynku który ja obecnie kojarzę jako po prostu nowsze skrzydło komendy wojewódzkiej policji. Kiedyś, jeszcze za "komuny", odbierałem tam swój pierwszy paszport na kraje socjalistyczne. :skolowany:


Nie, ten budynek (co prawda zdjęcie jest dzięki teleobiektywowi mocno skrócone perspektywicznie) na zdjęciu znajduje się jak widać na samiutkim rogu ulic Okopowej i Podwala. I to jest na 150% ten budynek który był wybudowany pod koniec lat 60-tych dla ZPO a nie Hilton, stojący dalej i jak pomnę, Hilton był sporo wyższy od ZPO.

Nawiasem mówiąc, ja swoje paszporty odbierałem najpierw na Piwnej (pierwszy mój wyjazd na Zachód był może w 1972 lub 3 roku) a potem (także już w czasie stanu wojennego) biuro paszportowe znajdowało się od tyłu komendy woj. ale tej części od parkingu na tyłach Domu harcerza - z tyłu ulicy Za Murami. Czyli był to budynek KW znajdujący się dokładnie na przeciwnym rogu skrzyżowania Okopowej z Podwalem niż budynek ZPO. Być może, że teraz (względnie potem) budynki ZPO przeszły we władanie sąsiadującej KW MO. Tego już nie wiem.

Pozdrawiam Piotr
 
Piotrp 

Dołączył: 25 Maj 2009
Posty: 53
Wysłany: Sob Kwi 17, 2010 1:10 am   

A - i jak pamiętam "Hilton" był zbudowany przynajmniej 3 - 4 lata wcześniej jak budynek ZPO. Czy Hilton przylega do Viktoria Schule czy stoi kawalątek dalej w stronę Rzeźnickiej też już nie wiem. Ale w tym miejscu Podwale robi leciutki łuk w prawo i Hilton jest z miejsca wykonania tego zdjęcia zasłonięty budynkiem dawnego ZPO...

Pozdrówka Piotr
 
Piotrp 

Dołączył: 25 Maj 2009
Posty: 53
Wysłany: Sob Kwi 17, 2010 1:25 am   

Jak poptrzyłem z góry, to może faktycznie ta ściana należy do Hiltona a ZPO "stoi" nieco z boku. Zaznaczyłem to wszystko na fragmencie z Googlemap:



tak by nie było wątpliwości. A Hilton faktycznie przylega do Victoria Schule...

Pozdrawiam Piotr
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Sob Kwi 17, 2010 8:47 pm   

Ten budynek istnieje do dziś, taki soc-biurowiec (może z pięć pieter ma), jest dokładnie na rogu Podwala i Okopowej. Dokłądnie na przeciwko przystanku tramwajowego juz na Podwalu. Za nim (wzdłuż Podwala) jest ulica Kładki i Hilton.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7689
Wysłany: Sob Kwi 17, 2010 10:20 pm   

Furya napisał/a:
Ten budynek istnieje do dziś, taki soc-biurowiec (może z pięć pieter ma), jest dokładnie na rogu Podwala i Okopowej. Dokłądnie na przeciwko przystanku tramwajowego juz na Podwalu. Za nim (wzdłuż Podwala) jest ulica Kładki i Hilton.

To jest właśnie ten o którym pisałem
Cytat:
wygląda na to, że ZPO było w budynku który ja obecnie kojarzę jako po prostu nowsze skrzydło komendy wojewódzkiej policji. Kiedyś, jeszcze za "komuny", odbierałem tam swój pierwszy paszport na kraje socjalistyczne.

Tu go trochę widać:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Piotrp 

Dołączył: 25 Maj 2009
Posty: 53
Wysłany: Sob Kwi 17, 2010 10:26 pm   

Tak, w pamięci wydawał mi się większy. Już z 7-8 lat nie byłem w Gdańsku :II To i elewacja budynku już się w pamięci zatarła i nie odróżniłem od Hiltona. Czy to tam odbierałeś swój paszport? Któy to mógł być rok?

Pozdrawiam Piotr
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7689
Wysłany: Sob Kwi 17, 2010 10:28 pm   

Piotrp napisał/a:
Czy to tam odbierałeś swój paszport? Któy to mógł być rok?

Chyba 1985, 1986. To się bodajże wtedy nazywało "wydział paszportowy Komendy Wojewódzkiej MO".
PS. Tu jeszcze zdjęcie z większego oddalenia - jako kontrast w zabudowie
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk