Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Co to?
Autor Wiadomość
Dziki REX 


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 257
Wysłany: Czw Paź 07, 2004 2:47 am   Co to?

Od dawna nosiłem się z zamiarem zadania komuś tej zagadki na którą sam nie znałem odpowiedzi. Otuż znalazłęm coś ciekawego lub całkiem bez znaczenia. Łażąc zimą po wyspie spichrzów (szklarni :D ) gdy poziom wody w motławie był wyjątkowo niski w tamtym roku trafiłem na miejsce odsłoniętego brzegu po urwaniu się umocnień. w miejscu tym wyłonił się fragment ziemi z bardzo czytelnymi warstwami. Grubo poniżej 1m albo i więcej niż obecny poziom całej wyspy leżała ciekawa dość gruba warstwa czciny ułozonej warstwami pod skosem jedna warstwa na drugiej. Warstwa była raczej pozioma lub pod niewielkim nachyleniem. Byłem tam parę dni temu, miejsce widoczne na focie jest zwykle ponad pół metra pod wodą czyli toretycznie czcina ta bez dostępu powietrza wewnątrz ziemi mogłaby przetrwać bardzo długo. Mam nawet pęczek tej czciny w zamrażalniku heh. Ktoś ma jakieś pomysły? Dla dodatkowego opisu dodam, że wyglądało to jak jakaś dziwna mata.

_________________
Jestem gupi i wszyscy bardzo mnie rzałują!
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Paź 07, 2004 2:59 am   

Pumeks rano wypowie się zapewne w kwestii trzciny, ja natomiast mam prośbę "techniczną" byś linkował obrazki mniejsze tak co najmniej o 1/3 niz powyższy o wymiarach 1188 x 600 pikseli. Wiem, że architekci maja zazwyczaj porządne 19 tki, ale większośc ludzi pracuje jednak na rozdzielczościach 1024x768 lub nawet 800x600 i wtedy konieczność przewijania ekranu w bok przy czytaniu jest mocno drażniąca. Jezeli chodzi, jak w tym wypadku, o pokazanie czegoś ze szczegółami, to wrzucaj zdjęcie o szerokosci 600 max 800 na forum i obok link do zdjęcia w większych rozmiarach.
Marudzę, bo choćby po wątku o Wrzeszczu widzę, że masz sporo wiekszych zdjęć.
 
Dziki REX 


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 257
Wysłany: Czw Paź 07, 2004 3:07 am   

Zmniejszam jej jak mogę zawsze, ale tym razem wyjątkowo zależało mi aby widoczne były szczegóły co by każdy mógł się przyjrzeć.
_________________
Jestem gupi i wszyscy bardzo mnie rzałują!
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Czw Paź 07, 2004 8:16 am   

To może być fragment przewróconej sciany szachulcowej, albo pozostałość podłogi - może stosowano taki system jako drenaż.
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Czw Paź 07, 2004 8:51 am   

Cytat:
większośc ludzi pracuje jednak na rozdzielczościach 1024x768 lub nawet 800x600


o tak... właśnie chciałam również o to poprosić - już samo forum mi się nie mieści na szerokości mojego 800x600, a z tymi zdjeciami Rexa to już tragedia 8))
_________________
Czyż nie rozumie pan, że wszystko, co piękne w architekturze, osiągnięto już dawno temu? Zostało to autorytatywnie stwierdzone. (Ayn Rand "Źródło")
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7693
Wysłany: Czw Paź 07, 2004 10:00 am   

Ja też mam 800 x 600, a co do trzcin to nie jestem w stanie wymyślić nic ponadto, co zaproponował Grün. Ale mogę zapytać specjalistów w Muzeum Archeologicznym :)
 
dago 


Dołączył: 04 Maj 2004
Posty: 155
Wysłany: Pon Kwi 11, 2005 8:38 pm   

No i znowu być może głupio się odezwę :mrgreen: Podobną konstrukcję widziałem parę lat temu na obrzeżach niewielkiego miasteczka (gospodarstwo) w lubuskim i tak było tam skonstruowane .....klepisko. Na ziemi warstwa trzciny (tereny trochę podmokłe więc nie kłopot) a na wierzchu glina. Konstrukcja powstała zaraz po wojnie (repatrianci) i służyła do młocki cepami. Podobno glina nie kruszyła się i nie pękała. Być może to też klepisko-podłoga. Wyspa się zapadała a klepicho razem z nią aż przykryte nowymi warstwami znalazło się poniżej poziomu wody a brak tlenu pozwolił przetrwać.

Pozdrawiam.
_________________
"śmieciarz historyczny to brzmi dumnie"..:-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk