Może wiecie w jakich latach były budowane budynki przy obecnej ulicy Chrzanowskiego 25-28. Cztery identyczne budynki przy samej ulicy po prawej stronie jadąc od strony Oliwy w kierunku Wrzeszcza. Spadziste czerwone dachy, duże okna, jednoklatkowe, jednopiętrowe. Słyszałem dwie zupełnie sprzeczne relacje. Wersja nr 1 - budowane w latach 1914-1916 dla oficerów z koszar. Wersja nr 2 budowane w 1942 roku przez jeńców francuskich. Może ktoś amatorsko badał te okolice i ma jakieś ciekawe informacje.
Może wrzuciłbyś zdjęcie tych budynków i dokładniejszą lokalizację? bo ja mam informację, że w rejonie zbiegu ulic Chrzanowskiego i Szymanowskiego zbudowano w 1924 r. kilka domów dla ówczesnych funkcjonariuszy gdańskiej policji.
No proszę to mamy kolejną wersję - 1924 rok i budowane dla policji. W wolnej chwili spróbuję zrobić fotkę i wrzucić na forum. To faktycznie domki u zbiegu Chrzanowskiego i Szymanowskiego po prawej stronie przed skrzyżowaniem od strony Oliwy. Dziękuję serdecznie za informację może w końcu dojdę do konkretnej daty budowy.
Prawdę mówiąc, budynki z lat 1914-16 powinny być łatwe do odróżnienia od budynków z 1942... sam mieszkam w takim z 1942, i też podobno przez francuskich jeńców budowanym
O dzięki wielkie za ten plan z 1940. Faktycznie nie figurują tutaj budynki z Chrzanowskiego 28 i pozostałe. Wychodzi na to, że to "produkcja" okupacyjna i nie mogły powstać przed 1941 rokiem. Ciekawe tylko czy były budowane dla miasta, dla wojska, dla policji. Kolejna drobna zagadka do wyjaśnienia. Ciekawostka, że budynki mają głębokie piwnice i schron przeciwlotniczy co najmniej w jednym z nich oznaczony ledwo widoczną białą strzałką od strony ogródków.
Jeszcze jedno wyjaśnienie po obejrzeniu poprzednich wpisów. Pytanie i zagadka dotyczą budynków o numerach 28, 30, 32, 34 - poprzednio podałem błędną numerację. Niestety mam zepsuty aparat i nie mogę wrzucić fotek na forum. Domki są bliźniacze stoją obok siebie, tylko jeden ma koszmarną nadbudowkę zrobioną pewnie w latach 80-tych. Reszta na szczęście w stanie pierwotnym. Wykonane, jak sądzę za jednym zamachem na jakieś zlecenie. Domki jednopiętrowe 6 rzędów okien mieszkalnych i trzy okienka strychowe, dachy spadziste. Oznaczenia do schronu na jednym z nich, tym najbliższym od strony koszar. Obecnie mocno zaniedbane, ale mogą być po remontach perełkami choć niezwykle proste.
To by się zgadzało - u mnie na starym Chełmie, budowane ok. 1942 przy użyciu jeńców francuskich, są bardzo podobne budynki. A w 1924 r. dla policji to pewnie te domki przy Hohenfriedberger-, Kesseldorfer- i Torgauerweg zbudowano.
Może w okolicy, ale chyba jednak nie w tych domach. Swoją drogą o ile były budowane w 1942 roku to za długo żaden Niemiec się tutaj nie namieszkał. Ciekawe czy jest możliwe, że były to budynki komunalne ? chociaż pewnie bardziej wojskowe ? Czy może budował to jakiś prywatny właściciel to wydaje się najmniej prawdopodobne.
Na tej mapce z 40 r. jest zaznaczony po tej stronie ulicy tylko dom (willa z przybudówką) nr 24. Nie wiem czy wszyscy Forumowicze wiedzą, że właśnie w nim, na parterze jest sklep w którym zakupów, u Cersona, dokonywał sam Weiser Dawidek.
Jest i druga ciekawostka: z mapy wynika, że teren podzielono na małe działki pod zabudowę jednorodzinną. Z tej planowanej zabudowy powstał tylko ten dom nr. 24. Domy o których mowa są większe (nie mieszczą się na zaznaczonych tu działkach). Z tego względu brakuje numeru 26.
Dokładnie tak to wygląda. Z bliżej nieznanych przyczyn musiały zmienić się plany zagospodarowania tego terenu. 1942 rok to schyłek okresu "świetności" i sukcesów "niepokonanej" Rzeszy. Zabudowa idzie jakby ten plan był jeszcze zmieniony po 1940 roku i wyznaczone wstępnie działki zostały zmienione. Nie znałem historii domu pod numerem 24. Swoją drogę ciekawe skąd taka niemiecka nazwa ulicy - Hubertusburger Allee ?? Nie jestem do końca pewien, ale chyba widziałem kiedyś jakiś plan tej okolicy, z którego wynikało, że od Oliwy aż do koszar we Wrzeszczu ulica nosiła nazwę Polanki. Głowy jednak za to nie daję, może to być błędna informacja.
W "Adressbuchu" z 1942 działki nr 26 i 28 figurują jako niezabudowane. Śmiem więc twierdzić że domy te powstały jeszcze później, w roku 1943. Co ciekawsze, w ostatnim niemieckim spisie brakuje wielu domów przy Al. Wojska Polskiego, nie ma w nim wcale ul. Sychty (z mojego śledztwa wynika że miała ona nazwę "Molwitzweg"). I te domy musiały powstać w 1943, bo w ich budowę w 1944 jakos trudno uwierzyć. A co do sklepu Cyrsona, trochę było też o nim mowy na Naszej Klasie , a dokładnie tu: http://nasza-klasa.pl/school/60467/forum/6?page=12
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum