zainteresował mnie ten temat. Na Długim Targu jest cudne przedproże Meissnera, obok dworu Artusa. Relief z wyobrażeniem Chronosa, pesonifikacji nauki jakies putty tez. W sumie czytałam, ze wszystkie przedproża były likwidowane. Jak to wyglądalo w przypadku tego, czy ktoś może mi pomóc? i czy ktoś sie orientuje, jaki byl przebieg konserwacji? może chociaż wskazówka gdzie szukać informacji:)
Pozdrawiam
otóż tak, tak znalazłam trochę informacji. Obiecałam, ze je tu zamieszczę :] Jakby kogoś to interesowało, albo by się gdzieś przydało.
Opisywany relief jest jednym z niewielu zachowanych prac Johanna Heinricha Meissnera. Początkowo umieszczony byl on na ulicy korzennej 43, przeniesiona przezd 1877. Był on ozdobą przedproży, czyli elementów architektonicznych dobudowywanych do kamienic mających charakter tarasu. Może być datowany na lata od 1726 do 1770, gdyż wtedy rzeźbiarz ten przebywał i tworzył w Gdańsku. Relief ten znajduje sie na Długim Targu 45 W Gdańsku (jest to stary Dom Ławy), na otwartym powietrzu. Relief jest ozdobną częścią balustrady przedproża kamienicy, będącego przed nią, znajdującej sie pod podanym adresem. Meissner był twórcą późno barakowym, jednak często skłaniał sie ku manieryzmowi i sięgał po tematy klasyczne, jak w wypadku tego reliefu. Słupki natomiast wykonane zostały w stylu regencji, ornament ma charakter wstęgowo-cęgowy. Przedproże zostalo odrestaurowane zgodnie z wyglądem z przed 1945 roku. Płyty balustrady i slupki są autentyczne. Jedynie czwarty i piąty słupek został wykonany później przez A. Łasowskiego.
Jak widzę temat dotyczy przedproży, ale autor nie sprecyzował, czy chodzi tylko o przedproża gdańskie, czy też ogólnie o tym elemencie architektonicznym. Jeśli ogólnie to mam informację o przedprożu, a raczej słupkach przedprogowych wzorowanych na gdańskich podobnych do tych spod biblioteki pruszczańskiej z jednej wsi żuławskiej.
no więc mega dziekuje! do bo do zdjęcia nie udało mi się dotrzeć, niestety.
A co do niesprecyzowania... przecież napisalam nawet adres:P
Dziękuje jeszcze raz!
pozdrawiam
To drugie zdjęcie to chyba jakiś błąd [lub jego opis], gdyż jesteśmy przecież już po wojnie a Mariacka praktycznie taka sama jak przed wojną. No.. może tylko trochę te przedproża się rozsypują
To drugie zdjęcie to chyba jakiś błąd [lub jego opis], gdyż jesteśmy przecież już po wojnie a Mariacka praktycznie taka sama jak przed wojną. No.. może tylko trochę te przedproża się rozsypują
To nie błąd. Tak Mariacka wyglądała tuż po wojnie, zanim została odbudowana
Spotkałam dzisiaj w sklepie dla plastyków starszego pana, architekta po PG (absolwent bodaj 1952), który jako 25-latek kierował niektórymi budowami w ramach odbudowy Głównego Miasta, były to m. in. kamienice przy ul. Mariackiej.
O nazwisko nie ośmieliłam się zapytać, ale zarekomendowałam mu nasze FDG.
Pan zanotował i miejmy nadzieję, że tu zajrzy a może i się odezwie. Przypuszczam, że jest kopalnią wspomnień z powojennego okresu odbudowy Gdańska.
Bądźmy czujni zatem i nie przegapmy jakby co
A ja mam fajne zdjęcie z początku lat 70 z nieodbudowanym jeszcze przedprożem przy Chlebnickiej (choć tę akurat kamienicę wybudowano jakoś w połowie lub pod koniec '60) Niestety nie mam jak zeskanować, bo to taki dziwny negatyw-klatka 6x6 cm...
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum