Wysłany: Czw Maj 17, 2012 10:29 pm Zapomniany / zamaskowany schron w Gdańsku -Letnicy ?
Historia niczym z pierwszych powojennych lat... (za Wikimapią)
koordynaty: 58.39444 N, 18.65320 E
Podziemny schron specjalnego przeznaczenia (prawdopodobnie z końca II WŚ lub 2 poł. XX w.). Konstrukcja żelbetowa. Powierzchnia minimum 1/3 oznaczonego terenu. Dostępnych do niedawna kilkanaście pomieszczeń z doskonale zachowaną infrastrukturą techniczną. Grubość ścian działowych około 1 m. Grubość ścian zewnętrznych i stropu przypuszczalnie około 3 m. Szyb klatki wejściowej prowadzi na głębokość około 5-6 metrów pod ziemię. Wysokość pomieszczeń około 2,5 metra. Zachowana instalacja oświetleniowa, wentylacyjna oraz pancerne , gazoszczelne drzwi we wszystkich pomieszczeniach. Schron składa się z dwóch "stref" oddzielonych śluzą o drzwiach grubości około 15 cm! W jednym z pomieszczeń widoczny otwór "okienny" o grubości szkła około 10 cm (laboratorium?). Ściany pomieszczeń schronu bielone wapnem. Uwaga! W głównym korytarzu schronu znajduje się głęboki "kanał techniczny" zabezpieczony stalowa krata poziomą. W jednym z pomieszczeń ślady po "repozytorium"... Po przypadkowym wejściu do schronu przez "złomiarzy" znaleziono rzekomo pewną ilość złotych monet oraz zabytkową broń. Wejście w zburzonym budynku (prawy górny narożnik terenu) obecnie zabezpieczone nowym włazem i zasypane gruzem żelbetowym!. Ostatnia przypadkowa lustracja pomieszczeń w dniach 1/2.05.2012r. Obiekt zabezpieczony przez "tajemnicze służby" w dniu 2.05.2012r. Drugie wyjście ewakuacyjne zamaskowane.Teren nadzorowany okazyjnie przez firmę ochroniarską. Obiekt intrygujący ponieważ nie ma w sieci oraz dostępnych archiwach informacji na ten temat.
Detektywom historii oraz eksploratorom życzymy powodzenia w rozwiązaniu tej fortyfikacyjnej zagadki...
Schron posiada co najmniej 7 pomieszczeń w części "socjalnej" (4 po jednej i 3 po drugiej części długiego na kilkadziesiąt metrów korytarza o wysokości blisko 3 metrów. Część techniczna (pomieszczenia agregatu,filtro- wentylatorów,zbiorników na wodę i paliwo oraz transformatory i ewentualną część aparatury łączności i śluzy gazoszczelne w czasie lustracji 01.05.2012 r. była niedostępna. Ściany pomieszczeń i korytarzy pomalowane na biało, drzwi stalowe pomieszczeń zabezpieczone czerwona farba antykorozyjną. Włączniki i oprawki z żarówkami wyglądały na sprawne do użytkowania po uruchomieniu agregatu... Ostatnio właz wyjściowy (w zburzonej nadbudówce z betonowych pustaków o betonowym dachu), "doubezpieczono skutecznie przed wejściem "nieuprawnionych", poprzez przykrycie wielką betonową płyta oraz zasypano całe pomieszczenie z włazem...ponieważ łowcy złomu rozpoczęli własne prace rewindykacyjne;)) Teren należy do skarbu państwa. Użytkownik obiektu nieznany... Raczej nie jest nim Obrona Cywilna oraz wojsko. Po adaptacji ten unikalny obiekt byłby z pewnością niezwykłą atrakcją turystyczną w centrum Gdańska (w końcu ostatnio turystyka fortyfikacyjna w rozkwicie...).
Z informacji jakie spływają wynika,że może być to jednak duży schron dowodzenia z okresu II Wojny Światowej (analogia do obiektu w Królewcu), adoptowany po wojnie dla nieznanych celów w PRL oraz opuszczony, zamaskowany i zapomniany pod koniec PRL-u... Znaleziono już drugie (niestety częściowo wysadzone) wyjście z obiektu... Powiadomiono o odkryciu Muzeum II Wojny Światowej oraz miesięcznik pasjonatów historii i eksploracji "Odkrywca". Robi się coraz ciekawiej.
Obiekt nie figuruje najprawdopodobniej w rejestrach budowli ochronnych "OC" oraz Agencji Mienia Wojskowego...
Pewnie na wpis do rejestru zabytków jak latarnia na Westerplatte nie zdąży się załapać...
Budynek w połowie nie ma stropu.
Żeby lepiej było widać, gdzie to jest jeszcze jeden zrzut obrazu z programu Google Earth. Współrzędne wskazują środek obrazu.
Nowy Dokument tekstowy.jpg
Plik ściągnięto 17612 raz(y) 118,54 KB
_________________ Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
Z ciekawości sprawdziłem do kogo należy grunt ze wspomnianym obiektem. Wychodzi na to że do Skarbu Państwa bez żadnych użytkowników wieczystych. Poniżej przybliżony przebieg granicy własności gruntów.
własność gruntów (2).jpg
Plik ściągnięto 17499 raz(y) 107,04 KB
_________________ "(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum