Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Betonowa barka, czy ktoś pamięta?
Autor Wiadomość
daro 


Dołączył: 03 Mar 2009
Posty: 12
Wysłany: Sob Lut 26, 2011 12:57 pm   

Precyzyjniej to łodzie te znajdują się niedaleko ulicy Sztutowskiej w Gdańsku Stogach na przeciwko przystani Gdańskiego Klubu Morskiego. Zawsze jak je widziałem to budziły we mnie podziw swoją wielkością. Wie ktoś może z którego roku mogą pochodzić i do czego byłe wykorzystywane?
 
Jerzy Makieła 
Jurmak

Dołączył: 23 Gru 2007
Posty: 188
Wysłany: Sob Lut 26, 2011 8:43 pm   

daro napisał/a:
Precyzyjniej to łodzie te znajdują się niedaleko ulicy Sztutowskiej w Gdańsku Stogach na przeciwko przystani Gdańskiego Klubu Morskiego.


Z całym szacunkiem, ale nie na przeciwko GKM tylko na przeciwko moich okien :hihi: :hihi:

Obrazek 38.jpg
Plik ściągnięto 8484 raz(y) 71,35 KB

 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Mar 22, 2011 2:14 pm   

Statki z betonu
 
Zdzislaw 


Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 532
Wysłany: Sro Kwi 20, 2011 6:20 pm   

fazi napisał/a:
Zapamiętałem tylko że nazwa tego która wtedy padła brzmiała - KOSZARÓWKA-
PS Sam się nosiłem z zamiarem zadania tego samego pytania :wink:

Ponieważ należę do starszego pokolenia, kilka informacji nt. owej barki. Barka betonowa o jakiej wspominacie to tzw. "koszarka", czyli barka mieszkalna bez swego napędu. W dawnych latach na barce tej mieszkali ludzie. Jako smarkacz (końciec lat 50 początek 60) często bywałem w tym rejonie bo z mostu kolejowego prowadzącego na Ołowiankę swietnie się skakało a opływ Motławy być ciepły z uwagi na zrzuty wody z Elektrowni. Barka ta była zamieszkała, ale po kilku latach po prostu zaczęła tonąc. Nota bene elementy konstrukcyjne drugiej barki z betonu leżały przez wiele lat na tym samym cyplu (na końcu). Ci się z nimi stało i kiedy - niestety nie pamietam.
_________________
Pozdrawiam Zdzisław

Vivere est cogitare
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Sty 16, 2014 8:51 pm   

tekst o betonowcach z "sensacyjnym" tytułem W gdyńskiej stoczni zwodowano betonowiec. Od razu poszedł na dno
 
pieslaw 

Dołączył: 22 Wrz 2014
Posty: 19
Wysłany: Pią Paź 03, 2014 4:46 pm   

Też dobrze pamiętam obie te barki na Ołowiance. W latach 1946 - 1964 mieszkałem na Angielskiej Grobli i wody wokół Ołowianki były naszym modnym "kąpieliskiem". Szczególnie barka przy moście kolejowym przy ul Dziewanowskiego, jak i sam most (ja k ktoś już wcześniej wspomniał ze względu na ciepłą wodę spuszczaną z elektrowni) służyły nam za trampoliny do skoków do wody. Z barką natomiast zatopioną przy północno-wschodnim cyplu Ołowianki związana jest ciekawa historyjka: Barka ta miała w burcie dość dużą dziurę po pocisku lub ładunku, którym ją zatopiono. Przez tą dziurę wpływaliśmy do jej dolnej zatopionej części w poszukiwaniu "skarbów". Pewnego razu któryś z kolegów znalazł tam drewnianą zabitą skrzynię o wymiarach mniej więcej 50x50x200 cm. Kilku z nas próbowało ją otworzyć, ale nikomu pod wodą to się nie udało. Słyszeliśmy jak starsi koledzy szeptem się na coś umawiali. Podejrzewaliśmy, że jest to związane z "naszym skarbem" Bardzo im zazdrościliśmy, że nas "młodzików" nie dopuszczali do tej tajemnicy. Po kilku dniach w gruzach chłodni przy ul.Długa Grobla znaleźliśmy tą "naszą skrzynię" otwartą a w niej ciało kobiety w dość posuniętym już rozkładzie. Do dzisiaj stoi mi przed oczami jej obraz z bardzo długimi siwymi (albo jasno blond) włosami i paznokciami. Przestaliśmy naszym starszym kolegom zazdrościć tej tajemnicy.
_________________
pieslaw
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk