Na jednym z budynków zachowała się nawet kolorowa tabliczka.
W sezonie wiosna-lato 2005 bardziej modne były biele i brązy.
PICT2109 (Kopiowanie) (Kopiowanie).JPG
Plik ściągnięto 17167 raz(y) 67,06 KB
_________________ Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
Na budynku, w którym się wychowałem, też była taka tabliczka. Z tego, co pamiętam, to wszystkie kolory były inne. Tło - żółte, liternictwo i orzeł - czarne, kartusz, nie pamiętam, możliwe, że biały. W orle miecz, szpony i dziób - żółte lub złote.
Samorząd Województwa przyznał dotację na remont kościoła wróblewskiego. Właśnie na stronie Urzędu Gminy Suchy Dąb ukazało się ogłoszenie o przetargu na te roboty.
UG Suchy Dąb napisał/a:
Przedmiotem zamówienia są prace konserwatorskie wnętrz kościoła oraz prace związane z wykonaniem izolacji pionowej i iniekcyjnej poziomej murów fundamentowych kościoła. Prace konserwatorskie dotyczą renowacji elementów drewnianych: ściany ryglowej, belek stropowych, schodów i podłóg które są jednocześnie sufitem. Planowane roboty mają na celu przywrócenie dawnej świetności wnętrzom kościoła oraz uszczelnienie murów fundamentowych przed przenikaniem wilgoci.
Zakres prac:
1. wykonanie powłokowej pionowej izolacji murów i ścian fundamentowych
2. wykonanie poziomej izolacji metodą iniekcji przy użyciu kremu iniekcyjnego
3. wymiana lub uzupełnienie rur i rynien spustowych z zastosowaniem blachy tytanowo-cynkowej 0,6 mm
4. demontaż boazerii (wtórnej)
5. prace renowacyjne związane z naprawą elementów drewnianych kościoła
6. wykonanie impregnacji biobójczej (owadobójczej, grzybobójczej) i ogniochronnej preparatami solnymi.
7. scalenie kolorystyczne powierzchni ścian.
Prace wykonywane będą pod nadzorem
projektanta pani mgr inż. arch. Moniki Knoblauch-Kwapińskiej,
inspektora ds zabytków nieruchomych Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku
Wysłany: Sob Lut 28, 2015 10:28 am Mniej znane fakty z historii Wróblewa
Mniej znane fakty z historii Wróblewa.
Wrzesień 1576 rok. Król Polski Stefan Batory wkracza na Żuławy Gdańskie i zajmuje zamek w Grabinie Zameczek. O tym fakcie bezzwłocznie powiadamia Radę Miasta Gdańska , pan Moritz Scheweke (syn Georga) dzierżawca gruntów we Wróblewie.
Pastor Gregorius Roseberg z Grabiny Zameczek w roku 1673 pojmuję za żonę mieszkankę Wróblewa Dorotę Rosine Schoptler , małżonkowie zamieszkują w Grabinie.
Nowo ulany dzwon dla Wróblewa trafił na wieżę kościelną w roku 1847. Na płaszczu umieszczono inskrypcję " Soli Deo Gloria".
ett.jpg Akwarela kościółek we Wróblewie
Plik ściągnięto 14263 raz(y) 67,7 KB
Ostatnio zmieniony przez kczeczotko Nie Mar 01, 2015 8:53 am, w całości zmieniany 1 raz
W dniach 4-7 kwietnia przypada 70 rocznica wyzwolenia Wróblewa. Oto jak zapamiętali tamte dni naoczni świadkowie wydarzeń.
Wspomina mieszkanka Wróblewa pani Aniela Pieczonka.
Ostatnie dni marca 1945 roku. Samolot rosyjski nadleciał od strony Gdańska i na chwilę znikł mi z pola widzenia. Rozglądałam się po niebie ,aż w oddali dostrzegłam smugę dymu wlokącą się nad polami. Odgłosy armat zamilkły a ja pobiegłam w stronę łąk w kierunku Stanisławowa. Za szerokim rowem dostrzegłam wryty w ziemie kadłub samolotu. W górę sterczał jedynie ogon a dwaj załoganci leżeli w błotnistych kałużach. Na plecach jednego z pilotów skwierczał tlący się mundur. Płatami lodu wydobytymi z rowu okryłam plecy pilota. Wokół plątały się sznury i powłoki spadochronów. Niebawem pojawili się żołnierze niemieccy z furmanką i zabrali ciała pilotów wraz z jakimś sprzętem z samolotu.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum