przy dość przejmujących dźwiękach carillonu odbył się pokaz. Co ciekawe niektóre osoby które były w tym momencie przypadkowo pod kościołem św. Katarzyny i nie wiedziały o inscenizacji myslaly że wieża pali się naprawde
- Mam pewne wątpliwości, czy udałoby się nam ugasić prawdziwy pożar tej wieży – powiedział strażak Radiu Gdańsk. – Drabina, którą tu mamy ma zasięg 35 metrów, a wieża do balkonu ma około 60 metrów.
Miesiąca i dwunastu dni zabrakło, by wczorajszy pożar kościoła św. Katarzyny w Gdańsku nastąpił dokładnie 101 lat po tym, jak ogień strawił świątynię po raz pierwszy.
Kościół św. Katarzyny wg tradycji jest najstarszym z istniejących gdańskich kościołów, z tym, że swój dzisiejszy kształt otrzymał w XV wieku. Budowę wieży zakończono w 1486 roku. Początkowo była ona przykryta ceglanym daszkiem z latarnią, trochę podobnym do tego na wieży kościoła św. Jana. Dopiero w 1634 r. Jacob van den Block, jeden z członków niezwykle zasłużonej rodziny gdańskich architektów, rzeźbiarzy i malarzy, wykonał piękne zwieńczenie wieży w formie barokowego hełmu.
Wieża zapaliła się od uderzenia pioruna podczas lipcowej burzy 3 lipca 1905 r. Płomienie zniszczyły całkowicie hełm van den Blocka. Spadające z góry płonące fragmenty spowodowały także podpalenie i częściowe zniszczenie połaci dachu poniżej wieży. W pożarze uległ zniszczeniu karylion składający się z 37 dzwonów. Naoczni świadkowie zapamiętali wielkie kapiące krople roztopionego metalu, nazwane "spiżowymi łzami św. Katarzyny". Część z nich sprzedawano później w ramach zbiórki środków na odbudowę zniszczonego hełmu. Temu samemu celowi służyła również sprzedaż fotografii i pocztówek przedstawiających pożar bądź jego skutki.
Zniszczony w 1905 r. hełm kościoła św. Katarzyny odtworzono do roku 1908. Co ciekawe, jest to prawdopodobnie pierwszy w dziejach Gdańska przypadek odbudowy w dzisiejszym rozumieniu tego słowa, czyli odtworzenia zniszczonego obiektu w jego wcześniejszym kształcie (we wcześniejszych wiekach w takich przypadkach nie odtwarzano zniszczonej formy budowli, ale wznoszono nową w formach zgodnych z aktualnie panującymi stylami - np. po pożarze gotyckiej wieży Ratusza Głównomiejskiego w 1556 r. odbudowano ją w stylu renesansowym).
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum