Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zapomniane cmentarze Gdańska
Autor Wiadomość
Strach 


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 783
Wysłany: Sob Lut 24, 2007 9:48 am   

po prawej czy lewej stronie idąc w górę Jaśka? :hiihihi:
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Sob Lut 24, 2007 3:32 pm   

z Jaśka w prawo przez szlaban :D (droga jest czymś zastawiona, żeby samochody nie wjeżdżały chyba, ale są ścieżki obok)
ale może mapkę lepiej strzelę ;)
można też dojść idąc "zółtym szlakiem" (kropki takie) tylko trudniej bedzie miejsce wyczuć

g_w25k34m.GIF
Plik ściągnięto 8882 raz(y) 8,82 KB

 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Wto Wrz 18, 2007 10:38 pm   Kości przy Świętej Trójcy

Niecodzienne znalezisko przy murze kościoła na Starym Przedmieściu w Gdańsku. Kości przy Świętej Trójcy

Cytat:
Na skupisko ludzkich szczątków natrafiono wczoraj, w czasie prac budowlanych przy kościele św. Trójcy. To najprawdopodobniej pozostałość po przykościelnym cmentarzu.
Kości znaleźli robotnicy kopiący ziemię przy ścianie kaplicy św. Anny (ta spora budowla jest częścią świątyni). Grunt w tym miejscu ma zostać obniżony do poziomu, na jakim znajdował się pod koniec XV wieku, kiedy to zbudowano kaplicę. Konserwatorzy zabytków mają nadzieję, że ten zabieg sprawi m.in., że ściany kaplicy przestaną nasiąkać wodą.
Prace przy obniżaniu terenu rozpoczęto wczoraj. Kilkadziesiąt centymetrów pod ziemią natrafiono na chaotyczne skupisko kości.
- To każe przypuszczać, że zostały one zebrane - być może przy okazji jakichś prac ziemnych, i złożone w tym miejscu - mówi Jan Tusk nadzorujący prace przy kościele jako przedstawiciel wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Wezwany na miejsce lekarz medycyny sądowej orzekł po wstępnych oględzinach, że ludzie, na których szczątki natrafiono z całą pewnością zmarli na długo przed II wojną światową. Być może kości pochodzą z przykościelnego cmentarza. Choć źródła, do których dotarliśmy, nie wspominają o nekropolii przy kościele św. Trójcy, ale od średniowiecza do XIX wieku cmentarz istniał przy każdej świątyni.
Znalezione wczoraj szczątki ponownie trafią do ziemi, choć jeszcze nie ustalono miejsca ich pochówku.

_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Czw Paź 25, 2007 2:50 pm   TVP3 Gdańsk 30.X.2007 "Patrol" godz 18:30

Ze wspólnego przedsięwzięcia TVP3 Gdańsk i Gazety Wyborczej powstał program dotyczący zaniedbanych, ginących gdańskich cmentarzy. Wypowiadającymi się byli prof. Andrzej Januszajtis, Aleksander Masłowski(tych panów przedstawiać nie trzeba) i Mieczysław Kotłowski (szef Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku). Oraz 2-osobowy tłum w postaciach Langfuhrterka i mojej.
_________________

 
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 785
Wysłany: Czw Paź 25, 2007 8:16 pm   

I co? Wyszło z tego coś konkretnego czy jedynie deklaracje i tzw. "bicie piany" ?
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Czw Paź 25, 2007 10:41 pm   

Gdynka napisał/a:
Marcin napisał/a:
Corzano napisał/a:
seestrasse napisał/a:
dobra wiadomość :D
Choć szkoda, ze tak mało cmentarzy zostanie oznaczonych.
:D Świetna wiadomość. Oby w przyszłości pojawiły się następne.
Myślę sobie, że będą. Czasem tak w miastach się dzieje, że etapuje się projekty na kilka budżetów.

Pamięci dawnych gdańszczan
Cytat:
Na skwerku u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Kościuszki, we Wrzeszczu pojawiła się tablica upamiętniająca istniejący w tym miejscu od połowy XIX wieku cmentarz. Do 1946 r. chowano tu katolików, w tym wielu przedstawicieli Polonii gdańskiej. O zapomnianej nekropolii, na której przez dziesięciolecia funkcjonował parking, zrobiło się ponownie głośno, przy okazji powstawania Galerii Bałtyckiej. Ekipy budowlane wyciągały ziemię wraz z kośćmi. Ta zaś trafiała w różne zakątki w okolicach Trójmiasta.

- Tablica, którą ustawiliśmy przy Galerii Bałtyckiej, to dziesiąte :hmmm: upamiętnienie miejsc po dawnych gdańskich cmentarzach - mówi dyrektor Romuald Nietupski z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Planujemy w przyszłym roku postawić jeszcze pięć i rozbudować gdańskie Lapidarium.

Lapidarium powstało w ubiegłym roku przy Szpitalu Akademickim we Wrzeszczu. Przed wojną funkcjonowały tu największe gdańskie cmentarze, których historia sięga końca XVIII w. W Lapidarium znalazły swoje miejsce płyty nagrobne ze zlikwidowanych nekropolii.
bg

Pięć tablic w ubiegłym roku i teraz chyba też pięć i za rok kolejne. :==
_________________
Linkologia - 230 stron o Gdańsku. Dodaj do ulubionych!
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pią Paź 26, 2007 12:13 am   

fritzek napisał/a:
Ze wspólnego przedsięwzięcia TVP3 Gdańsk i Gazety Wyborczej powstał program dotyczący zaniedbanych, ginących gdańskich cmentarzy. Wypowiadającymi się byli prof. Andrzej Januszajtis, Aleksander Masłowski(tych panów przedstawiać nie trzeba) i Mieczysław Kotłowski (szef Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku). Oraz 2-osobowy tłum w postaciach Langfuhrterka i mojej.


Taaa... Dwuosobowy tłum. :hihi: W dodatku okazało się, że tłum ma także wypowiadać się... :hiihihi: Robilim za vox populi :wink:
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
TOMB 


Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 360
Wysłany: Pią Paź 26, 2007 2:37 am   

Lepszy taki niż w ogóle bez tłumu.
_________________
"(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sro Paź 31, 2007 1:22 am   Nasz wstyd: zapomniane cmentarze

Gdynka napisał/a:
Pięć tablic w ubiegłym roku i teraz chyba też pięć i za rok kolejne. :==

A może i będzie odnowiony cmentarz.

Nasz wstyd: zapomniane cmentarze
Cytat:
W czwartek zapalimy znicze na grobach bliskich. Czy ktoś będzie pamiętał o zdewastowanych gdańskich nekropoliach na Górze Szubieniczej i Ujeścisku? Miasto zastanawia się, jak o nie zadbać

Górę Szubieniczą między ulicami Traugutta i Sobieskiego we Wrzeszczu odwiedziliśmy z profesorem Andrzejem Januszajtisem, znawcą historii Gdańska. Niskie, nietypowe nagrobki ciągną się przez kilkadziesiąt metrów wzdłuż leśnej alei. - Tu w latach 20. i 30. XX wieku był cmentarz krematoryjny - tłumaczy profesor. - Dzisiaj to jedyna w mieście tak dobrze zachowana przedwojenna nekropolia. Po wojnie nikogo już tu nie chowano.

Niektóre ukryte w chwastach płyty są w bardzo dobrym stanie, można odczytać imiona zmarłych, daty. Jednak wiele leży poprzewracanych. - Kilka lat temu ktoś poustawiał nagrobki - mówi Aleksander Masłowski z Akademii Rzygaczy, skupiającej pasjonatów Gdańska - Nawet próbował amatorskim sposobem je odrestaurować - malując wyryte litery białą farbą, żeby napisy były czytelne.

Przy niektórych kamiennych płytach ktoś wykopał w ziemi głębokie dziury. - Kradną urny - denerwuje się Masłowski. - Przez te otwory nie dałoby się niczego innego wyjąć. Nie wiem po co - może komuś się wydaje, że metalowe to można na złom sprzedać albo opchnąć gdzieś na targu staroci.

Policjanci z komisariatu we Wrzeszczu wiedzą, że w lesie jest zaniedbany cmentarz - dzielnicowy sam się na niego przypadkiem natknął - ale skarg na okradanie nagrobków nie było. - Żadne zgłoszenia o dewastacji grobów nie wpłynęły - mówi Piotr Strojny, rzecznik prasowy policji.

Teren, na którym znajduje się cmentarz, należy do miasta. Urzędnicy nie wiedzą jednak, co zrobić z nekropolią. - Faktycznie nagrobki się walają - przyznaje Mieczysław Kotłowski z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Jeszcze w listopadzie podejmiemy decyzję co do przyszłości tego terenu i podamy ją do publicznej wiadomości. Wyjścia są dwa - albo cmentarz zostanie zlikwidowany, a nagrobki przeniesione do lapidarium nieopodal Politechniki, albo teren uporządkujemy, a o groby zadbamy.

- Są przecież fotografie, wiemy, jak to miejsce wyglądało przed wojną - mówi profesor Andrzej Januszajtis. - Można je jeszcze ocalić.

Góra Szubienicza to niejedyny gdański cmentarz, który trzeba ratować. Przyjeżdżamy na Ujeścisko. W chaszczach przy ul. Cedrowej odnajdujemy rozbite płyty, próbujemy odszyfrować niemieckie napisy.

- Na tym cmentarzu pochowano około tysiąca osób - mówi Januszajtis. - W tym majora Antoniego Parysa, który zginął podczas kampanii napoleońskiej pod Wisłoujściem w 1807 r. Warto by było odnaleźć jego grób.


z4627860X.jpg
Fot. Beata Kitowska / AG
Plik ściągnięto 8793 raz(y) 53,67 KB

_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Pią Lis 02, 2007 12:33 pm   

Cytat:
Na skwerku u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Kościuszki, we Wrzeszczu pojawiła się tablica upamiętniająca istniejący w tym miejscu od połowy XIX wieku cmentarz.

Serce rośnie jak się to widzi :D
Zwłaszcza po tym, jak dotychczas traktowano ten cmentarz.

Urania.jpg
Plik ściągnięto 8724 raz(y) 34,03 KB

_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Pią Lis 02, 2007 1:01 pm   

villaoliva napisał/a:
Serce rośnie jak się to widzi :D

Tu serce płacze...

znicz5.jpg
Brzeźnieński cmentarz parafialny
Plik ściągnięto 8716 raz(y) 49,43 KB

_________________
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Nie Lis 04, 2007 7:40 pm   

villaoliva napisał/a:
Gdynka napisał/a:
Pięć tablic w ubiegłym roku i teraz chyba też pięć i za rok kolejne. :==

A może i będzie odnowiony cmentarz.

Nasz wstyd: zapomniane cmentarze
Cytat:
W czwartek zapalimy znicze na grobach bliskich...

No niestety po tym co usłyszałem od zaprzyjaźnionego redaktora GW to nie jestem takim optymistą... :( Ponoć jeden z "szeregowych" urzędników sypnął się podczas rozmowy, że jedna z tablic stanie w miejscu cmetarza krematoryjnego - a nagrobki miałyby trafić do lapidarium. Wiadomość ta "wypłynęła" tego samego dnia (26 X) kiedy pan Kotłowski mówił podczas wywiadu, że decyzja nie została jeszcze podjęta... :II
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Nie Lis 04, 2007 8:49 pm   

Specjalnie mnie nie dziwi ta decyzja. Tak jest prościej :II
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Nie Lis 04, 2007 10:00 pm   

Prościej. Ale czy źle?
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Nie Lis 04, 2007 11:40 pm   

8O
... chociaż nie dziwi mnie Twoja wypowiedź po tym jak sobie przypomnę co pisałaś jakieś dwa lata temu. O tym jak Twoi koledzy z akademika ukradli płytę nagrobną z pobliskiego cmentarza i jako trofeum trzymali w swoim pokoju - a Ty nie widziałaś w tym nic zdrożnego, a wręcz przeciwnie "bo tablica miała się w pokoju o wiele lepiej niż na zarośniętym i nieuporządkowanym cmentarzu"...
Była już pod koniec lat 60-tych taka akcja "prościej", kiedy zlikwidowano prawie wszystkie przedwojenne cmentarze (z jedyną różnicą, że obecnie nagrobki trafią do lapidarium). :II
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk