Planując odbudowę kościoła św. Katarzyny zapomnieli o konserwatorze
Pod znakiem zapytania stanął pomysł utworzenia na poddaszu kościoła św. Katarzyny muzeum nauki gdańskiej. Pomysłodawcy zapomnieli zapytać o zdanie wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Gazeta Wyborcza 2006-11-02
Cytat:
W ubiegły wtorek w gdańskim magistracie podpisano deklarację współpracy w sprawie nowego muzeum. Porozumienie podpisały: Politechnika Gdańska, Biblioteka Gdańska PAN, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, ojcowie karmelici oraz Zarząd Miasta Gdańsk. Nowa placówka na poddaszu świątyni korzystałaby z nowoczesnych technik multimedialnych, a jednym z jej elementów ma być dobudowana klatka schodowa (kościół mocno ucierpiał w majowym pożarze i czeka go odbudowa).
- Nie rozumiem, jak można zawierać jakiekolwiek porozumienia co do nowej placówki, skoro nikt mi dotąd nie przedstawił jej konkretnych planów - mówi Marian Kwapiński, wojewódzki konserwator zabytków. - Zasięgnięcie opinii konserwatora nakazuje ustawa o ochronie zabytków. Najpierw trzeba zdecydować, czy św. Katarzyna nadaje się na muzeum. Tymczasem okrężną drogą dowiaduje się, że prawie pewna jest adaptacja zabytkowego strychu czy "upiększenie" obiektu szklaną klatką schodową, a na to na pewno się nie zgodzę.
- Porozumienie jest wyrazem woli instytucji, które chciałyby stworzyć muzeum nauki w kościele św. Katarzyny - ripostuje dyrektor Adam Koperkiewicz z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. - Jest ono konieczne, aby stworzyć projekt. Potem będziemy rozmawiać z konserwatorem. Mamy nadzieję, że konserwator, rozumiejąc pożytki płynące z naszej idei, pomoże nam w jej realizacji.
_________________ Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy
Wysłany: Pią Sty 05, 2007 10:13 pm Pożar odkrył tajemnice kościoła św. Katarzyny
Dziennik Bałtycki 04.01.2007
Cytat:
Pożar dachu kościoła św. Katarzyny zupełnie przypadkowo odsłonił pewien nieznany dotąd szczegół z historii świątyni. W czasie prac na dachu, nad jednym z ceglanych sklepień nad prezbiterium, znaleziono namalowany czerwoną farbą kwiatowy ornament.
Z dokumentów wiemy, że w 1500 roku zmieniano sklepienia nad zbudowanym w latach 1450-1463 prezbiterium - mówi Maciej Szczepkowski, konserwator zabytków z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, pomagającego karmelitom w odbudowie kościoła.
- Ornament pochodzi z pewnością z pierwotnej dekoracji sprzed 1500 roku.
Po przebudowie, prezbiterium przykryto mającymi kształt kopułek sklepieniami gwiaździstosieciowymi, które do dziś możemy podziwiać w świątyni. Zamontowano je nieco niżej niż wcześniejszy strop, dlatego właśnie dotąd ornamenty na strych pozostawały niewidoczne. Ozdobny czerwony szlak biegł prawdopodobnie w XV wieku wokół świątyni, po wszystkich jej ścianach.
- Po jego usytuowaniu i po pewnych innych szczegółach wiemy, że pierwotnie prezbiterium miało płaski strop, z pewnością drewniany - mówi Szczepkowski.
Po zadaszeniu św. Katarzyny, ornament zostanie poddany konserwacji.
_________________ Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy
Dobre wiadomości w temacie klatki. W papierowym Dzienniku Bałtyckim wyczytałam w tym tygodniu, że muzeum na poddaszu prawdopodobnie nie będzie. Z dokumentacji technicznej wynika, że nośność ścian i filarów nawy głównej jest na potrzeby muzeum zbyt niska. Wg senatora Antoniego Szymańskiego alternatywą jest rewaloryzacja ul. Katarzynki oraz stworzenie muzeum w domkach kaznodziejskich.
W kościele św. Katarzyny. Co godzinę gra carillon w Gdańsku
Gdański carillon można było usłyszeć w poniedziałek, po raz pierwszy od czasu tragicznego pożaru kościoła św.Katarzyny w Gdańsku. Dzwony rozbrzmiewają o każdej pełnej godzinie do wieczora do godz. 21.00.
Przypomnijmy, 22 maja ub.r. pożar w kościele zniszczył 4 dachy i hełm wieńczący wieżę kościoła. W trakcie akcji ratunkowej zalany został też mechanizm gry automatycznej carillonu. Udało się jednak go osuszyć i doprowadzić jego brzmienie do oczekiwanej perfekcji. Gdańszczanie mogli się dzisiaj o tym przekonać.
Poniedziałkowy "rozruch" dzwonów to na razie była próba generalna. Miejmy nadzieję, że latem dzwony będą grały codziennie.
gp - Dziennik Bałtycki
_________________ Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
_________________ Czyż nie rozumie pan, że wszystko, co piękne w architekturze, osiągnięto już dawno temu? Zostało to autorytatywnie stwierdzone. (Ayn Rand "Źródło")
Remont gdańskiego kościoła zniszczonego w pożarze w maju ubiegłego roku może się zakończyć już za dwa lata. Pod warunkiem, że nie zabraknie hojnych ofiarodawców. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało wczoraj symboliczną dachówkę o wartości 875 tys. złotych na odbudowę świątyni
Dramat XIII-wiecznego, najstarszego gdańskiego kościoła parafialnego i jednego z najcenniejszych zabytków średniowiecznej architektury sakralnej rozegrał się niespełna rok temu, 22 maja. Tego dnia obrazy płonącej wieży kościelnej i spowitej dymem starówki (300 km>>) trafiły na czołówki wszystkich gazet i serwisów telewizyjnych.
Biorąc pod uwagę rangę zabytku i skalę zniszczeń, było to wydarzenie niemal bez precedensu w historii ostatnich kilkudziesięciu lat. W pożarze najbardziej ucierpiał dach świątyni, który zawalił się na sklepienie, szczęśliwie wytrzymało ono nacisk i pożar nie ogarnął wnętrza kościoła. Paradoksalnie jednak dzieła zniszczenia dokończyła woda. Jeszcze dziś budowla jest mocno zawilgocona. Zabytkowe wyposażenie udało się wprawdzie wynieść z kościoła, jednak część zabytków, zwłaszcza drewnianych, zamokła. Ogień strawił również kopułę i naruszył konstrukcję wieży, w której mieści się Muzeum Zegarów Wieżowych i zamontowany jest słynny carillon - unikatowy zespół dzwonów.
Po pożarze kościoła św. Katarzyny rozgorzała dyskusja o złym stanie zabezpieczenia zabytków. Nawet tak cenny obiekt nie miał bowiem instalacji alarmowej, która najwcześniej jak to możliwe ostrzegłaby o niebezpieczeństwie. Przede wszystkim jednak, już następnego dnia po dramatycznym zdarzeniu ruszyły zbiórki pieniędzy na odbudowę świątyni. Największą ofiarnością wykazali się gdańszczanie, ale z pomocą przyszli też mieszkańcy i władze innych miast - w tym Warszawy, Łodzi, Gdyni, nawet Nowego Targu. Do akcji włączyło się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ojciec Tadeusz Popiela, przeor klasztoru Karmelitów w Gdańsku i proboszcz kościoła św. Katarzyny, szacuje, że pieniądze z ministerstwa stanowią ponad połowę funduszy, które dotąd zebrano. Za ok. 3 mln złotych udało się już wykonać prace zabezpieczające i rozpocząć remont dachu.
Wczoraj sekretarz stanu Jarosław Sellin przekazał przeorowi symboliczną dachówkę, czyli ponad 800 tys. złotych na kontynuowanie prac naprawczych. Sellin zapewnił, że na tym pomoc resortu dla zniszczonej świątyni się nie skończy, na co ojciec Popiela odpowiedział, że gotowe są już następne wnioski o dotacje, bo potrzeby wciąż są ogromne.
- Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się położyć dach nad prezbiterium - mówi przeor. -Potem dach nad nawą główną. Żeby dać wyobrażenie o tym, jak wielkie jest to przedsięwzięcie, powiem tylko, że całkowita powierzchnia dachu to 4,5 tys. metrów kwadratowych. Trudno precyzyjnie oszacować koszty odbudowy, na pewno jednak będą nie mniejsze niż kilkanaście milionów. Mam nadzieję, że przy tej ofiarności, z jaką się spotykamy, za dwa lata kościół będzie mógł znów służyć wiernym.
Nie oznacza to jednak końca prac remontowych. Trzeba się będzie zająć elewacją, nakładów wymagają też uratowane z płomieni zabytki stanowiące wyposażenie świątyni. Przeor podziękował wczoraj wszystkim, którzy wspierają odbudowę kościoła. Pieniądze napłynęły i z zagranicy, m.in. od arcybiskupa Kolonii.
Wczoraj podsumowana została też akcja społeczna "Połóż swoją dachówkę", której patronuje minister kultury i dziedzictwa narodowego, a sponsorem jest PZU: pod koniec marca w Filharmonii Narodowej w Warszawie i kościele św. Brygidy w Gdańsku odbyły się dwa koncerty "Pasji wg św. Mateusza" J. S. Bacha w wykonaniu muzyków z Monachium. Dochód ze sprzedaży "biletów dachówek" - 55 tys. złotych - przeznaczono na kościół św. Katarzyny.
Akcja trwa w Internecie - pod adresem www.katarzyna.wp.pl znajdują się informacje o kościele i jego odbudowie oraz numer konta, na które można wpłacić pieniądze na odbudowę zabytku.
Sławomir Sowula2007-04-17, ostatnia aktualizacja 2007-04-17 21:24
Pożar kościoła św. Katarzyny w Gdańsku wywołali nieumyślnie pracujący na dachu świątyni dekarze - uważa prokuratura. We wtorek zarzuty w tej sprawie usłyszał właściciel firmy remontowej Marek M.
O postawieniu zarzutów zadecydowała ekspertyza biegłych ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.
- Prokurator zarzucił Markowi M. nieumyślne spowodowanie pożaru - powiedziała "Gazecie" Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Przedsiębiorcy grozi do pięciu lat więzienia.
Firma Marka M. 22 maja ubiegłego roku pokrywała dach kościoła papą zgrzewalną - podczas tych prac dekarze mogli zaprószyć ogień. Śledczy nie chcą powiedzieć, czy biznesmen przyznał się do winy. - Marek M. złożył bardzo obszerne wyjaśnienia i musimy je sprawdzić, zanim podejmiemy dalsze kroki lub ujawnimy szczegóły postępowania - ucina Wawryniuk.
_________________ Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy
Stanęły prace przy odbudowie kościoła św. Katarzyny. Ministerstwo Kultury zwleka z przekazaniem pieniędzy
Naprawy wymaga jeszcze dach i hełm kościelnej wieży. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska wystąpiło o sześć milionów złotych z programu operacyjnego "Dziedzictwo kulturalne". Decyzja miała zapaść do 19 czerwca.
- Wpłynęło tak dużo wniosków, że ich szczegółowa ocena i analiza uległy wydłużeniu - usłyszeliśmy w ministerstwie. - Decyzje ministra Kazimierza Michała Ujazdowskiego o wysokości przyznanego dofinansowania, wszyscy wnioskodawcy - w tym także kościół św. Katarzyny - otrzymają w najbliższych dniach.
- Oby tak się stało - mówi Adam Koperkiewicz, szef MHMG. - Czas działa na naszą niekorzyść. Z przyznanych pieniędzy trzeba się rozliczyć do końca roku. Tymczasem sam przetarg potrafi wydłużyć się do kilku miesięcy. Rosną też ceny materiałów i robocizny.
_________________ Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum