Zgodnie z opisem to zdjęcie statku USS Kerowlee zostało wykonane przy okazji transportów żywności ok. kwietnia-czerwca 1919 roku prawdopodobnie w Gdańsku. Czy da się to potwierdzić?
I druga rzecz. W opisie każą zwrócić uwagę na kawałek parowca, który widać w prawym dolnym rogu. Widnieje na nim napis "Johannes Ick Danzig"
Widać, że obudowa koła łopatkowego jest taka, jak tutaj:
To statek również od Icka, jak twierdzi AvM (zdjęcie z wątku Nierozpoznane statki) - rzeczywiście rufa wygląda na identyczną...
Na upartego przed wojna mógłby istniec statek o nazwie Gdańsk... Z portem macierzystym w Gdyni.
Oczywiście że istniał. Dwie jednostki żeglugi przybrzeżnej "Gdańsk" i "Gdynia" zbudowała zresztą stocznia Danziger Werft.
Była jeszcze jedna jednostka o tej nazwie - pogłębiarka "Gdańsk". Piszą o niej Bohdan Huras i Marek Twardowski w IV tomie "Księgi statków polskich" Oskar Polnord Gdańsk 2002. str 221:
"Druga z pogłębiarek nabytych w 1920r. - nazwana "Gdańsk" (ex-"Danzig") - Była już bardzo leciwa. Zbudowana w 1877r., również przez F. Schichaua w Elblągu (nr budowy 125), dla Stoczni Cesarskiej w Gdańsku (późniejszej Stoczni Gdańskiej), przez jakiś czas pracowała w Zatoce Puckiej. Pod koniec lat dwudziestych wycofano ją ze służby i odstawiono. Dopiero w drugiej połowie lat trzydziestych gruntownie wyremontowano ją i w 1938r. ponownie weszła do służby. We wrześniu 1939 pogłębiarkę "Gdańsk" zatopiono u wejścia do portu Gdyńskiego. Wydobyta przez Niemców, została przez nich oddana na złom."
Dostałem list poszukiwacza prawdopodobnie jachtu o sympatycznej nazwie "Olewka"
Cytat:
Hello
I would like to post a message on your forum, to ask if somebody knows an origin for the word "Olewka". I mean something that could be known in 1940, probably locally in Danzig / Gdansk. Perhaps something local to "Oliwa". Perhaps it could be linked to the address, at that time, of a yacht club called "Danziger Zoppoter Yacht Klub", or to something (somebody) beloved by a member of this yacht club : he gave the name "Olewka" to a boat.
I don't write or read polish, so if you can help.
Best regards
Jean-Pierre Desmoulins
Słyszeliście o takiej jednostce?
_________________ Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy
Na upartego przed wojna mógłby istniec statek o nazwie Gdańsk... Z portem macierzystym w Gdyni.
Oczywiście że istniał. Dwie jednostki żeglugi przybrzeżnej "Gdańsk" i "Gdynia" zbudowała zresztą stocznia Danziger Werft.
Była jeszcze jedna jednostka o tej nazwie - pogłębiarka "Gdańsk". Piszą o niej Bohdan Huras i Marek Twardowski w IV tomie "Księgi statków polskich" Oskar Polnord Gdańsk 2002. str 221
Było 5 takich jednostek (w nawiasach lata pod nazwą Gdańsk)
- kuter parowy (1919/30)
- pogłębiarka (1921/39)
- statek pasażerski (Polsko-Amerykańskiego Tow. Żeglugi Morskiej - 1920/22)
- statek pasażerski (ŻP - 1927/39)
- holownik (1935/39 - co ciekawe to była jednostka FSD)
Żeby było jeszcze śmieszniej Polskie Koleje Państwowowe administrowały promem kolejowym Danzig (1921/39), ale o ile mi wiadomo jednostka nosiła banderę co by tłumaczyło nazwę.
Wlasnie skonczylem czytac niezmiernie interesujaca biografie Gaulaitera Alberta Forstera autorstwa Dietera Schenka (Hitlers Mann in Danzig). Natknalem sie na nastepujaca informacje (w tlumaczeniu):
11 pazdziernika 1943 roku czterysta do pieciuset amerykanskich bombowcow wdarlo sie ponad Dania nad Baltyk. Znisczczyly fabryke samolotow w okolicy Malborka, bombardowaly urzadzenia portowe i tereny stoczniowe w Gdyni. 174 zabitych, 100 rannych und 200 zasypanych pod gruzami stalo sie ofiarami tego ataku. Wojna zaczela sie zblizac do Gdanska. Na morzu egejskim statek podwodny U-407, wodowaniu ktorego patronowalo miasto Gdansk, zostal zaatakowany przez 9 nieprzyjacielskich okretow i zatopiony po staranowaniu go przez polski niszczyciel. Zaglada tego okretu miala symboliczny charakter.
Czy ktos z was slyszal o tym wydarzeniu i moze zna wiecej szczegolow ? O jaki polski nisczczyciel moze chodzic (Blyskawica ? Burza ?)???
Czy ktoś z was słyszał o tym wydarzeniu i może zna więcej szczegółów ? O jaki polski niszczyciel może chodzić (Blyskawica ? Burza ?)???
To ORP GARLAND:
Więcej można przeczytać TU
Szerszy opis tej akcji znajduje się też w książce Jana Piwowońskiego „Flota spod Biało-Czerwonej”, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 1989, str. 311-312
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum