Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Znicz na każdym cmentarzu

Grün - Pon Wrz 20, 2004 4:56 pm
Temat postu: Znicz na każdym cmentarzu
W tym wątku proszę się oświadczać kto i gdzie zapali znicz na 1 listopada - jeśli się uda, to nie powinno być takiego cmentarza, na którym nic nie będzie.
Mikołaj - Pon Wrz 20, 2004 5:03 pm

Pragnę się oświadczyć, że zapalę znicz na dawnym katolickim cmentarzu-parkingu przy sądzie. I jak będzie trzeba to jeszcze gdzie indziej.
pumeks - Pon Wrz 20, 2004 6:56 pm

Ja w Neufahrwasser. Na nieistniejącym cmentarzu przylegającym do zajezdni tramwajowej, gdzie za mojego dzieciństwa był "ogródek jordanowski". I może na Starym Chełmie.
knovak - Pon Wrz 20, 2004 8:16 pm

Na pewno trafię na cmentarz i miejsce po kościele w Kolibkach oraz pewnie cmentarz w Brzeźnie, o ile uda mi sie sforsować płot...
Pietrucha - Pon Wrz 20, 2004 9:32 pm

Cytat:
oraz pewnie cmentarz w Brzeźnie, o ile uda mi sie sforsować płot...


Nie będziesz musiał forsować, jest duża dziura w płocie.

A gdzie ja mam zapalić?

parker - Pon Wrz 20, 2004 9:37 pm

Niestety się nie przyłączę, bo mam do zapalenia kilka bardzo osobistych zniczy w innym mieście.
Grün - Pon Wrz 20, 2004 9:42 pm

Ty możesz zapalić na środku placu manewrowego PKS-u :)
Sabaoth - Pon Wrz 20, 2004 9:43 pm

Ja zapalę jeden duży znicz na brzegu Östersjoen (Ostsee) dla tych wszystkich co zginęli na Gustloffie, Goyi i Steubenie.
parker - Pon Wrz 20, 2004 9:51 pm

Cytat:
Ty możesz zapalić na środku placu manewrowego PKS-u


Chyba ze w Graudenz znajde jakiś niezly cmentarz :%

Marek Z - Pon Wrz 20, 2004 10:02 pm

Ja zapalę na Cedrowej w Ujeścisku.
Grün - Pon Wrz 20, 2004 10:21 pm

Zaktualizowana lista:

Żydowski na Stolzenbergu Pumeks, Rosjanka (?)
Neuer Kath. - Mikołaj
Salvator przy zborze Mennonitów Rosjanka
św. Barbary przy Kartuskiej - Grün
st. Marien przed Szkołą Wojenną - Pietrucha
st. Petri u. Pauli - między Szkołą Wojenną a dworcem PKS - Pietrucha
st. Katherinen - przy samym Dworcu PKS od strony Nowych Ogrodów - Pietrucha
st. Bartholomäi - nad przystankiem ZKM przy dworcu PKS - Pietrucha
przy grobie Klawitterów - za Heil.Leichnam
st. Josef u. Brigitte - przy Zigankengergerweg (Giełguda)
gm. bezwyznaniowej - Grün
Trinitatis - po zachodniej stronie od pomnika Gralatha
st. Marien - po wschodniej stronie pomnika Gralatha (za czołgiem)
Bartholaomäi, Johanni, Petri u. Pauli przy torach SKM od zaplecza czołgu aż do Filharmonii - Pętelka
Josef, Brigit., Marien na przeciw Multikina Bassa
Katharinen na przeciw Filharmonii Bassa
Nicolai przy Gosslera/Narutowicza
Krematoryjny poniżej Krematorium - Martin
Krematoryjny na Górze Szubieniczej - Martin
Żydowski na Królewskim Wzgórzu - Martin
W Brzeźnie przy Ostseestrasse - Knovak
na Wonnebergu - Marek Z.
Ewangelicki w Nowym Porcie - Pumeks
Przed Vikingiem w Nowym Porcie - Pumeks
w Narwiku
na Politechnice przy Inst. Maszyn? - Grün
na Wisłoujściu?
Morze - Sabaoth
grób w lesie na Krykulcu - Dago
cmentarz na Karwinach - Mikołaj
przed bunkrem na Osieku
nad schronem przed Halą Targową
Przy Instytucie Anatomii - Postman
Cmentarz Pocztowców Polskich na Zaspie - Kasia, Postman
Cmentarz na Starym Chełmie - Pumeks

seestrasse - Wto Wrz 21, 2004 12:00 am

Marku Z.! zabrales mi cmentarz! :wink:
ja zapale lampke na mogile wlascicieli Zankenzina

a przy okazji - na przeciwko Filharmonii nie ma zadnego cmentarza
(czepiam sie, wiem :hihi: , ale jako muzykant mam obowiazek, aby uscislac, prostowac, itd, itp.)

Grün - Wto Wrz 21, 2004 12:06 am

No już nie ma...
seestrasse - Wto Wrz 21, 2004 12:08 am

nie ma, zgadzam sie - trudno, aby cmentarz istnial w rzece, nieprawdaz...?
Mikołaj - Wto Wrz 21, 2004 12:33 am

Cytat:
nie ma, zgadzam sie - trudno, aby cmentarz istnial w rzece, nieprawdaz...?

A to filharmonia jest na Starowce, a opera w Gdańsku - Politechnice, tak ? :hihi:
Bo my to się na dzielnicach znamy, a na tych operetkach to juz nie za bardzo...

Marek Z - Wto Wrz 21, 2004 2:35 am

Mikołaj 8O coś Ty napisał !! :wow: Nie rób awantury. :D
Cytat:
filharmonia jest na Starowce

Filharmonia od niedawna jest na Ołowiance, a Opera tam, gdzie sądzili Forstera.

Petelka - Wto Wrz 21, 2004 7:51 am

"Bartholaomäi, Johanni, Petri u. Pauli przy torach SKM od zaplecza czołgu aż do Filharmonii "
To na pewno rezerwuję dla siebie. :) A jak się rozpędzę a innych chetnych nie będzie, to mogę i Trinitatis i st. Marien 'zaliczyć'. :wink:
Mocno kuszą mnie Krematoryjne, ale to tylko w wypadku jak ZBR będzie w Gdańsku (sama wolałabym się tam nie pętać). Uznajcie je więc za wolne / do wzięcia a w razie czego to najwyżej zajaśnieją tam podwójne światełka. :)

Marcin - Wto Wrz 21, 2004 7:58 am

Wstępnie rezerwuję:
Krematoryjny poniżej Krematorium;
Krematoryjny na Górze Szubieniczej;
Żydowski na Królewskim Wzgórzu
;
ale jeszcze będę potwierdzał.

dago - Wto Wrz 21, 2004 8:43 am

Jest taki grób w lesie na Krykulcu obok wzgórza pełnego okopów i śladów walki 1939 i 1945 (odłamki, amunicja, itp). Jakiś żołnierz, Polak, Niemiec, Rosjanin, nie ważne. Zapalę i dołożę kolejny kamień.
Pozdrawiam

Sabaoth - Wto Wrz 21, 2004 10:05 am

Cytat:
i dołożę kolejny kamień
tak na wszelki wypadek, gdyby okazalo sie, ze to Starozakonny.
dago - Wto Wrz 21, 2004 11:27 am

Nie dlatego, dlatego żeby był ślad a starozakonny też mi nie przeszkadza.
Sabaoth - Wto Wrz 21, 2004 12:00 pm

dago napisał/a:
Nie dlatego, dlatego żeby był ślad a starozakonny też mi nie przeszkadza.
A czy ja napisalem, ze przeszkadza. Czlowiek jak kazdy inny. Tak mi sie tylko skojarzylo.
dago - Wto Wrz 21, 2004 12:11 pm

A czy ja napisałem, że Ci przeszkadza? Napisałem tylko , że mi nie przeszkadza :wink:
Pozdrawiam

seestrasse - Wto Wrz 21, 2004 2:19 pm

Mikołaj napisał/a:
a na tych operetkach to juz nie za bardzo...


ja Ci dam operetke... :D :wink:
ale co fakt, to fakt. gdy ktos nazywa mój zaklad pracy :hihi: Filharmonia, mam odruch jak JM Rektór slyszac slowo starowka

Grün - Wto Wrz 21, 2004 2:53 pm

Kiedyś to była Państwowa Opera i Filharmonia Bałtycka - w skrócie Opera lub Filharmonia - faktycznie teraz została tam tylko opera.
seestrasse - Wto Wrz 21, 2004 3:00 pm

zgadza sie - POiFB to sie nazywalo. Nawet jeden rok pracowalam w tym muzycznym kombinacie. Potem juz wylacznie w Operze :D przy Al. Zwyciestwa 15, naprzeciwko domku grabarza :D
a moze tak bilecik, he???

Mikołaj - Wto Wrz 21, 2004 3:57 pm

Cytat:
Jest taki grób w lesie na Krykulcu obok wzgórza pełnego okopów i śladów walki 1939 i 1945

Zdaje się, że wiem o którym grobie mówisz.
Ja jeszzce zapalę znicz na nieco zapomnianym (mimo, że położonym tuż przy głównej drodze) cmentarzu na karwinach.

Pietrucha - Wto Wrz 21, 2004 4:18 pm

Cytat:
st. Marien przed Szkołą Wojenną


To ja tu zapale

Pietrucha - Wto Wrz 21, 2004 4:20 pm

Cytat:
st. Petri u. Pauli - między Szkołą Wojenną a dworcem PKS
st. Katherinen - przy samym Dworcu PKS od strony Nowych Ogrodów
st. Bartholomäi - nad przystankiem ZKM przy dworcu PKS


Właściwie i na tych także moge, przecież to zaraz obok

Kasia_57 - Wto Wrz 21, 2004 7:38 pm

Nie wystarczy wam dnia. Koło Św. jakuba w Oliwe, w samej Katedrze, w Najświętszej Maryi Pannie, w Mikołaju, w kazdym innym kościele Gdańska, będącym cmentarzem, koło Bunkra obok Poczty Polskiej, przed wejściem do U7...ho,ho... za mało nas chyba na jedne krótki listopadowy dzień.
Mikołaj - Wto Wrz 21, 2004 7:57 pm

te, o których piszesz raczej nie będą zapomniane tego dnia
Kasia_57 - Sro Wrz 22, 2004 10:19 am

Ja obstawiam Zaspę.
Grün - Sro Wrz 22, 2004 11:44 am

Zaspę? znaczy się co?
postman - Sro Wrz 22, 2004 8:42 pm

ja zapale przy akademi medycznej obok byłej tablicy poswieconej masowej zagładzie ludzi i produklcji mydla z tych ofiar
bassa - Sro Wrz 22, 2004 11:36 pm

Tak, naprzeciw Multikina moge...Jak to zrobic technicznie, toc tam park jest ? Zabrac jakas podstawke, kawałek marmuru ?
Spalenie politechniki nie lezy w moich zamiarach przecie- i to tuz przed stuleciem Szacownej Uczelni ,faux pas...

Grün - Sro Wrz 22, 2004 11:43 pm

Bez przesady - to że rozkradziono stamtąd nagrobki nie znaczy, że przestał być to cmentarz - na cmentarzu 1 listopada stoją tysiące zniczy, a o pożarach okolicznej zabudowy jakoś się nie słyszy
To basso, na których zapalisz?

Marek Z - Czw Wrz 23, 2004 10:04 am

Cytat:
Spalenie politechniki nie lezy w moich zamiarach przecie

Na wszelki wypadek weź ze sobą gaśnicę. :hihi:

Kasia_57 - Czw Wrz 23, 2004 11:10 am

Grün napisał/a:
Zaspę? znaczy się co?

Zaspę, znaczy cmentarz, wprawdzie istnieje, ale postawię znicz pod krzyżem, za tych wszystkich, którzy nie mają swojego miejsca na cmentarzach.

PAULUS MAZUR - Czw Wrz 23, 2004 4:15 pm

Ja zapalę na Łostowicach oraz w lasach oliwskich w miejscu gdzie przed 15-tu laty
odkryłem 2-osobowy grób dwóch wermahtowców.

Grün - Czw Wrz 23, 2004 5:22 pm

Dobrze - a co z pozostałymi cmentarzami z listy?
Mikołaj - Czw Wrz 23, 2004 5:59 pm

Poczekajmy, pewnie nie wszyscy się jeszcze zdeklarowali.
Jak trzeba będzie to zgodnie z deklaracją zapalę jeszcze w kilku innych miejscach.

Grün - Czw Wrz 23, 2004 6:08 pm

Ale tu raczej chodziło nie o to, żeby niektórzy objechali wszystkie cmentarze tylko zeby pamiętali wszyscy...
Kasia_57 - Czw Wrz 23, 2004 9:41 pm

A może zapalimy te znicze gremialnie? W końcu to nie są jakieś straszne odległości, żebyśmy musieli się dzielić - kto, gdzie....
Marcin - Czw Wrz 23, 2004 9:57 pm

Tylko spotkać się razem o godzinie która by pasowała wszystkim - to byłby kłopot. :II
Petelka - Czw Wrz 23, 2004 10:03 pm

Cytat:
A może zapalimy te znicze gremialnie? W końcu to nie są jakieś straszne odległości, żebyśmy musieli się dzielić - kto, gdzie....

Kasiu, to może chociaż my sie dogadamy i obskoczymy parę miejsc (moje zobowiązania podałam wyżej)? Bo wygląda, że raczej sama będę latać z tymi zniczami...

Kasia_57 - Czw Wrz 23, 2004 10:17 pm

Świetnie, możemy obskoczyć:)))
Marek Z - Czw Wrz 23, 2004 10:18 pm

Poczekajmy jeszcze parę dni. Na pewno ktoś się jeszcze oświadczy :wink:
W przeciwnym wypadku cmentarze te rozdzielimy między siebie.

seestrasse - Pią Wrz 24, 2004 12:02 am

wlasnie dzis dowiedzialam sie w pracy, ze 31.10 wyjezdzam na dwa tygodnie na roboty do Rzeszy. :D ale jednoczesnie :II , bo we Wszystkich Swietych nie bede na zadnych grobach, nawet swoich najblizszych.
Postaram sie wiec postawic lampki "gdziekolwiek" + Zankenzin, niestety w terminie konca pazdziernika.

Grün - Pią Wrz 24, 2004 12:36 am

wiecie - ideja jest taka, żeby wszędzie bardziej niż żeby grupowo...
postman - Pią Wrz 24, 2004 2:42 pm

Przepraszam że zapomniałem o swoich ,postawie znicz na prawdziwym grobie Pocztowcó Gdańskich na Zaspie.
Grün - Pią Wrz 24, 2004 3:08 pm

No tak :) z racji Twojej profesji to prawie obowiązek. Dopisuję do listy.
pumeks - Pią Wrz 24, 2004 3:17 pm

Dałbym głowę, że się zgłosiłem na Nowy Port. I na splantowany przez proboszcza cmentarz przy kościele na Starym Chełmie. 8O Ale widać wypadłem z listy. Więc zgłaszam się jeszcze raz, tylko poproszę o dokładne namiary, gdzie w Neufahrwasser mam stawiać te znicze.
Grün - Pią Wrz 24, 2004 3:25 pm

Musiało mi gdzieś uciec. Już dopisałem. Dopisałem Cię też warunkowo na znicz na rogu Wolności i Parafialnej - jeśli uznasz to za możliwe. Który cmentarz na Starym Chełmie - bo się pogubilem - jest na mojej liście? W Nowym Porcie trzeba też zapalić na Cmentarzu Ewangelickim - ale to wiesz gdzie.
pumeks - Pią Wrz 24, 2004 3:49 pm

Grün napisał/a:
Który cmentarz na Starym Chełmie - bo się pogubilem - jest na mojej liście?

Na Twojej liście go chyba nie ma. Jest jeszcze na planie, ale w terenie już coraz mniej - proboszcz bardzo się stara, by upodobnić go do cmentarzy naprzeciwko Opery.

Grün - Pią Wrz 24, 2004 3:56 pm

ok, dopisany
Sabaoth - Pią Wrz 24, 2004 4:24 pm

Cytat:
proboszcz bardzo się stara, by upodobnić go do cmentarzy naprzeciwko Opery


Dopisać proboszcza na czarną listę :hihi: . Może powinniśmy taką czarną listę stworzyć?

Grün - Pią Wrz 24, 2004 5:12 pm

Może mu przyznamy Medal Baszty pod Zrębem?
Sabaoth - Pią Wrz 24, 2004 5:28 pm

Cytat:
Medal Baszty pod Zrębem

:haha:
Chociaż historia tej baszty jest zaiste smutna.

Grün - Pią Wrz 24, 2004 5:48 pm

Proboszcz to pewnie chce ten teren upodobnić do dobrze prosperujących cmentarzy katolickich, gdzie pochówek kosztuje co łaska parę tysięcy złotych...
Kasia_57 - Pią Wrz 24, 2004 7:26 pm

Ja nieśmiało przypominam, ze ja również zgłaszałam Zaspę :II
postman - Pią Wrz 24, 2004 7:57 pm

ok podzielimy się ja biore tą cześć od Jana Pawła i pomniczek przy ulicy.reszte zostawiamw posiadanie drogiej kolezance
. :^^

Grün - Pią Wrz 24, 2004 8:06 pm

Dopisałem - podzielicie sie cmentarzem (co za makabra) jak będziecie chcieli.
Zostało na liście 13 cmentarzy i miejsc bez przydziału.

Kasia_57 - Pią Wrz 24, 2004 8:14 pm

"podzielimy się", ale ja pod pomniczek, jak co roku, też się pcham... Zrobię to dyskretnie, obiecuję :wink:


...faktycznie - nieco makabrycznie brzmi...

Petelka - Pią Wrz 24, 2004 9:16 pm

Oświećcie mnie proszę - w którym miejscu znajdował się cmentarz na Wisłoujściu?
Grün - Pią Wrz 24, 2004 9:28 pm

Podobno na wprost od Promu Wisłoujście - ale nie pamietam skąd to wiem...
Petelka - Pią Wrz 24, 2004 9:32 pm

Cytat:
Podobno na wprost od Promu Wisłoujście

A wiesz w jakiej mniej więcej odległości?

Grün - Pią Wrz 24, 2004 9:43 pm

Niebardzo - musiałbym pogrzebać...
Sabaoth - Pią Wrz 24, 2004 9:53 pm

A czy on przypadkiem nie był w okolicy kościoła?
Petelka - Pią Wrz 24, 2004 9:59 pm

Coś mi kołacze po glowie, że gdzieś czytałam... ale ni czorta nie moge sobie przypomnieć gdzie i co dokładnie. :II :???: To nieprawda, że skleroza nie boli... :wink:
Mikołaj - Pią Wrz 24, 2004 11:08 pm

Nie jestem pewien, czy o tym miejscu mówicie, ale cmentarz był przecież obok obecnego, w sąsiedztwie zajezdni. Na mapie z 1940 są dwa - istniejacy to St. Hedwig Friedhof, a nieistniejacy to Evangelische Friedhof.
Mikołaj - Pią Wrz 24, 2004 11:13 pm

No chyba ze chodzi o sąsiedztwo Twierdzy, to owszem też był, gdzieś u wylotu ul. Jana Charpantiera
bassa - Pią Wrz 24, 2004 11:50 pm

(Ach, jaki przecudny avatar ma Pętelka...oko i rece rwie !)
A na temat likwidacji cmentarza przy Politechnice- to była legalna wywózka, do prac pomocniczych zapedzono takze całe tłumy studentow -do tzw ,,urzadzania parku,,.Jakos tak na poczatku lat 70-tych , ??? 75r. ???? Cos musi byc w kronikach Zaka i ZSP bo to byla duza masowka i znana sprawa...

Mikołaj - Sob Wrz 25, 2004 12:05 am

fragment mapy z 1940
Marek Z - Sob Wrz 25, 2004 12:51 am

Cytat:
Dopisać proboszcza na czarną listę . Może powinniśmy taką czarną listę stworzyć?

Czarną listę proboszczów ? :hihi:

Grün - Sob Wrz 25, 2004 12:55 am

Żeby tylko proboszczów...
Marek Z - Sob Wrz 25, 2004 1:01 am

Też znalazłem ten cmentarz (na mapie z 1908)
Grün - Sob Wrz 25, 2004 1:06 am

Na tym cmentarzu zostali pochowani powstańcy listopadowi, którzy zmarli w czasie internowania w Twierdzy.
seestrasse - Sob Wrz 25, 2004 1:07 am

z nieistniejacych cmentarzy, to jest jeszcze jeden - na Stogach
Marek Z - Sob Wrz 25, 2004 2:19 am

No i we Wrzeszczu, w miejscu, gdzie Labesweg dochodziła do Hauptstrasse.
seestrasse - Sob Wrz 25, 2004 4:15 pm

...gdzie nieopodal stal sobie jeszcze do niedawna zabytkowy magazyn, a obecnie buduje sie jedyny i niepowtarzalny i superasny i nowoczesny w formie dyskont im. Lidla :yyy:
Marek Z - Sob Wrz 25, 2004 6:11 pm

O-o-o, dokładnie tam.
Sabaoth - Sob Wrz 25, 2004 6:43 pm

Ten zabytkowy magazyn rozebrano żeby wybudować w tym miejscu stację benzynową. Okazało sie jednak, że magazyn był zabytkiem i powinien zostać odbudowany. Stacji benzynowej nie ma, zabytku również. Będziemy za to mieli kolejny supermarket (najgorszego sortu). Ciekawe kto wstrzymał decyzję o odbudowie magazynu? :%
Petelka - Sob Wrz 25, 2004 10:29 pm

Dzięki za zlokalizowanie cmentarza z Wisłoujścia. :D Muszę kiedyś wybrać się tam na wizję lokalną z Waszymi mapami w łapkach. :wink: Ale niestety nie 1 listopada. :II
Grün - Nie Wrz 26, 2004 12:29 am

Może Pumeks :) jak już będzie przy Zajezdni... :)
Kasia_57 - Nie Wrz 26, 2004 8:10 pm

Grün napisał/a:
Na tym cmentarzu zostali pochowani powstańcy listopadowi, którzy zmarli w czasie internowania w Twierdzy.


Tak... i jak budowano Siarkopol, to podobno (piszę podobno, bo teraz to już nie da rady owych ludzi "przesłuchać") to dużo szczątków się tu i ówdzie poniewierało... Czyli pozostaje położyć kwaitka, czy zapalić znicz pod płotem niemal dokładnie u wylotu ul. Charpentier'a... tam teraz stoją cysterny:(

Sabaoth - Nie Wrz 26, 2004 8:36 pm

Cytat:
tam teraz stoją cysterny

Tylko ostrożnie z otwartym ogniem, nie spalcie całego Wisłoujścia :D

Kasia_57 - Nie Wrz 26, 2004 8:43 pm

no tak... fajerwerki na 1 listopada...
pumeks - Pon Wrz 27, 2004 2:39 pm

Grün napisał/a:
Proboszcz to pewnie chce ten teren upodobnić do dobrze prosperujących cmentarzy katolickich, gdzie pochówek kosztuje co łaska parę tysięcy złotych...

Nie, on swoich parafian chowa na cmentarzu przy Łostowickiej. A ten cmentarz przy kościele zarasta chaszczami, stoi już tylko 1 nagrobek z lat trzydziestych i chyba 2-3 z wiosny 1945, ale już z polskimi napisami.

postman - Pon Wrz 27, 2004 6:38 pm

czy moge prosić o dokładne położenie cmentarza <jakieś foto mapy>pytam bo gdy kopali fundamenty pod ten długi sklep nic nie znależono,chce sprawdzić czy ten cmentarz nie znajkdował sie bardziej bliżej torów kolejowych. :???:
chodzi mi oczywiście o cmentarz na rogu kościszki i grunwaldzkiej na miejscu dawnego magazynu.

Sabaoth - Pon Wrz 27, 2004 8:00 pm

On się znajdował nie w miejscu magazynu (magazyn jest dosyć stary) tylko w miejscu dzisiejszego parkingu (a przynajmniej parkingu, który tam był kilka lat temu :hihi: ).
postman - Wto Wrz 28, 2004 9:53 pm

czy jest jakaś sznsa na starą fotke tego cmentarza ,byłem dziś tam i jest takie miejsce nie pasujące do tego parkingu takie niby podwyszenie pod pomniczek tak jakby tam brakowało jakieś tablicy ,ale to tylko moja sugestia ,wolałbym porównać ze zdjęciem.
:hmmm:

Sabaoth - Wto Wrz 28, 2004 10:09 pm

Z fotką ciężko, a mapki nie wystarczą?
postman - Sro Wrz 29, 2004 7:38 pm

jest jeden punkt i niewiem czy to nie jest pozosałość po cmentarzu tylko zdjecia mogą rozwikłać ten problem,no chyba gdybyś miał szczegółowe rozmieszczenie na tym cmentarzu...
:hmmm:

Czesiek - Czw Wrz 30, 2004 7:08 pm

Ja odwiedzę nieistniejący cmentarz na rogu Lebelsweg i Haupstrasse. Pamiętam to miejsce gdy nie było jeszcze parkingu ale już była trawa.
postman - Czw Wrz 30, 2004 7:43 pm

ten punkt jest bardziej na parkingu niż na trawie ,a w trawie powbijane jakies kawałki kamienii , niestety nie miałem czasu podłubac w ziemi ,może nastepnym razem.
:???:

pumeks - Pią Paź 15, 2004 9:51 am

Z pewnymi wątpliwościami mogę też zapalić świeczki na Cmentarzu Izraelickim na Chełmie. Wątpliwości nie ze względu na brak czasu (w końcu mieszkam 10 min spacerkiem stamtąd) tylko raczej dlatego, że obiło mi się o uszy, że palenie świeczek na grobach jest raczej obce wyznawcom judaizmu. Może ktoś wie więcej na ten temat? :???:
Sabaoth - Pią Paź 15, 2004 10:01 am

Podobno uklada sie tam kamyczki. Ale na pewno nie na 1 listopada :^^
Zoppoter - Pią Paź 15, 2004 10:44 am

pumeks napisał/a:
Z pewnymi wątpliwościami mogę też zapalić świeczki na Cmentarzu Izraelickim na Chełmie. Wątpliwości nie ze względu na brak czasu (w końcu mieszkam 10 min spacerkiem stamtąd) tylko raczej dlatego, że obiło mi się o uszy, że palenie świeczek na grobach jest raczej obce wyznawcom judaizmu. Może ktoś wie więcej na ten temat? :???:


W Sopocie na żydowskim cmentarzu zawsze się znicze palą 1. listopada. Nie wiem, czy palenie świec należy do żydowskich zwyczajów, czy nie, ale na pewno ta data nie ma w żydowskim kalendarzu nic wspólnego ze zmarłymi. Wszak "wszystkich świetych" i "zaduszki" (1 - 2. listopada) to święta katolickie...

Marcin - Pią Paź 15, 2004 10:57 am

Cytat:
że palenie świeczek na grobach jest raczej obce wyznawcom judaizmu. Może ktoś wie więcej na ten temat?

Tak. Ale kilka lat temu pewien starozakonny jegomość (jako reprezentant gminy żydowskiej) wypowiadał się przy okazji pierwszego listopada, że zapalone znicze "nie przeszkadzają" im.

pumeks - Pią Paź 15, 2004 11:01 am

OK przekonaliście mnie. To "biorę" ten cmentarz. Szkoda tylko, że nie wiem gdzie leżą Paul Simson i Lesser Giełdziński.
Marcin - Pią Paź 15, 2004 11:06 am

Cytat:
To "biorę" ten cmentarz

Ja też wziąłem jeden starozakonny.

PAULUS MAZUR - Pią Paź 15, 2004 12:06 pm

Zoppoterku palenie świec 1 LISTOPADA do zwyczajów JUDAISTYCZNYCH nie należy
ale wszak liczą się intencje.A Bóg i tak jest wspólny.

Marcin - Pią Paź 15, 2004 12:19 pm

Cytat:
1 LISTOPADA do zwyczajów JUDAISTYCZNYCH nie należy
ale wszak liczą się intencje.A Bóg i tak jest wspólny.

O, praktycznie w identyczny sposób wyraził to ten przedstawiciel gminy żydowskiej. :D

PAULUS MAZUR - Pią Paź 15, 2004 12:37 pm

DZIĘKI MARCINKU
Zoppoter - Pią Paź 15, 2004 1:12 pm

Paulus napisał/a:
Zoppoterku palenie świec 1 LISTOPADA do zwyczajów JUDAISTYCZNYCH nie należy
ale wszak liczą się intencje.A Bóg i tak jest wspólny.


A czy ja mówiłem cos naprzeciw?

bassa - Wto Paź 19, 2004 8:32 pm

Znalazłam swieczki na szklanej płycie-tak, poprosze naprzeciw Multikina i Opery o przydział.
rosjanka - Wto Paź 19, 2004 9:41 pm

Kierując sie uaktualnioną listą- biorę zydowski cmenarz na Stolzenbergu.
Gdanszczanin - Wto Paź 19, 2004 10:05 pm

Ja nie wiem czy ten na stolzenbergu nie jest juz zajety , a w ogole jakie jeszcze zostaly cmentarze ?
Marcin - Wto Paź 19, 2004 10:23 pm

rosjanka napisał/a:
Kierując sie uaktualnioną listą- biorę zydowski cmenarz na Stolzenbergu.

Gdanszczanin napisał/a:
Ja nie wiem czy ten na stolzenbergu nie jest juz zajety

Pumeks się już zdeklarował do do tego cmentarza.
Gdanszczanin napisał/a:
a w ogole jakie jeszcze zostaly cmentarze ?

Tu znajduje się lista - ale trudno mi powiedzieć jak bardzo aktualna.

rosjanka - Wto Paź 19, 2004 11:39 pm

to ja juz nie wiem, który mam wziąść, bo na tej aktualnej liście cmentarz na Chełmie widnieje jako "bezpański". Ale bez problemu mogę sie zająć tym przy zborze Mennonitów.
Mikołaj - Sro Paź 20, 2004 12:24 am

Lista została właśnie uaktualniona, nic nie stoi na przeszkodzie, byście poszli tam z Pumeksem oboje.
pumeks - Sro Paź 20, 2004 9:58 am

Otóż to, cmentarz zydowski jest duzy, ja mogę zapalić świeczki w górnych partiach, bo tam mam bliżej z domu.
Gdanszczanin - Sro Paź 20, 2004 1:18 pm

O to ja w sumie moglbym zapalic przy schronie przed hala targowa ( domyslam sei ze chodzi o obecne U7 ) bo co do reszty to nie jestem pewien dokladnie co do lokalizacji
Grün - Sro Paź 20, 2004 2:06 pm

Proszę bardzo - tylko na wierzchu - nie na kręgielni :)
pumeks - Sro Paź 20, 2004 2:08 pm

Cmentarz na starym Chełmie - praktycznie ostatni zachowany nagrobek sprzed 1945.
Kasia_57 - Sro Paź 20, 2004 2:10 pm

A akcja nagrobki coś ucichła, czy mi się zdaje?
Grün - Sro Paź 20, 2004 2:16 pm

Nie ucichła - każdy się przypisał i tyle - a 1 listopada Wysoka Komisja objedzie cmentarze i sprawdzi :)
Kasia_57 - Sro Paź 20, 2004 2:18 pm

nie, chodziło mi o tę akcję z kamieniami, co to nawet gazeta raczyła zauważyć tzw. inicjatywę obywatelską. I co? cicho-sza?
Sabaoth - Sro Paź 20, 2004 2:41 pm

Tak jak deklarowlem wczesniej zapale znicz(e) na brzegu morza dla tych wszystkich, co zgineli na statkach w 1945 r. Ale zapale nie 1 listopada, bo to w Szwecji normalny dzien pracy, tylko w sobote. Wszystkich Swietych - Alla helgons dag - wypada zawsze w pierwsza sobote listopada (czyli w tym roku 6 XI). Fotorelacje zamieszcze.
rosjanka - Sro Paź 20, 2004 5:54 pm

Dobrze, to ja się wyborę na Stolzenberg i koło zboru Mennonitów.
Gdanszczanin - Sro Paź 20, 2004 11:16 pm

Cytat:
Proszę bardzo - tylko na wierzchu - nie na kręgielni

Nie no bez przesady i tak pewnie ludzie beda sie diziwic jak bede znicz zapalal ;)

A wlasnie moze ktos przypomniec historie zwiazana z tym schronem bo dokladnie jej nie pamietam

Mikołaj - Sro Paź 20, 2004 11:36 pm

spójrz tutaj
stary szkot - Nie Paź 24, 2004 1:57 am

Nie będąc w Gdańsku, nie mogąc sam się przyłączyć do tej akcji nie chciałbym też narzekać. Wydaje mnie się jednak, że w Waszej liście brak trzech byłych cmentarzy na Oruni. Dwa z nich widać na mapce z 1940r, którą Mikołaj wstawił dla lokalizacji zbiornika wodnego przy Nowinach (prawy górny róg). Są to: Stary protestancki (od zawsze do 1914 roku), dzis w tym miejscu stoją najbardziej na południe wysunięte bloki przy Zuławskiej, nowy protestancki (od 1914 do 1945), około 1971 w tym miejscu postawiono Ośrodek Zdrowia.
Trzecim jest stary katolicki, pozostalość po pierwotnej lokalizacji kościoła św. Ignacego.
Zamknięty ok. 1880 roku. Jadąc z Gdańska, przed rzeczonym kościołem jest podjazd na wał Raduni i most. Na wysokosci tego podjazdu ale na lewo od Traktu. Za moich czasów byly tam jakieś magazyny Marynarki Wojennej, takie niskie baraki, przed stacją CPN.

Mikołaj - Sro Paź 27, 2004 2:29 am

Oto ostateczna lista zapomnianych cmentarzy:

GDAŃSK
1. Nowy Cmentarz Katolicki – między ulicami Zielonogórską a Dokerów
2. Cmentarz Zbawiciela przy zborze Mennonitów – przy ul. Salwator Rosjanka
3. Cmentarz św. Barbary przy Bema – duży park między Kartuską a Powstańców Warszawy, bez jakiegokolwiek śladu Grün
4. Cmentarze św. św. Piotra i Pawła, św. Katarzyny – na terenie placu manewrowego dworca PKS Pietrucha
5. Cmentarz św. Barłomieja - nad przystankiem ZKM przy dworcu PKS Pietrucha
6. Cmentarz Bożego Ciała – nad Cmentarzem Nieistniejących Cmentarzy Gdańszczanin
7. Cmentarz św. Marii – naprzeciw Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. 3 Maja Pietrucha
8. Nowy Cmentarz Katolicki – przy ul. Strzeleckiej, obecnie błotnisty parking przy budynku Sądów Mikołaj
9. Niemiecki Cmentarz Katolicki – przy ul. Kurkowej, obecnie na terenie Aresztu Śledczego Mikołaj
10. Cmentarz św. Józefa i św. Brygidy - przy Giełguda nad Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich Grün
11. Cmentarz Gminy Bezwyznaniowej – przy Giełguda - między Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich a kwaterą Żołnieży AK na Cmentarzu przy Bramie Oliwskiej Grün
12. Cmentarz św. Trójcy - po zachodniej (lewej patrząc w kierunku Wrzeszcza) stronie Alei Zwycięstwa na wys. pomnika burmistrza Gralatha
13. Cmentarz św. Marii - po wschodniej (prawej patrząc w kierunku Wrzeszcza) stronie Alei Zwycięstwa na wys. pomnika burmistrza Gralatha (za czołgiem) Rosjanka
14. Cmentarz św. św. Bartłomieja, Jana, Piotra i Pawła przy torach SKM od zaplecza czołgu przy Al. Zwycięstwa aż do budynku Opery Pętelka
15. Cmentarz św. Józefa, św. Brygidy i św. Marii – park na przeciw Multikina Bassa
16. Cmentarz św. Katarzyny - park naprzeciw Opery Bassa
17. Cmentarz św. Mikołaja – park przylegający do ul. Narutowicza Rosjanka
18. Cmentarz Krematoryjny przy Traugutta - poniżej Cerkwi św. Mikołaja Martin
19. Cmentarz Krematoryjny na Górze Szubienicznej – na wzgórzu nad Cerkwią – przy zbiorniku wodnym Martin
20. Cmentarz Żydowski na Królewskim Wzgórzu – nad akademikami przy ul. Do Studzienki (w pobliskim lesie leżą fragmenty nagrobków) Martin
21. Cmentarz Ewangelicki w Nowym Porcie – tzw. Ogródek Jordanowski przy zajezdni tramwajowej Pumeks
22. Stary Cmentarz Katolicki w Nowym Porcie – na rogu Wolności i Góreckiego – zabudowany przez kompleks „Viking” Pumeks
23. Cmentarz Parafialny na Wisłoujściu – naprzeciw wyjazdu z Promu Wisłoujście – tuż przed torami kolejowymi Siarkopolu, u wylotu ul. Jana Charpantiera Grün
24. Cmentarz Żydowski na Starym Chełmie – po zachodniej stronie ul. Cmentarnej Pumeks, Rosjanka
25. Cmentarz Zbawiciela na Zaroślaku – po wschodniej stronie ul. Cmentarnej Pumeks
26. Stary Cmentarz Katolicki - kwartał pomiędzy ulicami Stoczniowców, Hirszfelda, Wronki i Lubuską
27. Cmentarz Parafialny w Brzeźnie przy Hallera – naprzeciwko bloków o numerach 239-241 Knovak
28. Cmentarz w Ujeścisku przy ul. Cedrowej Marek Z.
29. Cmentarz Parafialny w Brętowie – przy ul. Słowackiego Martin
30. Cmentarz Katolicki – na rogu al. Grunwaldzkiej i ul. Kościuszki Mikołaj
31. Cmentarz Parafialny przy kościele św. Ignacego Rosjanka
32. Stary Cmentarz Ewangelicki – tereny zielone między ul. Związkową i Junacką
33. Nowy Cmentarz Ewangelicki – obszar pomiędzy ul. Gościnną 8-12 a torowiskiem
34. Cmentarz rodzinny właścicieli Zakoniczyna - ul. Wieżycka 40


Inne miejsca:

1. W Narwiku – na terenie obozu koncentracyjnego – między stacją Gdańsk Kolonia a ul. Marynarki Polskiej – w obozie byli więzieni i umierali przedstawiciele różnych narodów
2. Zbiorowa mogiła ofiar tyfusu – fortyfikacje Góry Gradowej – od strony Powstańców WarszawyGrün
3. Przy płocie Politechniki vis a vis Wydziału Elektrycznego – miejsce pochówku pacjentów szpitala wojskowego rozstrzelanych w 1945 r. Grün
4. Nad schronem przed Halą Targową – miejsce śmierci i prawdopodobny masowy grób mieszkańców Gdańska, którzy schronili się tam przed nalotami Gdańszczanin
5. Przy Instytucie Anatomii Akademii Medycznej – w którym według wszelkiego prawdopodobieństwa używano ciał ludzkich do eksperymentów Postman

SOPOT:
1. Cmentarz Żydowski przy ul. Malczewskiego. Ponad wejściem znajduje się napis w języku hebrajskim „Brama do Boga”. Zachowało się około 100 grobów, w latach 1921-1938 zarejestrowano 181 zmarłych. Niektóre nagrobki miały typowe kształty macew, inne przypominały nagrobki protestanckie i katolickie. Na niektórych grobach zachowały się misy, do których wkładano kartki z prośbami do zmarłych lub kamyki. Pompa znajdująca się przy bramie służyła do obmywania rąk przed opuszczeniem cmentarza. Mikołaj

GDYNIA:
1. Cmentarz oraz fundamenty kościoła św. Józefa – pomiędzy jezdniami w Kolibkach, obok stacji benzynowej. Kościół został ufundowany w 1763 r. przez rodzinę Przebendowskich i rozebrany w 1939 r. przez Niemców. Zoppoter
2. Cmentarz na Karwinach przy ul. Wielkopolskiej, m.in. groby dzieci, które zginęły podczas rozbrajania niewybuchów. Mikołaj

Wiekszość opracował Rektór, trochę dorzuciłem od siebie. Dajcie znać, jeśli coś trzeba zmienić/dodać/uzupełnić.

Sabaoth - Sro Paź 27, 2004 9:21 am

Zeby je wszystkie obstawic potrzeba wielu Rzygaczy.
Grün - Sro Paź 27, 2004 9:30 am

Obstawimy co się da, potem zrobimy rozliczenie, podsumowanie i bankiet, wręczymy odznaczenia wybijającym się Rzygaczom i zastanowimy się co wyszło a co nie.
Sabaoth - Sro Paź 27, 2004 9:34 am

Cytat:
potem zrobimy rozliczenie, podsumowanie i bankiet

Na bankiecie to ja moge byc tylko wirtualnie :II

pumeks - Sro Paź 27, 2004 9:36 am

Chciałem zauważyć że numer 1 na tej liście to dokładnie ten sam cmentarz, co numer 27. :roll: A 25 nie jest na Chełmie, tylko na Zaroślaku.
Grün - Sro Paź 27, 2004 11:58 am

Drodzy Parafianie,
Nasza Wtyczka w Prasie, czyli kolega Marcin.re zamierza napisać o Akcji znicz. W tem celu chce się spotkać jutro z Rzygaczami na którymś zapomnianym cmentarzu w celu zrobienia zdjęć do kartoteki. Ja nie bardzo mogę bo nie dość że po powrocie stosy roboty na mnie czekały, to jeszcze przewiało mnie w tej Belgii i czuję się jak Baszta pod Zrębem. Jeśli ktoś miałby ochotę się w piątkowej Gazecie ujrzeć to proszę o kontakt z Marcinem z tejże. Adres mailowy podam chętnym na privie.

rosjanka - Sro Paź 27, 2004 1:15 pm

Jeśli nikt nie ma nic przeciwko, to ja mogę zapalić jeszcze znicz na cmentarzu św. Marii (za czołgiem)
Grün - Sro Paź 27, 2004 1:23 pm

Na pewno nikt z nas nie będzie miał nic naprzeciwko. Co powie ludność tubylcza? Nie wiem :)
rispetto - Sro Paź 27, 2004 1:29 pm

Czy znajdzie się chętny na zapalenie znicza na cmentarzu nr 9 ?
seestrasse - Sro Paź 27, 2004 4:01 pm

Mikolaju, dorzuc do listy cmentarz rodzinny wlascicieli Zakoniczyna (zapale tam znicz) :)
Zoppoter - Sro Paź 27, 2004 4:09 pm

seestrasse napisał/a:
Mikolaju, dorzuc do listy cmentarz rodzinny wlascicieli Zakoniczyna (zapale tam znicz) :)


A te Kolibki ktoś obstawił? Bo choc nie jest mi to po drodze, to mam w miarę blisko.
Cmentraz Zydowski w Sopocie tez mam blisko i nawet po drodze, jakkolwiek, tam zawsze swieci się całkiem sporo zniczy, więc nie ma potrzeby obejmowania go tą akcją.

Mikołaj - Sro Paź 27, 2004 5:43 pm

Słuchajcie, to jak z tym zdjęciem, zbierze się jakaś dzielna ekipa? Proszę się raz-dwa oświadczać! Byłoby to jutro po południu, zapewne w okolicy któregoś z cmentarzy :wink:
Marcin - Sro Paź 27, 2004 5:50 pm

A kto idzie? Jeśli byłaby jakaś ekipa to dołączyłbym.
rosjanka - Sro Paź 27, 2004 6:05 pm

Ja mogę sie jutro przejść, jesli by to było przed 19, bo pózniej jestem juz umówiona. No i mam nadzieję, że ktoś poszedłby ze mną:)
Sabaoth - Sro Paź 27, 2004 6:08 pm

Też bym chciał pójść :II
Mikołaj - Sro Paź 27, 2004 6:13 pm

Prawdę mówiąc to nie wiem nic ponad to, co przekazał Grün, czyli że Gazeta chciałby mieć do tekstu zdjęcie z żywym Rzygaczem na cmentarzu. Tym razem centrala niczego nie organizuje, zatem najepiej piszcie prosto do marcina.re - adres jest służbowy, więc można podawać: marcin.reczmin@gdansk.agora.pl
Doświadczenie życiowe mi podpowiada, że takie zdjęcie byłoby robione za dnia, zatem Bianca na 19 spokojnie zdążysz.

Sabaoth - Sro Paź 27, 2004 6:17 pm

Cytat:
Gazeta chciałby mieć do tekstu zdjęcie z żywym Rzygaczem na cmentarzu

A może chodzi im o zdjęcie Rzygacza, takiego cudaka, co to nieczęsto go można spotkać :hihi:

Mikołaj - Sro Paź 27, 2004 6:18 pm

Cytat:
Chciałem zauważyć że numer 1 na tej liście to dokładnie ten sam cmentarz, co numer 27. A 25 nie jest na Chełmie, tylko na Zaroślaku.

dzięki - poprawione
Cytat:
Czy znajdzie się chętny na zapalenie znicza na cmentarzu nr 9 ?

a żebyś się nie zdziwił!
Cytat:
Mikolaju, dorzuc do listy cmentarz rodzinny wlascicieli Zakoniczyna (zapale tam znicz)

dokładny adres poproszę!

seestrasse - Sro Paź 27, 2004 6:26 pm

Mikołaj napisał/a:
dokładny adres poproszę!

Wiezycka 40 :D

Mikołaj - Sro Paź 27, 2004 6:28 pm

:==
Gdanszczanin - Sro Paź 27, 2004 10:50 pm

Nie wiecie czy jest jeszcze sens pisac do marcina.re o tej porze czy moze ktos sie juz zorientowal a propos jutrzesjszego spotkania i moze mi przeslac prywatna wiadomosc w tej sprawie ?
Mikołaj - Sro Paź 27, 2004 10:57 pm

pisz, nic nie ustaliliśmy
jaconek - Czw Paź 28, 2004 10:46 am

W spisie brakuje cmentarza na Stogach na przeciw Pasanilu. Zlikwidowany jażeli pamiętam w latach 70. Obstawię go.
Mikołaj - Czw Paź 28, 2004 11:54 am

To całkiem nie moje rejony - co to jest Pasanil? Mogę o dokładniejszy adres prosić?
Sabaoth - Czw Paź 28, 2004 12:00 pm

W okolicy petli tramwajowej na Stogach (nie tej przy plazy) albo jak kto woli po przeciwnej stronie drogi niz Heidsee. Bylem na tym cmentarzu w latach 80-tych. Istnialo wtedy duze niebezpieczenstwo polamania nog (bursztyniarze).
rosjanka - Czw Paź 28, 2004 1:28 pm

Rozmawiałam z Marcinem i zdjęcia będa robione jutro,jeszcze nie wiem o ktorej godzinie. Mam natomiast mały problem-Marcin powiedział, że najlepiej by było, gdyby wszystko odbyło sie na jednym z najbardziej zapomnianych cmentarzy. No i nie wiem który zaproponoać. Liczę na Wasze sugestie...
Grün - Czw Paź 28, 2004 1:33 pm

No jeżeli chce taki naprawdę zapomniany, a jednocześnie jeszcze widoczny, to najlepszy jest cmentarz krematoryjny nad Cerkwią - ale to kawał drogi pod górę :) nie wiem czy Wam się będzie chciało...
Mikołaj - Czw Paź 28, 2004 4:25 pm

Przekazuję informację i zaproszenie:
W Dniu Zmarlych czyli 1 listopada o godz. 12 odbedzie uroczystosc zapalenia zniczy i zlozenia kwiatow na Cmentarzu
Pomniku Cmentarz nie istniejacych Cmentarzy przy ul. 3 maja obok Dworca PKS tuz przy znajdujacym sie tam Kosciele Bozego Ciala.
W uroczystosci tradycyjnie (nie bedzie to po raz pierwszy) udzial wezmie Prezydent Gdanska, Arcybiskup Goclowski, Biskup Warczynski (ewangelicki) oraz przedstawiciele wszystkich innych kosciolow i religii reprezentowanych w Gdansku (zydzi, muzulmanie, prawoslawni itp)
To jest takie centralne miejsce gdzie co roku, zawsze 1 listopada, zawsze o 12 zapalamy swieczki i skladamy kwiaty dla upamietnienia tych wszystkich, ktorzy spoczywaja na nie istniejacych juz gdanskich cmentarzach, trudno bowiem tego dnia poswiecic go na objazd kilkudziesieciu gdanskich juz nie istniejacych cmentarzy dlatego to miejsce jest takim symbolicznym Pomnikiem dla wszystkich innych cmentarzy. W tym roku po raz pierwszy bezposrednio po tej uroczystosci dojdzie zapalenie zniczy i zlozenie kwiatkow pod Pomnikiem Ofiar Tyfusu 1945-46, ktory 31 pazdziernika 2003 ustawiony zostal w Parku Grodzisko u zbiegu ulic Generala Dabrowskiego oraz Powstancow Warszawskich, Pomnik ten poswiecony jest tym wszystkim ktorzy w tych latach zmarli w Gdansku na tyfus, bylo to wiele tysiecy osob, nie tylko Niemcow ale takze Polakow. W uroczystosciach tych wezmie udzial wiele przedstawicieli wladz miasta, m.in. nowy Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdansku Pan Bonislawski, ktory inicjuje w tym roku po raz pierwszy idee aby przy tej okazji co roku, na Cmentarzu nie istniejacych Cmentarzy uczcic pamiec dawnych Gdanszczan spoczywajacych gdzies tam na ktoryms z tych zlikwidowanych juz cmentarzy, w tym roku uczczony zostanie Jackob Kabrun 1759-1814 - znany gdanski kupiec, dyplomata, bibliofil i kolekcjoner. W roku przyszlym ktos inny z tej plejady dawnych gdanszczan.

Serdecznie zapraszam na ta uroczystosc.
Pozdrowienia
Gerhard Olter


Powiadomiłem i zaprosiłem Związek Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku do wzięcia udziału w naszej "akcji znicz".

Grün - Czw Paź 28, 2004 4:48 pm

No bardzo ładnie - ja pewnie zajrzę.
Mikołaj - Czw Paź 28, 2004 5:00 pm

Póki co Bianca i Langfuhrterek umówili się z marcinem.re. Byłoby to najpewniej na Cmentarzu Krematoryjnym, godzina jeszcze nieznana, prawdopodobnie około 15.
Proszę się deklarować, jeśli ktoś jeszzce mógłby przyjść.

Sabaoth - Czw Paź 28, 2004 7:11 pm

Czy chodzi o tego prezydenta na A... Adamowicza? :hihi: Ciekawe, biskupów wymienili z nazwiska, a prezydenta nie. Czyżby jakaś awersja :hihi:
rosjanka - Pią Paź 29, 2004 12:02 am

Jutro spotkanie z marcinem.re jest o 15.30 na cmetnarz Krematoryjnym.
Zoppoter - Pią Paź 29, 2004 11:28 am

Sabaoth napisał/a:
Czy chodzi o tego prezydenta na A... Adamowicza? :hihi: Ciekawe, biskupów wymienili z nazwiska, a prezydenta nie. Czyżby jakaś awersja :hihi:


Z nazwiska? Chodziło o biskupa Gocłowskiego, czyli z Gocłowia i Warczyńskiego, czyli z Warczyna. No i prezydent Gdańska. :haha: :hihi: :mrgreen:

Marcin - Pią Paź 29, 2004 10:17 pm

Miłośnicy historii pamiętają o zmarłych
Mikołaj - Sob Paź 30, 2004 11:09 am

Na stronie 9 jest aktualna lista - wciąż jest wiele miejsc na których znicz nie zapłonie!
Marcin - Sob Paź 30, 2004 11:48 am

Mikołaj napisał/a:
Na stronie 9 jest aktualna lista - wciąż jest wiele miejsc na których znicz nie zapłonie!

Spróbuję (na 90%) w takim razie jeszcze 29 (czyli cmentarz Parafialny w Brętowie – przy ul. Słowackiego).

rosjanka - Sob Paź 30, 2004 6:47 pm

To ja wezme jeszcze cemntarz sw. Marii (za czolgiem), cmantarz sw. Mikołaja przy Narutowicza i przy kosciele sw. Ignacego. Jesli nie ma nikt nic przeciwko..
Gdanszczanin - Sob Paź 30, 2004 11:44 pm

Zaraz czy ta lista tam jest aktualna ( a raczej na ile jest nieaktulna ) bo może wezmę jescze jakiś cmentarz ale właściwie nie jestem pewien jakie pozstały wolne.
Gdanszczanin - Nie Paź 31, 2004 12:02 am

ups wyglupilem sie kawalek wyzej byl link do aktulanego spisu .
A ten cmentarz "Cmentarz Bożego Ciała – nad Cmentarzem Nieistniejących Cmentarzy" to rzoumiem jest ( był ) między cmentarzem nieistniejących cmentarzy a fortami ?

Grün - Nie Paź 31, 2004 12:21 am

No mniej więcej.
Dokładnie to tam, gdzie grobowiec Klawitterów

Kasia_57 - Nie Paź 31, 2004 12:25 am

Czy my się rozbiegamy całkowicie, czy mamy jakieś miejsce spotkania również. Ogólnorzygaczowe miejsce spotkania???
Mikołaj - Nie Paź 31, 2004 2:35 am

Zdaje się że mamy. W poniedziałek o 17.30 przy Bramie Oliwskiej. Dokładnie gdzie to sam nie wiem.
Grün - Nie Paź 31, 2004 2:39 am

Dokładnie przy kaplicy.
Gdanszczanin - Nie Paź 31, 2004 11:11 am

Cytat:
Dokładnie to tam, gdzie grobowiec Klawitterów

Aha czyli coś zostało z tego cmentarza , w takim razie mogę go odwiedzić o ile już ktoś się nim nie zajmuje .

Grün - Nie Paź 31, 2004 3:01 pm

Na Józefa i Brygidy przy Bramie i przy grobie ofiar tyfusu zapalę.
No i skoro nikt nie chce w Weichselmünde, to się przejadę - to w końcu mój mały Heimat jest. Będę pewnie jechał samochodem - ktoś chętny do towarzystwa?

Kasia_57 - Nie Paź 31, 2004 7:31 pm

o Której ?
bassa - Nie Paź 31, 2004 9:08 pm

Bardzo konkretne mapki Gruen umieścił na temat Wrzeszcza, głebokie wyrazy wdzięczności składam Pracowitemu Rektorowi. Do Akcji Znicz mam gotowe szklane płyty i raczej bezpieczne znicze .Na płytach je umieszczę, to chyba sie nic nie spali w okolicy ?
A- i oczywiscie posprzatam tez, jak myślicie-kiedy trzeba ? w środę ???

seestrasse - Pon Lis 01, 2004 12:10 am

oswiadczam, ze bylam dzis na cmentarzyku w Zakoniczynie, oraz na Cedrowej (Marku, chyba mnie ubiegles :D )
smutna niestety relacja o efektach akcji sprzatania cmentarza przy Cedrowej tutaj

Pietrucha - Pon Lis 01, 2004 10:05 am

Cytat:
Zdaje się że mamy. W poniedziałek o 17.30 przy Bramie Oliwskiej


Nie do końca zrozumiałem, co to za spotkanie?

Mikołaj - Pon Lis 01, 2004 11:01 am

Po prostu spotkanie. Zapalimy razem kilka zniczy, porozmawiamy chwilę. Jeśli możesz to koniecznie przyjdź.
bassa - Pon Lis 01, 2004 1:54 pm

Umieszczone, zapalone, pod szumiacymi koronami drzew parkowych-a cmentarnych wyrażnie...pamietajacych czasy morza świec i ludzi, którzy tu przychodzili.
Duża rzecz, jestem wdzieczna wam za pomysł akcji Znicz !

knovak - Pon Lis 01, 2004 3:22 pm

Cmentarz w Brzeźnie się świeci!
A pod Kolibkami natknąłem się na Zoppotera i z wrażenia aż wpadłem w poślizg na mokrych liściach, z lekka klepiąc rowerem glebę :hihi:
Znicz w Kolibkach zapaliłem na miejscu d. kościoła, bo sam cmentarz był już oświetlony. Rok temu na podmurówce świątyni była ładna tablica, dziś zostały z niej marne szczątki... :II

Petelka - Pon Lis 01, 2004 6:21 pm
Temat postu: relacja
Z Kasią i Dorąą zapaliłysmy światełka na Bartholaomäi, Johanni, Petri u. Pauli, na cmentarzu na Zaspie i ponadprogramowo przy płycie Gralatha. Poniżej fotorelacja (kolejność zdjęć wypadła mi odwrotnie):
Zoppoter - Pon Lis 01, 2004 6:29 pm

knovak napisał/a:
Cmentarz w Brzeźnie się świeci!
A pod Kolibkami natknąłem się na Zoppotera i z wrażenia aż wpadłem w poślizg na mokrych liściach, z lekka klepiąc rowerem glebę :hihi:


Własciwie powinno mi być głupio, ale trudno ukryć, że mnie ten widok rozbawił.

Cmentarz w Kolibkach był obsłuzony przez osoby bezpośrednio zainteresowane. Warte odnotowania, ponad 50 lat po ostatnim pogrzebie...

knovak - Pon Lis 01, 2004 6:37 pm

Mnie też, nie martw się :haha:
Sabaoth - Pon Lis 01, 2004 7:00 pm

Miejsce na zapalenie zniczy upatrzyłem sobie już dużo wcześniej - brzeg morza (a właściwie fiordu) w Farstanäs, miejsce bardzo fotogeniczne. Zdążyłem przed zapadnięciem zmroku. Przy stawianiu znicza o mało nie podzieliłem losu tych, dla których znicz stawiałem. Kamienie były bardzo śliskie a droga dosyć niebezpieczna. A oto fotorelacja:
Petelka - Pon Lis 01, 2004 7:02 pm

Cytat:
Miejsce na zapalenie zniczy upatrzyłem sobie już dużo wcześniej - brzeg morza (a właściwie fiordu) w Farstanäs, miejsce bardzo fotogeniczne.

Zgadza sie - przepiękne miejsce. :==

parker - Pon Lis 01, 2004 8:39 pm

a ja się powinnam uderzyć w piersi, bo zdążyłabym na któryś zapomniany cmentarz... tylko że plany mi się całkowicie pokopały i dopiero teraz to wiem :(
Marek Z - Pon Lis 01, 2004 9:10 pm

Cytat:
na Cedrowej (Marku, chyba mnie ubiegles )

Nie wiem, czy Cię ubiegłem (szkoda, że się nie spotkaliśmy), ale byłem tutaj:

seestrasse - Pon Lis 01, 2004 9:24 pm

My tez postawilismy czerwony. I nawet podobny w ksztalcie :D
Grün - Pon Lis 01, 2004 9:34 pm
Temat postu: Akcja Znicz - podsumowanie:
Akcję trzeba uznać za udaną. Dziękuję wszystkim, którzy się w nią włączyli.
Szczególne uznanie wyrażam w imieniu władz Akademii prof. Mikołajowi, który dokonał zapalenia znicza w miejscu, w którym nikt inny nie odważyłby się tego prawdopodobnie zrobić.
Proszę się dzielić wrażeniami i sugestiami na za rok.
No i jeszcze kilka obrazków.

Kasia_57 - Pon Lis 01, 2004 9:34 pm

> brzeg morza (a właściwie fiordu)<

faktycznie - bardzo fotogeniczne miejsce.

DarioB - Pon Lis 01, 2004 10:33 pm

Ja się nie pisałem, bo harmonogram (grobowy) miałem napięty, jednak wyrobiłem się i wybrałem się na moje ulubione miejsce (Górę Szubieniczników). Byłem z rana i chyba pierwszy bo żadnego znicza jeszcze nie widziałem. Trochę cieżko się wspinało po błocie i liściach ale było warto.
Marcin - Pon Lis 01, 2004 10:40 pm

Kto nie był (lub nie został do samego końca) na naszym zakończeniu "Akcji Znicz" ma czego żałować!
DarioB napisał/a:
jednak wyrobiłem się i wybrałem się na moje ulubione miejsce (Górę Szubieniczników). Byłem z rana i chyba pierwszy bo żadnego znicza jeszcze nie widziałem.
Ale za to wieczorem... :D co najmniej kilkadziesiąt zniczy. Część w której były wykonywane piątkowe zdjęcia do GW była "ciemna" i dopiero moich kilka zniczy ją rozjaśniło.
Mikołaj - Wto Lis 02, 2004 2:19 am

Ci, którzy nie przyszli i ci, którzy się wcześniej urwali niech naprawdę żałują. Lepszego zakończenia dnia sami byśmy nie wymyślili. Pod krzyżem na Górze Gradowej spotkaliśmy przedwojennego Danzigera, który przez godzinę raczył nas swoimi opowieściami. Ten człowiek to prawdziwa kopalnia wiedzy, więc nasza znajomość na tym na pewno na tym się nie skończy.
Co do naszej akcji - misja wykonana, choć miejscami łatwo nie było...
Generalnie byłem mile zaskoczony, że w wielu miejscach nie tylko nasze znicze się paliły. Choć jak zapalałem je pod sądem i przy Lidlu to ludzie na mnie dziwnie patrzyli...

Petelka - Wto Lis 02, 2004 7:36 am

Piękna akcja, piękne zdjęcia. :D :== Do 'za rok'. :D :wink:
DarioB - Wto Lis 02, 2004 8:42 am

Jeszcze mała fotorelacja tego co działo się wczoraj. LINK.

Najbardziej drażnili mnie ci kieszonkowcy panoszący się w tramwajach.

Sabaoth - Wto Lis 02, 2004 9:18 am

Cytat:
Najbardziej drażnili mnie ci kieszonkowcy panoszący się w tramwajach

My tu o takich wzniosłych tematach, a ten z kieszonkowcami wyjeżdża. :hihi: Swoją drogą upadek moralny jest ogromny.

Makabunda - Wto Lis 02, 2004 10:53 am

knovak napisał/a:
Cmentarz w Brzeźnie się świeci!

Ja też tam zapaliłem znicz w Brzeźnie. Twój palił sie jednak dużo wcześniej.
Byłem też na innym dawnym cmentarzu będącym w moim zasięgu (moją wyprawę odbywałem z moją córką w czterokołowcu). Tam wzbudziłem zainteresowanie przechodniów i chyba nawet policji. Mam na myśli dawny cmentarz u zbiegu ulic Kościuszki i Grunwaldzkiej - tam gdzie do niedawna handlowano lodówkami pod gołym niebem.
Do dziś po cmentarzu zachowała sie jedna aleja drzew i fragment starego zywopłotu.

pumeks - Wto Lis 02, 2004 12:22 pm
Temat postu: Raport z akcji Znicz - Chełm i Nowy Port
Zdjęcia 1-3: Stary Chełm, Nowy Cmentarz Katolicki (między Zielonogórską a Dokerów). Nie ma tu żadnych nagrobków, ale teren cmentarza jest w zasadzie zachowany i wyróżnia się wysokimi drzewami. Sukces: znicz zapalony o 12:41, wciąż jeszcze płonął o 20:17. Innych światełek nie zauważyłem.
Zdjęcie 4: Stary Chełm, Cmentarz Katolicki przy kościele Podwyższenia Krzyża Św. O 12:59 zapaliłem znicz obok leżącej płyty nagrobnej pani Franziske Draczkowski (geb. Papierowski). Po godz. 20:00 wciąż płonął, a oprócz niego był jeszcze jeden znicz przy stosie płyt po zlikwidowanych grobach, i kilkanaście innych lampek w różnych miejscach cmentarza. Widać, ze mimo dewastacji dokonanej za wiedzą i przyzwoleniem proboszcza, cmentarz ten do zapomnianych nie należy.
Zdjęcie 5: Nowy Port, Stary Cmentarz Katolicki (róg Wolności i Ks. Mariana Góreckiego). O 17:42 zapalam znicz przy ścianie budynku, obok jednego z dwóch rosnących tam drzew. Porażka: po godz. 19:00 już tego światełka nie było.
Zdjęcie 6: Nowy Port, Cmentarz Ewangelicki. Znicz zapalam o godz. 17:35. Być może to porażka, gdyż w tym czasie na terenie d. cmentarza było kilka grupek młodzieży w nastrojach niezbyt świątecznych. Nie wiem, jakie były dalsze losy zapalonego znicza.
Zdjęcie 7: Przed godz. 21:00 udaliśmy się z Mikołajem na teren Cmentarza Żydowskiego na Chełmie. Okazało się, że także i ten obiekt do zapomnianych nie należy - w części cmentarza położonej najbliżej budynków na Chełmie płonęło kilkanaście zniczy, przeważnie przy płytach nagrobkowych. Z pewnym trudem znaleźliśmy dwie płyty bez zniczy i zapaliliśmy tam te, które przynieśliśmy ze sobą.

pumeks - Wto Lis 02, 2004 12:27 pm

I jeszcze dwa zdjęcia z czynnego cmentarza w Nowym Porcie:
Grün - Wto Lis 02, 2004 2:36 pm

Bardzo ładnie.
Sabaoth - Wto Lis 02, 2004 2:59 pm

Należałoby wszystkim przyznać zielone medale :mrgreen:
Grün - Wto Lis 02, 2004 3:19 pm

Z kalarepy :)
Sabaoth - Wto Lis 02, 2004 3:38 pm

To znaczy, najpierw brązowe, później srebrne, złote i na koniec ZIELONE. Mogą być nawet z kalarepy, tylko ja myślałem o bardziej wyrazistym odcieniu zieleni.
Pietrucha - Wto Lis 02, 2004 4:31 pm

Wybrałem się po spotkaniu przy kaplicy.

Cytat:
. Cmentarz św. Marii – naprzeciw Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. 3 Maja


Postawiłem znicz, Grün twojego nie widziałem.

Cytat:
Cmentarze św. św. Piotra i Pawła, św. Katarzyny – na terenie placu manewrowego dworca PKS


Tu równiez postawiłem dwa znicze, ludzie czekajacy na autobus patrzeli sie jak na wariata :wink:

Cytat:
Cmentarz św. Barłomieja - nad przystankiem ZKM przy dworcu PKS


W tym miejscu zapaliłem na początku, jednak wracają po jakiś 15-20 minutach znicza juz nie było. Ale postawiłem drugiego.

Grün - Wto Lis 02, 2004 5:03 pm

Brawo. A swoją drogą ciekawe co za idiota powodował znikanie zniczy i po jaką cholerę?
Sabaoth - Wto Lis 02, 2004 5:20 pm

Cytat:
jednak wracają po jakiś 15-20 minutach znicza juz nie było

Co się dzieje z tymi zniczami, Pumeks miał taki sam problem. Jakieś wybrakowane, czy co?

Pietrucha - Wto Lis 02, 2004 5:20 pm

W przypadku cmentarza św. Bartłomieja to podejrzewam dzieciaków, którzy tam akurat biegali, gdy zapalałem świeczke po raz pierwszy.
Czesiek - Sro Lis 03, 2004 1:51 am

Mam na myśli dawny cmentarz u zbiegu ulic Kościuszki i Grunwaldzkiej - tam gdzie do niedawna handlowano lodówkami pod gołym niebem.
Do dziś po cmentarzu zachowała sie jedna aleja drzew i fragment starego zywopłotu.
Też byłem i postawiłem znicz rano o 9.00, po południu były jeszcze dwa znicze.
Załączam zdjęcia

Mikołaj - Sro Lis 03, 2004 2:09 am

jeden z nich mój
janak - Czw Lis 04, 2004 8:28 am

Wczoraj i dzisiaj idąc do pracy zauważyłem na murku, na przeciwko targowiska we Wrzeszczu (koło klubu Infinium), palący się znicz. Czytając ten wątek nie zauważyłem, że w parku przy akademikach politechniki istniał jakiś cmentarz, a może ktoś upamiętnił w ten sposób jakiś wypadek na Wyspiańskiego?
Sama "akcja znicz" bardzo mi się podobała i obiecuje włączyć się w nią w przyszłym roku (tylko nie nazywał bym jej znicz - za bardzo kojaży się z akcją policji).

Marcin - Czw Lis 04, 2004 9:17 am

Cytat:
na przeciwko targowiska we Wrzeszczu (koło klubu Infinium), palący się znicz. Czytając ten wątek nie zauważyłem, że w parku przy akademikach politechniki istniał jakiś cmentarz, a może ktoś upamiętnił w ten sposób jakiś wypadek na Wyspiańskiego?

To raczej upamiętnienie osoby która tam zginęła.
A jeśli chodzi o cmentarz przy akademikach to zapewne miałeś na myśli ten: "Cmentarz Żydowski na Królewskim Wzgórzu – nad akademikami przy ul. Do Studzienki (w pobliskim lesie leżą fragmenty nagrobków)".

Cytat:
(tylko nie nazywał bym jej znicz - za bardzo kojaży się z akcją policji)

W tym roku i w tej drugiej też wziąłem udział. :^^

janak - Czw Lis 04, 2004 9:32 am

Cytat:
A jeśli chodzi o cmentarz przy akademikach to zapewne miałeś na myśli ten: "Cmentarz Żydowski na Królewskim Wzgórzu – nad akademikami przy ul. Do Studzienki (w pobliskim lesie leżą fragmenty nagrobków)".

Tak wiem, że w tamtych okolicach istniał taki cmentarz. Mieszkając kiedyś w hotelu asystenckim próbowałem odnaleźć jakieś jego ślady, niestety bez skutku - widać mało się starałem :II
Gdzie on się dokładnie znajduje (znajdował)?

Cytat:
W tym roku i w tej drugiej też wziąłem udział. :^^

A po której stronie barykady :)

Sabaoth - Czw Lis 04, 2004 9:41 am

Cytat:
A po której stronie barykady

Pewnie po tej słusznej :mrgreen:

Marcin - Czw Lis 04, 2004 10:15 am

Cytat:
A po której stronie barykady

Po której? :hihi: Powiem tylko tyle, że poczułem się jak łyżwiarz figurowy gdy przyznawano mi punkty. :wink:
Cytat:
Gdzie on się dokładnie znajduje (znajdował)?

Może pomoże zdjęcie Mikołaja



które zamieścił w wątku Lapidarium. A poniżej plan Pharusa (z BSG tom II) z zaznaczonym cmentarzem.

janak - Czw Lis 04, 2004 10:34 am

Toż to o "rzut beretem" (w tle to akademiki?). Ja szukałem gdzieś za "ślimakiem".
Mam nadzieje, że nie przyznano ci najwyższej "noty" :wink:

Mikołaj - Czw Lis 04, 2004 11:03 am

Cytat:
tylko nie nazywał bym jej znicz - za bardzo kojaży się z akcją policji

Oficjalna nazwa była taka, jak tego wątku: "znicz na każdym cmentarzu". "Akcja znicz" używaliśmy skrótowo.

Sabaoth - Czw Lis 04, 2004 12:09 pm

Cytat:
Mam nadzieje, że nie przyznano ci najwyższej "noty"

Tu człowieka cieszą zupełnie odmienne "noty" niż w łyżwiarstwie figurowym :hihi:

Grün - Czw Lis 04, 2004 12:38 pm

Jesli wierzyć relacjom, to cmentarz żydowski był dość duży. Więcej o nim przeczytasz na stronach gminy żydowskiej w Gdańsku
postman - Czw Lis 04, 2004 7:33 pm

WITAM WSZYSTKICH ,DZIEKUJE ZA MOŻLIWOŚC W UCZESTNICZENIU TAKIEJ WSPANIAŁEM AKCJI, TROCHE SIĘ CZUŁEM SPÓZNIONY GDZIE SIĘ NIE UDAŁEM BYŁEM JUŻ DRUGI (postawiłem przy akademi medycznej,przy byłym cmentarzu róg koścuuszki,i oczywiście grób pocztowców)A PROPO SPOTKAŁEM STAREGO WRZESZCZANINA KTÓRY MÓWIŁ MI COS O CMENTARZU W MIEJSCU PARKU PRZY GRUNWALDZKIEJ ,PRZEJSCIE NA ULICE PARTYZANTÓW.,CZY COŚ WAM WIADOMO O TYM. :???:
Sabaoth - Czw Lis 04, 2004 7:47 pm

Być może chowano tam tych, którzy zginęli w 1945 r. Ale wcześniej nie było tam cmentarza, tak mi sie wydaje.
Grün - Czw Lis 04, 2004 10:28 pm

Przed wojną tam cmentarza nie było - co nie znaczy, że nie mogły sie tam pojawić groby w związku z wojną. Gdzie dokładnie miałoby się to miejsca znajdować?
Sabaoth - Czw Lis 04, 2004 10:34 pm

Przed wojną w miejscu parku były domy.
Mikołaj - Czw Lis 04, 2004 10:37 pm

Cytat:
Więcej o nim przeczytasz na stronach gminy żydowskiej w Gdańsku

Wspaniały tekst!

janak - Pią Lis 05, 2004 7:41 am

W całej rozciągłości zgadzam się z Mikołajem. Tekst wręcz przejmujący. Po raz kolejny dowiadujemy się, że faszyzm i komunizm nie tylko miały w pogadzie żyjących, ale również i tych którzy swoje życie zakończyli. :cry:
Grün - Pią Lis 05, 2004 2:48 pm

Jakie nastawienie do tych ostatnich ma demokracja - to się okaże na parkingu przy sądzie...
Sabaoth - Pią Lis 05, 2004 3:53 pm

Ale Ci, co byli tam pochowani są wrodzy klasowo, przepraszam, narodowościowo. Wydaje mi się, że nic się nie zmieniło :II
dago - Pią Lis 05, 2004 6:27 pm

A to mogiła wojenna na Krykulcu, nie całkiem jednak zapomniana, ktoś wyłożył ją gałązkami świerka. Ja tylko zapaliłem znicz i....dołożyłem parę kamieni.
Pozdrawiam

jaconek - Pią Lis 05, 2004 7:03 pm

http://fzp.jewish.org.pl/inter7.html "Cmentarze żydowskie w Gdańsku ". Pouczające i smutne.
Sabaoth - Pią Lis 05, 2004 7:36 pm

Po prostu wstyd:
Cytat:
Zmuszona do sprzedaży swoich ziem ludność żydowska w 1939 roku, aby chronić pamięć po swoich zmarłych i zapewnić im należyty szacunek, zawarła akt z Niemcami, na mocy którego cmentarze żydowskie miały pozostać w stanie nienaruszonym do 1948 roku. Niemcy dotrzymali danej obietnicy. Kiedy opuszczali Gdańsk w 1945 roku cmentarze były w takim samym stanie, jak na początku 1939 roku. Tak wiec do zagłady tych świętobliwych pamiątek po Żydach przyczynili się Polacy, którzy osiedlili się w Gdańsku po drugiej wojnie światowej. Często macewy były wykorzystywane do budowy domów, chodników itp. W latach siedemdziesiątych na cmentarzu na Chełmie nie było już nagrobków. Okazało się, ze głoszący hasła antyżydowskie i mordujący Żydów w obozach koncentracyjnych i gettach Niemcy umieli uszanować pamięć zmarłych, czego nie można powiedzieć o nas Polakach...

Ale na usprawiedliwienie, w tamtym okresie nie tylko żydowskie cmentarze były niszczone, wszystkie inne też. Tak jakby ktoś chciał wymazać CAŁĄ historię miasta i jego mieszkańców.

Petelka - Pią Lis 05, 2004 7:53 pm

Cytat:
Tak jakby ktoś chciał wymazać CAŁĄ historię miasta i jego mieszkańców.

I to nie tylko Gdańska. I nie tylko cmentarzy to dotyczy. Czytałam kiedyś książkę 'Zamki i pałace Dolnego Śląska' (możliwe, że tytuł trochę przekłamany). I większość opowieści o tamtejszych zamkach kończyła się konkluzją: 'I przyszli Rosjanie, podpalili, pokradli, poniszczyli. A potem przyszli Polacy i spalili, ukradli, zniszczyli to co jeszcze zostało.' Czasami wstyd...

Grün - Pią Lis 05, 2004 10:09 pm

Tę rzeczywistość to znamy dość dokładnie z rodzinnych przekazów... i autopsji niestety też.
janak - Sob Lis 06, 2004 2:01 pm

Na stronie do której podał adres Grun
Grün napisał/a:
Więcej o nim przeczytasz na stronach gminy żydowskiej w Gdańsku

pan Mieczysław Abramowicz napisał
Cytat:
„Spontaniczna” dewastacja nekropolii wrzeszczańskiej rozpoczęła się już w 1939 roku. Mury oheli, macewy, metalowe ogrodzenia – wszystko to rozgrabiono i wykorzystywano do budowy nawierzchni chodników lub schodów. Jednak prawdziwe rozgrabienie, niszczenie cmentarza na Królewskim Wzgórzu rozpoczęło się „na dobre” od roku 1946 (po ponownym, „oficjalnym” zamknięciu cmentarza – tym razem przez władze polskie). Macewy poczęto wywozić na prywatne (i państwowe!) budowy, ułomki kamieni nagrobnych, cegły, fragmenty metalowych ogrodzeń okoliczni mieszkańcy zaczęli w nieskrępowany sposób wyrywać, wykopywać, wyłamywać. Plotki głoszą, że część macew „królewskich” posłużyła za fundament do pewnego, wielkiego pomnika „ku czci” w Gdańsku.

tak więc jak to było ze stanem cmentarza?
Cytat:
Kiedy opuszczali Gdańsk w 1945 roku cmentarze były w takim samym stanie, jak na początku 1939 roku.

Czyżby go uporządkowali i po „spontanicznej” dewastacji doprowadzili do stanu poprzedniego?
Oczywiście dzisiejszy stan cmentarza (tego i innych) woła o pomste do nieba, ale chyba nie można obarczać winą tylko Polaków?

Grün - Sob Lis 06, 2004 2:09 pm

Ależ w przypadku tego akurat cmentarza nikt nie obarcza winą jedynie Polaków. Po prostu hitlerowski wandalizm został uzupełniony polskim.
mat - Sob Lis 06, 2004 7:20 pm

Pewnie większość z was to wie. Pod nielegalnym parkingiem koło Sądu Okręgowego , znajduje się kilkaset grobów(oczywiście nie na powierzchni). Spoczywają tam resztki z cmentarza Neuer Katholischer Kirchhof (info gazeta trójmiasto).Postępiono z nim całkiem tak samo jak z innymi nieistniejącymi cmentarzami (brzeźno,aleje itd temat rzeka). Cmentarz zydowski nie jest tu wyjątkiem. Pamiętajmy i uczmy się na błędach ale nie róbmy zbędnej sensacji - mam na myśli to ze nie ma roznicy kto tak postąpił Polacy Niemcy Rosjanie teraz to nie ma juz znaczenia zgodnie z bardzo mądrą sentencją ''Ludzie ludziom zgotowali ten los''Kazdy z nas zakończy swe zycie tak samo ale nie kazdy zdaje sie o tym pamiętać.
Sabaoth - Sob Lis 06, 2004 7:25 pm

Cytat:
(info gazeta trójmiasto)
a Gazeta miała info od Forumowiczów :hihi:
Mikołaj - Sob Lis 06, 2004 7:28 pm

I tak koło się zamyka... :hihi:
Grün - Sob Lis 06, 2004 7:31 pm

Tak się składa, że gazeta pisząc o budowie nic jeszcze nie wiedziała o tym, że pod parkingiem jest cmentarz. A to co napisała to wiedzieli właśnie od Akademii i Forum za moim pośrednictwem :)
Mikołaj - Sob Lis 06, 2004 7:35 pm

Powiem wiecej, za naszym, bo oczywiście pierwsze co zrobiłem to skrobnąłem do marcina.re, żeby szepnął kolegom o pewnym drobiazgu
Grün - Sob Lis 06, 2004 7:43 pm

A o tym nie wiedziałem. :)
Sabaoth - Sob Lis 06, 2004 7:48 pm

Zupełnie jak ośmiornica, jedna macka nie wie co czyni inna :hihi:
Grün - Sob Lis 06, 2004 7:53 pm

Trudniej wtedy całą siatkę wyśledzić i w razie wsypy nie trzeba uciekać do lasu do partyzantów. Tak przynajmniej uczyli w polskich filmach o podziemiu :)
mat - Sob Lis 06, 2004 10:26 pm

Dobra chfalipięty ale musieli się chiba nieco więcej wysilić tzn. spr. tu i uwdzie.??
Poza tym nie o to mi chodziło przecie skąd info (szacunek) tylko ze takich miejsc jest sporo. Pewnie są i takie o których nawet wam wyjadaczom nie wiadomo. Takie miejsca trzeba szanować i wymagać szanowania np. od miasta czy inwestora i tyle kropka
ps . błędy przeszłości (tam gdzie mozna) trzeba naprawiać choć nawet nie byłyby nasze.

Grün - Sob Lis 06, 2004 10:29 pm

Nie twierdzę, że to lista wszystkich takich miejsc - ale napewno znakomitych 90%
http://www.rzygacz.webd.p...=25,208,0,0,1,0

seestrasse - Pon Lis 15, 2004 4:56 pm

Grün napisał/a:
hitlerowski wandalizm został uzupełniony polskim.

Przepraszam, ale mam wrazenie, ze znowu generalizujesz.
Moze jednak "niemiecki wandalizm"? Nie sadze, ze cmentarz okradali wylacznie kolesie z hakenkrojcem na ramieniu. Zapewne robili to równiez tzw. "normalni ludzie", tacy, co to w sprzyjajacych warunkach sa zdolni do wszystkiego. I wystepuja w kazdym narodzie proporcjonalnie po równo.

Grün - Pon Lis 15, 2004 6:50 pm

Słusznie - nie hitlerowski tylko niemiecki.
seestrasse - Nie Lis 28, 2004 12:34 am

okazuje sie, ze zapomnielismy o jednym cmentzarzu :oops: Siedlce, dzis. ulica Starodworska (sa to schody prowadzace od Kartuskiej na Suchanino)
Mikołaj - Nie Lis 28, 2004 1:05 am

Zapomnieliśmy, choć w dawnych czasach, przy okazji dyskusji o środku miasta (tam znajduje się obecnie) była o nim mowa.
peesik. Izo miła, nie wrzucaj tak szerokich obrazków, trzeba ekran w bok przewijać...

lusinek1 - Nie Lis 28, 2004 1:11 am

No proszę - toż to obok moich "ulubionych" SCHODÓW... :)
seestrasse - Nie Lis 28, 2004 1:13 am

ano tak...
Co smieszniejsze, o tym cmentarzu wiem od ladnych paru lat. Bystra jestem :II
W tym ujeciu prawie go nie widac. Lezy po lewej stronie schodów
Jakby co, w nastepnym roku biore go na siebie :D

seestrasse - Nie Lis 28, 2004 1:15 am

sorki za ten rozmiar. Spieszylam sie... obetniej, jesli mozesz.
seestrasse - Nie Lis 28, 2004 7:10 pm

mapka, tym razem mniejsza :D
Grün - Pon Wrz 19, 2005 3:18 pm

W związku z tym, że wrzesień się kończy, a potem październik zleci szybko oraz z zainteresowaniem ludności tegoroczną akcją, proszę o przejrzenie listy miejsc i propozycje jej uzupełnienia.
Hanemann - Pon Wrz 19, 2005 4:05 pm

Proponował bym zapalić też znicz dla ofiar Steubena, Goyi i Gustloffa - tylko gdzie ?
Sabaoth - Pon Wrz 19, 2005 4:16 pm

Hanemann napisał/a:
Proponował bym zapalić też znicz dla ofiar Steubena, Goyi i Gustloffa - tylko gdzie ?

To już mam dopracowane (i na tym niestety zakończę zapalanie zniczy) :mrgreen:

Pepo - Pon Wrz 19, 2005 7:46 pm

Ja obiecuję zapalić w dwóch miejscach. O jednym, jestem pewien, nikt tu jeszcze wspomniał, bo zdaje mi się, że niewielu Was o tym wie (jeśli jest inaczej,przepraszam). Ale, przewrotnie, zacznę od miejsca, które z pewnością kojarzycie,ale chyba przez nieuwagę tu pominięto (starałem się uważnie czytać te 17 stron :) ,ale mogło mi to umknąć uwadze....).
Jeden znicz zapalę w okolicy skrzyżowania Grunwaldzkiej i Kościuszki, przed Lidlem, gdzieś na trawniku koło parkingu, za mostem, gdzie kończy się (zaczyna?) ul. Kościuszki. Był tam przecież cmentarz katolicki, w sumie dośc niedawno.

Ale miejscem naprawdę ZAPOMNIANYM jest podwórko dzisiejszego przedszkola położonego w mojej małej ojczyźnie, a mianowcie między ul.Klonowicza a Kochanowskiego. Koło budynku przedszkola (które ponoć było pierwotnie miejscem...Hitlerjugend? To plotka.Nie powielać bez stwierdzenia!) stoi po dziś dzień duży kamień, a przy nim kotwica. Jeszcze parę lat temu, dość regularnie, zapalano tam znicze. NIe robili tego jednak okoliczni mieszkańcy, a goście z Niemiec. Z wywiadu naszego (mojego i Yarecque) wynika, że jest to pomnik postawiony na cześć marynarzy niemieckich, którzy zginęli podczas wojny (najprawdopodobniej pierwszej...). Problem w tym, że wszystkie te pogłoski opierają się na opowieściach starszych wiekiem mieszkańców. Póki co nie możemy przedstawić żadnych pisemnych dowodów (ale pracujemy nad tym!). Fakt faktem, jest to miejsce pamięci komuś poświęcone (miejsce po wyrwanej, a jakże, tabliczce na głazie i przed pary laty, regularnie zapalane znicze). Kimkolwiek oni byli, należy im się cześć i pamięć. Zobowiązuje się więc postawić przynajmniej jeden tam znicz.

Pepo - Pon Wrz 19, 2005 7:48 pm

...no już widze, że o cmentarzu katolickim u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Kościuszki nikt nie zapomniał. Tak jak mówiłem, zwracam honor. W każdym razie, powtórzę, obiecuję zapalić tam świeczkę
Marcin - Pon Wrz 19, 2005 8:38 pm

Ja "obstawię" przynajmniej te trzy co w zeszłym roku.
parker - Pon Wrz 19, 2005 8:41 pm

Ja jeszcze nie wiem które, ale w tym roku będę mogła się przyłączyć, nie wyjeżdżam :)
Grün - Pon Wrz 19, 2005 9:07 pm

Cieszę się bardzo, że chcecie - jak rok temu - brać czynny udział w akcji, ale na razie skupmy się na aktualizacji listy.
seestrasse - Pon Wrz 19, 2005 9:38 pm

ja tradycyjnie :wink: Zakoniczyn, Ujeścisko i to co obiecałam, czyli Starodworska
a nadobowiązkowo będę na żydowskim, no i "przy okazji" stary Salwator, Zielonogórska i przy parafii Podwyższenia Krzyża Św. (rewir Pumeksów :D )

seestrasse - Pon Wrz 19, 2005 9:44 pm

i nie chcę być upierdliwa, ale Rektorze - cmentarza przy Starodworskiej nie ma na Twojej liście
Grün - Pon Wrz 19, 2005 10:48 pm

No toż właśnie o to proszę, żeby sprawdzić czy czegoś nie brakuje. Na razie nie oświadczać się, nie składać zobowiązań, nie obiecywać przekroczenia planu, TYLKO PRZEJRZEĆ LISTĘ i jeśli czegoś brakuje to PO PROSTU POWIEDZIEĆ, bez okraszeń słownych.
Tak więc jeśli czegoś brakuje to proszę o odpowiedni wpis - tutaj - a ja przeniosę gdzie trzeba.

parker - Pon Wrz 19, 2005 10:52 pm

Czemu Rektór taki nerwowy? :yyy:
Edycja: Żeby post był na temat - nie znam innych cmentarzy :hmmm:

Dantiscanus - Pon Wrz 19, 2005 10:58 pm

co do aktalizacji listy - to na cmentarzu przy Bema ślady jednak się zachowały... a mianowicie kamienne podstawy pod płyty nagrobne. Gdzieniegdzie wystają z ziemi...
seestrasse - Pon Wrz 19, 2005 11:11 pm

Grün napisał/a:
Na razie nie oświadczać się, nie składać zobowiązań, nie obiecywać przekroczenia planu, TYLKO PRZEJRZEĆ LISTĘ i jeśli czegoś brakuje to PO PROSTU POWIEDZIEĆ, bez okraszeń słownych

nie krzycz na mnie :cry: i proszę wpisz Starodworską, bo rok temu też o tym ględziłam...
:wink:

seestrasse - Pon Wrz 19, 2005 11:30 pm

tak przy okazji
http://www.trojmiasto.pl/...l?id_news=17201

Grün - Pon Wrz 19, 2005 11:32 pm

seestrasse napisał/a:

nie krzycz na mnie :cry: i proszę wpisz Starodworską, bo rok temu też o tym ględziłam...
:wink:

No nie gniewaj się... to co mam wpisać w końcu?

seestrasse - Pon Wrz 19, 2005 11:38 pm

Grün napisał/a:
No nie gniewaj się...

:dooobry:

Cytat:
to co mam wpisać w końcu?

myślisz, że ja wiem? :hmmm: kawałek mapy jest na poprzedniej stronie wątku. nie mam nomen omen zielonego pojęcia, co to był za cmentarz :oops:
w artykule z 30dni (marzec 2000) wyczytałam, że był katolicki, oraz założony został w II poł. XVIII wieku

Grün - Wto Wrz 20, 2005 12:03 am

No już dodałem. :)
seestrasse - Wto Wrz 20, 2005 12:08 am

:D
pumeks - Wto Wrz 20, 2005 11:07 am

seestrasse napisał/a:
nadobowiązkowo będę na żydowskim, no i "przy okazji" stary Salwator, Zielonogórska i przy parafii Podwyższenia Krzyża Św. (rewir Pumeksów :D )

Zeszłoroczna akcja wykazała, że na żydowskim i przy parafii na Starym Chełmie świeczki palą się również bez naszego udziału - te dwa cmentarze niekoniecznie są "zapomniane". Ja obstawiam tak jak w zeszłym roku Nowy Port i cmentarz przy Zielonogórskiej, czyli prawdopodobnie cmentarz parafii św. Józefa.

fritzek - Pią Wrz 23, 2005 12:17 am

Nowy Port to zostawcie mnie.
No chyba, że ktoś miałby ochotę na listopadowy spacer po cmentarzu i dzielnicy. Tudzież gorącą herbatę i coś mocniejszego. Zapraszam

Grün - Pią Wrz 23, 2005 8:38 am

To Wisłoujście załatw - Nowy Port to mamy obstawiony bez problemu...
Corzano - Pią Wrz 23, 2005 8:49 am

fritzek napisał/a:
Nowy Port to zostawcie mnie.

Nie bardzo mogę. :II

pumeks - Pią Wrz 23, 2005 10:00 am

fritzek napisał/a:
Nowy Port to zostawcie mnie.
No chyba, że ktoś miałby ochotę na listopadowy spacer po cmentarzu i dzielnicy. Tudzież gorącą herbatę i coś mocniejszego. Zapraszam

Mogę ci zostawić, ale i tak będę 1 listopada w Nowym Porcie... jak co roku.

Sabaoth - Czw Paź 13, 2005 1:09 am

To zdjęcie pasuje tutaj, jeden z cmentarzy przy Wielkiej Alei.
parker - Czw Paź 13, 2005 1:11 am

To zdjęcie jest już dawno w Nekriografii ...
pumeks - Czw Paź 13, 2005 10:55 am

I w albumie "Był sobie Gdańsk: Wrzeszcz". :wink:
Sabaoth - Czw Paź 13, 2005 11:28 am

I w DH :mrgreen:
parker - Czw Paź 13, 2005 11:32 am

ale to wątek o "akcji Znicz"...
Mikołaj - Czw Paź 13, 2005 12:05 pm

parker napisał/a:
To zdjęcie jest już dawno w Nekriografii ...

parker napisał/a:
ale to wątek o "akcji Znicz"...

:karate:

parker - Czw Paź 13, 2005 12:15 pm

No co? Może nieprawdę "parker napisał"? :%
parker - Czw Paź 20, 2005 3:06 am

Mam pytanie o cmentarz ewangelicki na Oruni: na liście cmentarzy w Akademi jest napisane
Cytat:
Stary Cmentarz Ewangelicki – tereny zielone między ul. Związkową i Junacką
Nowy Cmentarz Ewangelicki – obszar pomiędzy ul. Gościnną 8-12 a torowiskiem


Czy nie powinno być odwrotnie? Stary bliżej przy kościele, a nowy dalej?

I jeszcze prośba - skoro przy pisaniu artykułu o kościele św. Jerzego zaplątało mi się kilka informacji o tych cmentarzach, napisałabym parę słów do Akademii, może zdążę przed 1 listopada :wink:

Tylko że nie będę mieć raczej czasu na wycieczkę fotograficzną - gdzieś tu pojawiły się jakieś fotki (ale oczywiście nie pamiętam gdzie), chyba Zesztrasi... czy mogłabym wykorzystać? A może ktoś ma coś więcej?

seestrasse - Czw Paź 20, 2005 7:11 pm

parker napisał/a:
gdzieś tu pojawiły się jakieś fotki (ale oczywiście nie pamiętam gdzie), chyba Zesztrasi... czy mogłabym wykorzystać? A może ktoś ma coś więcej?

Zesztrasi :D już wysyłam :D

stary szkot - Pią Paź 21, 2005 4:14 am

Cytat:
Czy nie powinno być odwrotnie? Stary bliżej przy kościele, a nowy dalej?


Od wprowadzenia protestantyzmu był na Oruni jeden cmentarz ewangelicki, obejmujący - przynajmniej w 18 i 19 wieku - obydwa późniejsze i rozciągający się w swej wschodniej części znacznie dalej na północ niż te tereny zielone. Zbudowanie kolei (Ostbahn), przecinającej cmentarz, spowodowało kłopoty z dostępem do wschodniej jego części „za torami”. Tą część w 1914 roku zamknięto, tą bliżej kościoła użytkowano dalej. W okresie międzywojennym zaczęto zamkniętą część nazywać ”Alter Friedhof”, nadal używaną ”Neuer Friedhof”.
Na pocz. lat 60 po starym cmentarzu pozostało niewiele śladów. Tylko tubylcy wiedzieli jeszcze, że tam był cmentarz. Nowy natomiast zamknięto po wojnie i zlikwidowano ok. 1970 roku, stawiając na jego terenie Ośrodek Zdrowia.
Tak więc obydwa cmentarze są w zasadzie jednej daty. Podział na stary i nowy powstał dopiero przed 60-80 laty.

seestrasse - Pią Paź 21, 2005 5:25 pm

zdjęcie jedynego zachowanego tam nagrobka
http://www.forum.dawnygda...p?p=51066#51066

parker - Sob Paź 22, 2005 7:23 pm

Dziękuję bardzo Szkocie za twoje wyjaśnienia. Udało mi się tam dziś zajrzeć, pofotografować i dzięki tym informacjom dużo mi się rozjaśniło :)

No i wychodzi na to, że w "akcji znicz" mam już swoje typy- skoro już wiem gdzie i komu mogę zapalić lampkę :wink:

fritzek - Wto Paź 25, 2005 7:54 pm
Temat postu: Dewastacja w Głobinie
Ehhhh...Właśnie w Panoramie podali wiadomość o dewastacji lapidarium w Głobinie k./ Słupska. Lapidarium stworzyli mieszkańcy miejscowości. O dewastację podejrzewa się mieszkańców Głobina parających się złomiarstwem. Smutne to...
DarioB - Wto Paź 25, 2005 8:50 pm

Trochę jestem zalatany więc wybaczcie pytanko. Gdzie jest rozpiska (tak jak w ubieglym roku) gdzie kto będzie??
Jedyne na co trafiłem to lista miejsc w akademii.

I przy okazji jeszcze jedno pytanie są tam wymienione miejsca:
Nad schronem przed Halą Targową
Nad schronem pod Wielką Zbrojownią (gdzie to jest???) bo z opisu nie mogę zlokalizować.

a ja się chcę spytać o jeszcze jeden schron (bo to chyba jest takowy) między 1 LO a siedzibą NSZZ, czy to nie jest też może miejsce gdzie jest mogiła zbiorowa?

Grün - Wto Paź 25, 2005 8:57 pm

Co do masowych grobów w schronach to pierwszy, o który pytasz jest między Halą a Podwalem Staromiejskim - w górnym jego poziomie mieści się klub U7, drugi natomiast w rogu Targu Węglowego między fasadami Wielkiej Zbrojowni i teatru.
A, że spytam, jaka Ci jeszcze potrzebna rozpiska oprócz listy w Akademii?

Mikołaj - Wto Paź 25, 2005 9:59 pm

Cytat:
gdzie kto będzie??

Cytat:
jaka Ci jeszcze potrzebna rozpiska oprócz listy w Akademii?

a w Akademii jest lista o która pyta Dario? :roll:
w takim razie ja też poproszę o linka

Listy póki co nie ma na forum, proponuję przez aklamację przyjąć, że każdy zajmie się tymi samymi cmentarzami co w ubiegłym roku, ja przynajmniej mam taki zamiar.
Wyślę zbiorowego maila z prośbą o oświadczenie się w przedmiocie i ew. "wakaty" może jakoś obsadzimy na nowo.

gargoyle dfl - Wto Paź 25, 2005 10:04 pm

Czy ktos obstawil juz Bretowo?
jezeli nie to ja przyjme to na siebie

Pietrucha - Wto Paź 25, 2005 11:44 pm

Cytat:
a ja się chcę spytać o jeszcze jeden schron (bo to chyba jest takowy) między 1 LO a siedzibą NSZZ, czy to nie jest też może miejsce gdzie jest mogiła zbiorowa?


Tam nie ma żadnej zbiorowdej mogiły, o ile chodzi Ci o ten schron pod "Solidarnością".
Byłem tam, jak wejście nie było jeszcze zamurowane, a po za tym to chyba jest schron powojenny.

DarioB - Sro Paź 26, 2005 12:07 am

Pietrucha napisał/a:
Cytat:
a ja się chcę spytać o jeszcze jeden schron (bo to chyba jest takowy) między 1 LO a siedzibą NSZZ, czy to nie jest też może miejsce gdzie jest mogiła zbiorowa?


Tam nie ma żadnej zbiorowdej mogiły, o ile chodzi Ci o ten schron pod "Solidarnością".
Byłem tam, jak wejście nie było jeszcze zamurowane, a po za tym to chyba jest schron powojenny.

Dlatego pytałem. Dzięki Pietrucha.

Grün - Sro Paź 26, 2005 1:07 am

Proszę bardzo: http://www.rzygacz.webd.p...=25,208,0,0,1,0
Możemy się zająć oczywiście tymi cmentarzami co rok temu, ale tymi dopisanymi w tym roku proponuję też :)
Proponuję za Mikołajem, żeby każdy wybrał sobie jedno lub więcej miejsc i oświadczył się poniżej. A my to zbierzemy i będzie lista.

GDAŃSK

Cmentarze:

Nowy Cmentarz Katolicki – między ulicami Zielonogórską a Dokerów
Cmentarz Zbawiciela przy zborze Mennonitów – przy ul. Salwator
Cmentarz św. Barbary przy Bema – duży park między Kartuską a Powstańców Warszawy
Cmentarze św. św. Piotra i Pawła, św. Katarzyny – na terenie placu manewrowego dworca PKS
Cmentarz św. Barłomieja - nad przystankiem ZKM przy dworcu PKS
Cmentarz Bożego Ciała – nad Cmentarzem Nieistniejących Cmentarzy
Cmentarz św. Marii – przy Powiatowym Urzędzie Pracy w górę od ul. 3 Maja
Nowy Cmentarz Katolicki – przy ul. Strzeleckiej, obecnie błotnisty parking przy budynku Sądów
Niemiecki Cmentarz Katolicki – przy ul. Kurkowej, obecnie na terenie Aresztu Śledczego
Cmentarz św. Józefa i św. Brygidy - przy Giełguda nad Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich
Cmentarz Gminy Bezwyznaniowej – przy Giełguda - między Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich a kwaterą Żołnieży AK na Cmentarzu przy Bramie Oliwskiej
Cmentarz św. Trójcy - po zachodniej (lewej patrząc w kierunku Wrzeszcza) stronie Alei Zwycięstwa na wys. pomnika burmistrza Gralatha
Cmentarz św. Marii - po wschodniej (prawej patrząc w kierunku Wrzeszcza) stronie Alei Zwycięstwa na wys. pomnika burmistrza Gralatha (za czołgiem)
Cmentarz św. św. Bartłomieja, Jana, Piotra i Pawła przy torach SKM od zaplecza czołgu przy Al. Zwycięstwa aż do budynku Opery
Cmentarz św. Józefa, św. Brygidy i św. Marii – park na przeciw Multikina
Cmentarz św. Katarzyny - park naprzeciw Opery
Cmentarz św. Mikołaja – park przylegający do ul. Narutowicza
Cmentarz Krematoryjny przy Traugutta - poniżej Cerkwi św. Mikołaja
Cmentarz Krematoryjny na Górze Szubieniczników – na wzgórzu nad Cerkwią – przy zbiorniku wodnym
Cmentarz Żydowski na Królewskim Wzgórzu – nad akademikami przy ul. Do Studzienki (w pobliskim lesie leżą fragmenty nagrobków)
Cmentarz Ewangelicki w Nowym Porcie – tzw. Ogródek Jordanowski przy zajezdni tramwajowej
Stary Cmentarz Katolicki w Nowym Porcie – na rogu Wolności i Góreckiego – zabudowany przez kompleks „Viking”
Cmentarz Parafialny na Wisłoujściu – naprzeciw wyjazdu z Promu Wisłoujście – tuż przed torami kolejowymi Siarkopolu, u wylotu ul. Jana Charpantiera
Cmentarz Żydowski na Starym Chełmie – po zachodniej stronie ul. Cmentarnej
Cmentarz Zbawiciela na Zaroślaku – po wschodniej stronie ul. Cmentarnej
Stary Cmentarz Katolicki - kwartał pomiędzy ulicami Stoczniowców, Hirszfelda, Wronki i Lubuską
Cmentarz Parafialny w Brzeźnie przy Hallera – naprzeciwko bloków o numerach 239-241
Cmentarz w Ujeścisku przy ul. Cedrowej
Cmentarz Parafialny w Brętowie – przy ul. Słowackiego
Cmentarz Katolicki – na rogu al. Grunwaldzkiej i ul. Kościuszki
Stary Cmentarz Ewangelicki – tereny zielone między ul. Związkową i Junacką
Nowy Cmentarz Ewangelicki – obszar pomiędzy ul. Gościnną 8-12 a torowiskiem
cmentarz po zachodniej stronie ul. Starodworskiej w Szydlicach (Siedlcach)

Inne miejsca:
W Narwiku – na terenie obozu koncentracyjnego – między stacją Gdańsk Kolonia a ul. Marynarki Polskiej – w obozie byli więzieni i umierali przedstawiciele różnych narodów
Zbiorowa mogiła ofiar tyfusu – fortyfikacje Góry Gradowej – od strony Powstańców Warszawy
Przy płocie Politechniki vis a vis Wydziału Elektrycznego – miejsce pochówku pacjentów szpitala wojskowego rozstrzelanych w 1945 r.
Nad schronem przed Halą Targową – miejsce śmierci i prawdopodobny masowy grób mieszkańców Gdańska, którzy schronili się tam przed nalotami
Nad schronem pod Wielką Zbrojownią - zbiorowy grób mieszkańców Gdańska, którzy zginęli w trakcie szturmu na Miasto i bezpośrednio po nim - część Targu Węglowego między Zbrojownią a Teatrem
Przy Instytucie Anatomii Akademii Medycznej – w którym według wszelkiego prawdopodobieństwa używano ciał ludzkich do eksperymentów

SOPOT:
Cmentarz Żydowski przy ul. Malczewskiego.

GDYNIA:
Cmentarz oraz fundamenty kościoła św. Józefa – pomiędzy jezdniami w Kolibkach.
Cmentarz na Karwinach przy ul. Wielkopolskiej, m.in. groby dzieci, które zginęły podczas rozbrajania niewybuchów.

seestrasse - Sro Paź 26, 2005 1:15 am

jak już wspominałam, bierę :wink: Cedrową, Zakoniczyn i Starodworską :D
Ponury - Sro Paź 26, 2005 1:18 am

gargoyle dfl napisał/a:
Czy ktos obstawil juz Bretowo?
jezeli nie to ja przyjme to na siebie


Ja. Podobnie jak i groby w Dolinie Samborowo. No i jeśli trafię to temu cyckowi co zginął na starej skoczni narciarskiej w Dolinie Radości i ma tam płytę też zniczocha postawię :yyy:

jahrek - Sro Paź 26, 2005 1:20 am

Ja zgłaszam się do Głównego Miasta, przy U7 i Zbrojowni
wrangla - Sro Paź 26, 2005 1:24 am

Chciałabym włączyć się do akcji, ale nie będzie mnie w tym czasie w 3m.

Poszukam jakichś zapomnianych cmentarzy na Kaszubach.

Pietrucha - Sro Paź 26, 2005 1:25 am

Cytat:
Cmentarze św. św. Piotra i Pawła, św. Katarzyny – na terenie placu manewrowego dworca PKS


Cytat:
Cmentarz św. Barłomieja - nad przystankiem ZKM przy dworcu PKS


Cytat:
Cmentarz św. Marii – przy Powiatowym Urzędzie Pracy w górę od ul. 3 Maja


Cytat:
Cmentarz Bożego Ciała – nad Cmentarzem Nieistniejących Cmentarzy


Mogę zaplić znicz na jednym z tych cmentzarzy, a jak nie będzie chętnych to na wszystkich czterech.

Jakieś spotkanie, podobnie ja w zeszłym roku będzie?

parker - Sro Paź 26, 2005 1:51 am

tak jak mówilam - ja oba ewangelickie na Oruni
Makabunda - Sro Paź 26, 2005 2:06 am

Cytat:
Cmentarz Parafialny w Brzeźnie przy Hallera – naprzeciwko bloków o numerach 239-241


Tak jak w zeszłym roku odwiedzę ten cmentarz. I pewnie tak jak w roku ubiegłym nie będę tam pierwszy.

Poza tym odwiedzając cmentarz Oliwski niejako przy okazji zapaliłbym świeczkę na nieistniejącym cmentarzu przy kościele św. Jakuba.

Corzano - Sro Paź 26, 2005 9:12 am

Czy ponownie będzie o tej akcji jakiś tekst w prasie? Bo niby to fajna rzygaczowa akcja, ale dobrze byłoby, by lista pokazała się w jakieś poczytnej gazecie i zaczęła "kręcić się sama". Tak sobie myślę. :hmmm:
Grün - Sro Paź 26, 2005 10:32 am

Czy na pewno będzie w gazecie, tego nie wiem, ale prasa będzie poinformowana.
DarioB - Sro Paź 26, 2005 11:26 am

Corzano napisał/a:
Czy ponownie będzie o tej akcji jakiś tekst w prasie? Bo niby to fajna rzygaczowa akcja, ale dobrze byłoby, by lista pokazała się w jakieś poczytnej gazecie i zaczęła "kręcić się sama". Tak sobie myślę. :hmmm:


Tekst w prasie już był. W DB był dodatek poświęcony Dniu Wszystkich Świętych i był w nim artykuł "Spacer po gdańskich cmentarzach" czy jakoś tak, mam zeskanowany to wieczorkiem wrzucę na sieć.

Na spotkanie w ubiegłym roku się nie załapałem i żałuję. Może w tym roku to same miejsce? 18-19-20??

Ja oferuję ze swojej strony zaliczenie kilku miejsc z poniższej listy:

U7, Zbrojownia, Góra Szubieniczników, Na przeciw Opery i Multikina, Cmentarz Krematoryjny przy Traugutta, Cmentarz Żydowski w Sopocie.

Tegoroczne obchody ja już rozpocznę niestety w niedzielę pogrzebem kolegi (kibica).

pumeks - Sro Paź 26, 2005 11:47 am

To ja biorę te:
Grün napisał/a:
Nowy Cmentarz Katolicki – między ulicami Zielonogórską a Dokerów

Cmentarz Zbawiciela przy zborze Mennonitów – przy ul. Salwator

Cmentarz Ewangelicki w Nowym Porcie – tzw. Ogródek Jordanowski przy zajezdni tramwajowej

Stary Cmentarz Katolicki w Nowym Porcie – na rogu Wolności i Góreckiego – zabudowany przez kompleks „Viking”

Zbiorowa mogiła ofiar tyfusu – fortyfikacje Góry Gradowej – od strony Powstańców Warszawy


Zajdę też prawdopodobnie w te miejsca:
Cytat:
Cmentarz Żydowski na Starym Chełmie – po zachodniej stronie ul. Cmentarnej

Stary Cmentarz Katolicki - kwartał pomiędzy ulicami Stoczniowców, Hirszfelda, Wronki i Lubuską.

chociaż z zeszłorocznych obserwacji wynika, że te cmentarze nie są "zapomniane" i ktoś oprócz nas pali na nich świeczki.

A o co chodzi z
Cytat:
Cmentarz Zbawiciela na Zaroślaku – po wschodniej stronie ul. Cmentarnej
?
przecież ten cmentarz jak najbardziej istnieje, i jest licznie odwiedzany, nie tylko w listopadzie palą się tam świece :???:

Gdanszczanin - Sro Paź 26, 2005 3:27 pm

Ja niestety w tym roku nie bede mogl wziasc udzialu w akcji bo jestem zagranica . Ale juz widze ze moje zeszloroczne miejsca zostana odwiedzone .
Grün - Sro Paź 26, 2005 3:49 pm

Gdanszczanin napisał/a:
jestem zagranica .

W Gdyni? :%

seestrasse - Sro Paź 26, 2005 4:01 pm

na liście ogłoszeniowej brakuje cmentarzyka właścicieli majątku Zakoniczyn - czy mogę go dopisać?
Mikołaj - Sro Paź 26, 2005 4:22 pm

jasne
jahrek - Sro Paź 26, 2005 5:41 pm

Jak dam radę, zajrzę też ze zniczem na miejsce po zlikwidowanym niedawno cmentarzu w Pruszczu Gdańskim, o którym niegdyś pisałem na forum
Ponury - Czw Paź 27, 2005 12:37 am

DarioB napisał/a:
Tegoroczne obchody ja już rozpocznę niestety w niedzielę pogrzebem kolegi (kibica).


Ty kolego z tych,co szykują znowu zadymę na mieście? A może od razu kilka pogrzebów bo się znowu będą się lać i zabijać jak dzieciaki ze sobą,z policją, z przechodniami i demolować co popadnie w imię jakiś tam klubowych bzdur i szalików. Pogrzeb kolegi to doskonała okazja do kolejnej burdy :P

Mikołaj - Czw Paź 27, 2005 12:43 am

Ponury napisał/a:
DarioB napisał/a:
Tegoroczne obchody ja już rozpocznę niestety w niedzielę pogrzebem kolegi (kibica).


Ty kolego z tych,co szykują znowu zadymę na mieście? A może od razu kilka pogrzebów bo się znowu będą się lać i zabijać jak dzieciaki ze sobą,z policją, z przechodniami i demolować co popadnie w imię jakiś tam klubowych bzdur i szalików. Pogrzeb kolegi to doskonała okazja do kolejnej burdy :P

Ponury, Twoja arogancja i bezczelność nie znają granic. Czy uważasz, że wątek poświecony czczeniu pamięci zmarłych osób, zwłaszcza chwila po tym, jak ktoś napisał, że idzie na pogrzeb kolegi, jest odpowiedni na tego rodzaju zaczepki? I czy w ogóle to forum jest odpowienim miejscem na takie zaczepki?
Otóż odpowiem ci, jeśli masz wątpliwości - NIE JEST.

Jedno słowo jeszcze na ten temat i wylatujesz z forum.

EOT :evil:

turecki - Czw Paź 27, 2005 12:53 am

no a ja dotrę..... na Dolny Śląsk,ale możliwe że wcześniej na łostowicki
seestrasse - Czw Paź 27, 2005 1:31 am

turecki napisał/a:
łostowicki

ale turecki, chodzi o zapomniane cmentarze. łostowicki do nich raczej nie należy

pumeks - Czw Paź 27, 2005 11:12 am

seestrasse napisał/a:
ale turecki, chodzi o zapomniane cmentarze. łostowicki do nich raczej nie należy

A Cmentarz Zbawiciela na Zaroślaku – po wschodniej stronie ul. Cmentarnej należy? 8O

fritzek - Czw Paź 27, 2005 3:29 pm

seestrasse napisał/a:
chodzi o zapomniane cmentarze. łostowicki do nich raczej nie należy

Ale na czynnych cmentarzach znajdują się zapomniane groby. I chwała wszystkim, którzy stawiają świeczkę ludziom, o których nikt nie pamięta.
Ja zapalę też znicz u siebie w ogródku. W trakcie robót ziemnych zostały wykopane fragmenty ludzkich kości. Podobno w '45r. był tu prowizoryczny, doraźny cmentarz.

Mikołaj - Czw Paź 27, 2005 4:27 pm

Cytat:
Ale na czynnych cmentarzach znajdują się zapomniane groby

myślę, że zaopiekowanie się wszystkim zapomnianymi grobami, jakkolwiek słuszne, nieco przerasta nasze możliwości :hihi:

Grün - Czw Paź 27, 2005 4:37 pm

Mikołaj napisał/a:
Cytat:
Ale na czynnych cmentarzach znajdują się zapomniane groby

myślę, że zaopiekowanie się wszystkim zapomnianymi grobami, jakkolwiek słuszne, nieco przerasta nasze możliwości :hihi:

Przynajmniej na razie :%

seestrasse - Czw Paź 27, 2005 5:16 pm

póki co, szyld akcji brzmi "Znicz na każdym cmentarzu" (w domyśle "zapomnianym"). ale jasne, można zmienić na "Znicz na każdym grobie" :wink:
Grün - Czw Paź 27, 2005 5:20 pm

To jak będziemy mieli właśną "młodzieżówkę" to im takie akcje będziemy zlecać :)
parker - Sob Paź 29, 2005 12:24 pm

Na liście nadal brakuje cmentarza na Stogach - co zauważył ktoś TUTAJ
Dopiszę go i mogę tam pojechać - umówiłam się na dziś z "miejscową" osobą, żeby mi pokazała, gdzie to jest dokładnie.

Strach - Sob Paź 29, 2005 1:47 pm

Jestem tu od niedawna, więc może mi nie wypada, ale chodzi mi taka myśl po głowie.
Czy nie warto by było, by te DAWNOGDAŃSKO-RZYGACZOWE znicze czymś się wyróżniały?
Coś prostego, jakaś karteczka, lub coś w tym stylu.

Co o tym myślicie? :hmm:

fritzek - Sob Paź 29, 2005 2:00 pm

:== Moim zdaniem pomysł świetny :==
Tylko w tym roku chyba już za późno żeby przeprowadzić jakąś zmasowaną akcję. Najprościej byłoby chyba wydrukować naklejki na papierze samoprzylepnym. A co powinno się znaleźć na tych vlepkach, to sprawa do uzgodnienia :D

Sabaoth - Sob Paź 29, 2005 2:07 pm

Może napis: "Panie, to Niemcy byli" :%
Marcin - Sob Paź 29, 2005 2:23 pm

Najważniejsze, że znicze będą na tych cmentarzach (i nieważne z karteczkami, "wlepkami" czy bez)...
Strach - Sob Paź 29, 2005 2:45 pm

Sabaoth napisał/a:
Może napis: "Panie, to Niemcy byli" :%


Nie, nie o to mi chodzi :II . Rozumiem że nawiązujesz do Prusów?

Sabaoth - Sob Paź 29, 2005 2:48 pm

A może zrobić vlepkę z profilem pomysłodawcy akcji?
Strach - Sob Paź 29, 2005 3:07 pm

Marcin napisał/a:
Najważniejsze, że znicze będą na tych cmentarzach (i nieważne z karteczkami, "wlepkami" czy bez)...


Tak oczywiście masz rację, ale miło by było gdy widząc znicze wiedziałbyś kto je postawił. Akcja w niewielkim wymiarze mogła by być kontynuowana podczas całego roku.

Nie miałem na myśli żadnego tekstu, po prostu białe kółko naklejone, bo:

1-Łatwo wykonać ( wyciąć z folii samoprzylepnej którą można dostać w wielu miejscach)

2-Łatwo rozpoznawalny.

3-W razie konieczności może to być ładny symbol - że" cmentarze te są białymi plamami na współczesnej mapie Gdańska"

To tylko moja propozycja. Jestem tu nowy, więc decyzja do Was należy. Rozumiem że się nie podoba? Nie ma sprawy. :???:

Strach - Sob Paź 29, 2005 3:13 pm

Sabaoth napisał/a:
A może zrobić vlepkę z profilem pomysłodawcy akcji?


A kto jest pomysłodawcą akcji? Mikołaj? Grun? Nie wiem czy się zgodzą? Nie bardzo rozumiem co miało by to znaczyć? :???:

parker - Sob Paź 29, 2005 3:28 pm

Marcin napisał/a:
Najważniejsze, że znicze będą na tych cmentarzach (i nieważne z karteczkami, "wlepkami" czy bez)...


Zgadzam się z Marcinem, ważniejsze jest tu chyba "dlaczego" a nie "kto".
Ale może rzeczywiście kiedyś się dorobimy takich "firmowych"? :hmmm:

Strach - Sob Paź 29, 2005 4:55 pm

parker napisał/a:
Marcin napisał/a:
Najważniejsze, że znicze będą na tych cmentarzach (i nieważne z karteczkami, "wlepkami" czy bez)...


Zgadzam się z Marcinem, ważniejsze jest tu chyba "dlaczego" a nie "kto".
Ale może rzeczywiście kiedyś się dorobimy takich "firmowych"? :hmmm:


Rozumiem to że akcja ta została wymyślona przez Was po to by złożyć swój osobisty hołd tym" którzy tam znaleźli miejsce wiecznego spoczynku, nie wnikając przy tym w to, jakiej narodowości i wyznania byli ci ludzie". Miałem wrażenie (być może błędne) że celem akcji jest tez przypomnienie mieszkańcom Gdańska o historii miasta. By wiedzieli że miasto nie powstało w 1945 r. a "zapomniane cmentarze " są śladem po wcześniejszych mieszkańcach i należy im się cześć.

W tym ostatnim przypadku pytanie kto? jest tym samym pytaniem co dlaczego?

Dam przykład .

Osoba nie znająca historii Gdańska,idąca parkiem obok ul.Kartuskiej,widząc znicze może się dowiedzieć że znicze te palą się bo:

1 - Jest to były Cmentarz św. Barbary przy Bema .

2 - Wydarzyły się tam dwie tragedie. Dziewczynka spadła z drzewa i zabiła się . Zrozpaczony chłopak powiesił się gdy rzuciła go dziewczyna. (Obecność cmentarza
oczywiście nie umniejsza tragedii tych dwóch osób)

Grzegorz - Sob Paź 29, 2005 6:14 pm

Grün napisał/a:
Czy na pewno będzie w gazecie, tego nie wiem, ale prasa będzie poinformowana.


W wiadomościach o godz. 16 o Akcji poinformowało Radio Gdańsk.

parker - Sob Paź 29, 2005 6:58 pm

Strach napisał/a:

Rozumiem to że akcja ta została wymyślona przez Was po to by złożyć swój osobisty hołd tym" którzy tam znaleźli miejsce wiecznego spoczynku, nie wnikając przy tym w to, jakiej narodowości i wyznania byli ci ludzie". Miałem wrażenie (być może błędne) że celem akcji jest tez przypomnienie mieszkańcom Gdańska o historii miasta. By wiedzieli że miasto nie powstało w 1945 r. a "zapomniane cmentarze " są śladem po wcześniejszych mieszkańcach i należy im się cześć.

W tym ostatnim przypadku pytanie kto? jest tym samym pytaniem co dlaczego?


Naklejenie na zniczu karteczki "Akademia Rzygaczy" nie poinformuje nikogo o historii miejsca. Jeśli ludzie zauważą znicze w takich miejscach, a w radio, tv, internecie czy gazecie usłyszą/przeczytają o akcji, to na pewno skojarzą oba te fakty. Zostawianie "podpisu" nie jest (przynajmniej mi) potrzebne.

seestrasse - Sob Paź 29, 2005 7:50 pm

zgadzam się z parker :D poza tym przyklejanie "znaczków firmowych" trąci nieco brakiem dobrych obyczajów. reklamujemy się, czy co...?
Strach - Sob Paź 29, 2005 8:15 pm

Nigdzie nie napisałem że ma to być znak firmowy Akademii Rzygaczy i w ogóle że ma być jakiś napis. Myślałem że akcja dotyczy wszystkich chętnych, a nie tylko Wykładowców Akademii Rzygaczy :???: Zrozumiałem, pomysł się nie spodobał i nie ma sensu do tego wracać. Wy rządzicie :hihi:
seestrasse - Sob Paź 29, 2005 8:25 pm

Strach napisał/a:
Myślałem że akcja dotyczy wszystkich chętnych

i dobrze myślałeś :D

bassa - Sob Paź 29, 2005 8:40 pm

Rozumiem Strach-a propozycję w ten sposób,że chciałby móc rozróżnić,patrzac na skupiska zniczy w mieście:które z nich stawiaja prywatne osoby swoim bliskim a które są efektem wiedzy o historii miejsca wyniesionej z Pewnego Wspaniałego Portalu i Forum.... :OO I że chodzi o znaczek-sygnał dla wtajemniczonych,a nie dla ogólu.
Moje znicze się odróżniają tym,ze stoją na szklanej żaroodpornej płycie do zniczy,co w jakimś stopniu minimalizuje ryzyko pożaru i spalenia PG przez bassę...
(oczywiście chciałabym powtórzyć akcję w b.r. na cmentarzu vis a vis Multikina i w ogóle poprosić o przydział tego miejsca na stałe,mam prywatne powody do tej prośby!)
A wtedy może by pomysleć o stałej płytce,np.o zakupieniu w dobrym sklepie z kafelkami 1 szt włoskiej szlifowanej,zielonej imitacji marmuru?To okolo 25 zl...nie majątek a rozmiary płyty 50 cmx35 też w sam raz.No i jednej płytki raczej nikt nie ukradnie,bo po co mu...

Sabaoth - Sob Paź 29, 2005 10:23 pm

A może zostawiać znak "niewidzialnej ręki"? :^^
Mikołaj - Nie Paź 30, 2005 12:12 am

wszyscy będą myśleli, że to Heyah :hihi:
Ponury - Nie Paź 30, 2005 3:41 am

Ja pod swoimi zniczami zostawię zagiętą kartkę,albo kartonik. Jedna część pod zniczem,a drugiej odgiętej napis np. "tutaj znajduje się cmentarz taki a taki" albo "tutaj znajdują się zapomniabe groby żołnierzy rosyjskich z pobliskiego obozu jenieckiego" itd. Najlepiej napisać czytelnie markerem :)
danziger - Nie Paź 30, 2005 4:21 pm

Ponury napisał/a:
Ja pod swoimi zniczami zostawię zagiętą kartkę,albo kartonik. Jedna część pod zniczem,a drugiej odgiętej napis np. "tutaj znajduje się cmentarz taki a taki" albo "tutaj znajdują się zapomniabe groby żołnierzy rosyjskich z pobliskiego obozu jenieckiego" itd. Najlepiej napisać czytelnie markerem :)

I to jest dobry pomysł.
Nikogo i niczego nie reklamuje, a wyjaśnia niewiedzącym czemu akurat w tym miejscu palą się znicze.

Grün - Nie Paź 30, 2005 4:27 pm

Też mi się podoba ten pomysł. Trzeba się zaopatrzyć w tekturki i markery...
DarioB - Nie Paź 30, 2005 10:42 pm

Grün napisał/a:
Też mi się podoba ten pomysł. Trzeba się zaopatrzyć w tekturki i markery...


Drukarka chyba wystarczy.

danziger - Pon Paź 31, 2005 2:17 am

DarioB napisał/a:
Grün napisał/a:
Też mi się podoba ten pomysł. Trzeba się zaopatrzyć w tekturki i markery...


Drukarka chyba wystarczy.

To już co kto woli - marker ma przewagę o tyle, że daje możliwość improwizacji na miejscu, gdyby zaszła taka potrzeba.

Strach - Pon Paź 31, 2005 5:12 pm

"Cmentarz Zbawiciela na Zaroślaku ? po wschodniej stronie ul. Cmentarnej " Czy ktoś dokładniej wie gdzie to jest? Po wschodniej stronie ul. Cmentarnej jest Salwator Nowy , pusta łąka i posesje z wybudowanymi domami. Czy to ta łąka między Cmentarną a Salwatorem? Proszę o pomoc. :LL:
jahrek - Wto Lis 01, 2005 3:37 am

Z przyczyn obiektywych ode mnie niezaleznych muszę się niestety "wypisać" ze Zbrojowni i U7 [ukłon w stronę Dario :LL: ]...Niestety rodzinne plany co do 1.XI nie uwzględniły Głównego Miasta.... ale cmentarz w Pruszczu zaliczę.... :wink:

PS- i z Ponurym się zgadzam, nie chodzi o "reklamę" Nas, lecz o wytłumaczenie "dlaczego" :==

DarioB - Wto Lis 01, 2005 11:46 am

jahrek napisał/a:
Z przyczyn obiektywych ode mnie niezaleznych muszę się niestety "wypisać" ze Zbrojowni i U7 [ukłon w stronę Dario :LL: ]...Niestety rodzinne plany co do 1.XI nie uwzględniły Głównego Miasta.... ale cmentarz w Pruszczu zaliczę.... :wink:

PS- i z Ponurym się zgadzam, nie chodzi o "reklamę" Nas, lecz o wytłumaczenie "dlaczego" :==


Ukłony przyjęte :) Moje plany podporządkowane Akcji Znicz :)

Petelka - Wto Lis 01, 2005 7:27 pm

"Melduję wykonanie zadania." :wink: A oto dowody (dokumentacja ZBR-a):
Marcin - Wto Lis 01, 2005 11:12 pm

[']
seestrasse - Wto Lis 01, 2005 11:13 pm

1.11.2005
cmentarz Bożego Ciała
...i tekst, zasłyszany pod tą właśnie tablicą - mówi jakaś pani przed czterdziestką:
Jak mnie ten napis denerwuje
:II

szperacz - Wto Lis 01, 2005 11:31 pm

Kilka minut temu zapaliłem realne znicze obok znicza seestrasse na cmentarzu przy Starodworskiej. Teraz chcę zapalić znicze wirtualne na kilku zapomnianych cmentarzach z okolic Gdańska.

szperacz

Mikołaj: uprzejmie przypominam, że zgdonie z przyjętymi zasadami szerokość obrazków jedynie w uzasadnionych wypadkach może być większa niż 600 pikseli. Umieszczanie zdjęć o szerokości powyżej 800 pikseli powoduje konieczność przewijania ekranu, co jest dosyć uciążliwe. Dlatego też niektóre zdjęcia zostały pomniejszone.

DarioB - Wto Lis 01, 2005 11:45 pm

2005.11.01.Znicz Na Kazdym Cmentarzu

Plany wykonane w 100%. Dokumentacja foto z tych oraz z innych miejsc w załączniku.

Makabunda - Sro Lis 02, 2005 12:10 am

Ja co prawda sie nie opowiedziałem ale wykonałem plany opisane w powyższym wątku. Znicz na dawnym cmentarzu przy kościele św. Jakuba w Oliwie zapaliłem już wczoraj bo tak ułożyły mi się plany na świąteczny dzień. dziś z kolei zpaliliśmy z córką znicz w Brzeźnie gdzie byliśmy już wyprzedzeni przez kogoś. Ten ktoś zapalił naprawdę okazały czerwony znicz, a my tylko malutki.
Co ciekawe spotkaliśmy osoby odwiedzające jedyny chyba ocalały na tym cmentarzu grób.
Poza tym byliśmy świadkami już na innym cmentarzu (na Zaspie) ciekawej sceny mającej swe korzenie w kulturze krajów leżących na wschód od nas. Przy jednym krzyży upamiętniających ofiary Stothoffu a dokładnie ofiary Stuthoffu pochodzące z Rosji, Białorusi bądź Ukrainy kilku mężczyzn, którzy wedle tamtejszych obyczajów spożywali mały poczęstunek, a może i nawet coś popijali. Na pewno nie były to żadne "żuliki" bo zbyt przyzwoicie wyglądali. Pierwszy raz widziałem taką scenę i powiem z początku byłem trochę zszokowany ale potem odgrzebałem gdzieś w pamięci, że takie obyczaje panują na wschód od nas.

fritzek - Sro Lis 02, 2005 12:30 am

Ja się również nie "oświadczyłam" w wątku przewodnim akcji. Byłam już przedwczoraj na cmentarzu św. Józefa i św. Brygidy. A dzisiaj obeszłam Neufahrwasser. Na cmentarzu przy zajezdni byłam chyba pierwsza, natomisat pod obecną "Zatoką" ktoś zapalił znicz przede mną. No i w ogródku pod domem zapaliłam światełko pochowanym w 1945r. Jutro Zaduszki. Powtórzę spacerek po dzielnicy ze zniczami pod pachą.
parker - Sro Lis 02, 2005 1:04 am

Wszystko według planu - Orunia, Stogi i spotkanie w gronie :)
Corzano - Sro Lis 02, 2005 1:11 am

parker napisał/a:
spotkanie w gronie :)

O, spotkanie było!

seestrasse - Sro Lis 02, 2005 1:16 am

tak, tutaj można się było o nim dowiedzieć
http://www.forum.dawnygda...p?p=57858#57858
Cytat:
Do zobaczenia jutro o osiemnastej na Cmentarzu Bożego Ciała przy pomniku marynarzy z Magdeburga.

Mikołaj - Sro Lis 02, 2005 1:46 am

Plan wykonany, choć w moim wypadku nie w 100% - na cmentarz w Kolibkach już nie dojechaliśmy, ale on na pewno nie jest zapomniany. Na pozostałych byłem jedyny i trudno się dziwić. Pod sądem jest budowa i żeby trafić na teren dawnego cmentarza trzeba ją obejść, areszt - wiadomo :wink: , a parking na rogu Kościuszki i Grunwaldzkiej (obok Lidla) zapewne mieszkańcom kojarzy się jedynie z zakupami.

Zdjęcia tym razem mniej konwencjonalne:

stumar - Sro Lis 02, 2005 10:37 am

Plan wykonany w 100% zgodnie z wcześniejszymi założeniami. Z braku czasu relację fotograficzną zamieszczę jutro.
knovak - Sro Lis 02, 2005 11:45 am

seestrasse napisał/a:
tak, tutaj można się było o nim dowiedzieć
http://www.forum.dawnygda...p?p=57858#57858
Cytat:
Do zobaczenia jutro o osiemnastej na Cmentarzu Bożego Ciała przy pomniku marynarzy z Magdeburga.

Nie znalazłem tej informacji, ostatnio mam fatalny dostęp do świata. I forum.
:cry:

Corzano - Sro Lis 02, 2005 12:13 pm

knovak napisał/a:
seestrasse napisał/a:
tak, tutaj można się było o nim dowiedzieć
http://www.forum.dawnygda...p?p=57858#57858
Cytat:
Do zobaczenia jutro o osiemnastej na Cmentarzu Bożego Ciała przy pomniku marynarzy z Magdeburga.

Nie znalazłem tej informacji, ostatnio mam fatalny dostęp do świata. I forum.
:cry:

Ja znalazłem, ale głupi nie domyśliłem się, że to jednodaniowe info dotyczy jakiegoś ogólnoforumowym spotkania.

pumeks - Sro Lis 02, 2005 12:24 pm

fritzek napisał/a:
Neufahrwasser. Na cmentarzu przy zajezdni byłam chyba pierwsza, natomisat pod obecną "Zatoką" ktoś zapalił znicz przede mną.

Jeżeli było już po 17.00, to znicz pod Zatoką był mój. Ale wcześniej zapaliłem też na cmentarzu między Wyzwolenia a zajezdnią, ale to jest duży teren, mogłaś na niego nie trafić :)

Corzano - Sro Lis 02, 2005 12:30 pm

Makabunda napisał/a:
Jdziś z kolei zpaliliśmy z córką znicz w Brzeźnie gdzie byliśmy już wyprzedzeni przez kogoś. Ten ktoś zapalił naprawdę okazały czerwony znicz, a my tylko malutki.

Dziś przy resztkach bramy stały już 4 znicze. Na tym ocalałym grobie było ich znacznie więcej i świeże kwiaty. Na całym cmentarzu było jeszcze kilka zniczy rozsianych przy różnych grobach, a raczej ich pozostałościach. Wygląda na to, że Brzeźno jest dość dobrze "obstawione", co cieszy.

fritzek - Sro Lis 02, 2005 2:49 pm

pumeks napisał/a:
fritzek napisał/a:
Neufahrwasser. Na cmentarzu przy zajezdni byłam chyba pierwsza, natomisat pod obecną "Zatoką" ktoś zapalił znicz przede mną.

Jeżeli było już po 17.00, to znicz pod Zatoką był mój. Ale wcześniej zapaliłem też na cmentarzu między Wyzwolenia a zajezdnią, ale to jest duży teren, mogłaś na niego nie trafić :)

Zgadza się. Musieliśmy się minąć w drodze.

knovak - Sro Lis 02, 2005 5:10 pm

Makabunda napisał/a:
Jdziś z kolei zpaliliśmy z córką znicz w Brzeźnie gdzie byliśmy już wyprzedzeni przez kogoś. Ten ktoś zapalił naprawdę okazały czerwony znicz, a my tylko malutki.



Ha, to mój, to mój! :) Byłem tam przed południem, a dziś rano jeszcze płonął...

fritzek - Sro Lis 02, 2005 8:07 pm

knovak napisał/a:


Ha, to mój, to mój! :) Byłem tam przed południem, a dziś rano jeszcze płonął...

No to Twój znicz miał więcej szczęścia niż światełka zapalone w Neufahrwasser przez pumeksa i moją skromną osobę. Zostały pety i śmieci a znicze zniknęły. Postawiłam dzisiaj nowe.

DarioB - Nie Paź 01, 2006 7:24 pm

Chyba najwyższa pora odświeżyć wątek.
Przez ostatni rok przybyło tutaj sporo nowych osób, które zapewne w tym roku też wezmą, razem z nami, udział w AKCJI ZNICZ.
Również w międzyczasie wiedza nasza wzbogaciła się o nowe miejsca pamięci.
Zatem chyba najwyższa pora opracować świeżą listę miejsc, byśmy mogli się zdeklarować kto gdzie będzie w tym roku.

Dla przypomnienia moje małe fotorelacje z ubiegłych lat:
Znicz -2004
Znicz -2005

Anna B. - Pią Paź 06, 2006 11:43 am

Bardzo proszę o nową listę miejsc gdzie można postawić znicz['].
Już mogę obiecać że będę na cmentarzu w Brętowie
i na cmentarzu na Zaspie.Odwiedziłabym również cmentarz katolicki
róg Grunwaldzkiej i Kościuszki jak mi ktoś powie w którym dokładnie był miejscu.
Moje dzieci chcą też iść do lapidarium więc i tam będę ze zniczem['] i zrobimy
"mały"spacer wzdłuż al.Zwycięstwa :hihi: .

Gdanszczanin - Pią Paź 06, 2006 2:11 pm

Ja bym mogl odwiedzić cmentarz krematoryjny , no ale najlepiej poczekać na oficjalną listę.
Zdzislaw - Pią Paź 06, 2006 2:39 pm

Na pewno odwiedzę niesitniejący cmentarz na Stogach......
SaViK - Pią Paź 06, 2006 3:18 pm

Świetna to inicjatywa. Postaram się obskoczyć wszystkie wzdłuż Grunwaldzkiej. Na pewno część...
Mikołaj - Pią Paź 06, 2006 4:01 pm

poczekajcie jeszcze chwilę z deklaracjami
Mikołaj - Sro Paź 18, 2006 11:04 pm

Nadchodzi czas, by przypomnieć o corocznym odwiedzaniu dawnych cmentarzy i miejsc pochówku. Lista w zasadzie jest ta sama co rok i dwa lata temu, dlatego wklejam po prostu fragment posta Grüna. Piszcie, gdzie się wybierzecie, żeby było wiadomo z kim ewentualnie możecie spotkać się na miejscu. Tym razem nie będę odznaczał cmentarzy "jeszcze wolnych" i "już zajętych". Dajcie znać, jeśli są jeszcze jakieś miejsca, które należałoby dodać.
Proponuję zgodnie z dwuletnią tradycją spotkać się na Cmentarzu Bożego Ciała przy pomniku marynarzy z Magdeburga.


Grün napisał/a:
GDAŃSK

Cmentarze:

Nowy Cmentarz Katolicki – między ulicami Zielonogórską a Dokerów
Cmentarz Zbawiciela przy zborze Mennonitów – przy ul. Salwator
Cmentarz św. Barbary przy Bema – duży park między Kartuską a Powstańców Warszawy
Cmentarze św. św. Piotra i Pawła, św. Katarzyny – na terenie placu manewrowego dworca PKS
Cmentarz św. Barłomieja - nad przystankiem ZKM przy dworcu PKS
Cmentarz Bożego Ciała – nad Cmentarzem Nieistniejących Cmentarzy
Cmentarz św. Marii – przy Powiatowym Urzędzie Pracy w górę od ul. 3 Maja
Nowy Cmentarz Katolicki – przy ul. Strzeleckiej, obecnie błotnisty parking przy budynku Sądów
Niemiecki Cmentarz Katolicki – przy ul. Kurkowej, obecnie na terenie Aresztu Śledczego
Cmentarz św. Józefa i św. Brygidy - przy Giełguda nad Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich
Cmentarz Gminy Bezwyznaniowej – przy Giełguda - między Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich a kwaterą Żołnieży AK na Cmentarzu przy Bramie Oliwskiej
Cmentarz św. Trójcy - po zachodniej (lewej patrząc w kierunku Wrzeszcza) stronie Alei Zwycięstwa na wys. pomnika burmistrza Gralatha
Cmentarz św. Marii - po wschodniej (prawej patrząc w kierunku Wrzeszcza) stronie Alei Zwycięstwa na wys. pomnika burmistrza Gralatha (za czołgiem)
Cmentarz św. św. Bartłomieja, Jana, Piotra i Pawła przy torach SKM od zaplecza czołgu przy Al. Zwycięstwa aż do budynku Opery
Cmentarz św. Józefa, św. Brygidy i św. Marii – park na przeciw Multikina
Cmentarz św. Katarzyny - park naprzeciw Opery
Cmentarz św. Mikołaja – park przylegający do ul. Narutowicza
Cmentarz Krematoryjny przy Traugutta - poniżej Cerkwi św. Mikołaja
Cmentarz Krematoryjny na Górze Szubieniczników – na wzgórzu nad Cerkwią – przy zbiorniku wodnym
Cmentarz Żydowski na Królewskim Wzgórzu – nad akademikami przy ul. Do Studzienki (w pobliskim lesie leżą fragmenty nagrobków)
Cmentarz Ewangelicki w Nowym Porcie – tzw. Ogródek Jordanowski przy zajezdni tramwajowej
Stary Cmentarz Katolicki w Nowym Porcie – na rogu Wolności i Góreckiego – zabudowany przez kompleks „Viking”
Cmentarz Parafialny na Wisłoujściu – naprzeciw wyjazdu z Promu Wisłoujście – tuż przed torami kolejowymi Siarkopolu, u wylotu ul. Jana Charpantiera
Cmentarz Żydowski na Starym Chełmie – po zachodniej stronie ul. Cmentarnej
Cmentarz Zbawiciela na Zaroślaku – po wschodniej stronie ul. Cmentarnej
Stary Cmentarz Katolicki - kwartał pomiędzy ulicami Stoczniowców, Hirszfelda, Wronki i Lubuską
Cmentarz Parafialny w Brzeźnie przy Hallera – naprzeciwko bloków o numerach 239-241
Cmentarz w Ujeścisku przy ul. Cedrowej
Cmentarz Parafialny w Brętowie – przy ul. Słowackiego
Cmentarz Katolicki – na rogu al. Grunwaldzkiej i ul. Kościuszki
Stary Cmentarz Ewangelicki – tereny zielone między ul. Związkową i Junacką
Nowy Cmentarz Ewangelicki – obszar pomiędzy ul. Gościnną 8-12 a torowiskiem
cmentarz po zachodniej stronie ul. Starodworskiej w Szydlicach (Siedlcach)

Inne miejsca:
W Narwiku – na terenie obozu koncentracyjnego – między stacją Gdańsk Kolonia a ul. Marynarki Polskiej – w obozie byli więzieni i umierali przedstawiciele różnych narodów
Zbiorowa mogiła ofiar tyfusu – fortyfikacje Góry Gradowej – od strony Powstańców Warszawy
Przy płocie Politechniki vis a vis Wydziału Elektrycznego – miejsce pochówku pacjentów szpitala wojskowego rozstrzelanych w 1945 r.
Nad schronem przed Halą Targową – miejsce śmierci i prawdopodobny masowy grób mieszkańców Gdańska, którzy schronili się tam przed nalotami
Nad schronem pod Wielką Zbrojownią - zbiorowy grób mieszkańców Gdańska, którzy zginęli w trakcie szturmu na Miasto i bezpośrednio po nim - część Targu Węglowego między Zbrojownią a Teatrem
Przy Instytucie Anatomii Akademii Medycznej – w którym według wszelkiego prawdopodobieństwa używano ciał ludzkich do eksperymentów

SOPOT:
Cmentarz Żydowski przy ul. Malczewskiego.

GDYNIA:
Cmentarz oraz fundamenty kościoła św. Józefa – pomiędzy jezdniami w Kolibkach.
Cmentarz na Karwinach przy ul. Wielkopolskiej, m.in. groby dzieci, które zginęły podczas rozbrajania niewybuchów.

Gdanszczanin - Sro Paź 18, 2006 11:53 pm

To ja tylko powtórze swoją deklarację : cmentarz krematoryjny na wzgórzu nad cerkwią , zresztą dolną cześć też mogę odwiedzić.
Mikołaj - Czw Paź 19, 2006 1:10 am

Mikołaj napisał/a:
Proponuję zgodnie z dwuletnią tradycją spotkać się na Cmentarzu Bożego Ciała przy pomniku marynarzy z Magdeburga
:brake: brawo Jasiu...

na Cmentarzu w Oliwie przy kapliczce od strony Czyżewskiego

knovak - Czw Paź 19, 2006 6:25 am

Godzina, godzina...
Corzano - Czw Paź 19, 2006 7:38 am

A ja w sprawie formalnej: "Akcja Znicz"? A nie "Znicz na każdym cmentarzu"? Tę pierwszą to ma chyba policja i mi jakoś nie komponuje się najlepiej z naszą inicjatywą.
Mikołaj - Czw Paź 19, 2006 9:19 am

godzina się jeszcze ustala, zapewne o 19

"akcja znicz", podobnie jak w ubiegłych latach, napisałem celowo, ze świadomoscią że się kojarzy
ale jak wolisz inaczej - patrz ogłoszenie 8)

Anna B. - Czw Paź 19, 2006 11:59 am

Będę napewno w Brętowie a wzdłuż ul.Zwycięstwa zrobię spacer
tylko jak będzie ładna pogoda bo dzieci mi się pochorowały i nie
ma szans na dłuższe wychodzenie z domu.
Na szczęście do1listopada jeszcze daleko.
Czy ktoś może jednak wie gdzie był cmentarz katolicki
róg ul.Grunwaldzkiej i ul.Kościuszki bo nie wiem
gdzie postawić światełko(czy są gdzieś jakieś wzmianki
na jego temat?)

danziger - Czw Paź 19, 2006 2:31 pm

Niestety nie wiem czy będę pierwszego w Mieście. Jeśli będę, to na pewno zjawię się w Oliwie, zapewne pozapalałbym tez znicze w kilku innych miejscach, ale nie chcę nic obiecywać...
Hochstriess - Czw Paź 19, 2006 2:50 pm

Ja juz na pewno wiem,ze nie przylece :( Za to delegacja ode mnie bedzie na cmentarzu przy kosciele w Bretowie i na grobach przy wale kolo kosciola.
Mikołaj - Czw Paź 19, 2006 3:27 pm

Cytat:
Czy ktoś może jednak wie gdzie był cmentarz katolicki
róg ul.Grunwaldzkiej i ul.Kościusz

rok temu zapaliłem tam znicz
zajrzyj tu:
http://www.forum.dawnygda...p?p=15411#15411

szperacz - Sob Paź 21, 2006 7:11 am

Cmentarz przy Starodworskiej.
Zdzislaw - Pon Paź 23, 2006 3:19 pm

"Rodzinnie" będę na cmentarzach: Srebrzysko, Łostowickim i Krakowieckim w ramach FDG zapalę światełko na starym cmentarzu przy Pasmanterii na Stogach. Na więcej nie mam szansy uwzględniając odległości, korki i obowiązki rodzinne.
fritzek - Pon Paź 23, 2006 4:05 pm

Ja oczywiście zaliczę Neufahrwasser. Miejsca mniej i bardziej znane.
Paramedic - Wto Paź 24, 2006 3:51 pm

Będę w tym roku na starym Cmentarzu Parafialnym na Wisłoujściu – u wylotu ul. Jana Charpantiera... Pozdrawiam...
Gdynka - Czw Paź 26, 2006 12:22 pm
Temat postu: gdyńskie zapomniane
Mikołaj napisał/a:
Nadchodzi czas, by przypomnieć o corocznym odwiedzaniu dawnych cmentarzy i miejsc pochówku. Lista w zasadzie jest ta sama co rok i dwa lata temu, dlatego wklejam po prostu fragment posta Grüna. Piszcie, gdzie się wybierzecie, żeby było wiadomo z kim ewentualnie możecie spotkać się na miejscu. Tym razem nie będę odznaczał cmentarzy "jeszcze wolnych" i "już zajętych". Dajcie znać, jeśli są jeszcze jakieś miejsca, które należałoby dodać.

Chciałabym się upomnieć o gdyńskie cmentarze! Mam nadzieje, że rektor Akademii kiedyś je w końcu doda do listy.
    * cmentarz choleryczny na wzgórzu nad ul. Chwaszczyńską w pobliżu ul. Baczyńskiego – miejsce pochówku ofiar epidemii w 1931 r. zostało upamiętnione krzyżem
    * cmentarz choleryczny na Obłużu – na terenie ogródków działkowych
    * ewangelicki cmentarz u podnóża Góry Donas, na którym chowano mieszkańców Kolonii Chwaszczyńskiej
Wyjeżdżam w rodzinne strony palić świeczki, więc nie wiem czy uda mi się odwiedzić jakiś zapomniany cmentarz. :???:

seestrasse - Czw Paź 26, 2006 3:41 pm

Gdynka napisał/a:
Chciałabym się upomnieć o gdyńskie cmentarze! Mam nadzieje, że rektor Akademii kiedyś je w końcu doda do listy

to może się stać, jeśli Gdynia zostanie wreszcie uznana za dzielnicę Gdańska :wink:

danziger - Czw Paź 26, 2006 3:52 pm

seestrasse napisał/a:
to może się stać, jeśli Gdynia zostanie wreszcie uznana za dzielnicę Gdańska :wink:

A po co nam w Mieście tyle nowych obszarów wiejskich? :hihi:
:wink:

seestrasse - Czw Paź 26, 2006 3:55 pm

oj, się Gdynce narażasz :hihi:
danziger - Czw Paź 26, 2006 6:05 pm

A Ty nie? :hihi:
Corzano - Czw Paź 26, 2006 6:08 pm

seestrasse napisał/a:
oj, się Gdynce narażasz :hihi:

Niby czemu? Ja jestem ze wsi i dobrze mi z tym. :hiphip:

parker - Czw Paź 26, 2006 7:46 pm

ale Gdynia leży za granicą, to się jej miejsce na liście nie należy :hihi:
knovak - Sob Paź 28, 2006 7:28 pm

A to z jakiej racji? :%
Sztuczne granice, zwłaszcza na cmentarzach... :|

seestrasse - Sob Paź 28, 2006 7:41 pm

litości, Knovaczku! przecież sobie żartujemy... :???:
a z drugiej strony - myśląc w ten sposób, możnaby do AR dorzucić zapomniane cmentarze choćby z Żuław, na przykład z Cyganka. więc moće jednak warto zaryzykować :wink:

parker - Sob Paź 28, 2006 7:50 pm

No nie wiem - Akademia to strona o Gdańsku, nie o Gdyni, nie o Żuławach, nie o Kaszubach. Może kiedyś, jak stworzą się "zamiejscowe" wydziały...

Ale to oczywiście nie przeszkadza zapalić na tych cmentarzach zniczy.

seestrasse - Sob Paź 28, 2006 7:58 pm

parker napisał/a:
Ale to oczywiście nie przeszkadza zapalić na tych cmentarzach zniczy.

ano właśnie... :D

knovak - Sob Paź 28, 2006 10:29 pm

ano właśnie...

( a ruszyło mnie, bo groby odwiedzam i tu i "za granicą", czyli tam... )

Woland - Pon Paź 30, 2006 12:50 am

Postaram się zapalić znicz w kilku miejscach...
Moglibyście pomóc mi ustalić gdzie grzebano ofiary epidemii cholery?

Corzano - Pon Paź 30, 2006 1:18 pm

Chyba wpisuje się to w tematykę akcji:
Cytat:
W dniu 27 października Straż Miejska w Gdańsku przeprowadziła godną pochwały akcję uporządkowania prawosławnej kwatery grzebalnej na cmentarzu „garnizonowym” w Gdańsku. Kilkunastu funkcjonariuszy Straży Miejskiej wraz z zastępcą komendanta – Mariuszem Jaskulskim o godz. 9.00 rozpoczęło porządkowania wspomnianej kwatery.

Wyposażeni w odpowiedni sprzęt, a przede wszystkim chęci, funkcjonariusze kilka godzin walczyli z próbującymi zawładnąć historyczną częścią kwatery chaszczami. Podjęta inicjatywa jest ze wszech miar godna pochwały albowiem podkreślić należy, iż biorący w niej udział funkcjonariusze dla uporządkowania prawosławnej kwatery poświęcili swój wolny od pracy dzień.

Za trud włożony w porządkowanie kwatery grzebalnej serdeczne podziękowania w imieniu prawosławnej społeczności Trójmiasta składa ks. Arkadiusz Zielepucha – proboszcz parafii.

ks. Arkadiusz Zielepucha

Źródło

danziger - Pon Paź 30, 2006 6:56 pm

Cytat:
biorący w niej udział funkcjonariusze dla uporządkowania prawosławnej kwatery poświęcili swój wolny od pracy dzień.

Ciekawe co groziło za nie zgłoszenie się "na ochotnika". :hihi:

DarioB - Pon Paź 30, 2006 7:02 pm

Mikołaj napisał/a:

Proponuję zgodnie z dwuletnią tradycją spotkać się na Cmentarzu Bożego Ciała przy pomniku marynarzy z Magdeburga.


O której??

danziger - Pon Paź 30, 2006 7:21 pm

DarioB napisał/a:
Mikołaj napisał/a:

Proponuję zgodnie z dwuletnią tradycją spotkać się na Cmentarzu Bożego Ciała przy pomniku marynarzy z Magdeburga.


O której??

O żadnej.
Dario, czytaj uważnie - spotykamy się w Oliwie.

knovak - Pon Paź 30, 2006 7:51 pm

Póki co jest tylko niepotwierdzona 19-ta, zatem pytanie jest jak najbardziej zasadne...
Mikołaj - Pon Paź 30, 2006 8:01 pm

o 19 przy kapliczce od strony Czyżewskiego

Knovak, przyjdziesz? 8O

annayo - Wto Paź 31, 2006 11:01 am

Cmentarze na Chełmie i w Nowym Porcie obejdziemy z Pumeksem.
Tak tylko dodam, że zarówno cmentarz żydowski jak i przykościelny na starym Chełmie nie są miejscami zapomnianymi i okoliczna ludność zapala tam znicze.

Gdanszczanin - Wto Paź 31, 2006 12:09 pm

To ja jeszcze odwiedzę cmentarz żydowski na Traugutta . W końcu i tak już będe w okolicy.
seestrasse - Wto Paź 31, 2006 4:31 pm

ja tradycyjnie - wonneberski i zakoniczyński
Pietrucha - Wto Paź 31, 2006 6:51 pm

Cytat:
st. Marien przed Szkołą Wojenną - Pietrucha
st. Petri u. Pauli - między Szkołą Wojenną a dworcem PKS - Pietrucha
st. Katherinen - przy samym Dworcu PKS od strony Nowych Ogrodów - Pietrucha
st. Bartholomäi - nad przystankiem ZKM przy dworcu PKS - Pietrucha


Nie wiem czy mi się uda zapali śwaitełka w tych miejscach, gdzie ostatnio, ponieważ prawie cały dzień nie bedzie mnie w Gdańsku, a chcę jeszcze do Oliwy wpaść. Mam nadzieje ze jednak ktoś postawi tam znicz...

Zdzislaw - Wto Paź 31, 2006 9:13 pm

Zapalcie światełko i ode mnie. Ja nie mam szansy na spotkanie. Trzy cmentarze "zaliczam" i nie obrobię sie.
knovak - Wto Paź 31, 2006 9:37 pm

Mikołaj napisał/a:
o 19 przy kapliczce od strony Czyżewskiego

Knovak, przyjdziesz? 8O

Postaram sie, choć gwarancji nie daję. 8O
Plan wizyt cmentarnych mi się rozszerzył, autko akurat padło, będę krążył chyba na rowerze - od Wrzeszcza po Pierwoszyno...
Ale się postaram!

tadter - Sro Lis 01, 2006 1:02 am

A ja bede w Oliwie.
Prawde mowiac, to nie planowalem tego wyjazdu, ale los chcial inaczej.
Zmarla moja Mama i bedzie wlasnie w Oliwie pochowana.....

parker - Sro Lis 01, 2006 2:35 am

Ja oczywiście Orunia i Stogi. A prywatnie Chwaszczyno i wieczorem akademicko zjawię się w Oliwie :) A pewnie coś po drodze jeszcze wymyślę, bo rodzinne groby zaliczyłam wyjazdowo już w niedzielę, więc mam dużo czasu.
penetrator - Sro Lis 01, 2006 9:47 am

Pod koniec lat 70-tych przy pomocy ciężkiego sprzętu zlikwidowano
pozostałości małego cmentarza przy kościele św.Jakuba w Oliwie
szczątki ludzkie leżały niezabezpieczone długi czas.
Takie to były czasy.....smutne.

Anna B. - Sro Lis 01, 2006 4:53 pm

Wykonałam swój plan.
Z moją rodzinką akademicko odwiedziliśmy:
Cmentarz katolicki róg Grunwaldzkiej i Kościuszki,
cmentarz na Brętowie,
przy al.Zwycięstwa:Św.Mikołaja,
Św.Katarzyny(gdzie w ciągu 5min ukradziono moj znicz),
Św.Trójcy i Św.Józefa i Brygidy.
Byłam również pod pomnikiem Ojca Założyciela
Wielkiej Alei i to kim! Z samym Prezydentem
Miasta Gdańska gdzie razem stawialiśmy znicze.
Moje dzieci były mile zaskoczone tym że jednak tak dużo
"spotkaliśmy" postawionych zniczy na cmentarzach których już nie ma.
Po2giej stronie al.Zwycięstwa już nie zdążyłam bo dzieci mi padły.
Prywatnie pół dnia spędziliśmy na Łostowicach i Srebrzysku.
Za to nie wiem czy dotrę do Oliwy ale będę się starać.
Może Was znajdę.

DarioB - Sro Lis 01, 2006 7:01 pm

Przez to przebijanie się przez tłumy na Trójmiejskich Nekropoliach cięzko zebrać siły na nasze dodatkowe miejsca, jednakże kilka z nich udało mi się odwiedzić i rozpalić na nich swoje znicze.
Tym razem wybrałem 3 miejsca:
- pozostałość po cmentarzu koło Lidla na Grunwaldzkiej,
- cmentarz Żydowsk iw Sopocie
- Lapidarium koło PG (miło było tak znaleźć znicze stojące sobie na trawniku lub pod drzewami.

DarioB - Sro Lis 01, 2006 7:02 pm

cd..
parker - Sro Lis 01, 2006 7:09 pm

Ja byłam na obu ewangelickich oruńskich, na Stogach, przy Wielkiej Alei - Bartłomieja, Piotra&Pawła i Mikołaja i na koniec na Polankach. 200% normy :)
kalinowski11 - Sro Lis 01, 2006 7:55 pm

Stary cmentarz na Ujeścisku...

http://gdansk-ujescisko.m...p?p=69506#69506


Pozdrawiam.

Zdzislaw - Sro Lis 01, 2006 8:31 pm

Zapomniany przez Ludzi ......na Stogach....... godzina 13.45...... (poza tymi swiatelkami zapalilem pod "wspolnym" krzyzem za WSZYSTKICH, na Srebrnikach i Krakowieckim)
villaoliva - Sro Lis 01, 2006 10:09 pm

Na Polankach kolejny znicz tym razem pod samą kaplicą cmentarną - tylko tam nie gasł...
Dziękuję wszystkim za wspólne pielgrzymowanie po oliwskim cmentarzu.

Strach - Sro Lis 01, 2006 10:33 pm

annayo napisał/a:
Tak tylko dodam, że zarówno cmentarz żydowski jak i przykościelny na starym Chełmie nie są miejscami zapomnianymi i okoliczna ludność zapala tam znicze.


... a skąd wiesz że ta okoliczna ludność to nie "My" :hmmm: :hihi:

Pozdrawiam "Okoliczna ludność" :mrgreen:

knovak - Czw Lis 02, 2006 10:39 am

I jak spotkanie pod kapliczką, dotarł ktoś? Ja nie dałem rady... :|
Ale złapałem standardy, Brzeźno i Kolibki, a jutro albo w niedzielę spróbuję odszukać choleryczny pod g. Donas.

Gdanszczanin - Czw Lis 02, 2006 11:14 am

Całkiem sporo osób dotarło mimo pewnych wątpliwości na temat lokalizacji właściwej kapliczki :hihi:
Generalnie jednak w Oliwie niewiele zostało starych nagrobków, a i z tymi nowszymi poświęconym znanym osobom mieliśmy pewne problemy np. nie udało na nam się odnaleźć grobu Kilarskiego ( wczoraj wieczorem znalazłem zdjęcie tego grobu w książce Mamuszki więc myślę że następnym razem będzie łatwiej ).

Paramedic - Czw Lis 02, 2006 3:08 pm

Witam Was bardzo serdecznie...
Przedstawiam Wam kilka zdjęć z dwóch miejsc, jakie odwiedziłem z okazji „Akcji znicz 2006”...

Pierwsze miejsce jest to nieistniejący cmentarz, na Wisłoujściu gdzie zapaliłem znicz...
Szkoda, ze brak jest w tym miejscu nawet najmniejszego śladu przypominającego, że była tu kiedyś nekropolia... Obecnie jest tu pustkowie z żółtą od siarki rzeczką (rowem melioracyjnym)...

Drugie miejsce przedstawione na zdjęciach jest to pomnik na gdańskiej Przeróbce...
Jak widać miejsce pamiątkowej wykonanej z mosiądzu tablicy zajęło bardzo brzydkie graffiti... Pamięć jednak została i co roku ktoś ustawia w tym miejscu znicze...

„Niech spoczywają w pokoju... Niech pamięć o nich nigdy nie zaginie...” :|

SaViK - Czw Lis 16, 2006 11:30 pm

Może jestem ślepy, ale dopiero dziś zauważyłem na cmentarzach przy Wielkiej Alei obeliski postawione ku pamięci nieistniejacych cmentarzy (podpis "ufundowało miasto Gdańsk w 2006 r). Jak 1 listopada stawiałem znicze to jakoś ich nei widziałem. Ktoś wie, kiedy się pojawiły? Było jakies otwarcie z pompą?
seestrasse - Czw Lis 16, 2006 11:32 pm

potwierdzam, pojawiły się dosłownie kilka dni temu. oficjalnych uroczystości to raczej nie było...
Gdynka - Sob Gru 16, 2006 7:56 pm
Temat postu: choleryczny? pod g. Donas
knovak napisał/a:
(...)a jutro albo w niedzielę spróbuję odszukać choleryczny pod g. Donas.

:hmmm: Dlaczego choleryczny? Przygotowuję drobną publikację na temat tego cmentarza, ale nigdzie nie spotkałam się z informacją, żeby chowano tam ofiary cholery, więc byłabym wdzięczna za info.
Przy okazji dodam, że dyskusja, która odbyła się po moim wpisie o dodaniu do listy m.in. tego cmentarza, trochę mnie :wow: Przecież są tam już gdyńskie cmentarze, więc :???:

Hochstriess - Nie Paź 07, 2007 10:58 pm

Moze zaczniemy tegoroczną listę? Bede w tym roku w Miescie, wiec bardzo chętnie zapalę znicz z kimś :-) Znicz ode mnie na pewno zapłonie na cmentarzu katolickim przy Kosciuszki, na cmentarzu w Brętowie i okolicznych grobach przy "wale".
Chetnie sie przejdę i na inne cmentarze. :co_jest:

feyg - Pon Paź 08, 2007 12:13 am

Korzystając z wątku ośmielam się zaprosić czytelników forum z Gdyni do odwiedzenia grobu Juliana Rummla na cmentarzu Witomińskim. Zainteresowanych odsyłam do mapki załączonej do książki: Gdyńskie Cmentarze, Małgorzata Sokołowska, Wiesława Kwiatkowska, Oficyna Verbi Causa 2003.
kalinowski11 - Pon Paź 08, 2007 12:16 pm

Ja zapalę znicze na starym cmentarzu na Ujeścisku...

http://gdansk-ujescisko.m...p=107312#107312

Pozdrawiam :co_jest:

P.S. Proszę o nacisk obywatelski wyrażony wpisami w wyżej linkowanym wątku :wink:

seestrasse - Pon Paź 08, 2007 12:17 pm

to się pewnie otrzemy o siebie :wink:
kalinowski11 - Pon Paź 08, 2007 12:20 pm

seestrasse napisał/a:
to się pewnie otrzemy o siebie :wink:


:oops: :OO

seestrasse - Pon Paź 08, 2007 1:03 pm

mentalnie :P
seestrasse - Wto Paź 09, 2007 1:39 am

a właściwie to może się spotkamy w ramach akcji, jak to ma miejsce co roku? jest szansa, że będę miała tzw. czas 8))
Zdzislaw - Nie Paź 14, 2007 10:00 pm

Mam nadzieję, iż będę mógł - podobnie jak w roku poprzednim, zapalić swiatełko na starym cmentarzu na Stogach. Nie deklaruję jeszcze tego ze 100% pewnością bo nie wykluczam, iż 1.11. może mi sie przytrafic wyjazd poza 3 city
Sabaoth - Pon Paź 15, 2007 6:33 pm

Ja co najwyżej będę mógł zapalić światełko w ostatni weekend października. Ale tradycyjnie, jak co roku zapalę na północy światełko dla wszystkich, którzy zginęli na morzu.
parker - Pon Paź 15, 2007 6:46 pm

Zapalcie proszę na "moich" cmentarzach na Oruni i Stogach, w tym roku nie będzie mnie w Gdańsku w tym czasie.
TOMB - Wto Paź 16, 2007 10:05 pm

A kto zapali i gdzie tym co na "Gustlofie"? Im nawet prawa do tego grobu odmówiono... Miał powstać pomnik tych ofiar w Gdyni. Nie pamiętam czy czytałem o tym na Forum. Jeśli jest taki temat uprzejmie proszę o nakierowanie mnie na niego (notoryczny brak czasu na szukanie). Z góry dziękuję.
Ponury2 - Wto Paź 16, 2007 10:45 pm

W tym roku Brętowo. Wcześniej tradyjnie posprzątamy :)
Anna B. - Sro Paź 17, 2007 5:10 pm

Kiedy planujecie sprzątanie?
Sabaoth - Sro Paź 17, 2007 6:03 pm

TOMB napisał/a:
A kto zapali i gdzie tym co na "Gustlofie"?

Ja co roku zapalam z racji nieobecności w Gdańsku.

Na pomnik raczej bym nie liczył, za dużo krzyku by się podniosło. A zmarłym, bez względu na narodowość i przekonania należy się szacunek.

danziger - Sro Paź 17, 2007 7:59 pm

TOMB napisał/a:
Miał powstać pomnik tych ofiar w Gdyni.

A może o ten pomnik Ci chodzi?
http://rzygacz.webd.pl/index.php?id=73,442,0,0,1,0
Na forum (nie pamiętam w którym wątku) było też mówione o dzwonie z Gustloffa, który był przez czas jakiś eksponowany w jakiejś, o ile pamiętam gdyńskiej, knajpie.

TOMB - Czw Paź 18, 2007 9:33 am

O tak! Dokładnie. Dzięki! Jednak pamięć już nie ta. To jednak tylko wirtualny pomnik. Mimo wszystko jednak należy się im coś więcej.
Radek Z - Czw Paź 18, 2007 8:24 pm

Mimo, ze od 26 lat nie ma mnie w ten dzien w Gdansku, co roku moja Ciocia zapala znicze na grobach najblizszych mi osob, w szczegulnosci na cmetarzu w Oliwie. Osobiscie odwiedzam cmetarz w Hamburgu Ojendorf, gdzie w poblizu mieszkam. Nie ma tu takiej atmosfery, lecz ci, co tu leza juz tego nie czuja. Staram sie zapalac swieczki na najbiedniejszych grobach, daje mi to uczucie pamieci o najblizszych i znajomych, ktorych nie moge osobiscie w tym dniu odwiedzic.
Wilenka - Sro Paź 31, 2007 12:58 pm

Witam,

że tak powiem pisze na tym forum pierwszy raz :)
Strasznie mnie zauroczyła Wasza akcja, jeśli pozwolicie chciałabym sie dołączyc :oops:
Jutro jest dzień zapalania zniczy, jeśli mi się uda chciałabym 'zaliczyc' cmentarz żydowski, cm. sw. Mikołaja, cm. Garnizonowy i oczywiście dzisiejsze drogi i dróżki, parki itp.
Pozdrawiam serdecznie :D

Gdanszczanin - Sro Paź 31, 2007 7:16 pm

Ja w tym roku nie mam zbyt dużo czasu, ale postaram sie zapalić znicz na cmentarzu żydowskim przy Traugutta.
Gorwiu - Sro Paź 31, 2007 7:36 pm

W tym roku po raz pierwszy wezmę udział w akcji; zapalę znicz na starym i nowym cmentarzu katolickim na Chełmie, oraz na pobliskim kirkucie.
Mikołaj - Sro Paź 31, 2007 8:14 pm

choć w tym roku jakoś mniej deklaracji, myślę że większość z nas po prostu i tak odwiedzi te "swoje" miejsca
Wilenka - Sro Paź 31, 2007 9:50 pm

napewno, nie martw sie. Mysle, ze pamiec, dzieki takiemu forum, nie zaginie !!! :)
knovak - Sro Paź 31, 2007 10:05 pm

Ja jak zwykle, trasa stała.

Tymczasem polecam lekturę:
Cytat:
Nasz wstyd: zapomniane cmentarze
Jowita Kiwnik, Sebastian Furtak, TVP Gdańsk

W czwartek zapalimy znicze na grobach bliskich. Czy ktoś będzie pamiętał o zdewastowanych gdańskich nekropoliach na Górze Szubieniczej i Ujeścisku? Miasto zastanawia się, jak o nie zadbać

Górę Szubieniczą między ulicami Traugutta i Sobieskiego we Wrzeszczu odwiedziliśmy z profesorem Andrzejem Januszajtisem, znawcą historii Gdańska. Niskie, nietypowe nagrobki ciągną się przez kilkadziesiąt metrów wzdłuż leśnej alei. - Tu w latach 20. i 30. XX wieku był cmentarz krematoryjny - tłumaczy profesor. - Dzisiaj to jedyna w mieście tak dobrze zachowana przedwojenna nekropolia. Po wojnie nikogo już tu nie chowano.

Niektóre ukryte w chwastach płyty są w bardzo dobrym stanie, można odczytać imiona zmarłych, daty. Jednak wiele leży poprzewracanych. - Kilka lat temu ktoś poustawiał nagrobki - mówi Aleksander Masłowski z Akademii Rzygaczy, skupiającej pasjonatów Gdańska - Nawet próbował amatorskim sposobem je odrestaurować - malując wyryte litery białą farbą, żeby napisy były czytelne.

Przy niektórych kamiennych płytach ktoś wykopał w ziemi głębokie dziury. - Kradną urny - denerwuje się Masłowski. - Przez te otwory nie dałoby się niczego innego wyjąć. Nie wiem po co - może komuś się wydaje, że metalowe to można na złom sprzedać albo opchnąć gdzieś na targu staroci.

Policjanci z komisariatu we Wrzeszczu wiedzą, że w lesie jest zaniedbany cmentarz - dzielnicowy sam się na niego przypadkiem natknął - ale skarg na okradanie nagrobków nie było. - Żadne zgłoszenia o dewastacji grobów nie wpłynęły - mówi Piotr Strojny, rzecznik prasowy policji.

Teren, na którym znajduje się cmentarz, należy do miasta. Urzędnicy nie wiedzą jednak, co zrobić z nekropolią. - Faktycznie nagrobki się walają - przyznaje Mieczysław Kotłowski z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Jeszcze w listopadzie podejmiemy decyzję co do przyszłości tego terenu i podamy ją do publicznej wiadomości. Wyjścia są dwa - albo cmentarz zostanie zlikwidowany, a nagrobki przeniesione do lapidarium nieopodal Politechniki, albo teren uporządkujemy, a o groby zadbamy.

- Są przecież fotografie, wiemy, jak to miejsce wyglądało przed wojną - mówi profesor Andrzej Januszajtis. - Można je jeszcze ocalić.

Góra Szubienicza to niejedyny gdański cmentarz, który trzeba ratować. Przyjeżdżamy na Ujeścisko. W chaszczach przy ul. Cedrowej odnajdujemy rozbite płyty, próbujemy odszyfrować niemieckie napisy.

- Na tym cmentarzu pochowano około tysiąca osób - mówi Januszajtis. - W tym majora Antoniego Parysa, który zginął podczas kampanii napoleońskiej pod Wisłoujściem w 1807 r. Warto by było odnaleźć jego grób.

Jowita Kiwnik, Sebastian Furtak, TVP Gdańsk

źródło: GW Trójmiasto

Marcin - Czw Lis 01, 2007 1:56 am

Mikołaj napisał/a:
choć w tym roku jakoś mniej deklaracji, myślę że większość z nas po prostu i tak odwiedzi te "swoje" miejsca

Tak, tak... Ta sama "trasa" jak zwykle.

Radek Z - Czw Lis 01, 2007 8:32 pm

W tym szczegolnym dniu nie moge byc niestety w Polsce. Odwazam sie przez forum zapalic swieczki na grobach moich najblizszych: mojej Mamy, Anieli, pochowanej w Gdyni, mojego tescia Juliana, pochowanego w Kozlowie Biskupim, oraz Dziadkow ze strony Zony i mojej pochowanych w Mikolajewie, Gdansku i Warszawie. Myslami jestem takze przy Rodzinie i wszystkich znajomych, ktorzy spoczywaja na wielu cmetarzach Polskich. Duza czesc z moich znajomych spoczywa na cmetarzu w Gdansku - Oliwie. Czesc Ich pamieci, Radek Z.
SaViK - Pią Lis 02, 2007 10:15 am

Wczoraj odwiedziłem Wzgórze Szubienniczników, i szczerze mówiąc wygląda to kiepsko. Część nagrobków leży pod płotem stadionu i robi za "stołki" na "trybunie dla najuboższych"...

Ponoć Cmenatrzem miała się zająć Akademia Rzygaczy, ale jeśli polega to na podparciu kołkami (co jest rozwiązaniem na rok, dwa lata?) czy wymazaniu (brzydko zresztą) farbą - to to jest za mało. Tu potrzebne są pieniądze.

Na Cmentarzu Łotowickim prowadzono kwestę na Hospicja, natomiast na Srebrzysku stało dwóch panów z puszkami na budowę kościoła i paru żebrzących cyganów. Stąd koncepcja - skoro w Warszawie zbierają na Powązki, może zorganizować w Gdańsku w przyszłym roku kwestę na odrestaurowanie Cmentarza Krematoryjnego?

Myślę że na pewno pomogłoby Miasto, możnaby włączyć w kwestę znane gdańskie postacie - pisarzy, artystów, polityków, a także parafie i harcerzy? Jeśli chodzi o organizacyjną stronę - to pierwszy oferuje chęć działania.

Pozostaje kwestia ksiegowa - o której nie mam zielonego pojęcia a trzebaby wszystko porozliczać, oraz prawna - dobrze by było to robione w oparciu albo o Miasto, albo o jakieś Stowarzyszenie... Najlepiej istniejące, co by nie było problemów z rejestracjami i t d...

Mamy rok czasu by wszystko przygotować. Czy ktoś się pisze na pomoc?

kalinowski11 - Pią Lis 02, 2007 10:25 am

Witam, ja odwiedziłem wczoraj stary cmentarz na Ujeścisku...

http://gdansk-ujescisko.m...p=151047#151047

Pozdrawiam.

Gdynka - Pią Lis 02, 2007 10:44 am

SaViK, w tym miesiącu Miasto zdecyduje o losie tego cmentarza.

Mieczysław Kotłowski z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku: Jeszcze w listopadzie podejmiemy decyzję co do przyszłości tego terenu i podamy ją do publicznej wiadomości. Wyjścia są dwa - albo cmentarz zostanie zlikwidowany, a nagrobki przeniesione do lapidarium nieopodal Politechniki, albo teren uporządkujemy, a o groby zadbamy.
cały artykuł tutaj: http://www.forum.dawnygda...p?p=94299#94299

SaViK - Pią Lis 02, 2007 11:06 am

Wiem Gdynko, właśnie do tego nawiązywałem.
Może gdyby Miastu wskazać środki finansowe na cmentarz i pokazać, że ktoś się tym interesuje, Cmentarz pozostałby na swoim mijescu?

Poza tym wydaje mi się, że tak czy siak - jeśli zostanie - to nadal nie bedzie pieniędzy na odrestaurowanie płyt...

NB. Uważam że Lapidarium powinno znaleźć się za Cmentarzem nieistniejących Cmentarzy...
Po pierwsze - byłoby odwiedzane i łatwo dostrzegalne, po drugie - stanowiłoby z CNC ciagłość... ale wiem, czepisam się...

villaoliva - Pią Lis 02, 2007 12:18 pm

SaVIK, jeszcze raz przeczytaj artykuł z Gazety.
Przecież to dowód, że miasto zostało już zainteresowane tematem.
I miasto zapowiada, że coś zrobi z tematem i wcale nie jęczy na brak funduszy.

Ponury2 - Pią Lis 02, 2007 5:11 pm

SaViK napisał/a:
Ponoć Cmenatrzem miała się zająć Akademia Rzygaczy, ale jeśli polega to na podparciu kołkami (co jest rozwiązaniem na rok, dwa lata?) czy wymazaniu (brzydko zresztą) farbą - to to jest za mało. Tu potrzebne są pieniądze.


Przesadziłeś. Jaka Akademia Rzygaczy? Za ten cmentarz odpowiada miasto. Akademia Rzygaczy jedynie w osobie kol. Masłowskiego jeden raz brała udział w tzw. wizji lokalnej dla potrzeb artykułu w prasie, nawet cytowanego na tym forum. W tymże artykule była szczegółowo wyjaśniona kwestia ską są pomazane współcześnie napisy na niektórych groby farbą itd. Odszukaj proszę i poczytaj najpierw, zanim coś zwalisz na kolegów z ARz :)

SaViK napisał/a:
Stąd koncepcja - skoro w Warszawie zbierają na Powązki, może zorganizować w Gdańsku w przyszłym roku kwestę na odrestaurowanie Cmentarza Krematoryjnego?


Dobry pomysł. Jednak potrzeba zainteresować sprawę miasto albo conajmniej jakieś towarzystwo mające osobowość prawną ("Reduta" na przykład) przede wszystkim, bo inaczej takie działanie będzie nielegalne.


Odnośnie tematu - ja wczoraj tradycyjnie odwiedziłem stary cmentarz w Brętowie, z szczególnym wskazaniem na jego zapuszczoną i zapomnianą część za nowym kościołem. Byłem miło zaskoczony - zniczy tam się paliło bardzo wiele. No to dostawiłem jeszcze z sześć swoich, a jak! Oby tak dalej. Jak znajdę chwilę to wytnę te krzaki, które zaczynają zarastać cmentarz od strony nowego kościoła.

wodnik88 - Pią Lis 02, 2007 9:44 pm

Ponury2 napisał/a:

Odnośnie tematu - ja wczoraj tradycyjnie odwiedziłem stary cmentarz w Brętowie, z szczególnym wskazaniem na jego zapuszczoną i zapomnianą część za nowym kościołem. Byłem miło zaskoczony - zniczy tam się paliło bardzo wiele. No to dostawiłem jeszcze z sześć swoich, a jak! Oby tak dalej. Jak znajdę chwilę to wytnę te krzaki, które zaczynają zarastać cmentarz od strony nowego kościoła.


To mogę Ci napisać, że jeszcze dzisiaj się palą :wink:

penetrator - Nie Lis 04, 2007 7:14 pm

Cmentarz w Oliwie 1.11.2007r

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group