Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Dwór V ciąg dalszy
Autor Wiadomość
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sro Mar 05, 2008 1:02 pm   

Mam nadzieję, że teraz remont ruszy z kopyta (ubezpieczenie?) a właściwe organa zajmą się sprawą jak w przypadku pożaru dachu kościoła św. Katarzyny :evil:






_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
kkamila 


Dołączyła: 13 Maj 2007
Posty: 60
Wysłany: Sro Mar 05, 2008 4:22 pm   

masz taki dobry aparat czy udało Ci się tam wejść?Planuję wypad z aparatem ale nie wiem czy jest sens z tym co mam :II :???:
_________________
http://wirtualny-gdansk.pl/gal
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sro Mar 05, 2008 6:14 pm   

Wszystkie zdjęcia zrobiłem zza płotu.
Ochrona nie wpuszcza.

Sens napewno jest. Bo byc może tylko zdjęcia zostaną po tym obiekcie.
Kolejny dwór oliwski odejdzie w przeszłość :|
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
kkamila 


Dołączyła: 13 Maj 2007
Posty: 60
Wysłany: Czw Mar 06, 2008 5:10 pm   

Wczoraj w panoramie właściciel opowiadał, że przywróci dawny wygląd dworu, wspominał też o alejkach w parku i fontannie, niestety nie widziałam całości tylko końcówkę, być może jeszcze coś ciekawego mówił :???:
_________________
http://wirtualny-gdansk.pl/gal
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Czw Mar 06, 2008 6:58 pm   

Tu będzie tutaj pięknie, i to za dwa lata mówił pan z ekranu.

Tu materiał gdańskiej Panoramy

Pożyjemy zobaczymy.
Póki co, mimo tego "pełnego portfela" w zabytku nic się nie działo od dwóch lat :%
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Pon Mar 10, 2008 3:46 pm   

Po pożarze dworku w Oliwie. Cenne autentyki trzeba chronić*
Cytat:
07.03.2008
Wciąż nie wiadomo dokładnie, dlaczego wybuchł i jak duże straty spowodował wtorkowy pożar poddasza figurującego w rejestrze zabytków V dworu przy ul. Polanki 117 w Gdańsku Oliwie. Niewykluczone, że w wyniku prowadzonych tam prac remontowych doszło do zaprószenia ognia. :evil:

Według relacji Wojciecha Prusaka, zastępcy komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, który kierował akcją gaśniczą, najbardziej ucierpiał sufit z cennymi malowidłami. :II

Andrzej Januszajtis, znawca dziejów Gdańska mówi, że to wielka strata, ale też przestroga.
- Największa wartość tego obiektu polega właśnie na tym, że przetrwał do naszych czasów - podkreśla Januszajtis. - Wtorkowe wydarzenie powinno stanowić dla nas napomnienie, że trzeba takich autentyków pilnować jak oka w głowie.

Posiadłość przy ulicy Polanki 117 wchodziła niegdyś w skład kompleksu ośmiu letnich rezydencji gdańskich patrycjuszów. Niewiele wiadomo o ostatnim, VIII dworze. Pierwszy i drugi dwór, gdzie funkcjonuje Międzynarodowe Centrum Ekumeniczne prowadzone przez siostry brygidki, odnowiono. Trzeci udało się odbudować po dewastacji - niestety, tylko jeden z dwóch budynków, w którym mieści się obecnie Schronisko dla Nieletnich. Po VI dworze też pozostał zaledwie jeden budynek. Dwór IV wykorzystywany jest na potrzeby szpitala, a po VII pozostała jedynie nazwa ulicy i osiedla "Siódmy Dwór".

Pierwsza wzmianka o V dworze, zwanym anielskim lub angielskim (bardziej adekwatna wydaje się druga nazwa, ponieważ latem rezydencję wynajmowali kupcy angielscy - dop. red.) pojawiła się w 1654 r. Wtedy nabył ją Mikołaj Cambier. Kolejnymi właścicielami posesji byli Nataniel Rücholds, pani de la Motte, Piotr Wastow, Nataniel Schulz i w końcu rodzina Soermann. Na przełomie wieków XVIII i XIX dwór przeszedł w posiadanie senatora Jana von Franzius'a. Za jego sprawą powstał tu drugi klasycystyczny budynek. Ostatnim prywatnym właścicielem dworu został Sachsenhaus, który sprzedał posesję Zakładowi Ubezpieczeń w Wolnym Mieście Gdańsku. Później budynek włączono do zespołu szpitalnego, którego gmach zbudowano w 1931 r. Do naszych czasów przetrwały dwa połączone budynki - z lat 1750-1760 oraz z około 1800 r. Obecnie dworek znajduje się na terenie należącym do Szpitala Marynarki Wojennej, a jego właścicielem jest osoba prywatna.

Agata Cymanowska - POLSKA Dziennik Bałtycki

*nieoczywista oczywistość :burn:
_________________
Linkologia - 230 stron o Gdańsku. Dodaj do ulubionych!
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Wto Mar 18, 2008 1:37 pm   

Wniosek jeden, dużo, bardzo dużo słów i mało czynów. Moim zdaniem to chyba wina miasta czy szpitala ze oddaje budynki zabytkowe i stanowiące "wiano" tego rejonu komuś nieodpowiedzialnemu, szwankuje prawo. Powinno się sprawdzać nabywców takich posesji, jak nie stać albo nie ma chęci to niech lepiej kupują coś co można demolować (tylko w jakim celu). Co by było gdyby Zamek Królewski w Warszawie miałby takiego właściciela szkoda słów........ ale zdaje sobie sprawę że takie sytuacje trzeba nagłaśniać i pokazywać i mówić , mówić i mówić może w końcu ktoś otrzeżwieje i zadba o stan takich ważnych zabytków jak ten nieszczęsny Dwór. :II
 
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Wto Mar 18, 2008 4:17 pm   

Prywatni właściciele bardzo dobrze dbają o swoją własność. Chyba, że mają nieczyste zamiary i chcą zabytkowy obiekt doprowadzić do ruiny i postawić coś nowego, ale jak sprawdzić zamiary? :???: Szpital miał prawo sprzedać dwór.

Cytat:
Marian Kwapiński pomorski wojewódzki konserwator w Gdańsku:
- Każdy właściciel może posiadany przez siebie zabytek sprzedać. Wymagana jest jednak zgoda pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, opracowującego jednocześnie wytyczne konserwatorskie, które nowy posiadacz musi zaakceptować i je realizować. Konserwator może nakazać przeprowadzenie niezbędnych remontów, wskazać, co musi właściciel zrobić. (...)

- Czy istnieje wykaz obiektów historycznych, które trafią niebawem w prywatne ręce?
- Nie mamy listy zabytków przeznaczonych do sprzedaży. Wspomniana procedura, wydawanie wytycznych, rozpoczyna się wówczas, gdy właściciel wnosi o sprzedaż.

- Jakie są dobre strony powierzania zabytków osobom fizycznym czy firmom, a jakie zagrożenia?
- Z naszych doświadczeń możemy wnioskować, że właściciele prywatni często lepiej dbają o zabytki niż czynią to samorządy. To nie jest jednak regułą, ale na przykład każda gmina powinna mieć program ochrony zabytków na jej terenie. Na ponad 120 gmin w województwie pomorskim taki program, będący quasi aktem prawa miejscowego, posiada zaledwie kilka. :II

- To dziwne. Można odnieść wrażenie, że samorządy lepiej dbają o gospodarowanie śmieciami niż zabytkami. Regulaminy dotyczące utrzymania porządku uchwaliło znacznie więcej gmin.
- Przekazanie zabytku porządnemu inwestorowi to bardzo dobra decyzja. Zdarza się jednak, że kupujący działkę, na której stoi zabytek, od razu chce czekać, aż historyczny obiekt się zawali i uwolni się teren pod inwestycje. To, co stoi, trzeba bowiem remontować. Przykładem może być postępowanie z domem podcieniowym w jednej z żuławskich wsi, sprzedanym przez gminę prywatnej osobie. Zapadł się dach tego domu. Właściciel powinien w ciągu roku przeprowadzić remont, by zabytek uratować. Z naszych dociekań wynika, że właściciel najprawdopodobniej czekał, aż budynek się zawali, by nowy postawić sobie dalej od szosy, w głębi działki. Nie realizował wytycznych konserwatorskich. Jeżeli nie przeprowadzi remontu - zostanie wywłaszczony. Ponadto może odpowiadać przed prokuratorem.
Dobrym przykładem działalności nowego właściciela może być troska o historyczny obiekt - willę Uphagena w al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu. Odbudowano ją zgodnie ze wszystkimi prawidłami sztuki konserwatorskiej i doprowadzono do doskonałego stanu.

-Czy istnieje możliwość uzyskania dofinansowania remontu, rewitalizacji zabytku - z puli pieniędzy wojewódzkiego konserwatora czy ministerstwa?
- Jak najbardziej. W niektórych przypadkach nawet do stu procent wartości inwestycji. Przeznaczane są na to dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Problem z uzyskaniem dotacji mają te gminy, które nie posiadają programu ochrony zabytków. Jeżeli samorząd posiada taki program, może starać się o dotację.

źródło: Kup sobie zamek lub pałac
_________________
Linkologia - 230 stron o Gdańsku. Dodaj do ulubionych!
 
Łukasz 


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 280
Wysłany: Czw Mar 27, 2008 5:03 pm   

Dodam jeszcze zdjęcie z drugiej strony:

 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Czw Mar 27, 2008 5:06 pm   

Kiedy zrobiłeś to zdjęcie?
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Czw Mar 27, 2008 5:14 pm   

Łukasz napisał/a:
Dodam jeszcze zdjęcie z drugiej strony

Toż to już totalna ruina. Woda przy tych teraz mrozach rozwala nasiąknięte mury.
Cytat:
Z naszych doświadczeń możemy wnioskować, że właściciele prywatni często lepiej dbają o zabytki niż czynią to samorządy. To nie jest jednak regułą, ale na przykład każda gmina powinna mieć program ochrony.

Ta ruina to świetny przykład gdy właściciele prywatni lepiej dbają i na podobno istniejące programy ochrony. :hmmm:
 
Łukasz 


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 280
Wysłany: Czw Mar 27, 2008 5:16 pm   

Zdjęcie zrobiłem wczoraj.
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Czw Mar 27, 2008 5:22 pm   

Pytam, gdyż niewiele się zmieniło od pożaru.
Podparto tylko ścianę szczytową. :II
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Wto Sty 12, 2010 5:09 pm   

Stoi jeszcze tam coś?
http://www.pomorskie-zaby...braz%20047.html
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 948
Wysłany: Pią Sty 10, 2014 10:15 pm   Sąsiedni IV Dwór.

Cytat:
Pożar na Polankach, spłonął zabytkowy dwór.

Trójmiasto.gazeta.pl podaje informacje o dzisiejszym pożarze sąsiedniego IV Dworu na Polankach, obok szpitala dziecięcego. Zgłoszenie strażacy otrzymali o 17:30.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk